Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Spejbl má psychické problémy. Chystá se technicky unikátní muzikál

V divadle Spejbla a Hurvínka budou „hrát“ Wabi Daněk, Farná i Klus. Autoři úspěšné desky Blázinec chystají loutkový muzikál Hotel Spejbl. O nemocech, které v sobě nosíme, a o vnitřním klidu, jejž všichni hledáme. Představení bude netradiční nejen velkým počtem loutek, ale i způsobem, jakým budou ovládány.

Spejbl a Hurvínek se vracejí ke kořenům. Autoři muzikálu Hotel Spejbl se inspirují lehkou dávkou dadaismu, která byla typická pro zakladatele divadla S+H Josefa Skupu, i legendárními dialogy Miloše Kirschnera ze sedmdesátých let minulého století.

Muzikál bude mít premiéru příští rok, ale vzhledem k neobvyklým a mnohdy technicky velmi náročným požadavkům jsou přípravy už v plném proudu. Jako první máte možnost nahlédnout do zákulisí, kde režisér představení Miki Kirschner, technolog inscenace David Vrbík a samotní autoři textu a hudby Robin Král a Jan Lstibůrek vymýšlí, jak pomocí klasických dřevěných loutek a moderních technologií zhmotnit postavy klaustrofobika, nymfomanky, narcise, multifobika, pedofila, autistky a dalších „nemocných“.  Uvozovky jsou na místě, protože když si desku poslechnete (pokud už ji neznáte), tak rysy jednotlivých nemocí v sobě spolehlivě rozpoznáte také. 

„Diagnózy nejsou zobrazeny přesně, ale spíše popisují hraniční projevy, které na sobě může pociťovat běžný člověk, aniž by nutně musel být diagnostikován v lékařském smyslu slova. Vše jsme pojali s nadsázkou a humorem. Nikoliv však se snahou zesměšnit, ale naopak poskytnout posluchači, který se v písni třeba pozná, určitou katarzi, “ vysvětluje autor textů a spoluautor představení Robin Král.

Představení je postavené na albu Blázinec. Co písnička, to jedna duševní porucha. Děj se odehrává, jak už název napovídá, v hotelu, kam se Spejbl s Hurvínkem chtějí schovat před nepohodou venku. Hledání volného pokoje je tak metaforou na hledání klidu mysli. 

Dvojice se postupně setkává s hosty a zaměstnanci hotelu. Nejprve na recepci potkají zaznamenávače, kterého na desce zpívá Marek Eben. Postava vychází z nutkání člověka všechno zaznamenávat, místo aby život skutečně prožíval. „Zaznamenávač odkazuje na nutkavou potřebu hromadit záznamy a věci, ve snaze zabránit tomu, aby každý okamžik a vzpomínka mizely v propadlišti času. Reprodukcí každého prvku světa nebo schraňováním fyzických předmětů čas zdánlivě zadržujeme, ale právě v průběhu toho nám to podstatné,“ popisuje Král. 

Storyboard připravovaného představení Hotel Spejbl

Loutka, která hraje na klavír

Právě zaznamenávač je jednou z prvních mechanických a počítačem řízených loutek, kterou už mají autoři téměř hotovou. Postavička totiž hraje nejen recepčního, ale i klavíristu v rozsáhlém loutkovém orchestru. Autoři přitom chtěli, aby se prsty loutky pohybovaly přesně do rytmu hudby a na recepci podle zvuku psacího stroje. 

Nevšední zadání vyřešil technolog inscenace David Vrbík vtipným a přitom levným způsobem. Zatímco za normálních okolností slouží šavle (posuvné voliče) mixážního pultu k nastavení parametrů zvuku, tady jsou zvukem ovládány. V připojeném počítači je nainstalováno virtuální hudební studio  Ableton Live, ve kterém autoři „naprogramovali“ pohyby jednotlivých šavlí tak, aby to odpovídalo rytmu dané skladby nebo klapání stroje. Na šavle jsou pak navázány provázky k ovládání prstů loutky. Výsledný efekt vidíte na přiloženém videu. 

Zaznamenávač napojený šavle mix pultu.

Do sebe zahleděný recepční pošle otce se synem, aby si případný volný pokoj našli sami. Začíná pouť po fantaskním hotelu, kde každé dveře skrývají jednu diagnózu.  

Postavou, jejíž výstupy se opakují jako jakýsi refrén představení, je autistka, kterou zpívá Ewa Farna. „V téhle postavě se spojuje na jedné straně něha a na druhé chlad či emoční odtažitost, neporozumění, dvě polohy, které jsou vlastně klíčové pro celé představení a mají mnoho společného i s dynamikou postav Spejbla a Hurvínka,“ vysvětluje Král. 

Divák od začátku vidí, že děj se odehrává ve Spejblově hlavě. Jak dopadne hledání sebe sama a vnitřního klidu, který chce Spejbl nejen pro sebe, ale i pro svého synka, samozřejmě neprozradíme.

Představení má zatím čtrnáct obrazů, což odpovídá i čtrnácti příběhům z původního alba. Jak však autoři upozorňují, vše se může ještě změnit. Zatím je hotov pouze technický scénář inscenace. „Máme jasno, jak půjdou jednotlivé scény za sebou, ale zdaleka třeba nemáme hotové všechny dialogy,“ poznamenává režisér Kirschner. 

Celé představení vzniká na loutkové divadlo neobvyklým způsobem, protože autoři sice mají jednotlivé postavy, ale teprve hledají způsoby, jak je technicky ztvárnit. Kombinují přitom zadní projekci, lasery, postupy laterny magiky i zcela „bastlířské“ metody jako třeba v případě zaznamenávače a mixážního pultu. 

Jedna z postav („normální“ člověk) bude nafukovací a animovaný obličej bude promítán zadní projekcí na mléčnou kouli. Divák tak v některých případech nepozná, co je skutečná loutka a co je pouze projekce. Na pódiu se budou kromě robotických loutek pohybovat samozřejmě i klasické marionety a javajky (loutky voděné zespodu).

Bláznivý nápad

Když mi před osmi lety textař a spisovatel Robin Král poprvé vyprávěl o chystané hudební revue a později albu Blázinec, věnovanému výhradně několika konkrétním duševním poruchám, napadlo mě, že plánovaný název přesně vystihuje to, jak mi celý ten nápad připadal. 

Historie rockové hudby je sice plná písniček odkazujících na depresi, paranoiu a další neveselé duševní stavy (od Linkin Park přes Rolling Stones a Pink Floyd až po Nirvanu nebo třeba Metallicu), ale udělat monotematické album jen a pouze o psychických nemocech je velmi odvážný počin i v mezinárodním měřítku, natož pak v poměrech místní hudební scény. 

Nakonec však vzniklo úspěšné, kritiky ceněné a hvězdně obsazené koncepční album, kde autistku zpívá Ewa Farná, bulimičku Iva Pazderková, pedofila Tomáš Klus, neurotika Ivan Hlas, automutilanta (osoba, která se sebopoškozuje) Xindl X, maniodepresivní ženu Bára Basiková, narcise Tomáš Hanák, „normálního“ člověka David Koller a klaustrofobika Jiří Suchý. Ten přitom obvykle cizí texty neinterpretuje. Když si však dílo Robina Krále a Jana Lstibůrka poslechl, prohlásil, že by ho mrzelo, kdyby u tak zajímavého projektu chyběl. Uvidíme, kam mimořádné hudební počin posune chystaný loutkový muzikál. 

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....