Jakeš usnul na Spejblovi a Hurvínkovi, prozradil Klásek Za scénou

  13:59aktualizováno  18. dubna 13:03
První gramofonové nahrávky Spejbla a Hurvínka vyšly před devadesáti lety a Josef Spejbl příští rok oslaví stovku. Hosty pořadu Za scénou proto byl Martin Klásek, hlas dvou legendárních loutek i ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová.

Martin Klásek se Spejbla a Hurvínka zcela ujal po smrti Miloše Kirschnera, loutkovému otci se synem však propůjčoval hlas už od roku 1974. O rok dříve do divadla nastoupil jako technik. Vzpomínek na fungování divadla před revolucí i po ní, tak má nespočet - včetně návštěvy Miloše Jakeše, kterou popsal Za scénou.

Fotogalerie

„Spatřili jsme v první řadě Miloše Jakeše a říkali si, co z toho asi bude. Tak jsme se na něj všichni chodili do portálu dívat, ale on tam seděl a spal,“ předvedl Klásek s hlavou spadlou k hrudníku.

Loutek Spejbla a Hurvínka je v současné době 26 párů. „Máme i dřevěného Spejbla v životní velikosti – kvůli představení Spejblův výlet do 21. století,“ vysvětluje. Loutky, které byly v pořadu k vidění, pochází z roku 1975. Aby si udržely svou podobu a tvar, musí čas od času projít opravami. Nutné je převázat nitě, vyprat kostýmky a zacelit drobné ranky.

„Ten materiál pracuje, ačkoliv se loutky většinou vyrábí z již vyschlého dřeva. Třeba na Tchaj-wanu náš vodič zjistil, že mu Hurvínek nekoulí očima, protože dřevo navlhlo,“ vzpomíná Klásek.

Za scénou

Za scénou je diskusní pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv, kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde). Moderuje Monika Zavřelová.

Logo pořadu Za scénou

Divadlo se během svého fungování vydalo do 34 zemí včetně Jordánska, Mexika nebo Vietnamu. Velký zájem je o S+H především v Německu, kde soubor pravidelně vystupuje. Specifické pro jejich zahraniční vystoupení je, že všechny postavičky vždy mluví jazykem dané země.

V Česku se pak Spejbl s Hurvínkem k dětem dostává kromě divadla nejčastěji prostřednictvím zvukových nosičů a večerníčků. „Také proto už v roce 1929 vznikly ty gramodesky, aby se mohli se Spejblem a Hurvínkem seznámit i lidé, kteří nejsou z Prahy,“ míní Kirschnerová a dodává, že Divadlo S+H bude mít brzy také svůj vlastní kanál na Youtube.

Z pozice dramaturgyně Kirschnerová nyní přešla do funkce ředitelky. „Byla to pro mě velká výzva, ale nikdy bych si neodpustila, kdybych to nezkusila,“ popisuje zodpovědnost za dědictví svého otce Miloše Kirschnera a matky Heleny Štáchové.

Kromě programu pro děti Divadlo S+H také pravidelně nabízí večerní program pro dospělé. Jde například o představení Dějiny kontra Spejbl, S+H - „Ve dvou se to lépe…“ nebo Spejbl a město hříchu. „Myslím, že trefně pojmenovávají, co nás trápí, ale nikdy nejsou záměrně zlí,“ popisuje Kirschnerová.

Příští rok čekají divadlo velké narozeninové oslavy, na které se tvůrci i fanoušci chystají už letos – Josef Spejbl oslaví sté narozeniny. Česká televize k té příležitosti připravuje díl dokumentárního cyklu Neobyčejné životy, kde bude sledovanou osobností právě Spejbl. Natáčení už proběhlo v Plzni, tvůrce dále čeká Praha i studio.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Nezvyklý festival. Koncerty Bárty a Dyka zní ve spojení s novým cirkusem

Skupina DaeMen a představení Loser(s), Letní Letná 2014

Až do čtvrtka lze na Vyšehradě navštívit první ročník nezvyklého Open Air festivalu, který pořádá novocirkusový soubor...

Hvězdy Tváře David Gránský a Vojtěch Drahokoupil se vystřídají v roli Tarzana

Roli Tarzana dostaly hvězdy Tváře David Gránský a Vojtěch Drahokoupil.

Muzikál Tarzan, který v říjnu uvede pražské Divadlo Hybernia, zná obsazení. Herce hlavních rolí musela schválit...

Strhující detektivní příběh, říká Gabriela Míčová k roli ironické Sibylly

Divadlo Komedie, Praha - Rainer Werner Fassbinder ODPAD, MĚSTO, SMRT. Na...

Prvky kriminálního románu kombinované s deníkovým stylem vyprávění nabídl švýcarský prozaik Max Frisch ve své knize...

Najdete na iDNES.cz