Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Obří urychlovač částic se pořádně nerozběhl a už je odstavený. Na shledanou na jaře 2009

  9:00
Obří hadronový urychlovač v CERNu před pár dny postihla závažná porucha. Odstávka bude trvat poměrně dlouho a LHC se navíc brzy musí odebrat k zimnímu spánku ― další testy s protonovými paprsky se proto odkládají až na jaro příštího roku.

Urychlovač částic | foto: http://lhc-machine-outreach.web.cern.ch

Obří urychlovač jaderných částic (LHC) poblíž Ženevy musel být podle ČTK kvůli poruše zastaven. Bude znovu spuštěn pravděpodobně začátkem jara 2009. Oznámilo to v úterý tiskové oddělení Evropské organizace jaderného výzkumu (CERN).

Ve středu 10. září fyzici po celém světě, zainteresovaná laická veřejnost i odborní novináři nadšeně aplaudovali zahájení zkušebního provozu urychlovače LHC střediska CERN. Vědecký projekt, na kterém se pracuje už přes 20 let, je úchvatnou ukázkou lidské důmyslnosti ― fyzici si od něj slibují, že jim pomůže poodhalit roušku tajemství vesmíru, podstatu nejen hmoty, ale v určitém ohledu i samotného času a prostoru.


Více o samotném urychlovači v tomto článku: Vědci spustili obří urychlovač částic a chtějí objasnit vznik vesmíru

Přestože první operační test 10. září vyšel na jedničku a dokonce v mnoha ohledech předčil očekávání vědců, fyzici ještě neměli vyhráno. Měla následovat řada kalibrací, zkušebních měření a ladění systémů. Bohužel za týden se objevila první porucha na chladicím systému, která urychlovač na krátký čas odstavila. Po výměně transformátoru, který chladicí systém zásobuje elektrickou energií, urychlovač LHC vypadal opět zdravě a vše bylo připravené na jeho další běh. Avšak už zanedlouho došlo k jiné, závažnější technické potíži.

Co se pokazilo

19. září při zkouškách nastala vážná porucha v posledním sektoru 3-4, kdy do tunelu uniklo velké množství tekutého helia (přibližně asi jedna tuna). Už první vyšetřování ukázalo, že příčinou byly chybně zapojené elektrické spoje mezi dvěma magnety, jež se kvůli vysokému proudu patrně roztavily. CERN okamžitě reagoval a už tak na mnoha frontách hysterický strach z projektu tlumil prohlášeními, že závada v žádném případě nemohla ohrozit ani pracovníky CERNu, ani veřejnost.

V tiskovém prohlášení CERN také upozornil, že kvůli nutnému vyšetřování a následným opravám se poslední sektor bude muset zahřát na pokojovou teplotu. To znamenalo jediné: LHC bude odstaven a jak tiskový mluvčí s lítostí poznamenal, doba odstávky měla být zhruba dva měsíce.

Při bližším zkoumání se potvrdila první podezření. Na selhání systému měly opravdu vinu špatné elektrické spoje mezi dvěma magnety urychlovače. Zástupci CERNu 23. září oznámili, že LHC se skutečně bude muset odstavit a celý postižený sektor kvůli inspekci zahřát zpět na pokojovou teplotu. To zabere celkem asi čtyři týdny. Oprava samotná je tak sice záležitostí několika dnů, nicméně právě zahřívání a chlazení si vyžádá dlouhou dobu. Výsledky následného podrobného šetření CERN uveřejní až ve chvíli, kdy budou známy všechny detaily selhání.

Instalace obřího magentu pro urychlovač částic v CERNu
Instalace obřího magnetu pro urychlovač částic v CERNu

"Že problém přišel okamžitě po tak úspěšném operačním testu LHC, který proběhl 10. září, je pro nás bezpochyby velká rána,“ řekl generální ředitel CERNu Robert Aymar. "Nicméně úspěch první operace s paprskem v LHC je důkazem letitých usilovných příprav a schopnosti týmů, které se o postavení a zprovoznění komplexu urychlovače CERNu zasloužily. Nepochybuji o tom, že současné překážky překonáme se stejnou houževnatostí a pílí,“ dodal.

Zimní spánek

Bohužel CERN také připomíná, že v zimě dojde k vypnutí celého urychlovače ― důvodem jsou vysoké energetické nároky systému ve studených zimních dnech. Vyšetřování a následné opravy však zaberou hodně času a do plánovaného zimního vypnutí urychlovače se jej už nepodaří přivést k životu. Další běh LHC se proto odkládá až na příští rok ― podle všeho se jako reálný termín pro opětovné spuštění systémů LHC jeví až duben 2009.

Problémy s magenty v urychlovači se přitom objevily už v loňském roce. Potíží, které museli odborníci řešit, bylo více, ale mezi ty nejzávažnější právě patřilo selhání tří obřích kvadrupólových magnetů. Zástupci CERNu proto loni na konci června oznámili, že plánovaný start LHC se z listopadu 2007 přesouvá na jaro 2008. K operačním testům s protonovým paprskem nakonec došlo až nyní v září. Bohužel, LHC běžel jen krátce.

Slavnostní zahájení regulérního provozu zařízení bylo původně plánováno na 21. října, přičemž plného výkonu měl LHC dosáhnout v příštím roce. Vědci si na ostrý start LHC při plném výkonu budou muset opět počkat ― přitom výsledky experimentů, které v urychlovači proběhnou, budou známy až zhruba za rok od startu, patrně tedy ne dříve než v prvním čtvrtletí roku 2010.

Témata: CERN, LHC, Ženeva
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....