Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Návrat legendy: Proč musel být Concorde bílý a poletí ještě někdy?

Sbírka peněz od větších sponzorů i malých dárců přinesla obrovskou částku na obnovení provozu jednoho z legendárních strojů Concorde. Do vzduchu by se mohl podívat světový rekordman, který byl v minulosti i přebarvený na modro.

Concorde F-BTSD stojící v leteckém muzeu Le Bourget | foto: archiv autora

Poklidné vody letošního podzimu v letecké dopravě pořádně rozčeřila pro mnohé letecké fandy málo uvěřitelná informace. Skupině leteckých profesionálů i obyčejných nadšenců se po celém světě podařilo „nasbírat“ astronomickou sumu přes 120 milionů anglických liber a chtějí uvést jeden letoun Concorde zpět do provozu! Mnohé ihned napadlo: jistě, to už tady mnohokrát bylo v X podobách, ale nyní je situace zcela jiná. Sázka padla na jeden letoun z muzea v Le Bourget v Paříži, který je držitelem několika světových rekordů při obletech naší planety.

Concorde F-BTSD na letové dráze

Navíc je zde i další pádný důvod, hlavně pro letecké fandy v Anglii. Před lety se podařilo podobným způsobem opět zvednout do vzduchu legendární bombardovací letoun Avro Vulcan a tato obrovská „delta“ se stala ozdobou mnoha leteckých dnů. Ovšem výrobce motorů Rolls Royce a další letecká firma, která má na starosti „razítka“ na osvědčení o letové způsobilosti, začali prohlašovat, jak se původně deklarovaná životnost letounu Vulcan povážlivě blíží ke konci a jediným způsobem by byla skoro kompletní defektoskopie nejvíce namáhaných částí konstrukce letounu. Jenže to by byla veliká suma peněz a tak bylo oznámeno všem: „Dámy a pánové, váš milovaný Vulcan letos definitivně dolétá“. Sečteno a podtrženo – v tomto případě je logické, jak se zraky mnohých (naštěstí i sponzorů) obrátily právě zpět ke Concordu.

A jaký stroj mají Angličané tvořící jádro organizace pro návrat Concordu vlastně v hledáčku? Jde o Concorde vystavený v muzeu Le Bourget v Paříži, který u Air France létal s registrací F-BTSD. Dnes stojí vedle prvního prototypu stejného typu letounu, na kterém létal tehdejší šéfpilot programu Concorde André Turcat. Jsme přátelé řadu let a jemu vděčím za více než 17 letových hodin na palubách několika Concordů v barvách Air France, včetně Sierra Delty (koncová písmena registrace SD). Podívejme se stručně na bohatou historii zmíněného letadla.

Nadzvukový rekordman létal i v USA

Concorde F-BTSD v barvách Pepsi

Letoun spatřil světlo světa stejně jako ostatní stroje stejného typu ve Francii v Toulouse u tehdejšího výrobce Aerospatiale a šlo o typovou řadu označenou 101. Štíhlý nadzvukový pták dostal výrobní číslo 213 a po nezbytných pozemních zkouškách vzlétl poprvé ke slunnému jihofrancouzskému nebi 26. června 1978 z letiště Toulouse-Blagnac. Tehdy dostal přidělenu registraci F-WJAM a byl formálně převeden do majetku výrobce, 14. září stejného roku už létal s pozměněnou a nám známou registrací F-BTSD. Doslova o několik dnů později, 18. září, je letoun pronajat společnosti Air France formou leasingu přímo od výrobce z Toulouse. Francouzi se tehdy dohodli na spolupráci v USA, a tak byl stroj v lednu 1979 přeregistrován na N94SD, aby mohl létat pod společnostmi Air France/Braniff Airways.

Jak už to u mezinárodních projektů bývá, pro řadu problémů byl celý projekt ukončen po třech měsících, Concorde opět získal svoji předešlou registraci a odlétl zpět do Francie stále jako majetek výrobce. U něj sloužil i ke zkouškám nové avioniky, se kterou se počítalo pro pravidelné lety z Francie do USA. Po trochu delších jednáních uzavírá výrobce další smlouvu o pronájmu letounu Air France a to od 9. května 1980. Vedení společnosti se nakonec rozhodlo jej definitivně koupit a ze strany Aerospatiale dlouho očekávaná kupní smlouva byla podepsána v Paříži dne 23. října 1980.

Náš Concorde pak létal nejen na pravidelných linkách Air France, ale také na různých charterových letech doslova po celém světě. Navíc je držitelem hned celé řady rekordů. Tento konkrétní stroj dodnes drží prvenství v nejrychlejším letu kolem světa a ten podnikl oběma směry! Západním směrem letěl 12. až 13. října 1992 a obletěl matičku zemi za slušných 32 hodin, 49 minut a tři vteřiny. Let byl směřován z Lisabonu přes Santo Domingo, Acapulco, Honolulu, Guam, Bangkok, Bahrajn a zpět do Lisabonu. Směrem východním se pro změnu vydal ve dnech 15. až 16. srpna 1995 a oblétl svět za 31 hodin, 27 minut a 49 vteřin. Klobouk dolů! Tehdy Concorde letěl z New Yorku (JFK) do Toulouse a dále přes Dubaj, Bangkok, Guam (Andersen AFB), Honolulu, Acapulco a pak zpět na letiště JFK v New Yorku. A právě popsaný let východním směrem je dodnes uveden v Guinessově knize rekordů.

Concorde jako „billboard“ pro Pepsi Colu

V rámci reklamy stroj změnil i „kabát“, a to radikálně. V dubnu 1996 letoun dostal speciální barvy výrobce nápojů PEPSI a v nich létal sníženou rychlostí většinou po Evropě a na další vybraná letiště. Za takovou parádu výrobce PEPSI Cely uhradil Air France přes 500 milionů amerických dolarů. Příznivci tohoto nápoje vše hravě zaplatili zvýšeným zájmem o pepsi.

Concorde F-BTSD

Šéfové marketingu PEPSI tehdy stáli před nelehkou volbou. Prodej jejich nápoje začal stagnovat a po nějaké době se čísla začala povážlivě obracet ze zisku do ztráty. V tu chvíli jednoho z nich napadlo oslovit Air France s nápadem využít jednoho letounu Concorde jako létající reklamy v barvách jejich nápoje. Chtěli nějaký „trhák“, který by upozornil na novou podobu obalu jejich nápoje. A jak se později ukázalo, vsadili na správného koně.

Přípravy si vyžádaly dva roky práce a hlavně malý tým, aby se vše do poslední chvíle utajilo. Z technických důvodů se nastříkala tmavě modrá barva pouze na trup letounu, ale i tak bylo nutno omezit maximální cestovní rychlost „jen“ na Mach 1,7. Jinak se s letounem dalo letět rychlostí až Mach 2,02, ale jen po dobu 20 minut, což byl pro změnu provozní nesmysl. Při vyšší rychlosti by díky aerodynamickému ohřevu došlo k narušení struktury nátěru a v povrchu barvy by se vytvořily trhliny.

Teploty na trupu Concordu během letu

Náš Concorde s registrací F-BTSD právě prodělával těžkou údržbu (tzv. D-Check). Na závěr dostal letoun nový lak, což si jinak vyžádalo navíc 200 litrů speciální barvy a 2 000 hodin práce. Poté byl celý trup stroje zabalen do hnědého papíru z důvodu utajení a v noci na 31. března 1996 byl rychle přetažen na odlehlou stojánku, aby poté ještě za tmy odlétl na letiště Londýn-Gatwick, kde mělo proběhnout jeho „odhalení“. Nová podoba stroje se světu ukázala 2. dubna 1996 za přítomnosti Claudie Schifferové, Andre Agassiho, Cindy Crawfordové a několika stovek novinářů pozvaných výrobcem nápoje. Letoun v tomto netradičním zbarvení provedl 16 letů po Evropě a Blízkém východě. Prodeje Pepsi trhaly rekordy a firmě se náklady velmi rychle vrátily.

Bílá barva pro všechny letouny Concorde

Konsorcium výrobců nadzvukových dopravních letounů BAC (British Aircraft Corporation) v Anglii i Aérospatiale z Toulouse ve Francii oslovilo hned několik výrobců nátěrových hmot používaných v letectví s nelehkým zadáním. Šlo o to vyrobit zcela nový typ barvy, která by umožnila jen tenkou vrstvu při aplikaci stříkáním na povrch slitiny hliníku a ta by musela vydržet aerodynamický ohřev při více jak dvojnásobné rychlosti zvuku i ochlazování draku letounu při zpomalení.

Krkolomný úkol představoval pro výrobce značnou výzvu. Jak později vzpomínal na jedné tiskové konferenci zástupce společnosti DuPont pro Francii Marcel Foullier: „Dali jsme hlavy dohromady se dvěma dalšími firmami a jako první poznatek bylo použití jen bílého odstínu speciální barvy. Tento odstín bez složité pigmentace nejlépe odolával aerodynamickému ohřevu, kdy teplota povrchu letounu na řadě míst přesahovala 100 °C. Dalším požadavkem byla zvýšená odolnost proti mnohem vyšší úrovni ultrafialového záření.“

Concorde F-BTSD během svých letových dní

Výsledkem byla nová barva, která se na rozdíl od jiných barevných odstínů i lépe nanášela stříkáním a přitom vydržela velké namáhání během nadzvukového letu. A nešlo jen o teplotu povrchu letounu. Ostatně bývalý pilot Concorde u British Airways Brian Calvert v debatě na BBC uvedl : „ V tak velkých výškách kolem osmnácti kilometrů je úroveň kosmického záření mnohem vyšší než na zemi. Při letu musel proto palubní inženýr sledovat indikátor radiace a pokud by dosáhla hodnoty vyšší 10 miliRemů na hodinu, přístroj by vydal akustické varování a ihned bychom museli s letounem začít klesat do nižší letové hladiny. To se stalo za celou dobu létání s Concordem jen jednou a většinou se hodnota záření pohybovala v bezpečných mezích od jednoho do pěti miliRemů za hodinu. Concorde byl prostě létající unikát“. Snad už jen dodat, že jsou všechny nátěrové hmoty používané v letectví z bezpečnostních důvodů nehořlavé.

Derniéra po vylepšení konstrukce byla krátká

Po tragické havárii v pařížské čtvrti Gonesse se osud vpravdě unikátních letounů málem ubíral tím nejhorším směrem. Pro všechny u Air France (a nejen pro ně) to byl krutý šok a naštěstí se našla odpovídající technická vylepšení, aby štíhlé letouny mohly opět létat. Air France sice nezbytné úpravy neprovedl na všech svých Concordech, ale právě „náš“ F-BTSD mezi nimi byl. Dostal i nový moderní interiér a samozřejmě také nový nástřik speciální bílou barvou. Po opětovném uvedení do provozu se francouzské nadzvukové Concordy v provozu bohužel dlouho neudržely. Náš „krasavec“ tak koncem května 2003 vezl naposled cestující do New Yorku a zpět. Až přistál 14. června, z letiště Charlese de Gaulla u Paříže udělal malý „skok“ a přistál opodál na letišti v Le Bourget. Po jeho slavnostním předání se za nějakou dobu objevil v nové hale muzea vedle vůbec prvního prototypu Concorde s registrací F-WTSS.

Concorde F-BTSD

Jaká je asi prognóza dalších jednání o jeho možném uvedení do provozu? Jedním slovem: komplikovaná! Air France je stále majitelem letounu a jak znám tuto společnost, jen politický tlak na patřičných místech pomůže zúčastněným pohnout se kupředu. Air France má nyní zcela jiné starosti – v médiích se přetřásá poslední stávka řady zaměstnanců, při ní dokonce došlo k fyzickému útoku na personálního šéfa společnosti. Nicméně na druhou stranu všichni profesionálové i letečtí fandové věří, že léta nesháněli takovou sumu zbytečně. Ostatně mnohým fandům se před lety v Anglii smáli, jak chtějí Avro Vulcan vrátit zpět do provozu. Smích je však brzy přešel, obrovská delta začala znovu létat a proto držme palce všem, kterým jako mně Concorde chybí. Ale o tom zase až někdy příště. Legenda civilní letecké dopravy spojuje mnohá srdce po celém světě a to je základ úspěchu.

Časosběrné video z „přebarvování“ Concordu:

  • Nejčtenější

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a...

Čtvero zásad, jak pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez strachu z požáru

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů rostou jako pověstné houby po dešti a v souvislosti s tím se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Čím naše armáda disponovala v roce 1938

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani výbuch všech „atomovek“ se nevyrovná síle dopadu druhohorní planetky

Před 66 miliony let, na konci křídy, skončila jedna geologická éra a také jedna skupina obratlovců. Dinosauři, až na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Čtvero zásad, jak pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez strachu z požáru

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů rostou jako pověstné houby po dešti a v souvislosti s tím se...

Slavná britská pára obrazem. Divoká kachna ukázala Němcům, zač je toho loket

Sláva britských proudnicových parních lokomotiv LNER třídy A4 vystoupala div ne ke hvězdám. Na svém kontě si jedna z...

Středozemní moře přeletěl v kombinéze, kterou si vycpal novinami

Jméno Roland Garros je dnes neodmyslitelně spojeno s tenisem. Pravdou ale je, že slavný turnaj uctívá slávu muže mnoha...

OBRAZEM: Podívejte se na tipy čtenářů, kam vyrazit za technickou zajímavostí

Celé léto jste nám mohli do redakce Technetu posílat tipy na výlet za technickou památkou či zajímavostí. Některé z...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...