Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Malajsie zveřejnila poslední minuty ztraceného letu. Pozdě, zní kritika

  18:10
Malajsijské Ministerstvo dopravy zveřejnilo kompletní seznam komunikačních spojení se ztraceným letounem. Obsahuje i rutinní komunikaci, která proběhla mezi letadlem a satelitem poté, co se ostatní systémy odmlčely. Kdyby tato data byla zveřejněna dřív, možná mohla pomoci k nalezení letounu, tvrdí kritici.
Boeing 777-200 společnosti Malaysia Airlines. Právě tento stroj se na začátku...

Boeing 777-200 společnosti Malaysia Airlines. Právě tento stroj se na začátku března ztratil nad Jihočínským mořem. | foto: Reuters

Dopplerův efekt a pátrání po MH370

Malajsijské úřady zabývající se bezpečností v civilním letectví v úterý zveřejnily podrobná data o komunikaci se ztraceným letadlem MH370. Reagovaly tak na četné stížnosti rodin obětí, které požadovaly po úřadech vyšší míru transparence. Otevření dat širokému kruhu expertů by mohlo vést k lepšímu odhadu toho, kde se letoun nachází.

"O tato data jsme poprvé žádali před více než dvěma měsíci. Nikdy mne ani nenapadlo, že by jejich získání mohl být takový problém," uvedla pro Reuters americká partnerka jednoho z cestujících, Sarah Bajcová.

Zveřejněná data o komunikaci ztraceného letu MH370

Na 47 stránkách je výpis rádiových, satelitních a dalších spojení během posledního letu MH370.

"Je tam spousta nedůležitých věcí," řekl pro USA Today a CNN Michael Exner, specialista na satelitní komunikaci. "A asi dvě nebo tři stránky toho důležitého." Mluví především o datech ze satelitu Inmarsat. Chybí mu ale dodatečná metadata a algoritmy, bez kterých nejde dostatečně ověřit, zda byly výpočty vědců z Inmarsatu správné. "Dokument zodpovídá na některé otázky, ale mnoho jich nechává otevřených."

S tím souhlasí i David Soucie, analytik ze CNN: "Není tam dostatek informací k tomu, aby mohli nezávislí experti pátrání přezkoumat. Stále budeme požadovat více dat."

Záznam poslední komunikace s letem MH370 ve zveřejněném dokumentu.

Poslední komunikace proběhla v 00:19:37 UTC. O hodinu později už se letoun na pravidelný ping satelitu Inmarsat neohlásil.

Předpokládaná trasa letadla, podle předpokládané rychlosti. Žlutá linka naznačuje rychlost 833 km/h, červená rychlost 740 km/h.

Severní a jižní variantu vědci nasimulovali a poté zjišťovali, čemu se více blíží naměřené hodnoty. Jižní varianta je evidentně blíže.

Originální dokument je ke stažení na stránkách malajského úřadu pro civilní letectví.

Společnost Inmarsat analyzovala data už koncem března. Její výzkumníci zjistili, že pomocí počítačového modelu a Dopplerova efektu dokážou z rutinní komunikace (tzv. ping) vyčíst přibližnou polohu letounu několik hodin po jeho zmizení z radarů. Na základě těchto dat zahájily mezinárodní týmy pátrání na hladině a pod hladinou Indického oceánu. Přestože vyznačená oblast byla prozkoumána odolnými ponorkami, vrak letadla se objevit nepodařilo.

Co zůstává skryto?

Firma Inmarsat se hájí: "Nic důležitého nebylo z přehledu vynecháno. Ale data sama o sobě nic neznamenají. Nemají sloužit k verifikaci, pouze k transparenci." Kritici i tak trvají na tom, že data byla zveřejněná pozdě. "Nevidím žádnou představitelnou překážku, proč by tato data nemohla být publikována už před devíti nebo deseti týdny," míní fyzik Duncan Steel. Přesto si podle něj Inmarsat zaslouží uznání za to, co z dat dokázal vyvodit. "Teď, když jsou data k dispozici, zkusím jejich výzkum napodobit." A to mohou udělat i další odborníci.

Rodiny obětí nyní čekají na analýzu nezávislých expertů a zároveň tlačí na další zveřejnění všech okolností. "Proč by nám ta data nemohli dát?" ptá se Sarah Bajcová. "To dává smysl jen v případě, že mají co skrývat!" 

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....