Dopplerův efekt a pátrání po MH370 |
Malajsijské úřady zabývající se bezpečností v civilním letectví v úterý zveřejnily podrobná data o komunikaci se ztraceným letadlem MH370. Reagovaly tak na četné stížnosti rodin obětí, které požadovaly po úřadech vyšší míru transparence. Otevření dat širokému kruhu expertů by mohlo vést k lepšímu odhadu toho, kde se letoun nachází.
"O tato data jsme poprvé žádali před více než dvěma měsíci. Nikdy mne ani nenapadlo, že by jejich získání mohl být takový problém," uvedla pro Reuters americká partnerka jednoho z cestujících, Sarah Bajcová.
Zveřejněná data o komunikaci ztraceného letu MH370Na 47 stránkách je výpis rádiových, satelitních a dalších spojení během posledního letu MH370. "Je tam spousta nedůležitých věcí," řekl pro USA Today a CNN Michael Exner, specialista na satelitní komunikaci. "A asi dvě nebo tři stránky toho důležitého." Mluví především o datech ze satelitu Inmarsat. Chybí mu ale dodatečná metadata a algoritmy, bez kterých nejde dostatečně ověřit, zda byly výpočty vědců z Inmarsatu správné. "Dokument zodpovídá na některé otázky, ale mnoho jich nechává otevřených." S tím souhlasí i David Soucie, analytik ze CNN: "Není tam dostatek informací k tomu, aby mohli nezávislí experti pátrání přezkoumat. Stále budeme požadovat více dat." Originální dokument je ke stažení na stránkách malajského úřadu pro civilní letectví. |
Společnost Inmarsat analyzovala data už koncem března. Její výzkumníci zjistili, že pomocí počítačového modelu a Dopplerova efektu dokážou z rutinní komunikace (tzv. ping) vyčíst přibližnou polohu letounu několik hodin po jeho zmizení z radarů. Na základě těchto dat zahájily mezinárodní týmy pátrání na hladině a pod hladinou Indického oceánu. Přestože vyznačená oblast byla prozkoumána odolnými ponorkami, vrak letadla se objevit nepodařilo.
Co zůstává skryto?
Firma Inmarsat se hájí: "Nic důležitého nebylo z přehledu vynecháno. Ale data sama o sobě nic neznamenají. Nemají sloužit k verifikaci, pouze k transparenci." Kritici i tak trvají na tom, že data byla zveřejněná pozdě. "Nevidím žádnou představitelnou překážku, proč by tato data nemohla být publikována už před devíti nebo deseti týdny," míní fyzik Duncan Steel. Přesto si podle něj Inmarsat zaslouží uznání za to, co z dat dokázal vyvodit. "Teď, když jsou data k dispozici, zkusím jejich výzkum napodobit." A to mohou udělat i další odborníci.
Rodiny obětí nyní čekají na analýzu nezávislých expertů a zároveň tlačí na další zveřejnění všech okolností. "Proč by nám ta data nemohli dát?" ptá se Sarah Bajcová. "To dává smysl jen v případě, že mají co skrývat!"