Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

LP desky i rádio: dárky pod stromeček 2009 podle Honzy

  0:45
Propastný rozdíl mezi nabídkou obchodů u nás a například v sousedním Německu mě každoročně nutí za nákupy cestovat. Některé věci je prostě bezpečnější pořídit ve skutečném obchodě než na internetu. Na druhou stranu, letos jsem poprvé nakupoval dárky i na internetové aukci.
To potěší...

To potěší...

Koukal jsem se do loňského vánočního článku a zjistil jsem, že se docela opakuji. No, snad je to důkaz toho, že mám konzistentní názor.

Tento článek je součástí textu 40 nejlepších dárků. Napsali jsme Ježíškovi za vás

Takže, já bych si přál:

Full frame zrcadlovka Canon 5D Mark II nebo Sony Alfa 850

Na digitální fotografii mě vždy štvaly tři věci. Mizerná expoziční pružnost, minimální možnosti práce s hloubkou ostrosti a nezvyklý pohled do hledáčku, který je úplně jiný než u klasických kinofilmových zrcadlovek. Ohnisko objektivů je totiž kvůli takzvanému crop faktoru (většinou 1,6x) nutné přepočítávat. Vyjmenované vady se pochopitelně týkají pouze nižší cenové kategorie s APS snímači.

Canon EOS 5D Mark II

Proto bych si moc přál takzvanou full frame (neboli plnoformátovou) zrcadlovku s pořádně velkým CMOS čipem a s rozlišením 21 Mpix. Přání je to sice cenově nereálné, ale když jsou ty Vánoce... Samotné tělo stojí u nás přibližně 60 000 korun (v USA jej lze pořídit za 2 700 dolarů, tedy za 46 000 Kč). 

O Canonu jsme psali v článku: Nová profi zrcadlovka Canon překvapila HD videem a 21 Mpix.

V případě, že by mi Ježíšek byl ochoten nadělit i nové objektivy (nyní mám pouze ty se značkou Canon), požádal bych jej o zrcadlovku Sony Alfa 850.

Sony Alfa 850 - frontální pohled

Měl jsem možnost si ji vyzkoušet a focení to bylo náramné. Oproti Canonu má například zabudovaný stabilizátor obrazu už v těle přístroje.

Za tělo zaplatíte v Česku cca 52 000 Kč (v USA vyjde na 2 000 dolarů, tj. na 34 300 Kč).

O zrcadlovce Sony Alfa 850 jsme psali v článku:  Nové zrcadlovky od Sony jsou pro náročné i sváteční fotografy.

Přehrávač na hudbu celého světa - Pure Sensia nebo Logitech Squeezebox Radio

Slovní spojení "česká komerční rádia" u mě vyvolává žaludeční nevolnost. Česká republika se zatím digitalizaci rozhlasu úspěšně brání a vznik nějakých jiných než obludným popem zaplevelených stanic je zatím v nedohlednu. Naštěstí jsou tady asi tři FM výjimky a tisíce internetových stanic a podcastů.

Pure Sensia - internetové rádio

Pure je tradiční britský producent moderních rádií. Novinka Sensia umí kromě těch internetových samozřejmě přijímat i terestriálně šířené stanice v pásmu FM a digitální rozhlas DAB (ten v ČR zatím není).

Má velký dotykový displej (úhlopříčka 14,5 cm), na kterém zobrazí přebal přehrávaného alba, jeho název i jméno interpreta. Mezi stanicemi můžete samozřejmě vyhledávat podle žánru nebo třeba jazyka, ve kterém stanice vysílá.

V rámci domácí sítě umí Sensia streamovat hudbu i obrázky a to jak z počítače, tak ze síťového disku (NAS).

Z nehudebních funkcí nabízí předpověď počasí nebo Twitter. Další aplikace se připravují. V redakci jsme měli možnost testovat jeden z prvních kusů, který opustil ostrovy. Firmware zatím není zcela finální a ani plánované aplikace ještě nebyly všechny integrovány. Podrobný test chystáme ještě před Vánoci.

Model Sensia pořídíte za 249 liber (tj. přibližně 7 000 Kč), není však jisté, zda vám jej dodají už pod stromeček. V Česku se můžete obrátit na firmu Teleko, která nám přístroj k testování poskytla. Cena by měla být podobná.

Alternativou by pro váhajícího Ježíška mohl být Logitech Squeezebox Radio. Je levnější (pouze 4 500 Kč), ale nabízí pouze monofonní zvuk (Pure je stereo) a menší displej (pouze 7cm úhlopříčka).

Rádio Logitech Squeezebox hraje Queen

Logitech však umí na rozdíl od Pure i Facebook. Ten můžete pouze sledovat (nikoliv tedy aktualizovat), ale i tak to pro závislé bude jistě zajímavá nabídka. Squeezebox také nabízí širokou paletu aplikací, která se stále rozrůstá.

Mezi nejzajímavější funkce patří rádio na přání Deezer. Neobsahuje bohužel ani zdaleka tak rozsáhlou diskografii jako např. Grooveshark nebo Last.fm, ale lepší než nic.

Majitelé Logitechu si také mohli s předstihem poslechnout poslední "bestofku" slavných Queen. Více v článku: Na speciálním rádiu si poslechněte nové album Queen, ještě než vyjde.

O rádiu jsme psali v článku: Logitech představil rádio, které umí i Facebook.

Pro ty, co běhají i pro ty, co teprve budou - Nike+ Sportband

Běh byl pro mě vždy jedním z nejodpudivějších způsobů pohybu. Když k nám do redakce přibyl Pavel a začal vyprávět, jak se chystá na půl maratón, znělo mi to jako pěkná blbost. Jenže...

Kvůli chystané recenzi Nike+ jsem si běhání musel vyzkoušet i já a už mě to nepustilo. "Už" to bude půl roku. Test nového Nike+ máme pro vás připraven k vydání ještě před Vánoci. Tento model však ke své činnosti potřebuje navíc iPod.

Nike+ Sportband je levnější variantou. Stojí 1500 Kč, neumí sice na rozdíl od iPodu hrát hudbu, ale všechny důležité informace o vašem běhu zobrazí. Uběhnutou vzdálenost, čas, spálené kalorie i tempo běhu.

Pokud Sportband připojíte k počítači a založíte si na příslušných stránkách svůj bezplatný účet, můžete sledovat grafické znázornění svých jednotlivých cvičení, porovnávat své výkony s ostatními atd.

Pěkná motivační pomůcka. Při nákupu však počítejte s tím, že budete potřebovat ještě běžecké boty. V balení Sportbandu naleznete i čip, který se vkládá do speciální prohlubně v podrážce. Boty s tímto prostorem jsou označeny logem Nike+. 

Filmy a koncerty na Blu-ray

Je to s podivem, ale filmy a zejména koncerty na Blu-ray discích u nás koupíte velmi pohodlně. I v některých kamenných obchodech seženete tituly, které na západ od nás už v nabídce třeba vůbec nemají.

Letos se už sice žádné zásadní filmy ani koncerty nechystají, ale přesto jsem si do svého domácího kina vybral.

V první řadě je to Valkýra. Komorní válečný film podle skutečných událostí popisující přípravy a nezdařený atentát na Hitlera.

Po většinu snímku si užijete dokonalý obraz i zvuk. Ten je na válečný film spíše nenápadný, ale o to efektnější a realističtější. V úvodní scéně z Afriky nic nenapovídá útoku Spojenců. Když se však rozezní kanonáda protiletecké obrany, nadskočíte z pohovky. Zvukové efekty jsou opravdu reálné a dají zvukové aparatuře zabrat.

Z hudebních titulů bych si vybral zpěvačku Pink na záznamu Live in Australia. Pro tuhle holku některé songy skládala Linda Perry z kapely 4 Non Blondes, ale i ten zbytek stojí za to. Obraz a zvuk lze bez kompromisů označit za referenční.

Víc než stroj na hry - Sony PS3 slim

Kolega Vašek právě dotestoval PS3 jako domácí multimediální centrum. Prý se osvědčila. Znamená to, že skrz domácí síť ji nakrmíte i filmy a hudbou ve formátech, které oficiálně neumí.

PS3 Slim

Sony rozjela internetový obchod, který je z části dostupný i českým uživatelům. Přímo na Playstation si tak můžete zdarma stahovat dema her, ukázky z filmů, ale i plné hry a celé filmy. Ty už pochopitelně zdarma nejsou.

S Playstation můžete surfovat po internetu i přehrávat videa z YouTube. Je ideální pro prezentaci fotografií, nabízí několik efektních způsobů promítání obrázků. 

V neposlední řadě je vynikajícím Blu-ray přehrávačem. Podstatnou výhodou PS3 je to, že nestárne. Díky pravidelným aktualizacím firmware máte jistotu, že vždy přehraje všechny disky a média, která jsou právě na trhu.

Kromě výrazně menších rozměrů se Slim verze liší od původní PS3 svou úsporností. Bohužel také nepodporuje instalaci jiných operačních systémů.

Recenzi původní PS3 naleznete v článku Ultimativní test: co všechno dokáží PlayStation 3 a Xbox 360.

Krabička na všechno - Dvico Tvix HD M-6600

O tomto vskutku všeumělovi psal velmi nedávno kolega Vašek v testu mediaboxů. Tvix jsme ohodnotili jako nejlepší ze 13 testovaných.

Dvico Tvix HD M-6600

Je tichý, což u podobných přístrojů není právě pravidlo. Přehraje snad všechno, co lze z internetu stáhnout, a samozřejmě podporuje i filmy uložené v kontejneru MKV i s českými titulky. Umí streamovat obraz, zvuk i video ze síťového disku a má jednoduché a přehledné grafické rozhraní.

Hledáte-li něco na přehrávání videa ve vysokém rozlišení, Tvix 6600N může být tím pravým přístrojem. Veškeré podrobnosti o mediaboxu naleznete v článku Hit letošních Vánoc. Jediný přehrávač, který potřebujete pro svou televizi.

Tvix 6600N pořídíte za 10 700 Kč včetně 500GB disku.

Šikovné české ruce - Dockwood

Škoda, že se něco podobného nevyrábí i pro jiné přehrávače. Dockwood je dřevěný stojánek na iPody a iPhony. Vyrábí se v Česku ve stejné firmě, která dodává skříně a další součásti pro světoznámé výrobce pianin a klavírů. Ve stejné dílně vznikají i dřevěné výrobky značky Hermès.

Dockwood - čidlo pro dálkové ovládání je dobře viditelné a dálkové ovládání funguje bez omezení.

Díky preciznímu provedení je Dockwood výborným doplňkem k elegantním audio komponentům.  

Vše podstatné jsme o Dockwoodu napsali v článku První Čech vyrábí příslušenství pro Apple, podívejte se.

Bezkonkurenční kino do kapsy - Cowon O2

Tenhle přehrávač už je na trhu delší dobu a stále nenašel přemožitele. Přehraje snad veškeré videosoubory, co jich na internetu najdete. Jako jediný na trhu si poradí i s video soubory s koncovkou MKV. Zobrazuje české titulky a na jedno nabití vydrží promítat 9 hodin. Nepodporuje však souborový systém NTFS a větší soubory než 4 GB do něj tedy nenakopírujete.

IFA 2008 - PMP Cowon O2

Na jemném dotykovém displeji s úhlopříčkou 11 cm vypadají statické snímky a videa velmi dobře. Interní paměť (až 32 GB) lze rozšířit vložením SDHC karty o dalších až 32 GB.

Hudbu vydrží O2 hrát až 18 hodin. Pokud k poslechu použijete integrované stereoreproduktory, bude to o několik hodin méně. Ovládání je jednoduché a přímočaré.

Cowon O2 koupíte za 7499 Kč s 32 GB paměti. Podrobné informace jsme vám o něm přinesli v článku Představujeme 10 nejlepších MP3 přehrávačů na hudbu i filmy.

Radost z poslechu - LP desky

Nebýt velkého formátu klasické desky, nikdy by nevznikl například krásný přebal slavného alba skupiny Beatles Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band. Na malou plochu CD by se tolik detailů prostě navrhovat nevyplatilo.

LP desky nestárnou

Kromě nostalgie, kterou otáčení desek na gramofonu vzbuzuje, nabízí tyto většinou černé placky stále nejlepší možný zvuk. K jeho naprostému vychutnání je sice potřeba aparatura, na kterou většina z nás nemá, ale i průměrný gramofon a zesilovač vám poskytne zvukový zážitek, jaký u CD neuslyšíte.

Část hudebně zajímavých alb dnes opět vychází i na vinylech, které pak koupíte v běžných obchodech. Ceny začínají většinou na 400 Kč. V USA i jinde v Evropě seženete desky levněji a to někdy včetně takzvané digitální kopie (digital copy). Uvnitř obalu naleznete kód, s jehož pomocí si můžete zdarma stáhnout celé album ve formátu MP3 s bitrate většinou 320 kbps.

Použité desky se nejlépe seženou na tržištích. Ideální je před Vánoci vyrazit například do Berlína. Zde na pravidelných trzích lze pořídit desky ve vynikajícím technickém stavu již od tří až pěti eur.

Naopak nemohu doporučit tuzemské bazary. Desky zde bývají nevyprané a zničené nekvalitními jehlami.

Gramofon už mám od minulých Vánoc. Doporučit mohu český Pro-ject. Určitě se vyhněte levným gramofonům ze supermarketů. Ty se hodí tak na přehrávání ojetých desek s Michalem Davidem nebo na chatu, kde leží neustálým střídáním teplot zkroucená sbírka desek s normalizačním popem.

Ať je co číst - literatura faktu

Tohle je moje čistě netechnické přání a asi k němu není potřeba nic dodávat.

Autor:
  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 18 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

v diskusi nejsou příspěvky

19. června 2024

U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 1 příspěvek

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

v diskusi je 20 příspěvků

18. června 2024  16:51

Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 18 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...