Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Leap Motion: úžasně přesné ovládání počítače máváním už není sci-fi

Každý pohyb vašich prstů jakoby kouzlem převede na obrazovku. Umožní vám prohlížet web i létat nad mapou. Zařízení o velikosti čokoládové tyčinky má v sobě jen dvě kamerky, ale zvládne toho víc, než byste čekali. Do prodeje jde už za měsíc.

"Pojďte si to vyzkoušet," pozve mě slečna poté, co jí asi půl minuty mířím kamerou na ruku. Její úsporná gesta s grácií navigují v 3D kakofonii fotografií, a já se snažím zachytit dostatek ilustračního materiálu pro video. Ale možnost vyzkoušet si ovládání Leap Motion je neodolatelná.

Stánek společnosti Leap Motion na konferenci Google I/O v San Franciscu

Už před půl rokem, když mi kolega ukázal první videa projektů Leap, jsem byl velmi překvapen maličkými rozměry zařízení i jeho možnostmi. Ale vím, že na reklamním videu může přirozeně a intuitivně vypadat leccos, a tak zůstávám skeptický. Klávesové zkratky jsou klávesové zkratky, říkám si.

První dojmy: kouzlo!

Jenže na nějakou klávesnici rychle zapomínám. Pohyby ruky teď naviguji ohromnou galerii a cítím se jako učeň v Bradavicích, nebo dirigent orchestru. Mávnutí rukou doleva okamžitě znamená přesypání fotek na obrazovce týmž směrem. To samé doprava. Jak je asi zvětším? Zkusíme po fotkách jakoby hmátnout, a fotky se okamžitě smrsknout k sobě, odtažení je roztáhne a zvětší. Vše je zcela bez prodlevy, což usnadňuje proces učení. Na ovládání se dá zvyknout rychle.

Ovladač Leap Motion se hodí pro ovládání ve 3D prostoru
Ovladač Leap Motion

Ovladač Leap Motion se hodí pro ovládání ve 3D prostoru. Krabička je dlouhá asi 8 cm.

Trochu těžší je výběr konkrétní fotky. Správně jsem uhodl, že mám ukázat jedním prstem. Na obrazovce se objeví kroužek, který reprezentuje můj ukazováček a chová se jako kurzor. Ale klepnutí na konkrétní fotku mi dělá trochu problém. "Stručnější šťouchnutí," radí mi slečna, ale chvíli trvá, než vyberu tu správnou fotku.

Leap Motion jde na trh

Ovládání prsty bez dotyku pomocí malé krabičky začalo jako doplňkový projekt ke 3D tiskárně. Nyní chce vtrhnout na pole her, kreativity i kancelářských a produktivních aplikací.

David Holz, spoluzakladatel a technický ředitel Leap Motion, byl frustrovaný z toho, jak dlouho trvá modelování na počítači pomocí myši. Přišel proto s chytrým matematickým postupem, který mu umožnil pomocí pár kamerek přesně sledovat polohu prstů, a tak modelovat plány pro 3D tiskárnu.

Spolu s Michaelem Buckwaldem pak založili společnost, která si získala investory, partnery i řadu fanoušků. Slibují, že jsou asi dvěstěkrát přesnější než nyní dostupné technologie. Dokážou sledovat deset prstů s přesností na setinu milimetru. K detekci využívají dvě kamerky a tři IR senzory a sledují, co se děje přibližně v okolí jednoho metru od ovladače.

Na trh by měl Leap Motion přijít ve druhé polovině června. Cena je stanovena na 79,99 dolarů (asi 1 600 korun).

No dobře. Na webu bych se asi časem naučil vybrat konkrétní odkaz, ale v Powerpointu nebo Photoshopu bych asi moc nevyšťouchal. Nebo že by?

"A jakou to má přesnost," zajímá se jiný účastník konference Google I/O, kde Leap svou technologii vystavoval v rámci androidí sekce. Slečna se mimoděk usměje, vypne program pro veřejnost a najde testovací utilitku. Je to vlastně mřížka, která jí umožní poměřit zaznamenaný pohyb.

"Tak sledujte, tohle je milimetr," ukazuje na čtvereček na obrazovce. "A teď budu dělat takhle malé kroužky." Na obrazovce se s minimálním zpožděním vykreslují tytéž kroužky (podle následného měření je zpoždění asi desetina sekundy).

Program je schopen sledovat více prstů najednou, a to nejen jako bod, ale i jejich 3D orientaci v prostoru, tedy včetně náklonu. Dokáže také sledovat celou ruku, a druhou. Všech deset prstů zobrazí jako polygony a jejich špičky dál kreslí velmi přesnou stopu do virtuálního prostoru na obrazovce.

Ovladač Leap pomocí dvou kamerek a tří infračervených senzorů dokáže sledovat až deset prstů do vzdálenosti cca jednoho metru s přesností setiny milimetru.

Co budeme ovládat mávnutím ruky?

Tak úctyhodná demonstrace znamená jediné: Leap nabízí dostatečně rychlé a spolehlivé informace o pozici prstů. Dokonce z nich dokáže leccos dopočítat. Teď však záleží na aplikacích, které půjdou tímto dotykem smysluplně ovládat.

Zatím je jich jen něco přes deset. Alespoň tedy v takové fázi vývoje, že nám je mohli ukázat na kameru. Především je to mapa (Google Earth), po které se můžete proletět, měnit rychlost, náklon, úhel a téměř vše, co si u poletování v trojrozměrném prostoru dokážete představit.

Dále jsou tu různé kreslící aplikace, které sice pěkně ukazují jednoduchost a hravost ovládání, ovšem nevím, zda by někdo skutečně chtěl kreslit či malovat máváním ve vzduchu (možná ano). Stejně tak si můžete psát poznámky, což už vypadá zajímavěji (trochu jako když držíte neviditelné pero), a s doplněním rozpoznávání znaků (OCR) by mohlo být i užitečné. Ale je to pohodlnější, než psaní všemi deseti?

Konečně je tu procházení webu. Listování stránkami je velmi jednoduché, stejně jako navigace pomocí gest. O něco složitější je výběr odkazů, chce to cvik, ale za pár minut si to prý už ani neuvědomíte. Výhoda je, že na rozdíl od dotykového ovládání si nepomatláte monitor. Na dotek orientovaná Windows 8 by mohla být ideálním prostředím pro demonstraci, ale tady jsme přeci jen na Google I/O a vývojářům se předvádějí hlavně webové technologie. Ovšem nové oficiální video ukazuje, že si Leap s Windows 8 rozumí.

Právě na vývojářích je, aby našli relevantní a použitelné způsoby ovládání, které v aplikacích využijí sílu a přesnost zařízení Leap. Kinect od Microsoftu ukázal, že ve hrách je o pohybové ovládání zájem. Kinect (konkrétně Kinect for Windows) už také vydláždil cestu pohybového ovládání na desktopy. Leap je však oproti Kinectu výrazně levnější a údajně i násobně přesnější.

Statisíce kusů už příští měsíc

Nic z toho však automaticky neznamená, že za dva roky budeme všichni ovládat počítače bez jediného doteku. Není příliš aplikací, kde je to skutečně praktické. Ovšem Leap to chce změnit a připravuje platformu, respektive tržiště s aplikacemi speciálně pro Leap - Airspace. V červenci bychom zde měli najít nejen hry, ale také aplikace výukové, produktivní, finanční, zpravodajské, zábavné, cestovatelské a další.

Leap Motion (logo)

Ještě důležitější bude spolupráce s velkými firmami na adaptaci této technologie. Zatím se Leap může pochlubit dohodou s Asusem a HP a nutno říci, že integrace tohoto ovladače do notebooku (nebo jeho přiložení k notebooku) je jistě významným krokem směrem k masovému rozšíření. Rozhodně je to v mnohém lepší než matlání prsty po displeji.

Do budoucna si dokážeme představit řadu dalších využití, nejen v PC nebo notebooku, ale televizi (jako nabízí např. Samsung) nebo dokonce přenosných zařízeních. Stejně jako senzor Kinect, i Leap má potenciál stát se oblíbeným doplňkem studentnských a programátorských projektů, a možná jej uvidíme na budoucích robotech. Zkrátka, po uvedení Leap se můžeme těšít na záplavu pokusů a omylů, než se vyprofilují skutečně užitečná použití. Na stánku nám prozradili, že testují třeba i virtuální klávesnici, ovšem ukázat nám ji zatím nemohli. Podobně jako u Google Glass, i u Leap Motion bude záležet hlavně na konkrétním použití a konkrétní implementaci do systému a aplikací.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 15 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 40 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

v diskusi jsou 3 příspěvky

21. května 2024  23:42

Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....