Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Leap Motion: úžasně přesné ovládání počítače máváním už není sci-fi

Každý pohyb vašich prstů jakoby kouzlem převede na obrazovku. Umožní vám prohlížet web i létat nad mapou. Zařízení o velikosti čokoládové tyčinky má v sobě jen dvě kamerky, ale zvládne toho víc, než byste čekali. Do prodeje jde už za měsíc.

"Pojďte si to vyzkoušet," pozve mě slečna poté, co jí asi půl minuty mířím kamerou na ruku. Její úsporná gesta s grácií navigují v 3D kakofonii fotografií, a já se snažím zachytit dostatek ilustračního materiálu pro video. Ale možnost vyzkoušet si ovládání Leap Motion je neodolatelná.

Stánek společnosti Leap Motion na konferenci Google I/O v San Franciscu

Stánek společnosti Leap Motion na konferenci Google I/O v San Franciscu

Už před půl rokem, když mi kolega ukázal první videa projektů Leap, jsem byl velmi překvapen maličkými rozměry zařízení i jeho možnostmi. Ale vím, že na reklamním videu může přirozeně a intuitivně vypadat leccos, a tak zůstávám skeptický. Klávesové zkratky jsou klávesové zkratky, říkám si.

První dojmy: kouzlo!

Jenže na nějakou klávesnici rychle zapomínám. Pohyby ruky teď naviguji ohromnou galerii a cítím se jako učeň v Bradavicích, nebo dirigent orchestru. Mávnutí rukou doleva okamžitě znamená přesypání fotek na obrazovce týmž směrem. To samé doprava. Jak je asi zvětším? Zkusíme po fotkách jakoby hmátnout, a fotky se okamžitě smrsknout k sobě, odtažení je roztáhne a zvětší. Vše je zcela bez prodlevy, což usnadňuje proces učení. Na ovládání se dá zvyknout rychle.

Ovladač Leap Motion se hodí pro ovládání ve 3D prostoru
Ovladač Leap Motion

Ovladač Leap Motion se hodí pro ovládání ve 3D prostoru. Krabička je dlouhá asi 8 cm.

Trochu těžší je výběr konkrétní fotky. Správně jsem uhodl, že mám ukázat jedním prstem. Na obrazovce se objeví kroužek, který reprezentuje můj ukazováček a chová se jako kurzor. Ale klepnutí na konkrétní fotku mi dělá trochu problém. "Stručnější šťouchnutí," radí mi slečna, ale chvíli trvá, než vyberu tu správnou fotku.

Leap Motion jde na trh

Ovládání prsty bez dotyku pomocí malé krabičky začalo jako doplňkový projekt ke 3D tiskárně. Nyní chce vtrhnout na pole her, kreativity i kancelářských a produktivních aplikací.

David Holz, spoluzakladatel a technický ředitel Leap Motion, byl frustrovaný z toho, jak dlouho trvá modelování na počítači pomocí myši. Přišel proto s chytrým matematickým postupem, který mu umožnil pomocí pár kamerek přesně sledovat polohu prstů, a tak modelovat plány pro 3D tiskárnu.

Spolu s Michaelem Buckwaldem pak založili společnost, která si získala investory, partnery i řadu fanoušků. Slibují, že jsou asi dvěstěkrát přesnější než nyní dostupné technologie. Dokážou sledovat deset prstů s přesností na setinu milimetru. K detekci využívají dvě kamerky a tři IR senzory a sledují, co se děje přibližně v okolí jednoho metru od ovladače.

Na trh by měl Leap Motion přijít ve druhé polovině června. Cena je stanovena na 79,99 dolarů (asi 1 600 korun).

No dobře. Na webu bych se asi časem naučil vybrat konkrétní odkaz, ale v Powerpointu nebo Photoshopu bych asi moc nevyšťouchal. Nebo že by?

"A jakou to má přesnost," zajímá se jiný účastník konference Google I/O, kde Leap svou technologii vystavoval v rámci androidí sekce. Slečna se mimoděk usměje, vypne program pro veřejnost a najde testovací utilitku. Je to vlastně mřížka, která jí umožní poměřit zaznamenaný pohyb.

"Tak sledujte, tohle je milimetr," ukazuje na čtvereček na obrazovce. "A teď budu dělat takhle malé kroužky." Na obrazovce se s minimálním zpožděním vykreslují tytéž kroužky (podle následného měření je zpoždění asi desetina sekundy).

Program je schopen sledovat více prstů najednou, a to nejen jako bod, ale i jejich 3D orientaci v prostoru, tedy včetně náklonu. Dokáže také sledovat celou ruku, a druhou. Všech deset prstů zobrazí jako polygony a jejich špičky dál kreslí velmi přesnou stopu do virtuálního prostoru na obrazovce.

Ovladač Leap pomocí dvou kamerek a tří infračervených senzorů dokáže sledovat

Ovladač Leap pomocí dvou kamerek a tří infračervených senzorů dokáže sledovat až deset prstů do vzdálenosti cca jednoho metru s přesností setiny milimetru.

Co budeme ovládat mávnutím ruky?

Tak úctyhodná demonstrace znamená jediné: Leap nabízí dostatečně rychlé a spolehlivé informace o pozici prstů. Dokonce z nich dokáže leccos dopočítat. Teď však záleží na aplikacích, které půjdou tímto dotykem smysluplně ovládat.

Zatím je jich jen něco přes deset. Alespoň tedy v takové fázi vývoje, že nám je mohli ukázat na kameru. Především je to mapa (Google Earth), po které se můžete proletět, měnit rychlost, náklon, úhel a téměř vše, co si u poletování v trojrozměrném prostoru dokážete představit.

Dále jsou tu různé kreslící aplikace, které sice pěkně ukazují jednoduchost a hravost ovládání, ovšem nevím, zda by někdo skutečně chtěl kreslit či malovat máváním ve vzduchu (možná ano). Stejně tak si můžete psát poznámky, což už vypadá zajímavěji (trochu jako když držíte neviditelné pero), a s doplněním rozpoznávání znaků (OCR) by mohlo být i užitečné. Ale je to pohodlnější, než psaní všemi deseti?

Fotogalerie

Konečně je tu procházení webu. Listování stránkami je velmi jednoduché, stejně jako navigace pomocí gest. O něco složitější je výběr odkazů, chce to cvik, ale za pár minut si to prý už ani neuvědomíte. Výhoda je, že na rozdíl od dotykového ovládání si nepomatláte monitor. Na dotek orientovaná Windows 8 by mohla být ideálním prostředím pro demonstraci, ale tady jsme přeci jen na Google I/O a vývojářům se předvádějí hlavně webové technologie. Ovšem nové oficiální video ukazuje, že si Leap s Windows 8 rozumí.

Právě na vývojářích je, aby našli relevantní a použitelné způsoby ovládání, které v aplikacích využijí sílu a přesnost zařízení Leap. Kinect od Microsoftu ukázal, že ve hrách je o pohybové ovládání zájem. Kinect (konkrétně Kinect for Windows) už také vydláždil cestu pohybového ovládání na desktopy. Leap je však oproti Kinectu výrazně levnější a údajně i násobně přesnější.

Statisíce kusů už příští měsíc

Nic z toho však automaticky neznamená, že za dva roky budeme všichni ovládat počítače bez jediného doteku. Není příliš aplikací, kde je to skutečně praktické. Ovšem Leap to chce změnit a připravuje platformu, respektive tržiště s aplikacemi speciálně pro Leap - Airspace. V červenci bychom zde měli najít nejen hry, ale také aplikace výukové, produktivní, finanční, zpravodajské, zábavné, cestovatelské a další.

Leap Motion logo

Leap Motion (logo)

Ještě důležitější bude spolupráce s velkými firmami na adaptaci této technologie. Zatím se Leap může pochlubit dohodou s Asusem a HP a nutno říci, že integrace tohoto ovladače do notebooku (nebo jeho přiložení k notebooku) je jistě významným krokem směrem k masovému rozšíření. Rozhodně je to v mnohém lepší než matlání prsty po displeji.

Do budoucna si dokážeme představit řadu dalších využití, nejen v PC nebo notebooku, ale televizi (jako nabízí např. Samsung) nebo dokonce přenosných zařízeních. Stejně jako senzor Kinect, i Leap má potenciál stát se oblíbeným doplňkem studentnských a programátorských projektů, a možná jej uvidíme na budoucích robotech. Zkrátka, po uvedení Leap se můžeme těšít na záplavu pokusů a omylů, než se vyprofilují skutečně užitečná použití. Na stánku nám prozradili, že testují třeba i virtuální klávesnici, ovšem ukázat nám ji zatím nemohli. Podobně jako u Google Glass, i u Leap Motion bude záležet hlavně na konkrétním použití a konkrétní implementaci do systému a aplikací.

Autor:
  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Patrové vlaky jezdí už téměř 200 let, z prvních mohli cestující vypadnout

Patrové vozy využíváme už skoro 200 let. Objevily se ještě dřív, než přijely vlaky na Moravu a do Čech. Údajně to bylo...

Vyhlášené slovenské lázně dostaly elektrickou úzkokolejku už v roce 1909

První krátké elektrifikované železniční tratě na slovenském území vznikaly už před Velkou válkou. Patří mezi ně i...

Nastává doba kobotizace. Přinese sdílení práce mezi lidmi a roboty

Advertorial Společnost se pomalu, ale jistě začíná připravovat na nástup éry takzvaných kobotů. Důvod, proč se tak děje právě teď,...

Malý autobus Družba pro Střední skupinu vojsk navrhla Karosa

V bohatém portfoliu autobusů zrozených ve Vysokém Mýtě se krčí i jeden výtvor krásou příliš neoplývající. Je jím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...