Facebook kupuje za miliardy přístroj, který skenuje vaše nervy

aktualizováno 
Začínající firma CTRL-labs vytvořila poměrně jednoduché zařízení, které má neinvazivně sledovat neurální signály. Není jisté, nakolik přesný tento náramek je, ale zaujal takového velikána, jako je Facebook, který tuto společnost koupil.

Náramek pro snímání elektrických biosignálů jsdoucích do svalů od start-upu CTRL-labs | foto: CTRL-labs

Facebook podle televize CNBC zaplatil 500 milionů až jednu miliardu dolarů (11,8 miliardy až 23,6 miliardy Kč) za start-up CTRL-labs. Ten stojí za zařízením, které se jednoduše nasadí na ruku jako náramek a snímá nervovou aktivitu. Tu následně vyhodnocuje pomocí umělé inteligence, a tak vytváří speciální rozhraní mezi lidským tělem a ovládaným zařízení.

Jen to podobné jako při sledování mozkové aktivity pomocí elektrod, ale elegantnější. Místo EEG tak zařízení využívá elektromyografii (EMG), tedy elektrických biosignálů. Firma nyní spolupracuje s řadou vývojářů, kteří vymýšlejí různé aplikace, jak data využít.

„Lidské výstupní systémy jsou mnohem omezenější než naše vstupní systémy. Žijeme ve světě plném dotykových obrazovek, myší a klávesnic, nemluvě o hlasových příkazech. Všechno to jsou rychlé a efektivní způsoby ovládání přístrojů kolem nás ... a všechno je to omezeno naší lidskou fyziologií,“ řekl podle DesignNews letos v květnu na bostonské konferenci věnované vestavěným systémům  Dan Wetmore z CTRL-labs. „Jsme omezeni v tom, jak rychle můžeme mluvit a psát. Lidská produkce je omezena pomalým mechanickým pohybem,“ dodal.

A právě náramek má tato omezení překonat tím, že jde rovnou ke zdroji, tedy k signálu, který celý pohyb spustí. Patrně nejrychlejšího využití se náramek dočká ve zdravotnictví, kde může pomoci postiženým lidem, kteří přišli o část ruky.

Firmu CTRL-labs založili v roce 2015 Thomas Reardon a Patrick Kaifosh, kteří mají doktorát z neurovědy. Reardon v nedávném rozhovoru poukázal na velmi rychlý vývoj v této oblasti. „Můžeme dělat věci, o kterých jsme před pouhými pěti lety nemohli ani uvažovat,“ prohlásil.

Náramek pro snímání aktivity svalů MYO

Náramek pro snímání aktivity svalů MYO

Firma není jedná, která využívá náramek ke sledování lidské aktivity. Již před šesti lety jsme například psali o firmě MYO, která slibovala podobnou funkci. Ta však neuspěla.

Ovládání myšlenkou

Je to podobný scénář, jako když si Facebook koupil výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus. Ta také v té době měla v podstatě jen prototyp, na který vývojáři vyvíjeli aplikace a hry. A právě s těmito brýlemi dává použití náramku smysl, může sloužit místo datových rukavic k ovládání virtuálního prostředí.

Podle viceprezidenta společnosti Facebook Andrewa Boswortha je koupě součástí snahy o vytvoření „přirozenějších, intuitivnějších způsobů interakce se zařízeními“. 

„Neurony v míše vysílají elektrické signály do svalů vaší ruky, a tím jim říkají, jak se mají pohnout, aby například ruka stiskla tlačítko. Náramek tuto komunikaci dekóduje a převede ji do digitálního signálu, kterému vaše zařízení rozumí,“ uvedl Bosworth.

Autoři: ,

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sovětský bizár: stíhací dvouplošníky s pomocnými proudovými motory

V Sovětském svazu se v letech druhé světové války odehrály zajímavé, ale z praktického hlediska víceméně neperspektivní...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Google má mluvící wifi, levný Chromebook, a nová sluchátka do uší

Google se v úterý pochlubil celou řadou nových nebo inovovaných produktů. Vedle již dříve uniklého nového a Pixelbooku...

Intel uznává dočasný úspěch AMD, ale plánuje agresivní odvetu

AMD se v posledních letech zaslouženě dařilo v oblasti procesorů pro běžné počítače. Intel nyní připustil, že ztrácí...

Notebook, který mi bude chybět. Dva displeje nad sebou jsou návykové

Na několik týdnů jsme pracovně přesedlali na unikátní Asus ZenBook Pro Duo, který mimo velmi výkonných vnitřností...

Facebook kupuje za miliardy přístroj, který skenuje vaše nervy

Začínající firma CTRL-labs vytvořila poměrně jednoduché zařízení, které má neinvazivně sledovat neurální signály. Není...

Najdete na iDNES.cz