Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdo naplánoval a provedl útok na WTC? Proč nezasáhly stíhačky?

  10:00
Největší teroristický útok všech dob je připsán organizací al-Káida, Usáma Bin-Ládin se pochlubil osobní účastí na výběru atentátníků. Část aktivistů ale už od počátku volá po vyšetření role Spojených států. Domnívají se, že takto rozsáhlý útok musela vláda buď dopustit tím, že unesená letadla nesestřelily stíhačky, nebo dokonce naplánovat. Jenže 19 atentátníků mělo paradoxně pro útok lepší předpoklady.
Zpráva z vyšetřování útoků 11. září 2001 je volně ke stažení, to ale konspirační teorie neutišilo. Na ilustrační fotografii je stíhačka F-15.

Zpráva z vyšetřování útoků 11. září 2001 je volně ke stažení, to ale konspirační teorie neutišilo. Na ilustrační fotografii je stíhačka F-15.

Vyšetřování útoků 11. září rozběhla FBI hned tentýž den. Do operace s krycím jménem PENTTBOM (Pentagon/Twin Towers Bombing) byla v některých chvílích zapojena více než polovina z 11 tisíc agentů federálního vyšetřovacího úřadu a údajně to bylo největší vyšetřování v historii FBI. Agenti prověřili na půl milionu stop, podezření a tipů od veřejnosti.

Dva týdny po útocích, 27. září, FBI vydala předběžný seznam 19 teroristů, kteří unesli jednotlivá letadla. Úplný přehled událostí je zrekonstruován i díky vyšetřování a výpovědi Zacariase Moussaouiho, který byl za podíl na přípravě teroristického spiknutí odsouzen k doživotnímu žaláři.

Závěrečná vyšetřovací zpráva uvádí "jasné a nezvratné" důkazy, že útoky připravila a řídila al-Káida, přičemž vychází z i výpovědi Khalida Sheikha Mohammeda, který navrhl plán na únos deseti letadel a jejich nabourání do budov ve spojených státech. Operaci osobně představil Bin Ládinovi a začátkem roku 1999 začaly konkrétní přípravy útoků uskutečněných 11. září.

Let 11Let 175Let 77Let 93
Boston - LABoston - LADulles - LANewark - SF
American AirlinesUnited AirlinesAmerican AirlinesUnited Airlines
narazil do WTC 1 v 8:46:30narazil do WTC 2 v 9:03:02narazil do Pentagonu v 9:37:46havaroval u Shanksville v 10:03:10
92 lidí na palubě65 lidí na palubě64 lidí na palubě44 lidí na palubě
5 únosců5 únosců5 únosců4 únosci
Boeing 757-223ERBoeing 767-222Boeing 757-223Boeing 757-222

Celkově si tragédie vyžádaly téměř tři tisíce životů, jejich dopad na USA byl ale mnohem větší. Tajné služby se pustily do vyšetřování. Samy se ale zároveň musely podrobit vyšetřování speciální vyšetřovací komise. Jak je možné, že k útoku mohlo dojít?

Zatímco někteří za neschopností útokům zabránit spatřují souhru nedorozumění, zmatků, nepřipravenosti a špatné komunikace, jiní zastávají názor, že vláda Spojených států (či jiná organizace uvnitř establishmentu) celý útok dovolila, nebo dokonce sama zorganizovala.

Tento článek píšeme s respektem k lidskému rozměru celé tragédie, a o stejný respekt prosíme i diskutující čtenáře.

 Konspirační tvrzení: Historie zná mnoho příkladů takzvaných operací pod falešnou vlajkou (false flag). Konspirační teoretici se domnívají, že právě útoky z 11. září jsou podobnou operací: zorganizovala je vláda, aby sjednotila obyvatelstvo a vytvořila společného nepřítele. Vláda (případně CIA, NSA apod.) tedy zorganizovala útok, a pak jej svedla na al-Káidu. Podobně jako ve filmu Vrtěti psem měla tedy vláda zmanipulovat veřejné mínění i média, skrývat důkazy, podvrhnout zprávy, umlčovat svědky a dokonale utajit stovky skrytých operací.

Vysvětlení: "Lidé mají pocit, že obrovská událost by měla mít právě tak významnou příčinu," říká Michael Shermer, šéf časopisu Skeptic Magazine. "A tady máme ohromnou tragédii a dozvíme se, že ji zosnovalo jen devatenáct chlapů? Nějakých neznámých lidí, co se protloukali tady a tam, úplně na okraji společnosti?"

Těm, co mají s tajnými organizacemi zkušenosti, navíc vysoká míra utajení a loajality tisícovek lidí z vládních složek přijde naprosto nereálná. "Sloužil jsem v CIA přes 24 let," říká Philip Mudd pro BBC, "a za tu dobu jsem neviděl jediné tajemství, které by se nakonec nedostalo na světlo. Ani jedno. A když si představím, kolik lidí by muselo být zapojeno do tohoto spiknutí... Nemožné, samozřejmě kromě filmů."

Teorie o velkém vládním spiknutí tedy vyžaduje mnohem víc fantazie než zpráva o dvou desítkách trénovaných fanatiků, kteří jednali v utajení a izolaci. "Když se nad tím zamyslíte, malá organizovaná skupina teroristů je přesně ten způsob, jakým by se taková velká událost musela stát," domnívá se Shermer.

Thomase Donnellyho konspirátoři často citují jako člověka, který navrhl, že "Amerika potřebuje nový Pearl Harbor", což si někteří vykládají jako pokyn ke zfalšování útoků. Donnelly se tomu brání: "Kdyby to nebylo tak hrozné obvinění, skoro bych se tomu musel usmát. Samozřejmě, že je to nesmysl."

"Věřit tomu, že útok zorganizovala americká armáda, znamená věřit tomu, že nikde ve státní správě a tajných službách se nenajde ani jeden jediný poctivý člověk se špetkou svědomí," říká Michael Shawyer, bývalý agent CIA, zodpovědný za vyšetřování Bin Ládinovy buňky. Shawyer je kritický k CIA a vyčítá jí, že přehlédla mnoho varovných znamení, ale teorii o velkém spiknutí radikálně odmítá. "Vláda by musela udržet tajemství. Naše vláda nedokáže udržet žádné tajemství, ani to nejmenší, všechno se co nevidět objeví ve Washington Post nebo New York Times."

Konspirační tvrzení: Není možné, aby si nejvyspělejší země světa (myšleno USA) nedokázala poradit se čtyřmi unesenými letadly. Ověřováni (interception) letadel, u kterých je podezření na únos, je běžná praxe, jak je tedy možné, že 11. září stíhačky nezabránily útokům? Je nutné vyvodit, že armáda úmyslně umožnila útoky a nepokusila se letadla zastavit. Někteří tvrdí, že viceprezident Dick Cheney vydal rozkaz nechat unesená letadla na pokoji a nevzlétnout proti nim se stíhačkami.

Vysvětlení: Situace byla komplikovaná právě z důvodu, že se sešlo více únosů naráz. Letadla navíc ihned (či krátce) po únosu vypnula identifikaci (transpondér) a na radaru je tak šlo identifikovat jen vylučovací metodou.

Dispečer Colin Scoggins ten den sloužil v řídícím středisku v Bostonu, právě když přišel na směnu, dostal informace o únosech. Zcela popírá jakoukoli neochotu armády spolupracovat: "Byl jsem ten den v kontaktu s armádou víc než kdokoli jiný z dispečerů. Vše, co dělali, bylo pohotové." Zato si všiml mnoha nedorozumění, zmatků a omylů. "Armáda svým způsobem nebyla připravena reagovat na hrozby zevnitř území USA."

Jako důkaz toho, že viceprezident Cheney vydal rozkaz, aby stíhačky nezasahovaly, se uvádí výpověď Normana Minety, ze které se ovšem cituje jen krátká část o tom, jak viceprezident říká: "Samozřejmě, že rozkaz nadále platí." V kontextu celé výpovědi jsou pak protichůdné i samotné výklady konspirátorů: někteří říkají, že je to důkaz pro to, že vláda úmyslně nezasáhla proti útočícím letadlům, jiní naopak, že je to důkaz o tom, že vláda sestřelila let 93. Některé dokumenty dokážou tvrdit obojí naráz. Mineta vzkázal, že za svým svědectvím stojí, ale že nerozumí jeho roli v konspiračních teoriích.

Poslech komunikace NORADu (North American Aerospace Defense Command, vrchní velitelství vzdušné obrany) a dispečerů naznačuje, že po nárazu do WTC panoval na všech stanovištích značný a pochopitelný chaos. "Lidé se snažili dělat, co mohli v tak hrozné situaci a ani nevěděli, kde vlastně unesená letadla přesně jsou," říká Jim Meigs z PM. "Musíme si uvědomit, že všichni byli v mírovém režimu, a tak nebylo potřeba stíhačky nějak zadržovat," připomíná s poukázáním na pouhých 14 strojů, které se povedlo narychlo sehnat. "Faktem je, že NORAD byl mnohem lépe připraven na útok z vnějšku než zevnitř USA."

Konspirační tvrzení: Start hotovostních stíhačů k letům, které vybočí z plánované trasy, je rutinní záležitost, letectvo takto zachytí stovky letadel, což je ostatně regulováno i mezinárodními pravidly.

Vysvětlení: Klíčové je zde slovo "mezinárodní". Skutečně je běžnou praxí, že stíhačky startují k mezinárodním civilním letům, třeba v první půlce roku 2001 takto stíhačky startovaly 67krát. Jenže pokaždé to byl start k mezinárodnímu letu, tedy letu z ciziny do USA nebo z USA do ciziny.

Start stíhaček k vnitrostátnímu civilnímu dopravnímu letu je naprosto výjimečná záležitost. "Od roku 1990 do roku 2000 takto NORAD zasahoval pouze jedinkrát," uvádí PM, "a to když v roce 1999 vzlétal k civilnímu letadlu, kde kvůli dekompresi omdlela celá posádka, ale transpondér zůstal funkční." Až do roku 2001 byly všechna ostatní opatření armády namířená proti zahraničním letadlům a mimo vnitrozemí USA.

Časová osa

11. září

8:19 - únos prvního letadla (Let 11, WTC 1)

8:37 - NORAD se dozví o únosu Letu 11

8:46 - Dvě stíhačky F-15 vyrážejí za uneseným letadlem

8:46 - Let 11 narazí do věže World Trade Center

9:03 - Let 175 narazí do věže WTC 2

9:24 - NORAD dostane info o uneseném Letu 77

9:26 - FAA zakáže vzlet civilních letadel

9:32 - Let 93 unesen

9:33 - Věž hlásí tajné službě, že na Washington míří unesený Let 77. Než je nařízena evakuace, věž hlásí, že let opět měnil směr. V 9:35 je směr potvrzen a viceprezident je evakuován.

9:37 - Let 77 narazí do Pentagonu

9:45 - Vzdušný prostor nad USA je uzavřen, letící letadla jsou naváděna na přistání na nejbližší letiště

9:59 - WTC 2 se hroutí 56 minut po zásahu letadlem

10:03 - Let 93 havaruje v Pennsylvánii dříve, než dosáhne Washingtonu

10:10 - Stále platí, že piloti stíhaček nemají povolení střílet na podezřelá civilní letadla

10:10 - 10:15 - viceprezident Cheney (v bunkru ve Washingtonu) dá svolení k sestřelení uneseného letu 93 (neví, že letadlo již havarovalo)

10:20 - prezident Bush (na palubě Air Force One) potvrzuje povolení sestřelit letadlo v případě nutnosti

Konspirační tvrzení: George W. Bush byl na návštěvě jedné třídy základní školy v Sarasotě na Floridě, když mu v 9:05 jeho poradce pošeptal, že do WTC narazilo letadlo. Prezident ovšem ze třídy odešel až po dlouhých minutách. Podle konspirátorů byl tento klid důkazem toho, že o útocích předem věděl. Prezidentův štáb dále přímo ve škole vytvořil operační místnost, ze které prezident udělil pokyny viceprezidentovi, ministryni obrany, šéfovi FBI a guvernérovi NY. Proč jej ochranka místo toho urychleně neuklidila do bezpečí?

George W. Bush, prezident USA, se v 9:05 během návštěvy školy dozvídá: "Druhé letadlo narazilo do druhé věže. Amerika čelí útoku." Prezident nejprve dokončil návštěvu třídy, a v 9:14 řeší situaci z improvizované konferenční místnosti.

Vysvětlení: Spekulace o tom, jak by se měl prezident či ochranka zachovat v té či oné situaci, patří do šuplíku po bitvě je každý generál. Ve zpětném pohledu je možná podivné, že prezident nereaguje dramatičtěji. Jenže tyto dohady neříkají nic o tom, jak se varování lišilo od desítek podobných, které prezident denně dostává. Dnes je samozřejmé, že právě toto varování je tisíckrát důležitější, ale v danou chvíli to nemuselo být tak jasné.

Téměř úsměvné je, že jiní konspirátoři zase poukazují na rychlost reakce prezidentova týmu jako na znak toho, že byli na situaci předem připraveni, což dokazuje, že měli o útocích předchozí informace.

Konspirační tvrzení: Vyšetřovatelé z FBI našli u teroristů (v jejich bytech či zavazadle, které se na letišti zatoulalo) celou řadu důkazů. Právě v kufru Mohameda Atty našla FBI materiály v arabštině, které pomohly odhalit ostatní útočníky i spojení s al-Káidou. Podle zastánců konspiračních teorií je tak snadný nález doličných předmětů dalším z důkazů velkého spiknutí.

Vysvětlení: Relativní neopatrnost únosců je skutečně zarážející. Zatímco FBI ji přičítá nervozitě či nezkušenosti, CIA se domnívá, že teroristé těmito stopami úmyslně naváděli vyšetřování: "Stopy, které po útočnících zůstaly, byly nastraženy, aby se jich FBI chytila," myslí si odborníci, které oslovil New Yorker.

Podezření je na místě. Účel takovýchto stop je těžké odhadovat. Pro konspirátory ukazují na vládní spiknutí, pro jiné na třeba i úmyslnou neopatrnost teroristů. Každopádně je to jedna z věcí, které nejdou vysvětlit bez výpovědi mrtvých únosců, a ze kterých je těžko možné vyvozovat dalekosáhlé důsledky.

CIA měla v srpnu 2001 údaje o tom, že Bin Ládin možná plánuje útok na USA.

Konspirační tvrzení: Minimálně 60 agentů CIA mělo informace o únoscích už v roce 2000. Někteří z teroristů žili v USA pod svým skutečným jménem. Učili se létat v amerických školách. Neukazuje to snad na to, že si americká vláda úmyslně připustila teroristy k tělu?

Vysvětlení: "Říct, že o teroristech vědělo 60 agentů, je hodně zavádějící. Těch 60 agentů má na starosti celou globální protiteroristickou strategii a tohle byla jedna z tisíců informací, kterými se zabývali," říká Philip Mudd.

"Myslím, že jsme mohli některé z únosců odhalit ještě před 11. zářím," povzdychl si Bill Gore, speciální agent FBI, který měl na starosti San Diego v době, kdy se zde minimálně dva únosci skrývali. "Myslím, že se všichni ptáme: mohli jsme udělat něco, abychom zachránili tři tisíce životů? Ta myšlenka je bolestná." FBI se o teroristech v San Diegu dozvěděli až 19 dnů před útokem, a to už bylo pozdě, mezitím už se přestěhovali.

V srpnu 2001 všude v CIA "blikala výstražná červená světla", jak později uvádí vyšetřovací zpráva. Jenže zde nebyla žádná konkrétní oznámení, žádné přímé tipy, jen obecné náznaky a varování, že by se někdo mohl pokusit o velký útok.

Rok 2001 zahýbal všemi tajnými službami a vedl k významné proměně struktur. FBI také dostala některé nové pravomoci, což si vysloužilo kritiku ohledně dodržování lidských práv a svobod. V neposlední řadě se výrazně zpřísnila opatření na letištích.

Nejčastější konspirační teorie kolem 11. září 2001

Jednotícím prvkem konspiračních teorií je vysoký podíl Spojených států amerických na teroristických útocích. V článcích se věnujeme jednotlivým oblastem a konkrétním konspiračním tvrzením a argumentům, otázkám a odpovědím.

Příprava útoku a únos letadel

 • Mohli se teroristé naučit řídit letadla?
 • Jak je možné, že stíhačky nesestřelily útočící Boeingy, než zasáhly cíl?
 • Vydala armáda rozkaz, aby proti letadlům nikdo nezasahoval?
 • Měla al-Káida možnost připravit takový útok?
 • Ignorovaly tajné služby informace o útoku na WTC?
 • Zorganizovala celé útoky vláda USA, aby tak získala podporu pro své mocenské cíle? (tzv. MIHOP)
 • Nechala vláda útočníky zaútočit, jinými slovy úmyslně jim nebránila? (tzv. LIHOP)

Pád věží World Trade Centra

 • Mohly věže spadnout "jen" kvůli nárazu letadel?
 • Šlo o řízenou demolici? Našly se důkazy podporující hypotézu o termitu?
 • Proč spadly budovy, které byly konstruované, aby náraz dopravního letadla vydržely? Byl žár požáru dostatečný na to, aby oslabil konstrukci?
 • Kdo měl zájem na tom, aby se budova zřítila?

Let 175 narazil rychlostí 950 km/h do jižní věže (WTC 2) Světového obchodního centra v 9:02:59, 11. září 2001.

Obě budovy World Trade Centra se zřítily k zemi, v jejich troskách zahynuly přes dva tisíce lidí.

Podle oficiálního i dodatečného vyšetřování došlo k oslabení (nikoli roztavení) ocelových nosníků, které se prohnuly a následně povolily.

Budova WTC 7

 • Proč se budova zřítila, i když do ní nenarazilo letadlo?
 • Proč se budově původní zpráva NIST detailněji nevěnovala?
 • Jak mohla budova spadnout tak rychle? Šlo o řízenou demolici?

Náraz do Pentagonu

 • Proč není k dispozici video záznam nárazu letadla?
 • Narazilo do Pentagonu skutečně letadlo, nebyla to řízená střela?

Let 93

 • Mohli cestující zavolat svým blízkým na zemi, nebo byly hovory zfalšované?
 • Kam směřoval let 93? Existoval vůbec? Proč letadlo spadlo?

Vyšetřování a konspirační teorie

 • Kdo má zájem na konspiračních teoriích?
 • Rozšiřuje vláda úmyslně směšné konspirační teorie, aby ubrala váhu těm, které mají co říci?
 • Kdo profituje z konspiračních teorií?
 • Proč jsou konspirační teorie tak přitažlivé?

Konspirační tvrzení: Podle zastánců konspiračních teorií se al-Káida k útokům z 11. září nikdy nepřiznala, pouze je schválila. Únosci vůbec k al-Káidě nepatřili. Alex Jones třeba přišel s teorií, že únosci byli najatí agenti: "Mysleli si, že jsou součástí cvičení, které testuje, jak bude personál na únos reagovat." Vláda mezitím na dálku ovládala letadla a navedla je na cíl.

Vysvětlení: Teroristická organizace al-Káida byla jedním z prvních podezřelých, ostatně celkem logicky, neboť útoky na USA patřily do jejího "oficiálního programu" a provedla jich před rokem 2001 již pět. Dokladů o tom, že se al- Káida hlásí k útokům z 11. září, je dostatek, ačkoli se objevovaly postupně, nikoli ihned:

 • 11. září 2001, 9:52: tajná služba NSA zachytila v Afghanistánu hovor člověka, známého svými styky s Bin Ládinem, jak oznamuje někomu v Gruzii, že má dobré zprávy a že ještě bude zasažen další cíl
 • říjen 2001: al-Káida hrozí dalšími útoky: "Amerika musí vědět, že smršť leteckých útoků neustane," řekl Abdul Hai Mutmaen pro BBC
 • září 2002: dokument Al-Jazeery poskytuje přiznání Ramzi Binalshibhkeho ke koordinaci útoků
 • říjen 2004: Usáma Bin Ládin říká, že nápad na útok pochází z jeho hlavy
 • květen 2006: Usáma Bin Ládin vylučuje odpovědnost Zacariase Moussaouiho na útocích: "Vím, co říkám, sám jsem vybral oněch 19 bratrů - Alláh jim buď milostiv - a pověřil je těmi úkoly, a bratra Zacaria jsem tou misí nepověřil."

Neveřejně uvedl Bin Ládin přiznání již na podzim 2001, jak ukázal překlad videokazety, kterou našli američtí vojáci v Afghanistánu: "Už od předešlého čtvrtka jsme věděli, že se útok stane 11. září. Bylo 17:30 našeho času (kolem 8:00 ve Washingtonu, Afghanistán je v zóně GMT+4,5) a my zapnuli rádio. Slyšeli jsme, že letadlo narazilo do WTC. Bratři, kteří to slyšeli, byli nadšeni."

Konspirační tvrzení: Někteří zastánci alternativních scénářů připouštějí, že myšlenka velkého spiknutí vlády, armády, tajných služeb, stovek cestujících, demoličních expertů, žurnalistů z celého světa a tisíců dalších lidí je absurdní. Domnívají se ale, že to nevylučuje možnost "dílčí konspirace", tedy scénář, ve kterém jednotlivec či malá skupina pomohl teroristům zevnitř vlády USA.

Vysvětlení: V počátcích toho, čemu se dnes říká "hnutí za pravdu kolem 9/11" (9/11 Truthers), se rozvíjely dvě hypotézy:

 • LIHOP = Let it happen on purpose = dopustili, aby se to stalo
 • MIHOP = Made it happen on purpose = zařídili, aby se to stalo

Umírněnější větev LIHOP zastávala právě názor o dílčí, malé konspiraci: vláda útok nepřipravila, ale věděla o něm předem a nereagovala, nechala, aby jej teroristé dokončili, a pak jej využila. Během let se MIHOP stalo dominantní, což je pro konspirační teorie typické a důležité: "Jakmile máte hypotézu, hledáte důkazy pro tu konkrétní hypotézu, všechno filtrujete, co se vám nehodí, vymažete."

Možnost spiknutí jednotlivců či malé skupinky v řadách tajných služeb s teroristy není samozřejmě radno brát na lehkou váhu, vyšetřující komise se jím zabývala (např. zde). Nenašla ale nic, co by naznačovalo, že chyby se dají připočíst úmyslu, a nikoli zmatku a špatné připravenosti.

Preziden George W. Bush promluvil k národu dne 20. září.

Není pochyb o tom, že vláda USA využila nálady, kterou útoky vyvolaly, k tomu, aby upevnila své postavení a oblíbenost ve společnosti, zavedla legislativu umožňující snadnější vyšetřování a v neposlední řadě rozpoutala dva významné válečné konflikty, které dodnes neustaly. To ovšem samo o sobě není důkaz toho, že na přípravě útoků má sebemenší podíl.

Konspirační tvrzení: V pilotním díle seriálu The Lone Gunmen se hlavní hrdinové snaží zabránit vládnímu spiknutí, jehož cílem je narazit (dálkově ovládaným) dopravním letadlem do budovy WTC a zvýšit tak odbyt zbraňových systémů. Díl byl odvysílán v březnu 2001. Podle konspirátorů je to příliš mnoho náhod: mají za to, že režisér chtěl buď připravit národ na podobnou katastrofu, nebo naopak varovat, že vláda podobné spiknutí chystá. Případně vzít konspiračním teoretikům vítr z plachet, protože by pak byli označeni za fantasty, kteří opakují filmovou zápletku.

Vysvětlení: Usáma Bin Ládin si údajně vybral WTC jako cíl útoku už v 80. letech, když byl svědkem náletu na výškové budovy a chtěl se pomstít. World Trade Center bylo symbolem všeho, čím se Amerika chlubila a co zosobňovala. Ostatně i jeden z dřívějších teroristických útoků al-Káidy směřoval na WTC: bombový útok v únoru 1993. Spíše než konspiraci lze ve shodě náhod vysledovat podobné cíle: film chtěl zaujmout a poskytnout co nejhroznější představu, právě toho chtěli dosáhnout i teroristé.

Frank Spotnitz, scénárista a producent Akt X, miluje mýty a legendy: "Je to způsob, jakým se lidé už od pradávna vyrovnávali s neznámem. Je to jedna z nejstarších lidských činností. Mýty potřebujeme, abychom porozuměli světu." Ale to, že jej konspirátoři zapojili do svých teorií, protože natočil pilotní díl o útoku na WTC, se mu zdá zábavné: "Prý jsme to udělali, abychom pro útok připravili půdu či co... Víte, nedává mi to opravdu moc smysl," svěřil se dokumentaristům BBC.

Konspirační tvrzení: Vláda úmyslně rozšiřuje šílené konspirační teorie a dotuje konspirační filmy a servery, aby se v za vlasy přitažených blábolech ztratily ty konspirační teorie, které odhalily pravdu.

Vysvětlení: "Konspirační teoretici" je často mnohými konspiračními teoretiky považováno za hanlivé, dehonestující označení. Nelze se jim divit, neboť kromě seriózně znějících argumentů je kolem každého kontroverzního tématu řada naprosto zcestných hypotéz, které může skutečně zastávat jen člověk fanaticky oddaný své pravdě. Je na místě připomenout, že označit něco za "konspirační teorii" nestačí k jejímu vyvrácení.

Konspirační teorie o úmyslném rozšiřování konspiračních teorií je zajímavou střelou do vlastních řad, jakousi pochopitelnou snahou očistit se a distancovat. Konspirační teorie jsou ale známým a dobře dokumentovaným společenským jevem, a jejich vznik je celkem předvídatelný.

Všecny konspirační teorie poskytují lidem jistotu v postmoderním světě plném nejistot, světě, který se vzdal velkých příběhů a nahradil je spektáklem nesouvisejících jednotlivostí. "Konspirační teorie jsou jen teorie, nemají žádný obsah. Ale když to jejich zastáncům ukážete, nesou to velmi špatně, je to, jako kdybyste jim sebrali jejich náboženskou víru, a výměnou jim nenabídli nic, jen nejistotu," uzavírá Spotnitz.

Zdroje

Autor:
 • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 15 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 41 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. května 2024  23:42

Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....