Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Proč před 10 lety spadlo WTC? Konspirační bomby zatím neobstály

aktualizováno  11. září 2012 13:35
Naráz letadla do budovy a následný požár kerosenu i kancelářského vybavení oslabil unikátní ocelovou strukturu budov. Alternativní scénáře jsou zajímavější, mluví o pečlivě připravované řízené demolici, nanotermitových výbušninách i řízených střelách.
Pád věží World Trade Centra 11. září 2001

Pád věží World Trade Centra 11. září 2001 | foto: Profimedia.cz

Když se krátce před desátou hodinou dopoledne zřítila první budova (WTC 2), dobíhali mnozí lidé k obrazovkám a televizní stanice vypravovaly kameramany a helikoptéry. Kolaps druhé budovy už téměř všichni viděli naživo. Neskutečný obraz, později nesčetněkrát opakovaný v televizních záběrech, se vryl lidem nesmazatelně do paměti.

Teroristické útoky na New York

A už od prvních okamžiků si mnoho lidí muselo říci - to vypadá jako řízená demolice, jaké vídáme v televizi. Tento dojem podpořili i někteří reportéři a narychlo sehnaní konzultanti (pundits). Podrobnější vyšetřování ukázalo, že za kolaps budov mohla kombinace tří faktorů:

  • Neobvyklá konstrukce budovy, která místo hustého sloupoví po celé ploše pater využívala silné sloupy v jádru budovy a vnější nosnou konstrukci, na které byla zavěšena patra (podlahy a stropy).
  • Náraz letadla obrovskou rychlostí (790 a 950 km/h) poškodil nosnou stěnu i vnitřní nosné jádro, poškodil protipožární izolaci nosníků a vyvolal prudký požár.
  • Hodinový požár nejprve leteckého benzinu a později kancelářského vybavení oslabil nosnost ocelových nosníků, které se prohnuly a poté utrhly. Patro spadlo na patra pod sebou a pád budovy už nemohlo nic zastavit (tzv. pancaking).

Jelikož byly budovy v mnohém jedinečné a jejich pád už na první pohled neobvyklý, mnohé konspirační teorie, které věří v zapojení vlády, tvrdí, že šlo o řízenou demolici. Výbušniny měly být rozmístěné po celé budově, kterou pak dálkově odpálila vláda, CIA, majitel budovy nebo další spiklenci.

WTC 11.9.2006
WTC 11.9.2006

Náraz do budovy WTC 1 v 8:46 proběhl kolmo a téměř uprostřed. Náraz do druhé budovy WTC se odehrál v 9:02 níže a mírně šikmo, došlo k většímu poškození a posléze také dřívějšímu kolapsu budovy.

Konspirační tvrzení a argumenty nepřesvědčily

V tomto článku shrnujeme časté konspirační argumenty a dáváme je do spojení s experty a dokumentaristy, kteří se k nim vyjádřili. Cílem článku je poskytnout přehled o konspiračních teoriích a odpovídajících protiargumentech pro ty, kteří se o pád WTC zajímají a chtějí se lépe orientovat v celé problematice, proto se snažíme vždy mluvit konkrétně a odkazovat na zdroje.

Tento článek píšeme s respektem k lidskému rozměru celé tragédie a o stejný respekt prosíme i diskutující čtenáře.

Konspirační tvrzení: Mnoho konspiračních teorií tvrdí, že pád World Trade Centera byl řízenou, pečlivě připravenou demolicí. K odpálení měli původci použít časované nálože, na dálku odpálené nálože či nanotermit.

Vysvětlení: Přestože z laického pohledu mnoho vnějších charakteristik připomíná řízenou demolici, reálně pro tuto teorii nejsou žádné konkrétní důkazy. Na místě se nenašly stopy po výbušninách.

Řízenou demolici by navíc bylo neobvykle obtížné provést tak, aby si jí nikdo nevšiml. Budova byla v plném provozu, na očích a hlídaná. Jistěže lze hypoteticky předpokládat, že podplacení a spolehlivě mlčenliví byli i hlídači, ochranka, policie, správci budovy a další pracovníci... Jenže to už vyžaduje mnohem více fantazie, než přijmout jako vysvětlení, že budovy spadly na základě nárazu dvou obřích dopravních letadel (které všichni viděli) a následného požáru, který oslabil konstrukci.

Miniaturní kuličky oceli, které byly nalezeny v troskách výzkumnou skupinou R.J. Lee a které někteří označují za důkaz použití nanotermitu, mohly být podle R.J. Lee výsledkem běžného svařování nebo požáru. Na to, aby byly důsledkem termitového "odpálení" budovy, jich bylo málo.

"Někdo si může říkat - vypadá to jako řízená demolice," zdůrazňuje expert na statiku Matthys Levy. "Ale s řízenou demolicí to nemá nic společného."

Konspirační tvrzení: Ocel se taví při mnohem vyšších teplotách, než které mohly v hořících dvojčatech vzniknout. Teplota požáru byla až o tisíc stupňů nižší, než aby roztavila ocel.

Náraz letadla a následný požár fatálně oslabily ocelovou konstrukci obou věží World Trade Center

Vysvětlení: Experti se shodují, že není potřeba dosáhnout teploty, při které se ocel taví (1 510 °C). Ocelové nosníky se stoupající teplotou roztahují už při obyčejných požárech a při teplotách 600 stupňů Celsia ztrácejí až polovinu své nosnosti. Požáry ve World Trade Centru dosahovaly až 980 stupňů Celsia.

Přestože se tedy ocel netavila, nosníky v zasažených patrech se prohnuly natolik, že došlo k narušení stability budovy. Prohnutí pater je zřejmé i z fotografií a všimli si jej i policisté a hasiči na místě - právě na základě tohoto pozorování hlásili, že budova možná v nejbližších chvílích spadne.

Při nárazu letadla byla navíc na mnoha místech porušena protipožární izolace, která ocelové nosníky chrání před běžným požárem. Holá ocelová konstrukce tak byla ještě náchylnější na teplotu.

Konspirační tvrzení: Budova padala téměř rychlostí volného pádu. To je, jako kdyby spodní patra předem uskakovala a dělala prostor těm padajícím. A to dokáže jen řízená demolice.

Trosky WTC - 18. září 2001

Vysvětlení: Klíčové je zde slovo "téměř". Budova padala 60% rychlostí volného pádu. Proti hypotéze řízené demolice hovoří také fakt, že jádro padalo pomaleji, později: "Jakmile byly všechny spojovníky přetrhané, vnější stěna najednou nemá nic, co by ji vertikálně drželo, a otevřela se jako květina," říká architekt Jiří Boudník. "A na videozáznamech je vidět, že jádro jakoby ještě chvíli váhalo, a pak si řeklo, nic mě nedrží, jdu dolů taky."

 Konspirační tvrzení: Veškerá ocel z trosek byla autoritami zničena, aby nemohlo dojít k pořádnému vyšetření příčin katastrofy.

Ocelové nosníky WTC

Vysvětlení: Až do roku 2009 měli vyšetřovatelé z NIST a jejich spolupracovníci k dispozici 250 tun pokroucené oceli z trosek na Ground Zero. Každý kus byl fotografován, katalogován a pečlivě zkoumán. Výsledkem je závěrečná zpráva NIST, která byla psána i ve spolupráci s odbornou veřejností.

Konspirační tvrzení: Mnoho svědků a reportérů na místě uvedlo, že slyšeli dodatečné "exploze" po nárazu letadla, a to i v nižších patrech. To je důkaz, že budovu někdo odpálil.

Hasiči zachraňují člověka z budovy World Trade Center

Vysvětlení: Typickým zlozvykem konspiračních teorií je, že zacházejí se slovy, které se jim hodí, jako s důkazním materiálem, a to bez ohledu na kontext jejich pronesení (viz slovo "pull" u budovy 7). Mnoho z těchto slov o "explozích" zaznělo právě ve vypjatých okamžicích, kdy lidé vybíhali z hořících budov. Rány, které se v budově ozývaly, mohly mít řadu příčin, od výbuchů dieselových generátorů, obrazovek a čistících prostředků, až po dílčí pády konstrukce nebo kolaps výtahových šachet. "Myslím, že je chyba slovíčkařit u výpovědí, které se děly v takovém zmatku," připomíná Davin Coburn.

 Konspirační tvrzení: Film Loose Change ukazuje mnoho záběrů, na kterých je vidět, že během pádu z oken pod hranicí rozpadu "tryskají" jednotlivé výbuchy ("outbursts", "puffs"). Podle konspirátorů jde o důkaz řízené exploze, respektive řady načasovaných explozí.

Vysvětlení: "Taková výšková budova je jako obrovská harmonika plná vzduchu," přibližuje situaci Michael Shermer. "Když vršek budovy padá a stlačuje patra pod sebou, všechen ten vzduch musí jít ven. A vychází ven okny." Lidé, kteří byli blízko budov v okamžiku pádu, mluví o "uragánech" a "vichrech" proudícího vzduchu. Právě tyto vichry byly následně mylně označeny za výbuchy.

Konspirační tvrzení: WTC byla konstruována tak, aby vydržela náraz letadla, neměla by proto spadnout. Pakliže spadla, ukazuje to, že jí pomohlo ještě něco jiného, například výbušniny.

Druhé letadlo se blíží k WTC 2

Vysvětlení: "Navrhovali jsme budovu tak, aby odolala nárazu tehdy největšího dopravního letadla," říká Leslie Robertson, který na návrhu budov WTC pracoval v šedesátých letech. Ze jeho bytu je dodnes výhled na Ground Zero. "Do projektu jsem byl zapojen od úplného počátku. Všechny ty konspirační nápady jsou rozhodně romantické. Ale zkrátka nejsou pravdivé."

Podle Robertsona byla budova navržena tak, aby odolala dopravnímu letadlu, například ztracenému v mlze. Počítali tehdy s největším letadlem, Boeingem 707. "Boeing 767 je trochu těžší, a hlavně letěl mnohem rychleji. No a rychlost je v té rovnici nárazu umocněna na druhou, takže dvakrát větší rychlost znamená čtyřnásobný náraz. Navíc jsme tehdy nepočítali s tím, že by to letadlo bylo plné leteckého benzinu."

 Konspirační tvrzení: Je velmi podezřelé, že pronajímatel budov, Larry Silverstein, si je nechal pojistit proti teroristickému útoku jen pár týdnů před tím, než do budov narazila letadla.

Vysvětlení: Na prvním místě je třeba připomenout, že budova WTC již byla napadena teroristy v roce 1993, kdy došlo k bombovému útoku. Na tom, že byla pojištěna proti teroristickým útokům, tedy není nic divného. Už v roce 1993 byla pojištěna. Pojistka proti terorismu tedy nebyla nic nového.

Konspirační tvrzení: Je zřejmé, že ze strany Silversteina šlo o pojistný podvod, zvláště když vezmeme v potaz, že budovy se mu nevyplácely a že by brzy musel zaplatit až miliardu dolarů za nové obložení, které by nahradilo to staré, azbestové.

Vysvětlení: Dalším přehnaným omylem či nedorozuměním je údaj, že Silverstein na budovách tratil peníze. Od roku 1993, kdy kvůli teroristickým útokům klesl počet nájemníků, se budově dařilo lépe a lépe, obsazeno bylo více než 90 procent všech prostor, a budova vydělávala. Azbest bylo již potřeba nahradit jen v menší části budovy, a tato úprava měla stát "pouhých" 200 milionů dolarů, částka, která se rozhodně ve třímiliardovém pronájmu ztratila.

Konspirační tvrzení: Mnoho konspiračních teoretiků cituje Van Romera, experta na výbušniny, který pro Albuquerque Journal řekl ještě 11. září, že pád budov připomínal "řízenou demolici". Poté mu bylo vyhrožováno a on svou výpověď raději stáhl, aby si ušetřil problémy.

Vysvětlení: Van Romero nebyl nadšený, když se jeho špatně ocitovaný výrok stal předmětem doličným v kdejaké konspirační teorii. "Neřekl jsem, že budovu zničily výbušniny. Řekl jsem jen, že to tak vypadalo." Protože nechtěl, aby se jeho výrok vykládal mimo kontext, požádal o jeho revokaci, kterou časopis otiskl 22. září. "Cítil jsem, že moje reputace vědce by byla poškozena," vysvětluje Romero. "Konspirační teoretici pak říkali, že mě k tomu přesvědčila vláda. To je tak vzdálené od pravdy, jak jen může být. Teď mě tahle kletba pronásleduje už roky."

Konspirační tvrzení: Je nesmysl, aby mrakodrap s ocelovou konstrukcí spadl jenom kvůli probíhajícímu požáru. Kdyby to tak bylo, byla by to první budova s ocelovou konstrukcí, která by spadla jen kvůli požáru.

Vysvětlení: Ano, lze souhlasit s tím, že šlo o první podobnou katastrofu. Ale kolem útoků 11. září je více věcí, které se staly poprvé. Poprvé narazilo dopravní letadlo plné kerosenu do budovy v letové rychlosti. Poprvé narazilo letadlo do budovy s jedinečnou konstrukcí pilířů koncentrovaných v jádru a nosnou stěnou. Budovy WTC totiž byly optimalizovány pro kancelářské využití, svým nájemníkům mohly díky jedinečné konstrukci nabídnout otevřené kanceláře (open-space offices).

Spisovatel Chris Mohr dodává, že od 2001 už máme i další příklad podobné budovy, která se zřítila v důsledku požáru - v květnu 2008 se sesunula téměř kolmo budova holadnské Delft University of Technology (podrobnosti v PDF).

Zdroje

Autor:
  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Legendy ČSD obrazem. Zamračená z ČKD patří mezi naše nejslavnější lokomotivy

Motorová lokomotiva, známá mimo jiné pod přezdívkou Zamračená, platila za vskutku povedený produkt podniku ČKD....

Nezatížena pocity. Proč je umělá inteligence fenomén a proč budí obavy

Premium Umělá inteligence, často zkráceně AI, je jedním z nejvíce diskutovaných a rychle se rozvíjejících témat v současnosti....

Legendy ČSD obrazem. Čmelák byl těžký, pro těžkou práci stavěný nezmar

Nejtěžšími motorovými lokomotivami z ČKD pro ČSD byly řady T669.0 a T669.1. Jednalo se o ekvivalent lokomotivy ČME3...

Odhaduji, že jsme teprve na prahu poznání života, říká spisovatel Neff

Premium Spisovatel Ondřej Neff patří k předním českým autorům vědecko-fantastické literatury, proto nepřekvapí, že vizionářské...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...