Výrobce letadel Airbus ukázal létající taxi. Vypadá jako přerostlý dron

aktualizováno 
Řešení problémů dopravy ve velkých aglomeracích by částečně mohlo přinést převedení části provozu do vzduchu. Plány na to jsou staré desítky let, ale stále se nenašel vhodný bezpečný prostředek. Vyvíjeno jich bylo již mnoho a jeden z nich představila i letecká společnost Airbus v podobě City Airbusu.

Ilustrace leteckého taxi od Airbusu | foto: Airbus

Urbanisté i technici chtějí ulehčit dopravě ve velkých městech tím, že její část pošlou do vzduchu. I když se na první pohled může zdát, že je to poměrně futuristickým koncept, pracuje se na něm poměrně intenzivně již dlouho.

Základem se má stát návrh Městské vzdušné mobility (Urban Air Mobility, UAM) představený na konci roku 2017, který má zavést pravidla pro provoz nad našimi hlavami pro drony a létající osobní i nákladní auta, což je koncept zatím známý především z vědeckofantastických filmů.

Právě do této oblasti míří i stroj společnosti Airbus, který nese přiléhavý název City Airbus. Firma jej tento týden představila v německém Ingolstadtu, čímž se přihlásila ke spolupráci s Audi, které zde má továrnu.

Fotogalerie

Stroj se podobá přerostlému dronu. Elektrický letoun s osmi rotory přistává a vzlétá vertikálně a pojme až čtyři cestující. Tyto stroje jsou označovány jako Vertical Take-Off and Landing (VTOL). Pohybovat se může jak zcela samostatně, tak s přispěním pilota.

Každý z osmi rotorů je poháněn vlastním motorem Siemens SP200D. Napájení zajišťují čtyři 140kW baterie vyvinuté pobočkou firmy s názvem Airbus Defence and Space.

CityAirbus se může pohybovat rychlostí až 120 km/h. Aktuální verze zvládne v současné době 15 minut letu. Společnost využívá pro listy vrtule uhlíková vlákna. Ty mají tvar, který má přispět k nízké akustické stopě, tedy jinými slovy ke snížení hlučnosti.

12.března 2019 v 11:34, příspěvek archivován: 19.března 2019 v 16:11

VIDEO: One vision, two demonstrators. Discover the latest Airbus? electric vertical take-off and landing (#eVTOL) demonstrators #Vahana and #CityAirbus. #AirbusInnovation #UrbanAirMobility #FlyingTaxi #FutureOfMobility #ElectricFlight #AirTaxi #SmartCities

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

One vision, two demonstrators. Discover the latest Airbus’ electric vertical take-off and landing (#eVTOL) demonstrators #Vahana and #CityAirbus. #AirbusInnovation #UrbanAirMobility #FlyingTaxi #FutureOfMobility #ElectricFlight #AirTaxi #SmartCities #WeMakeItFly #WeMakeItReal https://t.co/xdJxBkqOnm

Airbus si od novinky slibuje výrobu ve velkých sériích s poměrně nízkými náklady. O ceně stroje však zatím nepadlo ani slovo.

Airbus tak poprvé představil prototyp, který vyvíjel řadu let a nyní ho chystá na první testovací let. Většina pozemních zkoušek přitom byla dokončena již v roce 2017.

S certifikací a prvními komerčními lety se počítá v roce 2023. Jeden ze scénářů nasazení tohoto stroje počítá s dopravou cestujících z centrálních oblastí měst k dopravním uzlům, jako jsou například letiště.

Autor:
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Doba levných leteckých taxi se blíží. Vzlétl další stroj

Detail stroje společnosti Lilium, který má sloužit jako malé létající taxi.

Aerotaxi německého start-upu Lilium uskutečnilo svůj první vzlet. Pětimístný dálkově řízený letoun poháněný baterií se...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Najdete na iDNES.cz