Doba levných leteckých taxi se blíží. Vzlétl další stroj

aktualizováno 
Aerotaxi německého start-upu Lilium uskutečnilo svůj první vzlet. Pětimístný dálkově řízený letoun poháněný baterií se počátkem května krátce vznesl vertikálně na mnichovském letišti. I další výrobci se chystají na éru aerotaxi.

Detail stroje společnosti Lilium, který má sloužit jako malé létající taxi. | foto: Reuters

Stále více firem sází na to, že v následujícím desetiletí se na hlavami obyvatelů velkých městských aglomerací budou prohánět letecké taxíky. Tento názor sdílí i řada urbanistických studií.

Již dříve jsme psali, že základem se má stát návrh Městské vzdušné mobility (Urban Air Mobility, UAM) představený NASA na konci roku 2017, který má zavést pravidla pro provoz nad našimi hlavami pro drony a létající osobní i nákladní auta. Výsledkem projektu je vytvořit síť „jízdních pruhů“, která obyvatelům umožní objednat si malé letadlo.

Své místo chce v této oblasti najít i německá firma Lilium.Ta doufá, že její stroj bude uveden do provozu do roku 2025. Firma pracuje na letounu, který umí vzlétnout vertikálně a ve vzduchu přejít do standardního letu malého proudového letadla. Hodit se ale bude spíše na větší vzdálenosti, než jen polétávání po městě, ale i zde by mohl najít využití.

Společnost nyní zveřejnila videozáznam z prvního letu. Je na něm vidět, jak se stroj pomalu zvedá a pak se vznáší nad zemí, než se na ni vrátí. Otočku kolem letiště, jakou předvedl v roce 2017 starší dvoumístný prototyp, ale neudělal.

Firma nyní plánuje další testy a práce na získání certifikace letové způsobilosti od evropských a amerických orgánů pro bezpečnost letectví.

Při startu letoun spotřebuje pouze desetinu energie ve srovnání s tradičním startem po ranveji. S dnešní bateriovou technologií může letět rychlostí až tři sta kilometrů za hodinu.

Fotogalerie

Společnost, kterou v roce 2015 založili čtyři absolventi technické univerzity v Mnichově, získala od investorů kolem 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč). Projekt německého podniku podporují firmy jako je Tencent, Atomico, LGT a Obvious Ventures.

Cílem podniku je vlastnit a provozovat flotilu létajících taxíků, které budou zpočátku řídit piloti s komerční licencí. V delším časovém horizontu Lilium doufá, že vyvine samořízenou verzi.

Lilium sází na to, že klienti dají přednost možnosti dostavit se na letiště patnáct minut před odletem a vyhnout se standardním dlouhým procedurám.

Čím více podobných malých strojů s vertikálním startem bude, tím více se bude snižovat cena za lety na velmi krátké vzdálenosti.

Autoři: ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

USA zesilují kyberútoky na Rusko. Je zrada to psát, říká překvapivě Trump

Amerika zvyšuje intenzitu kyberoperací vůči Rusku, chce tak údajně Rusko...

Spojené státy zvýšily intenzitu přípravy kyberútoku na sítě ruských elektráren. Reagují tak údajně na pokusy Ruska...

Další z rubriky

Poctivá ruční práce v letectví, tak vznikala Avia BH-25 z roku 1926

Avia BH-25

Dnes se vyrábí dopravní letouny v moderních výrobních závodech a při jejich konstrukci se čím dál tím více používá...

Postavte lepší autíčko než ostatní a vyhrajte závod. Řídit mohou i děti

Závody, jaké jste ještě nezažili. S vlastním autem na dřevěné horské dráze....

Závody jako žádné jiné pro vás chystáme v sobotu a v neděli na Maker Faire Prague na výstavišti v Holešovicích. Přijďte...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz