Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Deset nejkrásnějších Češek ukázalo deset high-tech novinek

Krásné dívky s novými automobily, to je již skoro všední spojení. Ale co krásné dívky a nejmodernější elektronické hračky? Finalistky soutěže Česká Miss vám představí například nejdokonalejší kapesní přehrávač, chytré hodinky, podvodní čtečku elektronických knih, nebo tři počítače v jednom.

Všech deset finalistek soutěže Česká Miss a 4K televizor Panasonic Viera TX-L65WT600 | foto: Jan Zátorský - MAFRA, klíčování Michal Barák - iDNES.cz

Deset fotografií, deset technologií, deset trendů, které zásadním způsobem ovlivňují nejen spotřební elektroniku. Až na výjimky jsou to technologie mobilní. První výjimkou je obraz s ultravysokým rozlišením. Na takzvané ultravysoké rozlišení, zpravidla schované pod zkratkou 4K (čtyři tisíce pixelů na šířku), spoléhají především výrobci televizorů jako na svatý grál, který jim pomůže rozhýbat značně stojaté vody tohoto odvětví.

Fotogalerie

Deset finalistek České Miss s high-tech hračkami v redakci Technet.cz

Google Glass, chytré hodinky a sportovní náramky pak už představují nastupující skupinu výrobků, která ovládne minimálně už tyto Vánoce. Nositelná elektronika však zřejmě nebude jen módním hitem. Zdá se, že změní náš přístup k vlastnímu zdraví (více zde) a díky geolokačním funkcím třeba i způsoby marketingu a reklamy (obsah na míru pro dané místo a čas přímo do brýlí nebo hodinek).

Tablety v prodejnosti spolehlivě válcují notebooky a zdá se, že na tom zatím příliš nemění ani příchod konvertibilních zařízení. Ale ty jsou zatím ještě trochu v plenkách. Právě příchod počítačů v placce jasně ukázal, že skupina uživatelů se dělí na dvě hlavní podskupiny: na konzumenty a tvůrce obsahu. Těch prvních je logicky více, a proto se i více prodávají tablety a phablety než notebooky a "konvertibly".  Přesto jsme konvertibilní zařízení a notebook do našeho fotosetu zařadili, protože při práci se bez nich prostě neobejdete.

Dnešní touhu po mobilitě  reprezentují také přenosné reproduktory. U nich sice více než kde jinde platí, že forma vítězí nad kvalitou, ale někteří výrobci už dokázali i do poměrně titěrných rozměrů bedýnek nacpat relativně kvalitní zvuk. Zcela opačným směrem pak míří high-endové kapesní přehrávače, které mají i na cestách poskytovat nekompromisně kvalitní zvuk srovnatelný s poslechem ve studiu.

Samostatnou kapitolou jsou elektronické knihy. Ty v prodejích v USA už dávno překonaly takzvané paperbacky (více zde) a jejich popularita stále roste. S příchodem vodotěsných čteček by se konečně mohly rozšířit i tam, kam s sebou drahou elektroniku obvykle nenosíme - například do vany.

Abecedně poslední je pak v našem seznamu skládací kolo. Nutnost dojíždět za prací se týká většiny obyvatel nejen České republiky. S tím jak se města rozrůstají a veřejná doprava je vzdálenější, roste i popularita cyklistiky. Nejrůznější skládačky i na elektrický pohon dnes koupíte nejen na letišti v Amsterdamu.

Trend 1Dokonalý zvuk nejen na cestách

Jak nedávno připomněl úspěch projektu Pono muzikanta Neila Younga na croudfundingovém serveru Kickstarter, i v dnešní době ořezávání kvality ve jménu nízké ceny se najde mnoho lidí, kteří kvalitní zvuk chtějí, vyžadují a jsou ochotni za něj i zaplatit.

Simona Šimková se stylovými sluchátky Sennheiser Momentum OnEar a high-endovým...

Simona Šimková se stylovými sluchátky Sennheiser Momentum OnEar a high-endovým přehrávačem Astell&Kern AK240.

Přehrávač Astell&Kern AK240 je vlajkovou lodí společnosti iRiver a zároveň nejdokonalejším kapesním přehrávačem současnosti. Již tělo z duraluminové slitiny budí respekt, o kvalitu zvukového výstupu pečují dva D/A převodníky Cirrus Logic 4398, každý pro jeden kanál. Do analogové podoby převádí nejen digitální PCM signál až do 192 kHz / 24 bit, ale i jednobitový DSD signál. Hudební soubory uložíte do vestavěné 256GB paměti, nebo na SDHC kartu. A najít takové, které nepřehraje, by byl opravdu oříšek. V domácím prostředí potěší schopnost přes wi-fi přehrávat streamovanou hudbu z počítače. A můžete jej použít i jako externí zvukovou kartu. Cena pro český trh ještě není určena, pohybovat se bude nejspíše okolo 55 tisíc korun včetně DPH.

Z poněkud dostupnější kategorie jsme vybrali stylová sluchátka Sennheiser Momentum On-Ear. Na kvalitních materiálech se nešetřilo, hlavový most je z oceli, náušníky jsou potažené alcantarou. Zajímavé je použití citlivých 18 Ohm elektroakustických měničů s neodymovými magnety, které mají lépe vyhovět i méně kvalitním zesilovačům mobilních zařízení. Ale to neznamená, že si nezaslouží kvalitní přehrávač. Momenta se vydaly cestou atraktivní výrazné a bohaté reprodukce, která běžné posluchače nejspíše nadchne, ale pro ortodoxní zvukové puristy bude až příliš barevná.

Trend 2Konvertibilní zařízení nahradí tablety i notebooky

Konvertibilní zařízení jsou jedním z hřebíčků do rakve klasických počítačů a nejspíše i notebooků. Označení "konvertibilní" je odvozeno z anglického "convertible" a dalo by se přeložit jako proměnitelný. V marketingové řeči jsou to vlastně "dvě zařízení v jednom". Minimálně dvě.

Simona Dvořáková a konvertibilní Asus TransformerBook Trio

Simona Dvořáková a konvertibilní Asus TransformerBook Trio.

V případě zařízení TransformerBook Trio od Asusu jsou to zařízení dokonce  tři. Pokud je displej přiklapnut ke klávesnici, máte klasický ultrabook s Windows 8. Jakmile displej oddělíte, funguje samostatně jako tablet s Androidem. Zároveň v tu chvíli opuštěný díl s klávesnicí můžete připojit k monitoru a funguje jako běžný počítač s Windows 8.

Koupíte tak jedno zařízení, které můžete používat v různých situacích různými způsoby.

Kristýna Svobodová a ultrabook Toshiba Portégé Z30

Kristýna Svobodová a ultrabook Toshiba Portégé Z30.

Ultrabooky tak stále častěji cílí na náročnější uživatele a firemní klientelu, která potřebuje lehký, dobře vybavený, výkonný a kvalitně zpracovaný počítač především pro práci.

Trend 3Data v domácí síti dostupná i z druhé polokoule

Většina elektronických zařízení se dnes připojuje k internetu a k domácí datové síti. Na síťové uložiště (označuje se anglickou zkratkou NAS), můžete uložit všechna data, jako jsou fotografie, hudba, filmy nebo dokumenty, a přistupovat k nim ze všech připojených zařízení.

Gabriela Franková a síťová úložiště s cloudovými funkcemi. Vlevo dole leží...

Gabriela Franková a síťová uložiště s cloudovými funkcemi. Vlevo dole leží Synology DS-214SE, nad ním Lenovo Yomega iX2, úplně nahoře pak D-Link DNS-327L. Napravo pak Western Digital MyCloud a přenosný disk s cloudovými službami MyPassport Ultra.

Příklad? K hudbě uložené na síťovém disku se dostanete jak z hifi věže se streamovacími funkcemi, tak z počítače, tabletu, chytrého telefonu, nebo wi-fi rádia. Dokonce i ze všech najednou.

Pokud má síťový disk i cloudové služby, znamená to, že se ke všem uloženým datům dostanete i přes internet, odkudkoli ze světa. Na dovolené se dostanete ke své hudbě, naopak fotky můžete zazálohovat z karty přímo na doma uložený disk. Na služební cestě máte k dispozici všechny své dokumenty. A nemusíte je přitom svěřovat do nějakého cizího virtuálního prostoru, prostě je máte doma, ve skříni. Na NASu.

Trend 4Ultravysoké rozlišení 4K

Čím větší rozlišení, tím lepší obraz. Ve Full HD, které je standardem pro Blu-ray disky a nejlepší dostupnou kvalitou pro pozemní, kabelové i satelitní vysílání, je obraz tvořen 2 073 600 obrazovými body. U ultravysokého 4K rozlišení je obraz tvořen čtyřnásobkem, tedy 8 294 400 obrazovými body.

Všech deset finalistek soutěže Česká Miss a 4K televizor Panasonic Viera...

Všech deset finalistek soutěže Česká Miss a 4K televizor Panasonic Viera TX-L65WT600.

Obraz ve 4K tak nabízí čtyřikrát více detailů a obrazových podrobností, než kolik nabídne dnešní plné vysoké rozlišení (Full HD). Vysoká kvalita si však vybírá daň. Videosoubory s ultravysokým rozlišením mají objem desítek gigabytů a zatím není jednoduchá ani levná jejich výroba. V takovéto kvalitě je tak nabízeno jen několik filmů a seriálů, zpravidla prostřednictvím on-line distribuce. Na českém trhu žádný 4K film nepořídíte.

Televizor Viera VT600 nabízí v rámci chytrých funkcí spojení s mediaserverem společnosti Panasonic, ze kterého si můžete pouštět různé ukázky a spoty natočené ve 4K. To abyste přečkali dobu, než bude ve 4K dostupný nějaký pořádný obsah.

Trend 5Elektronické čtečky knih

Čtečka elektronických knih sice neumí tolik věcí jako tablet, ale to se nám právě líbí. Na jejím černobílém displeji se tak dá dělat právě to, pro co byla vytvořena, tedy číst a číst a číst. Svoji knihovnu a dokumenty s sebou můžete mít kdekoli: v MHD, v letadle i v posteli. Nová čtečka PocketBook Aqua je navíc vodotěsná, a tak s ním můžete jít bez obav i do vířivky nebo na pláž.

Veronika Kašáková a voděodolná čtečka elektronických knih Pocketbook Aqua

Veronika Kašáková a voděodolná čtečka elektronických knih Pocketbook Aqua.

Od roku 2007, kdy přišel na trh převratný Amazon Kindle, se elektronické čtečky rychle staly stálou součástí trhu.  O pět let později už Amazon prodával více knih elektronických než papírových. Bez velké nadsázky lze říci, že čtečky vrátily čtení knih na pořad dne i pro ty, kteří by jinak koukali jen na displej telefonu nebo monitor počítače. V dalších letech očekáváme drsný souboj čteček s tablety, ale myslíme si, že je tu místo pro oba typy přístrojů. A čtečkám fandíme.

Trend 6Digitální rádio DAB, nástupce FM

DAB (a novější verze DAB+) je digitální rozhlasové vysílání. Stejně jako televize přechází z analogového vysílání na digitální DVB-T, i analogový rozhlas pomalu míří k přerodu do digitální formy. Motivací je především možnost vysílat mnohem více stanic, než je tomu u běžného VKV vysílání. V jednom takzvaném multiplexu to může být až 43 stanic.

Gabriela Bendová pózovala s DAB rozhlasovým přijímačem Pure Evoke Mio.

Gabriela Bendová pózovala s DAB rozhlasovým přijímačem Pure Evoke Mio.

Výhody digitálního přenosu jsou zřejmé. V případě využití robustnějšího nastavení přenosu může nabídnout nepřerušovanou a čistou reprodukci i v místech s nepříliš dobrým pokrytím signálu. Například i při jízdě v autě.

Jako bonus budou vysílána doplňková data. Nejen textové informace (například informace o interpretovi a skladbě, podobně jako u RDS RT), ale například i obrázky (například přebaly CD disků přehrávané muziky). Vše o budoucnosti digitálního rozhlasu najdete v tomto článku.

Trend 7Hlasitá hudba na zahradě, při sportu, i ve sprše

Malé osobní reproduktory zažívají docela velký boom, alespoň podle zastoupení na veletrzích a firemních nabídkách. Primárně ze dvou důvodů. Každý chytrý telefon umí přehrávat hudbu a bezdrátově jí krmit reprodukční zařízení s rozhraním Bluetooth. Přenosné reproduktory tak v podstatě nahrazují všechna ta rádia a radiomagnetofony, které byly populární před patnácti, dvaceti, třiceti lety.

Nikola Buranská a bezdrátová reprosoustava Logitech Ultimate Ears BOOM 360°

Nikola Buranská a bezdrátová reprosoustava Logitech Ultimate Ears BOOM 360°

Druhým důvodem je obrovský vývoj v konstrukci reproduktorů a především signálových procesorů, díky kterým lze i z malých reprosoustav vyždímat dříve nepředstavitelný zvuk.

Krásným příkladem je maličký Logitech Ultimate Ears BOOM 360°. Je odolný proti vodě i prachu, s telefonem jej spárujete přes NFC a samotný zvuk jde přes Bluetooth. Dvojice reproduktorů dokáže hrát i opravdu nahlas, zvuk překvapí mohutností a výrazností. Na akumulátor vydrží až 15 hodin, ovládat jej můžete z aplikace pro Android i iOS.

Trend 8Tablety a phablety převrátily PC svět naruby

Ačkoli se o to mnozí snažili již dříve, tak malé, snadno přenosné a dotykem ovládané zařízení se stalo úspěšným až díky iPadu od společnosti Apple. Po mnoha měsících jeho naprosté nadvlády se začala rojit i zajímavá konkurence. Dnes si tak můžete vybrat mezi různými operačními systémy, různými velikostmi displejů, různým výkonem a různými funkcemi.

Martina Hlavničková a plejáda tabletů. V rukou drží desetipalcový top-model...

Martina Hlavničková a plejáda tabletů. V rukou drží top-model Samsung Galaxy Tab 10.2 2014. Napravo je levný sedmipalcový androidí Asus MemoPad 7HD, nad ním je osmipalcový Acer Iconia W4 s plnohodnotnými Windows 8.1. Nalevo pak nový iPad Air, poslední generace tabletu, který celou kategorii defacto založil. Nad ním je pak Sony Xperia Z Tablet, se kterým se můžete i vykoupat. Je totiž vodotěsný.

Například vpravo nahoře vidíte Acer Iconia W4. Tablet s úhlopříčkou 8" je poháněn procesorem Intel Atom a běží na něm plnohodnotné Windows 8.1. Spustíte tak na něm jakoukoli aplikaci pro operační systém Microsoftu. Díky USB a HDMI portům jej můžete připojit i k monitoru a klávesnici, a takřka kapesní tablet tak použít jako normální (i když ne nijak závratně výkonný) počítač.

Trend 9Stále na cestách

Většina uvedených trendů má společného jmenovatele, kterým je mobilita. Je to paradox, pokud uvážíme, že většina takzvaně rozvinutých zemí (včetně Česka) se potýká s obezitou. Velká část z nás tráví čas v sedavých zaměstnáních a pokud možno to ještě kombinuje se stravováním ve fast foodech. Ve skutečnosti jsme sice pořád v pohybu i s našimi chytrými mobilními elektronickými doplňky, ale málokdy se hýbeme vlastní silou. 

Tereza Skoumalová a skládací kolo Strida Evo 3

Tereza Skoumalová a skládací kolo Strida Evo 3.

Skládací kolo Strida Evo 3 je ideální lék na obezitu. I když denně cestujete do zaměstnání třeba jen v rámci velkého města, můžete je využít. Pustí vás s ním zdarma do metra, do tramvaje i autobusu. Dá se totiž složit i rozložit během pěti sekund. Ideální je na překonávání kratších vzdáleností třeba mezi vlakovým nádražím a stanicí městské hromadné dopravy. Za tímto účelem bylo i vymyšleno (více v tomto článku).

Ačkoliv to není na kole vidět, je vybaveno třírychlostní přehazovačkou, která je celá ukryta uvnitř středového složení. Nejsou tedy potřeba žádné bovdeny ani páčky. Stačí šlápnout pedálem dozadu. Aby jízda byla možná i v obleku a nehrozilo ušpinění, nepoužívá Strida klasický řetěz, ale kevlarový řemen. Ten nejenže nešpiní a nepadá, ale jeho životnost je 60 tisíc kilometrů. Podrobnou recenzi stroje pro vás chystáme. Zatím si můžete přečíst o starší verzi zde

Trend 10Nositelná elektronika na všechno

Chytré hodinky, brýle, náramky, ale i svršky nebo třeba podprsenky, to všechno spadá do kategorie, která v angličtině nese název wearebles, česky nositelná elektronika. Mluví se také o náramkové revoluci. 

Kamila Bezpalcová a nositelná elektronika. Na pravé ruce vidíte chytrý náramek...

Kamila Bezpalcová a nositelná elektronika. Na Pravé ruce vidíte chytrý náramek Samsung Galaxy Gear Fit a první generaci chytrých hodinek Galaxy Gear. Na levé ruce náramek Garmin VívoFit, chytré hodinky Sony SmartWatch a druhou generaci Galaxy Gear.

Většina chytrých hodinek, náramků a čidel v oblečení má za úkol pohlídat vaše zdraví a vytáhnout vám z kapsy nějakou tu korunu navíc. Ty nejjednodušší a nejlevnější náramky (na fotce je reprezentuje fialový Garmin VivoFit) umí sledovat jen část vašich aktivit a údajů (tep, spálené kalorie, počet kroků/vzdálenost, pohyby během spánku, atd.). Někdy k tomu potřebují další bezdrátově připojená čidla (například hrudní pás snímající činnost srdce, GPS senzor). Jejich výhodou je nízká spotřeba (výdrž na jedno nabití mnoho týdnů), miniaturní rozměry, nízká hmotnost a cena (od tisíce korun).

Chytré hodinky (na snímku Samsung Galaxy Gear Fit, Samsung Galaxy Gear, Sony SmartWatch) se oproti tomu propojují většinou s mobilem, lze s nimi telefonovat, kontrolovat e-maily i číst SMS. Počet funkcí je teoreticky omezen jen velikostí displeje, a tedy (ne)praktičností použití. Skutečně limitujícím faktorem je pak energetická náročnost (a ve výsledku maximálně jednodenní výdrž). Nevýhodou chytrých hodinek je i vysoká cena (od pěti tisíc korun).

Za zapůjčení brýlí Google Glass

děkujeme Petrovi Mišákovi z magazínu Svět Androida.

Experimentujte s Miss Experiment

Tváře dvaceti sedmi vítězek dosavadních ročníků soutěže Miss jsme prohnali speciálním programem a "vyrobili ideální krásku - Miss Experiment".

Na interaktivní webové stránce projektu Experimentmiss.cz si můžete sami vyzkoušet, jak vypadá vaše fotografie vedle "ideální krásky.

Najdete zde i další zajímavosti o vědeckém výzkumu morfologie obličeje a ve spolupráci se společností ESET si můžete tipnout, která z finalistek soutěže má k nalezenému ideálu krásy nejblíže.

Sami se pak můžete zapojit do dvou vědeckých dotazníků Přírodovědecké fakulty UK. Studenti i vědci vaši pomoc uvítají!

  • Nejčtenější

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Ušetřit, nebo připlatit? Co znamená devět tisíc korun při výběru notebooku

Premium Jeden je za 12 990 Kč, druhý za 21 990 Kč. Obě jsou to novinky s Windows 11, Full HD displejem, SSD úložištěm a...

Pět největších nesmyslů tradovaných o druhu Tyrannosaurus rex

Dravý dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex vyhynul před nepředstavitelně dávnou dobou 66 milionů let. I když toho o něm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maličké hi-fi do maličkých bytů. Vyzkoušeli jsme česko-britskou kombinaci

Moderní, elegantní a velmi dobře hrající. Vyzkoušeli jsme maličký streamer se zesilovačem Arcam Solo Uno a regálové...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Britské námořnictvo představilo vizi autonomní flotily jako ze sci-fi

Balon ve stratosféře vybavený útočnými drony, podvodní plavidlo pro bojové a humanitární mise inspirované mozkovým...

Velký průvodce muzikou na internetu. Užijte si hudbu naplno

Premium Desítky milionů hudebních skladeb ve výborné kvalitě uspořádané v katalozích, kterými můžete procházet a prohledávat...

ČSD byly prvním uživatelem motorových ozubnicových lokomotiv na světě

Lokomotivy řady T426.0 jsou unikáty. Byly nejen prvními motorovými ozubnicovými lokomotivami u ČSD, ale i na světě. A u...

Nejstarší nalezené trosky letounu v terénu pomohla najít fotografie

Téměř před sto lety se v Adršpašských skalách odehrála tragédie letadla, která po sobě dodnes nechává spoustu...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...