Apple už netvrdí, že Macy nechytají PC viry
V minulých týdnech proběhla malá změna na propagační stránce firmy Apple "Why you’ll love Mac". Jak si všimla bezpečnostní firma Sophos na svém blogu, zmizelo z ní tvrzení, že počítače řady Mac nedostávají PC viry.
Čistě technicky je to nepopiratelné tvrzení, protože jde o dva odlišné operační systémy.
V širším smyslu šlo o to, že Macy jsou bezpečné a viry na nich nepředstavují problém. Lze je bez námahy udržet prosté všeho malwaru, tvrdil text dále. Místo těchto tvrzení ovšem přicházejí slova o tom, že OS X má zabudované pojistky proti nechtěnému stažení nebezpečných souborů.
Podle dohadu Sophosu stojí za změnou nedávný problém s virem Flashback, který nakazil přes půl milionu počítačů Apple po světě. Psali jsme o něm zde. Ten ukázal, že bez nějaké té "snahy" si čisté počítače neudrží ani uživatelé Maců. Stále ovšem platí, že s tím budou mít podstatně méně námahy než uživatelé PC.
Čeští uživatelé počítačů Apple se ale zatím zřejmě snažit nemusí. Na česky psané stránce firmy Apple "Proč budete Mac zbožňovat" stále visí původní text. V našich zemích zřejmě stále platí, že Mac "netrpí na PC viry". Konečně nějaká výhoda malého trhu.
Detektor přečte otisky prstů na šest metrů
Když dnes ukáže někdo prst na kameru, jde obvykle o gesto vzdoru. V blízké budoucnosti by ovšem mohlo jít o důležitý systém identifikace, doufá společnost IDair. Tenhle americký start-up nabízí systém rozpoznávání otisků prstů na dálku.
KVIK - Rychlé zprávyQuick - Kvik - Rychle Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost. Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů. |
Kamera systému využívá podobného postupu zpracování obrazu jako při zpracování satelitních snímků, tvrdí společnost. Software ve snímku zvýrazňuje tvary a hrany a doostřuje ho. Samozřejmě, nejsme v detektivním seriálu, takže obraz nelze přibližovat do nekonečna a dosah je omezený. V reálu prý má činit zhruba šest metrů (na stránkách firmy se píše dva metry, v tisku ale představitelé firmy mluví o šesti).
Hlavním zákazníkem začínající firmy je armáda. Ale IDar začíná přístroj nabízet i pro běžné komerční použití. V současné chvíli zkouší zařízení jeden řetězec fitness center, který tak chce zabránit cvičencům vstupovat na cizí legitimaci.
Technologie může být do určité míry zlomová. Na rozdíl od jiných možnosti fyzického sledování osob, třeba pomocí vzorku sítnice, jsou databáze otisků prstů rozsáhlé a dobře zavedené (systém IDair není propojený s databázemi bezpečnostních organizací, ale co není, může snadno být). Spolehlivost daktyloskopie je také léty prověřená, na rozdíl třeba od sledování obličejových rysů, které lze také provádět počítačově.
Také se nezdá, že by technologie byla příliš drahá. Základní scanner snímající otisk jednoho prstu má stát jenom 2 000 dolarů (zhruba 40 tisíc korun), což u nové technologie není nijak závratná částka. A nejspíše bude dále klesat. Ale samozřejmě, ďábel se skrývá v detailech, a možná, že se zařízení v praxi ukáže nepoužitelným.
První svatba ve 3D s 5K rozlišením. Fotky si vystříhají z videa
Julia a Stuart z Kalifornie mají dokonalé svatební video. Natočili jim ho stejnou kamerou jako filmy Prometheus nebo Hobit, kamerou Epic od společnosti RED. Výsledky poslali produkční společnost i serveru Gizmodo, aby tento rekord nebyl zapomenut.
Na svatbě nebyl žádný fotograf. Fotografie ve skvělé kvalitě lze totiž vystříhat přímo z videa. Postup, kterým většina fotografů opovrhuje, může v tomto případě přinést skvělé výsledky. Kvalitní optika a rozlišení 5 120 x 2 700 pixelů umožní vybrat si nejlepší záběr až "ex post".