Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Proč se v Bulharsku nemůže opakovat průšvih typu Opencard

V Bulharsku vláda prosadila zákon nařizující pravidla otevřenosti pro software, který objednává stát. Nové programy musejí být open source a jejich zdrojový kód bude k dispozici všem zdarma. Nemůže se tak stát, že by dodavatel softwaru mohl stát "uvěznit" v nevýhodném řešení a licenčních poplatcích.

Open Source jako řešení pro bulharskou vládu (ilustrační snímek) | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Je to scénář, který bohužel známe velmi dobře. Státní firma si nechá na zakázku vypracovat u soukromé firmy drahé řešení, třeba registr motorových vozidel nebo OpenCard. Po několika letech úředníci a politici zjistí, že řešení je nevyhovující nebo zastaralé. Nemohou ale vypsat výběrové řízení na nového dodavatele ani opravit stávající systém. Původní dodavatel je drží v šachu licenčním ujednáním. Říká se tomu vendor lock-in, tedy uzamčení dodavatelem.

Výňatek ze zákona

„Při přípravě technických a funkčních specifikací pro veřejné zadání vývoje, aktualizace nebo implementace systémů a elektronických služeb úředník musí zahrnout: (v případě počítačových programů) a) musí program splňovat požadavky na open source software, b) veškerá práva k těmto programům, zdrojové kódy, návrh grafického rozhraní a databáze musí zcela vyhovovat požadavkům open source, bez omezení jejich využití, modifikace a distribuce, c) vývoj musí být proveden v repozitáři spravovaném (státní) agenturou...“

Bulharsko se tomuto problému zřejmě v budoucnu zcela vyhne.
"Téměř přesně rok poté, co jsem se stal poradcem premiéra Bulharska, se v parlamentu podařilo prosadit dodatky k zákonu o elektronické správě,“ píše Božidar Božanov, programátor, který se dlouhodobě zasahoval o tuto inovaci.

„Tento zákon nyní nabývá platnosti. Říká, že veškerý software napsaný na objednávku pro stát musí být pod licencí open source a jako takový musí být vyvíjen na veřejně dostupném repozitáři.“ Do budoucna by měl být tento repozitář zrcadlen i na populárním GitHubu.

To znamená, vysvětluje pyšný otec legislativy, že ať si vláda objedná jakýkoli software na míru, bude tento dostupný všem, a to včetně zdrojových kódů. „Ostatně za ten kód zaplatili daňoví poplatníci, a mají tak právo ten kód vidět a mít z něj užitek.“ Užitkem se zde myslí i potenciální zisk, protože kód budou moci použít v souladu s open source licencí jednotlivci i firmy, nejenom stát.

Je to přelom, nikoli revoluce

České problémy s vendor lock-in

Známé příklady, kdy stát „doplatil“ na závislost na dodavateli

Řada komentátorů připouští, že jde o významné vítězství hnutí za svobodný a otevřený software (FOSS), ovšem zdůrazňuje, že nejde o změnu zpětně platnou. Zákon se týká nových zakázek a řešení na míru. Software, který vláda a státní instituce již používají, nebo krabicový software jako Windows nebo Office, není zákonem dotčen. Neznamená to tedy, že by například museli úředníci přejít na Linux nebo LibreOffice a další opensourcové projekty.

Podobný zákon by měl zabránit situaci, kdy stát nemá na výběr a musí prodlužovat smlouvu s dodavatelem, kupovat drahou licenci nebo začínat od píky, když se nedohodne s původním dodavatelem.

Zdrojové kódy zároveň budou k dispozici veřejnosti, což může teoreticky znamenat jisté bezpečnostní riziko, ale také rychlejší odhalení případných chyb a konkurenční boj mezi subjekty soupeřícími o zakázku.

V neposlední řadě to bude zajímavý experiment - vyplatí se sledovat, jaké konkrétní dopady bude bulharský zákon mít po roce či dvou, kdy budou vysoutěžené konkrétní opensourcové projekty a jejich zdrojový kód bude k dispozici.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....