Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vybrali jsme aktuálně nejlepší funkce Windows 10

Windows 10 obsahuje celou řadu funkcí. Pokud je využijete naplno, může to pro vás znamenat zefektivnění práce. Ale znáte je všechny? Neuniká vám některá? Přinášíme tipy na pět z nich. Některé jsou ve Windows relativně nové, ale všechny vám mohou pomoci ušetřit čas a vyhnout se zbytečnému klikání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: windowscentral.com

Zatímco v předchozích dvou článcích jsme se věnovali věcem, které nás ve Windows 10 aktuálně štvou , nebo které již naštěstí zmizely , tak nyní budeme chválit. Používáte-li Windows 10 už roky, potom ho jistě umíte ovládat, což znamená, že jste přiměřeně produktivní. Některé z nejzajímavějších funkcí pro zvýšení produktivity však nemusí být na první pohled tak jasné. To platí zejména pro nové funkce, které Microsoft přidává jako součást aktualizací.

1. Screenshotování na novém levelu

Dlouhá léta společnosti Microsoft trvalo, než do Windows zapracovala funkci, která by pohodlně pořizovala screenshoty. Snímky obrazovky tak ještě i dnes lze ukládat do schránky Windows – k dalšímu zpracování – prostřednictvím klávesy PrintScreen. Dostupná je však lepší alternativa, která nabízí i jejich úpravu a automaticky ukládá do obrazového souboru, a tak není nutné spouštět další externí program, který by to provedl.

Funkce Výstřižek a skica se objevila poprvé v roce 2018, tedy po třech letech od vypuštění Windows 10 do světa. Naplánovaná je pro běžné uživatele a od první verze (kdy se ještě jmenovala jen Výstřižky) je dále vylepšována. Schopnost pohodlně pořídit screen aktuálního stavu obrazovky nebo její části se hodí velmi často. Potřebujete pořídit snímek příspěvku na Twitteru? Ukázat něco na mapě? Zdokumentovat, jak něco udělat v programu? Pak vsaďte na ni.

Snadný přístup k pořízení screenshotu

Stačí použít klávesovou zkratku Windows + Shift + S. Funkce se spustí a vy rovnou máte možnost vybrat oblast pro záznam, nebo tvar, případně screenshotnout celou obrazovku. Po výběru co chcete zaznamenat, už stačí jen stisknout Enter. Pokud potom aplikaci Výstřižek a skica otevřete, máte možnost pořízený snímek oříznout, upravit, přidat poznámky, vložit někam jinak, vytisknout, uložit nebo sdílet. Výhodou je, že klávesovou zkratku si nemusíte ani pamatovat. Místo toho funkcionalitu spustíte v postranním panelu Centrum akcí, kde je dostupná formou ikony Výstřižek obrazovky. Nebo ještě lépe. Pokud jste zvyklí na klávesu PrintScren, potom přímo v aplikaci Výstřižek a skica, respektive v jejím nastavení si můžete zapnout, že se má funkce po stisknutí této klávesy aktivovat.

Nastavení zkratky PrintScreen ke screenshotování

2. Schránka s velkou pamětí a synchronizací

Možná si nepamatujete skoro žádné klávesové zkratky, ovšem asi každý uživatel zná Ctrl + C a Ctrl + V. Jde o základní možnost, jak jednoduše zkopírovat text, objekt, soubor atd. a následně ho vložit na nějaké místo. Po celá léta byla schránka tvrdohlavě hloupá se schopností pamatovat si jedinou věc. Cokoli jste do ní zkopírovali a zkopírovali následně něco dalšího, tak to předchozí jste z ní už nemohli získat.

To se změnilo přidáním funkce historie schránky v roce 2018. Tento nástroj aktuálně uchovává posledních 25 položek ve schránce, takže můžete znovu najít a vložit dříve zkopírovanou položku. Využít lze i připnutí položky na seznamu (například textový štítek nebo logo) a dokonce synchronizovat obsah schránky mezi zařízeními Windows. Zkontrolujte aktivaci funkce – použijte klávesovou zkratku Windows + V. Pokud funkci nemáte zapnutou, učiňte tak. Jakmile do ní začnete vkládat, potom můžete procházet historií a vybírat položky ke vkládání. I přestože jde o skvělou věc, jednu chybičku přece jen má. Bohužel neumožňuje kopírovat soubory, složky a zástupce. Na druhou uchovává pořízené screenshoty prostřednictvím klávesy PrintScreen.

Schránka naplněná daty

Dobrou možností je také aktivovat synchronizaci schránky. Díky tomu získáte přístup do schránky, respektive k tomu, co jste do ní kdy vložili ze všech propojených zařízení – účtem Microsoftu. Aktivaci provedete v Nastavení -> Systém -> Schránka.

Synchronizace schránky

3. Stav baterie

Všichni z nás by chtěli, aby notebook dokázal na baterii pracovat co možná nejdéle. Aby se tak dělo, je nutné se o to přičinit. Nebudeme se věnovat tipům a trikům, jak konkrétně prodloužit výdrž baterie, ale ukážeme jednu vychytávku, která vám podá celou řadu informací o stavu baterie a mimo jiné například sdělí, jak dlouho vydrží baterie vašeho notebooku při skutečném používání.

V této zprávě také najdete informace tipy, jak dlouho je váš notebook napájen z baterie, když jste na cestách. Jakou má výrobní a aktuální maximální kapacitu, či jaká kapacita je dostupná právě teď. Ke stavu se lze dostat tak, že o výpis musíte systém Windows 10 požádat speciálním příkazem. Nehledejte tak nějaké tlačítko a místo toho spusťte příkazový řádek. Klikněte na Start zadejte cmd a odešlete. V okně příkazového řádku zadejte „powercfg /batteryreport“. Provede se příkaz a report se uloží do HTML souboru.

Nyní například v Průzkumníku souborů přejděte do složky, ze které jste příkaz spustili (složka uživatele) a zde najdete soubor Battery-report.html. Otevře se ve výchozím internetovém browseru a vy můžete začít s analýzou dat.

Report stavu baterie

4. Data dostupná kdykoliv

Asi znáte ten pocit bezmoci, kdy odejdete z domova, necháte v něm notebook a potom někde daleko zjistíte, že jste v něm zanechali soubor, který nutně potřebujete. A nejen pro tyto účely tu jsou dostupná různá cloudová úložiště. To provozováno společností Microsoft je přímo integrováno do Windows 10. Stačí se ke klientovi přihlásit prostřednictvím Microsoft účtu a získáte 5GB úložiště zdarma. Pokud máte předplatné Microsoft 365, potom dostanete terabajt místa.

A co tedy dělat s těmi pěti gigabajty? Nejlepší možností, je nastavit zálohování, respektive synchronizaci souborů. Když se poprvé přihlásíte do klienta, máte možnost přesměrovat tři hlavní systémové složky Desktop, Dokumenty a Obrázky na OneDrive. Klikněte na OK a všechna data z těchto složek se automaticky zkopírují do cloudu a budou synchronizovat.

Zálohování složek v OneDrive

5. Pokročilý touchpad

Touchpad jako neodmyslitelná součást každého notebooku pomáhá v jeho ovládání. Má své chybičky, a proto Microsoft do Windows 8.1 zapracoval ovladač Precision Touchpad. Ten dává touchpadu jakousi standardizaci, protože každý notebook je jiný a každý touchpad je jiný. Precision Touchpad umožňuje mnohem více než jen na něco ukázat a kliknout. Prostřednictvím gest, která jsou přizpůsobitelná, můžete přejetím čtyř prstů ovládat hlasitost, či přepnout aplikace a zobrazit plochu.

Funkci si lze přizpůsobit v Nastavení. Konkrétně v části Zařízení, kde na levé straně najděte položku Touchpad. Podívejte se na horní část okna a pokud se zobrazuje zpráva „Váš počítač má přesný touchpad“, můžete toho začít využívat a konfigurovat ho. Výchozí nastavení zahrnuje gesta se třemi a čtyřmi prsty, která vám umožní snadné přepínání mezi aplikacemi a plochami. Stojí za to strávit nějaký čas a naučit se tyto gesta. Z dlouhodobého hlediska se vám to vyplatí a řadu věcí budete dělat rychleji a snadněji. 

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 130 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde je devátá planeta? Vědci jsou na stopě nástupci sesazeného Pluta

v diskusi je 11 příspěvků

9. května 2024

Premium Už téměř dvě desetiletí má Sluneční soustava oficiálně jen osm planet. V roce 2006 astronomové na...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 24 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Herečka Libuše Havelková proslula kladnými rolemi maminek a babiček

v diskusi je 8 příspěvků

11. května 2024

Před 100 lety, 11. května 1924, se v Českých Budějovicích narodila oblíbená herečka Libuše...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 130 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...