Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Aktivujte si vyšší level ochranného štítu Windows

Prozkoumejte s námi užitečná a méně známá nastavení antiviru a firewallu Microsoft Defender. Objevíte funkce, které mohou zvýšit zabezpečení vašeho počítače a lépe ho ochrání před nejnovějšími hrozbami. Přizpůsobte si jeho vlastnosti.

Ilustrační foto - Windows Defender | foto: Creative Commons

S trochou nadsázky by se dalo říci, že počítač bez antiviru a firewallu je jako dům bez nasazených oken a dveří – může do něj vstoupit každý a dělat si v něm, co chce. Aby k tomu nedocházelo, je zabezpečení nutností. 

I z tohoto důvodu je aktuální standardní součástí Windows řešení jménem Microsoft Defender. Zpočátku byl hojně kritizován, ale v průběhu posledních let na něm vývojáři zapracovali. Přestože ho můžete nechat vykonávat svoji práci beze změny jakéhokoli nastavení, povolení dalších možností, které jsou ve výchozím nastavení vypnuté, nabízí další výhody.

Historie Microsoft Defenderu

Microsoft Defender (dříve Windows Defender, známý též pod původním jménem Microsoft AntiSpyware), je softwarový produkt společnosti Microsoft chránící proti celé řadě nebezpečí. Společnost Microsoft ho na trh uvedla začátkem roku 2005. Získala ho akvizicí firmy GIANT Company Software. Jeho předchůdce byl Microsoft Security Essentials, který také zajišťoval pro domácí počítače nebo počítače malé firmy ochranu v reálném čase a pomáhal je chránit před viry, spywarem a dalším škodlivým softwarem či útoky z internetu.

Microsoft Defender slouží jako první brzda na cestě před nebezpečími. A musíme říci, že velmi dobře. Což potvrzují i testy renomovaných společností a antivirových laboratoří, ve kterých poráží i placené antivirové produkty. Pokud si uživatel vystačí se základní ochranou, nepotřebuje ani jiný konkurenční produkt. Samozřejmě nic nebrání v jeho instalaci a tím faktické náhradě. 

Microsoft Defender však není jen produkt, ale je součástí celého bezpečnostního ekosystému Windows. Integrován je do rozhraní Zabezpečení Windows, kde společně s dalšími komponentami bdí nad ochranou celého operačního systému. Díky tomu je počítač od prvního spuštění plně chráněn. Zajišťuje ochranu v reálném čase před softwarovými hrozbami, jako jsou viry a malware v e-mailech, aplikacích a na webu. Poskytuje také základní ochranu před trojskými koňmi, phishingem, ransomwarem a dalšími formami škodlivého softwaru. Má v sobě zabudován i firewall.

Hlavní okno centra zabezpečení

Jakmile však do Windows nainstalujete antivirový software nebo bezpečnostní balík jiného výrobce, stane se integrované centrum zabezpečení sekundárním, aby nedošlo ke kolizi. Mnoho antivirových funkcí se stane neaktivních, ale zabezpečení svého zařízení můžete dále sledovat z řídicího panelu centra. Další nastavení zabezpečení, například nastavení týkající se Microsoft Edge, rodičovské kontroly a ochrany vašeho Microsoft účtu, lze také upravit v tomto centru.

Aktuální stav zabezpečení

1.Zjistěte a odeberte skrytý malware

Ve výchozím nastavení provádí antivirová součást Microsoft Defenderu každý den rychlou kontrolu vašeho systému. Kontroluje však pouze složky, ve kterých se předpokládá nejčastější výskyt hrozeb. Chcete-li spustit skenování ručně, klikněte na Start zadejte „zabezpečení windows“ a spusťte Zabezpečení Windows. V centru vlevo ve stromové struktuře klikněte na položku Ochrana před viry a hrozbami a na pravé straně klikněte na tlačítko Rychlá kontrola.

V případě důkladnějšího skenování, klikněte na Možnosti kontroly skenování a vyberte Úplná kontrola. Tím dojde ke kontrole všech souborů přítomných v počítači. Případně vyberte možnost Vlastní kontrola, která vám umožní zkontrolovat konkrétní soubory a složky. Pokud máte podezření, že je váš systém infikován, ale kontrola nic neodhalila, vyberte Kontrola programem Microsoft Defender Offline. To se zaměřuje na malware, který je obtížné detekovat, například rootkity.

Windows Defender

2.Chraňte své soubory před ransomwarem

Ransomware může v PC způsobit vážné problémy, zašifrovat soubory a složky a vyžadovat platby za jejich odemčení bez záruky, že se tak opravdu stane. Je velmi zvláštní, že ochrana proti ransomwaru je v Microsoft Defenderu ve výchozím nastavení vypnutá, pravděpodobně proto, aby zabránila blokování legitimních programů. Doporučujeme ji však povolit.

Na záložce Ochrana před viry a hrozbami zcela dole klikněte na odkaz Spravovat ochranu před ransomwarem. Kliknutím na přepínač nastavte Zapnuto. Tím ochráníte své složky Obrázky, Dokumenty, Videa, Hudba a plochu a přidat i další složky. V případě potřeby nelze odebrat ochranu z předem vybraných složek, ale můžete povolit přístup ke konkrétním programům kliknutím na Povolit aplikaci v Řízeném přístupu ke složkám.

Nastavení ochrany před ransomwarem

3.Automaticky blokujte nejnovější malware

Microsoft Defender také v reálném čase nabízí ochranu proti malwaru, detekci a blokování známých hrozeb prostřednictvím aktualizovaných virových definic. Také chrání systém před hrozbami, které je ještě třeba identifikovat, a to prostřednictvím funkce Cloudová ochrana (dříve známá jako Microsoft Active Protection Service - MAPS). Tímto způsobem v případě potřeby dochází k tomu, že na servery Microsoftu se nahrají podrobnosti o podezřelých souborech. Zde jsou následně podrobovány dalšímu zkoumání, zda jsou bezpečné.

Tato funkce je ve výchozím nastavení povolena, ale stojí za to ji zkontrolovat, zda nebyla vypnuta jiným bezpečnostním programem nebo skrytým malwarem. Každopádně pokud by se tak snad někdy stalo, mělo by se objevit varování. Na záložce Ochrana před viry a hrozbami v části Nastavení ochrany před viry a hrozbami klikněte na Spravovat nastavení. V dalším okně v části Cloudová ochrana zkontrolujte, zda je služba aktivní. 

Vhodné je také zapnout automatické odesílání vzorků – Microsoft může další analýzou prozkoumat podezřelé soubory. Může vám připadat, že tímto krokem přicházíte o soukromí, ale v tomto případě dochází k nahrávání pouze souborů programů. Pokud by soubor mohl obsahovat osobní údaje, budete před odesláním požádáni o povolení.

Windows Defender

4.Blokujte nerozpoznané a nechtěné aplikace

Aktualizace Microsoft Defenderu z května 2020 přidala novou funkci - ochrana proti potenciálně nežádoucím programům (PUP). Chcete-li zajistit, aby tento nástroj poskytoval maximální ochranu, klikněte vlevo na záložku Řízení aplikací a prohlížečů. A vpravo klikněte na odkaz Nastavení Ochrany na základě reputace.

Možnost Zkontrolovat aplikace a soubory pomocí aplikace Microsoft Defender SmartScreen nedovolí spouštění nerozpoznaných a nedůvěryhodných programů. Může se však stát, že někdy zablokuje legitimní software – o blokování se však objeví hlášení a vy, pokud jste si jistí, že je program v pořádku, jeho spuštění můžete ručně povolit. Dále v části Blokování potenciálně nežádoucích aplikací zkontrolujte, aby i tato funkce byla aktivní a vybrány dvě podpoložky.

Blokování potenciálně nebezpečných aplikací

5.Nakonfigurujte nastavení brány firewall Defenderu

Pokud je správně nakonfigurován firewall Windows Defenderu, potom automaticky blokuje příchozí a odchozí bezpečnostní hrozby. V záložce Domů na pravé straně klikněte na Firewall a ochrana sítě. Zkontrolujte, že jsou zapnuty možnosti doménová, soukromá a veřejná síť. Firewall používá pravidla, podle kterých kontroluje veškerý internetový provoz. 

Když chcete definovat vlastní pravidla, klikněte na Upřesnit nastavení a vyberte buď Příchozí pravidla pro ovládání dat přicházejících do počítače, nebo Odchozí pravidla pro správu dat směřujících do sítě a internetu.

Chcete-li chránit před rizikovými typy webového provozu, můžete zablokovat konkrétní porty, například port 21, který spravuje přenos souborů (FTP). Takže v příchozích pravidlech klikněte na nové pravidlo a v průvodci vyberte Port a klikněte na Další. Zadejte konkrétní port 21 a opět klikněte na Další. Na následující obrazovce vyberte Blokovat připojení a dvakrát klikněte na Další. Pojmenujte pravidlo, například Blokovat příchozí přenosy souborů a kliknutím na Dokončit nastavení aktivujete. Pokud ho chcete toto pravidlo deaktivovat, vyberte ho a zvolte možnost Zakázat pravidlo nebo Odstranit.

Zákaz komunikace portu 21.

6.Získejte přístup k pokročilým nastavením Defenderu

Microsoft Defender má mnoho pokročilých nastavení, ke kterým nemůžete přistupovat pomocí rozhraní Zabezpečení Windows, ale musíte je obsluhovat pomocí složitých příkazů PowerShellu. Existuje však nástroj ConfigureDefeder (stahujte zde), ve kterém budete mít vše na dosah ruky.

Díky tomu lze snadno povolit a zakázat libovolné možnosti, od základního nastavení, jako je skenování všech souborů ke stažení, až po pokročilé vylepšení, jako je blokování potenciálně nebezpečných maker a programů Office na USB flash discích. ConfigureDefender je snadno použitelný, a poskytuje na jeden klik myší výchozí, vysokou nebo maximální ochranu Microsoft Defenderu. Provedené změny se projeví po restartu počítače.

Rozhraní programu pro konfiguraci Defenderu
  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Zrychlete PC přechodem na SSD, a to i bez přeinstalace Windows

Starší nebo levnější notebooky můžete zrychlit upgradem na rychlý SSD disk. Zmenší se i energetická náročnost a...

Microsoft se letos loučí s řadou produktů. Nepoužíváte některé?

Rok 2020 se chýlí ke konci, a tak si můžeme zrekapitulovat, jaké programy a služby ukončila společnost Microsoft. Letos...

Videohovory bez registrace, hesel a aplikace? Stačí si vygenerovat odkaz

Operační systém Windows 10 dostal možnost pořádat schůzky přes internet. Pro setkávání s přáteli, rodinou nebo kolegy...

Microsoft Teams vás na dálku posadí k jednomu stolu a ovládnete je i z auta

Microsoft Teams upravují chatování, vedení schůzek, volání, systém spolupráce a další věci. V aplikaci se objevilo...

Advantage Consulting, s.r.o.
CHEMIK ABSOLVENT (PLAT AŽ 25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...