Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Zrychlete PC přechodem na SSD, a to i bez přeinstalace Windows

Starší nebo levnější notebooky můžete zrychlit upgradem na rychlý SSD disk. Zmenší se i energetická náročnost a nemusíte se tolik bát o data při pádu na zem (při něm může dojít k poškození dat na HDD). Je tu však jeden problém, přenos stávajícího systému Windows.

Upgrade na SSD a migrace Windows | foto: Creative Commons

Používáte-li ve svém počítači stále mechanický pevný disk (HDD), přicházíte o výkon. Výměna za SSD jednotku je jedním z mnoha a zároveň nejlepších hardwarových upgradů, které můžete provést, pokud jde o zrychlení. Operační systém stejně tak jako programy se budou spouštět rychleji, a ani načítání her nebude trvat tak dlouho. 

Po výměně disku zbývá ještě jeden krok, a to vyřešit startování operačního systému. Zde existují dvě možnosti.

Čistá instalace nebo klonování disku?

Tou pro většinu uživatelů jednodušší je provést čistou instalaci systému. V případě Windows se nemusíte obávat o ztrátu licenci. V počítači byl totiž proveden pouze drobný upgrade hardwaru, a tak neztrácíte právo používat i nadále licenci ke stávající verzi Windows. 

V praxi to znamená, že fyzicky vyměníte disky, připojíte správné kabely a znovu nainstalujete Windows od začátku - stáhnete si ISO obraz Windows a provedete klasickou instalaci. I přesto, že se instalační proces Windows za poslední léta velmi zrychlil, stále trvá delší dobu a nějaký čas zabere i následná konfigurace a instalace dalšího programového vybavení a jeho nastavení.

Ilustrační foto - HDD

Druhý způsob je migrace operačního systému a všech dat ze starého disku na nový. Pro převedení dat z jednoho disku na druhý se používá metoda klonování. Nejde sice o nikterak rychlejší proces, dokonce v závislosti na obsazenosti staré jednotky může být i pomalejší než čistá instalace, na druhou stranu běží prakticky automaticky bez nutnosti neustálého potvrzování či provádění různých kroků.

Ať využijete čistou instalaci, nebo klonování je třeba nezapomenout na to, že na jednotce se nacházejí také uživatelská data, která je třeba chránit.

Než začnete, zálohujte

Zvolíte-li si klonování, potom, ještě než začnete, musíte provést několik věcí. Protože upgrade disku je z pohledu zásahu do souborů a složek poměrně velkým krokem a v jistém slova smyslu nebezpečný (o data dokonce můžete přijít). 

Důrazně doporučujeme ještě před tím, než budete cokoliv provádět (tedy i před fyzickým připojením jedné či více jednotek) všechna data, o která byste nechtěli přijít, zálohovat do jiného úložiště. Při klonování disku sice data budou zachována, respektive stejně jako Windows zkopírována na nový disk, avšak s největší pravděpodobností SSD bude menší než stávající disk. 

A to je druhá věc, na kterou musíte pamatovat. Pokud tak nová jednotka není dostatečně velká, aby pojala vše ze staršího primárního pevného disku, potom klonování nebude fungovat.

WD MyCloud Home DUO

Řešením je uvolnit místo. Můžete odstranit soubory, které již nepotřebujete, nebo je můžete „odložit“ jinam. Pokud jich je opravdu hodně a nemáte je kam zálohovat, potom raději doporučujeme jít cestou čisté instalace Windows na nový disk. 

Ten starý potom může sloužit jako druhý, kde budete mít data k dispozici, a tak bude sloužit jako sekundární úložiště pro soubory, hry, filmy nebo cokoli jiného. Ve stolních počítačích není problém je vložit do skříně a připojit a v případě notebooků – kde je místo na jeden – by mohly fungovat jako externí. Koneckonců nemusíte mít vše na svém novém SSD.

Upgrade notebooku

Pokud vyměňujete disk v notebooku, potom se celý tento proces stává o něco obtížnějším. Jak už bylo řečeno, pravděpodobně v něm totiž máte místo pouze pro jednu jednotku. Chcete-li klonovat primární disk na nový disk SSD, neobejdete se bez externího příslušenství nebo druhého stolního počítače. Oba disky totiž musíte při klonování připojit najednou. V případě stolního PC to není problém. U notebooku budete muset použít USB-SATA adaptér nebo externí dok (najdete například zde).

SSD úložiště

Dokovací a klonovací stanice v jednom

Nechcete-li ponechat nic náhodě, potom si můžete pořídit jednoduchého pomocníka, který vám s procesem klonování výrazně pomůže. Tento nebo jemu podobný hardware funguje tak, že provede zálohování, respektive naklonování celého disku. Stačí jej vložit do šasí, použít tlačítko, a tím se vyhnete nutnému přeinstalování systému a dalších programů, což vám ušetří spoustu času. Klonování probíhá bez připojení dokovací stanice k počítači. Ale pozor, opět musí být splněna podmínka, že nový disk musí být alespoň velký jako ten starý – nebo ten starý musí být zaplněn maximálně do kapacity toho nového.

Vyberte si správný software

Jako poslední, co pro klonování disku budete potřebovat, je klonovací software. Lépe řečeno software pro správu disků. Windows nabízí nějaké základní úpravy s disky, ale tuto funkcionalitu nikoliv, takže budete muset sáhnout po specializované aplikaci. 

Existuje jich poměrně mnoho, celá řada z nich je však placená. Pokud chcete použít počeštěnou, potom sáhněte například po Acronis True Image, vhodná je také EaseUS Todo Home nebo AOMEI Partition Assistant Standard. My máme dobrou zkušenost s bezplatnou aplikaci Macrium Reflect 7 Free Edition.

Po kliknutí na tlačítko stahování zadejte svoji e-mailovou adresu a v dalším kroku se můžete volitelně přihlásit k odběru newsletterů. Následně vám do e-mailu přijde odkaz pro stažení download agenta. Soubor stáhněte, spusťte a dole klikněte na Download. Stáhne se instalátor. Proveďte instalaci programu. Program má hodně funkcí, ale vás bude zajímat jedna jediná – klonování (Clone).

Download agent

Proces klonování

Vyberte disk, ze kterého chcete klonovat a níže potom klikněte na tlačítko Clone this disk. V dalším kroku si vyberte disk, na který chcete klonovat (cílový, tedy ten nový). 

Výběr jednotky k migraci

Na starém disku budete mít možná více jednotek. Tlačítkem Copy selected partitions provedete klonování těch označených na nový disk. Pokud bude nový disk menší, respektive ten starý bude obsahovat více dat než ten nový, dostanete o tom hlášení a musíte provést, co jsme zmiňovali v části, než začnete klonovat.

Hlášení, pokud nový disk nemá dostatek místa pro přenos dat ze starého.

Druhou možností je naklonovat si vybrané jednotky nebo redefinovat velikosti jejich oddílů – což už je větší zásah do nastavení disku a je spíše pro zkušenější uživatele, kteří vědí, co dělají. Tlačítkem Advanced Options ještě doporučujeme zkontrolovat, zda je zatržena volba Enable SSD TRIM (více níže).

Aktivace TRIMu.

Jestliže je vše připraveno, klikněte na Next, zde máte možnost nastavit, kdy má k procesu klonování dojít (tedy odložit třeba na určitou dobu). Dalším kliknutím na tlačítko Next se zobrazí souhrnná zpráva o tom, co program provede, kde ještě můžete vše naposledy zkontrolovat. 

Kliknutím na tlačítko Finish se proces klonování odstartuje. V závislosti na obsazenosti zdrojového disku a také na jeho rychlosti bude proces nějakou dobu trvat (třeba i hodiny). Proto můžete tuto akci naplánovat třeba přes noc. Pokud by se něco nepovedlo, nemusíte se bát. Jestliže totiž nic nebudete měnit na stávajícím disku, vše zůstane při starém.

Obrazovka shrnující nastavené operace.

Nastartujte nový disk

Jestliže byl proces úspěšně dokončen, vypněte počítač, odmontujte starý disk a na jeho místo připojte nový. Po spuštění by měl počítač začít startovat Windows. Pokud se tak neděje, zkontrolujte v BIOSu, zda je správně nastaveno, ze kterého disku má bootovat (především, pokud máte zapojeno více disků – včetně toho starého). Pokud převod děláte na notebooku, potom jen disky vyměňte.

Pro potvrzení, že disk funguje, jak má, ještě zkontrolujte, zda je povolen TRIM (zmiňovali jsme výše). Jde o speciální funkci, která pomáhá jednotkám SSD efektivně spravovat prázdné místo na disku (používá se ke zrychlení zápisu dat, a aby efektivněji pracovala mezivrstva FTL, která zajišťuje rovnoměrné opotřebování datových buněk. 

Otevřete příkazový řádek jako správce (klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a vyberte příkaz Windows PowerShell (správce) a následně zadejte příkaz „fsutil behavior query DisableDeleteNotify“. Pokud se objeví obrazovka níže, je vše v pořádku. Pokud místo „0“ máte „1“ zadejte příkaz fsutil chování nastaveno DisableNotify 0. A ještě jedna věc, SSD disky nepotřebují, dokonce jim neprospívá defragmentace, takže se doporučuje tuto vlastnost na SSD disku vypnout.

Kontrola funkčnost TRIMu.

Využívejte svá data i nadále

V posledním kroku na disk vraťte zálohovaná data (pokud jste neklonovali i je) a můžete začít využívat rychlejší a tišší systémový disk, a to aniž byste museli instalovat Windows. Jestliže máte stolní PC, potom ten starý disk můžete připojit a využívat jako další úložiště nebo pro něj pořídit dok a připojovat ho externě, a to i k notebooku.

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Co dělat, když počítač odmítá reagovat. Pár rad, jak odhalit a vyřešit problém

Premium Pokud se počítač s Windows výrazně zpomalil, vykazuje chyby nebo se zcela zasekl, může být na vině souhra náhod. Nebo...

Co je to Metaverse? Pokud vás děsí Facebook, tak to nechtějte vědět

Premium Má to být ta pověstná „příští velká věc“. Nový internet. Splynutí fyzického a digitálního světa. Každá firma chce „být...

Blíží se svět bez hesel. Nahradit je může hned několik věcí

Není pochyb o tom, že hesla jsou noční můrou každého uživatele, a navíc nepříliš bezpečný prostředek k ověření jeho...

Zatlačte slzu: produkty a služby, které skončily v roce 2021

Rok 2021 přinesl celou řadu nových IT technologií, ale také znamenal stopku pro některé stávající. Pojďte se s námi...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...