Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Google lákal na neomezené úložiště zdarma. Nyní možná budete platit

Do 15 GB zdarma, potom buď část smazat, nebo za poplatek. Zálohování dat v cloudových úložištích Google dostalo nová pravidla. Zásady hry se změnily i v dalších službách uchovávajících soubory. Tímto krokem Google rozhořčil celou řadu spokojených uživatelů.

Ilustrační foto - Fotky Google | foto: Creative Commons

Společnost Google na konci minulého roku oznámila, že končí s neomezeným ukládáním fotografií (více v článku o konci ukládání fotek zdarma). Připomeňme, že od 1. června 2021 se uživatelé služby Fotky Google musí připravit na radikální změnu. To se jim pochopitelně nelíbí, a teď na ně čeká ještě něco jiného. Fotky Google jsou totiž další službou, u které Google mění „pravidla hry“. Navíc jde o omezení dříve ohlášeného neomezeného prostoru, na který firma lákala. Podobně jako třeba freemailová služba Gmail tak i Fotky Google nyní přicházejí o tuto hlavní výhodu.

Společnost Google vedle sebe provozuje několik produktů, které k ukládání dat využívají její cloudová úložiště. Ať už to je Google Drive, Dokumenty, Gmail, Google Fotky nebo nejnovější Google One. Jejich roztříštěnost nyní dostává jasnější pravidla. One bude nejen službou, ale jakousi platformou, která bude hostovat data ze zmíněných služeb. V praxi to znamená, že tento cloudový účet bude zastřešovat ukládání dat na servery Google.

Fotky Google

Co je Google One

Služba Google One se objevila v květnu 2018 a do Česka se dostala v samotném závěru stejného roku. Formou předplatného poskytuje úložiště pro odkládání či zálohování dat. Ve své podstatě vychází z Google Disku. Ve zdarma dostupné verzi nabízí 15GB sdílené úložiště pro e-maily, dokumenty, soubory, fotografie v plném rozlišení či zprávy a kontakty ze zařízení Android (stačí si nainstalovat stejnojmennou aplikaci a nastavit, co chcete zálohovat).

K dispozici jsou další výhody. Ne však v ČR

Pokud tak po prvním červnu budete chtít zálohovat své fotografie, ale i další data na servery Google, připravte se na následující model. Pro fotografie nahrané před touto změnou ve vysokém rozlišení (nikoliv zálohované originály 1:1) se nic nezmění. Po tomto datu se připravte, že budou postupně ukusovat kapacitu ze zdarma dostupného tarifu, v rámci služby One. Díky zálohování fotografií se tak časem dostanete do bodu, kdy budete muset upgradovat na jednu z placených variant služby – pokud hodně fotíte, velmi rychle zaplníte 15GB free prostor – nebo začít promazávat starší fotky.

Placené varianty jsou následující: 100 GB za 600 Kč ročně, 200 GB za 800 Kč ročně a s nejvyšším plánem potom získáte za 3 tisíce 2 TB místa (stanete-li se předplatitelem, získáte možnost využívat ještě další datově větší placené tarify).

Fotky Google

Google avizuje, že v placeném tarifu kromě dalšího prostoru od něj získáte něco navíc. V Česku však platí zatím pouze možnost sdílet prostor s rodinou a využívat pomoc expertů pro technické dotazy prostřednictvím e-mailu či chatu. 

Výhody se liší podle země, a navíc se neustále mění. Ty aktuální vždy najdete na webu Google. Mezi některé z nich patří například odměny v obchodě Google Store, kredity do Google Play a lepší ceny vybraných hotelů, které najdete ve vyhledávači Google. 

U 2TB verze předplatného je potom navíc k dispozici VPN pro Android. VPN síť je integrována do aplikace Google One a má poskytnout další vrstvu zabezpečení, pokud jste online na zařízeních Android – bez ohledu na to, jakou aplikaci nebo prohlížeč používáte. Služba se objevila v listopadu 2020, dostupná je zatím v USA, podle dostupných informací se má během následujících měsíců rozšířit do celého světa a měla by být dostupná také pro systémy iOS, Windows a Mac OS.

Fotky Google

Změny byste měli najít v e-mailu

Google stávající uživatele úložiště o nových zásadách informoval prostřednictvím e-mailu, kde si je můžete detailně prostudovat. V něm upozorňuje ještě na další věci – neaktivitu v účtu a překročení kvóty. Zatímco v prvním případě, tedy pokud budete ve službě Gmail, Disk a Fotky neaktivní po dobu dvou let, můžete v nich o uložený obsah dokonce přijít. 

Než k tomu dojde, budete o této skutečnosti s předstihem vyrozuměni e-mailem. Pokud byste však byli dva roky neaktivní například ve Fotkách, ale aktivní na Disku (včetně souborů Dokumentů, Tabulek, Prezentací, Nákresů, Formulářů a služby Jamboard) a v Gmailu, bude odstraněn jen obsah z Fotek Google, ostatní nikoliv.

Fotky Google

Jestliže však budete překračovat kvótu, nebudete moci na Disk Google nahrávat nové soubory nebo obrázky ani zálohovat fotky a videa do Fotek Google. Ovlivněna může být i možnost odesílat a přijímat e-maily v Gmailu. V aplikacích pro spolupráci při vytváření obsahu, jako jsou Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Nákresy, Formuláře Google a služba Jamboard, nebudete moci vytvářet nové soubory. 

A dokud využití úložiště nesnížíte, dotčené soubory nemůžete vy ani nikdo jiný upravovat ani kopírovat. Pokud kvótu úložiště překračujete už 2 roky, váš obsah v Gmailu, Disku Google (včetně Dokumentů, Tabulek, Prezentací, Nákresů, Formulářů Google a služby Jamboard) a Fotkách Google může být smazán. Na tuto skutečnost budete opět upozorněni dopředu. 

Toto vše tedy znamená, že pokud budete aktivní a nepřekračujete svůj aktuální datový limit, nebude to na vás mít žádný dopad.

Proč dochází ke změně

Existují dva možné důvody, jak se dívat na plánovanou změnu. Prvním z nich je oficiální vysvětlení Google, které hovoří o tom, že uživatelé nahrávají mnohem více fotek a videí, než tomu bylo dříve, díky čemuž je těžší udržovat službu zdarma. Služba má totiž více než miliardu uživatelů, kteří dohromady každý týden nahrají přes 28 miliard nových fotografií a videí. Oproti roku 2017 je to nárůst o 233 %, kdy uživatelé nahrávali zhruba 8,4 miliardy fotografií a videí týdně.

Fotky Google

Existuje však i další vysvětlení. Konec zdarma dostupného neomezeného úložiště Fotky představuje pro giganta ve vyhledávání určitý druh nových příjmů. A původní nabídkou zdarma se mu podařilo omezit konkurenci. 

Budoucnost by nemusela být pouze v příjmech z reklamy. Google odhaduje, že 7 % uživatelů dosáhne naplnění 15GB úložiště během jednoho roku. Pokud by 100 % z těchto lidí platilo za více prostoru, mohl by Google do června 2022 generovat nové příjmy ve výši 1,7 miliardy dolarů ročně. To by samo o sobě v porovnání s rokem 2019 zvýšilo příjmy Google z neinzertních podob přibližně o 10 %.

Konkurence aneb Co dále

I přestože jde o nepopulární změny, pokud se podíváme na konkurenci, je Google v rámci cloudových úložišť, respektive nabízené zdarma dostupné kapacity stále na špici, a navíc k tomu přidává další výhody. V případě Fotek Google jde například především o umělou inteligenci, která např. pomáhá s rozpoznáváním obličejů, stejně tak propojení s Google Assistant, editováním fotografií, kolážemi nebo automatickým sdílením obrázků.

Fotky Google

 Chcete-li změnu, tak můžete zkusit Mega.nz (zdarma 15 GB + akce na 35 GB), iCloud Photos (zdarma 15 GB), pCloud.com (zdarma 10 GB), Degoo.com (zdarma 100 GB) nebo čistě pro fotografie kapacitně neomezenou českou službu Zonerama.cz. Využít také můžete českou službu Rajče.net, která slibuje neomezený prostor zdarma. Ta patří stejně jako Technet.cz do mediálního domu Mafra a.s. Anebo lze si fotografie zálohovat lokálně, třeba i na NAS.

  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

PowerToys: Vyzkoušejte nejlepší utilitky od Microsoftu pro Windows 10

Microsoft oživil legendární balíček softwarových nástrojů z dob Windows 95. Restartoval program jménem PowerToys a...

Microsoft se letos loučí s řadou produktů. Nepoužíváte některé?

Rok 2020 se chýlí ke konci, a tak si můžeme zrekapitulovat, jaké programy a služby ukončila společnost Microsoft. Letos...

Microsoft Teams vás na dálku posadí k jednomu stolu a ovládnete je i z auta

Microsoft Teams upravují chatování, vedení schůzek, volání, systém spolupráce a další věci. V aplikaci se objevilo...

Videohovory bez registrace, hesel a aplikace? Stačí si vygenerovat odkaz

Operační systém Windows 10 dostal možnost pořádat schůzky přes internet. Pro setkávání s přáteli, rodinou nebo kolegy...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...