Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Patnáct let Google dokumentů. Z odvážného experimentu se stala nezbytnost

Ještě před 15 lety mnozí z nás své dokumenty tvořili především v textovém editoru Word od Microsoftu. To se však Google se svým produktem Google dokumenty rozhodl změnit. Tento ze začátku nevýrazný společník se stal postupem času hitem.

Ilustrační foto - Google dokumenty | foto: Creative Commons

Jeho zbraně byly jasné – funkčnost, jednoduchost, možnost spolupráce ve více uživatelích, a hlavně dostupnost zdarma. Trochu kontraproduktivní bylo to, že byl sice na dosah ruky kdykoliv a kdekoliv, ale jen v případě, že jste byli online. I to je však už minulostí.

Na začátku byl Writely

Google dokumenty je onlinový textový editor patřící do kancelářské sady aplikací Workspace. Jeho kořeny jsou zakotveny v cloudovém textovém editoru Writely, který se objevil v roce 2005. Pokud jsou Google dokumenty matkou moderního zpracování textu, Sam Schillace je pravděpodobně jeho otcem. To on stál za Writley, který vytvářel jako svůj experiment – chtěl používat cloudový software pro zpracování textů, tak ho stvořil. 

Google tento projekt získal akvizicí a prakticky vzápětí transformoval v Google dokumenty. Na trh byla aplikace s novým označením oficiálně uvedena v roce 2006. Letos tak Google dokumenty slaví již 15. narozeniny, a přestože je editor hojně využíván, zpočátku to neměl lehké.

Nejprve bylo nutné zlomit to, jak o práci s texty smýšlejí uživatelé. „Všichni nám říkali, že je šílené pokoušet se dát uživatelům možnost přistupovat ke svým dokumentům odkudkoliv – nemluvě o okamžitém sdílení dokumentů nebo spolupráci online v browseru. A přesně to se nám podařilo,“ řekla Jen Mazzonová, která byla součástí původního vývojářského týmu Writley. Do té doby se k tvorbě textů používaly aplikace, které pracovaly výhradně v offline režimu – tedy jako klasické programy.

Rozhraní Google dokumentů

Ke změně hodně pomohlo i to, že samotní zaměstnanci Google editor Writley přijali velmi rychle, ani ne měsíc od akvizice ho používalo 90 % ze všech zaměstnanců. Samozřejmě, měl celou řadu omezení, a oproti tomu, co nabízel Microsoft Word i o dost méně funkcionalit, na druhou stranu byl textový editor poměrně jednoduchý. 

Co však bylo nejzásadnější, že Google dokumenty fungovaly pouze tehdy, pokud jste byli připojení k internetu. Zatímco spolehlivé širokopásmové připojení bylo na pracovištích a univerzitách poměrně běžné, v domácnostech to bylo už o něco horší a na cestách byl nástroj prakticky nepoužitelný.

Googlu netrvalo dlouho, než si uvědomil, že je potřeba vymyslet způsob, jak používat dokumenty s počítačem v offline režimu. V květnu 2007, na svém prvním celosvětovém dni vývojářů, společnost představila projekt Google Gears. Šlo o rozšíření prohlížeče pro Mac, Windows a Linux, které pomohlo webovým aplikacím fungovat bez připojení k internetu. Bohužel to nebyla nejstabilnější možnost. Proto na konci roku 2009 Google vývoj Gears zastavil a začal navrhovat řešení využívající HTML 5.

Jak používat Google dokumenty v off-line režimu

Dnes už je možné v Google dokumentech zobrazovat a upravovat dokumenty, i když nejste připojení k internetu. Pro aktivaci funkce musíte používat prohlížeč Google Chrome a mít nainstalované rozšíření Chrome Dokumenty Google offline.

Rozšíření, které zpřístupní Google dokumenty offline

V této době Google experimentoval s různými způsoby, jak posunout spolupráci a komunikaci v týmech vpřed – dokumenty byly jen jedním z úspěšných příběhů. Došlo však také ke zklamání, z nichž nejvýznamnější byl Google Wave – ambiciózní projekt přinášející kombinaci používání rychlých zpráv, e-mailů, dokumentů, multimédií atd. Google neodvedl moc dobrou práci při vysvětlování, k čemu tento nový nástroj slouží. Proto ho společnost v roce 2010 po pouhém roce ukončila.

Google dokumenty však překonaly své jisté rané problémy. Společnost se na něj za poslední dekádu více než zaměřila. Postupně ho vylepšovala, přidávala nové funkce, a to stabilním tempem. To je charakteristickým znakem produktů, který Google razí. Stejným způsobem společnost postupovala v případě Androidu, Chromu, Google disku, fotek, Gmailu či vyhledávání. 

Jak se dostupnost, rychlost a stabilita internetu stále více rozšiřovala, skutečnost, že dokumenty (stejně jako většina produktů Google) fungují nejlépe online, začala být stále menší překážkou. Díky tomuto přístupu si navíc nikdo nemusí dělat starosti s ukládáním dokumentů, i když chvíli trvalo, než si uživatelé zvykli na to, co nyní považují za samozřejmost – takže pokud dojde k výpadku internetového připojení, browser spadne, nebo se PC restartuje, po obnovení byste měli mít možnost navázat tam, kde jste skončili.

S Google dokumenty jsou dokumenty stále po ruce

Snad největší podpory se dokumenty v cloudu dočkaly v roce 2010, kdy Microsoft podnikl první kroky k zahájení odvety vedoucí k transformaci Office do online podoby. Dlouhou dobu byla sada aplikací od Googlu prakticky jediným vhodným cloudovým řešením. Do konce roku 2013 například v Microsoft Office nebylo možné, aby na jednom dokumentu pracovalo více lidí, což byla funkce, která byla v Google dokumentech přítomná od prvního dne. I Apple následoval příklad společnosti Google a v roce 2013 uvedl své aplikace iWork online a nakonec umožnil také týmovou spolupráci.

Google proto ještě v roce 2010 vrátil údery tím, že spustil první velkou aktualizaci, která přidala možnosti jako například vidět, co ostatní upravují ve sdílených dokumentech, a lepší funkce pro import. I přestože Microsoft Office zůstává stále dominantní v kancelářích, je fér říci, že Google dal Microsoftu první skutečnou konkurenci po mnoha letech. Google má totiž několik obřích zákazníků, jako jsou Salesforce, Whirlpool, Twitter a Spotify. A aplikace Google v kombinaci s levnými Chromebooky a jejich vzdělávací platformou udělaly hezký zářez v běžném životě.

Zajímavosti o Google dokumentech:

Psaní textu s možností přidávat komentáře v reálném čase
 • Tým pracující na vývoji Google dokumentů má některé součásti spojené se snídaní. Například žluté zprávy se nazývají „máslo“ a dialogová okna, která vyskočí z pravého dolního rohu, se nazývají „toasty“, protože vyskakují z rohu stejně jako tousty z toustovače. Červená chybová hláška je potom „kečup“.
 • Laura Mae Martin, hlavní expertka na produktivitu v Googlu, zná nejlepší způsoby, jak z dokumentů vytěžit maximum. Své tipy a triky pravidelně sdílí na svém YouTube kanálu.
 • V roce 2018 přišel tým dokumentů s velikonočním vajíčkem: zadáním „#blackhistorymonth“ do dokumentu a kliknutím na ikonu vpravo dole se v dokumentu spustí funkce umožňující prozkoumat informace o černošské historii a černošské komunitě.
 • Během let se dokumenty staly přínosem pro spisovatele všeho druhu. Autorka Viviana Rivero dokonce Google dokumenty používá k tvorbě příběhů v reálném čase, které lidé čtou a mají možnost je rovnou komentovat.
 • Nová funkce Google Workspace smart canvas mimo jiné umožňuje zmínit uživatele v dokumentech, přidávat kontrolní seznamy a používat šablony.
 • Prostřednictvím funkcí, jako je Smart compose a Smart response – umožněné strojovým učením a umělou inteligencí – se dokumenty staly silnějším nástrojem pro spolupráci pro více než tři miliardy uživatelů, kteří spoléhají na Google Workspace.

Příštích 15 let

Pokud jde o příštích 15 let, je téměř jisté, že spolupráce a práce na dálku budou i nadále nesmírně důležitou součástí našich životů. To bylo jasné už před covidem-19 a poslední skoro dva roky se ukázalo, že ne všichni musí každý den chodit do kanceláří. Nikdo nemůže říci, jaké další změny na pracovištích se odehrají v dalších 15 letech, a tak jsme zvědaví, co nového Google dokumenty do světa tvorby, správy a sdílení textů online přinesou v budoucnu.

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

 • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

 • Další z rubriky

Windows Media Player oslavil 30 let. Jaká je jeho budoucnost?

Je tomu už 30 let, kdy společnost Microsoft představila vůbec první verzi svého multimediálního přehrávače. Tehdy ještě...

Patnáct let Google dokumentů. Z odvážného experimentu se stala nezbytnost

Ještě před 15 lety mnozí z nás své dokumenty tvořili především v textovém editoru Word od Microsoftu. To se však Google...

Co dělat, když počítač odmítá reagovat. Pár rad, jak odhalit a vyřešit problém

Premium Pokud se počítač s Windows výrazně zpomalil, vykazuje chyby nebo se zcela zasekl, může být na vině souhra náhod. Nebo...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...