Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Patnáct let Google dokumentů. Z odvážného experimentu se stala nezbytnost

Ještě před 15 lety mnozí z nás své dokumenty tvořili především v textovém editoru Word od Microsoftu. To se však Google se svým produktem Google dokumenty rozhodl změnit. Tento ze začátku nevýrazný společník se stal postupem času hitem.
Ilustrační foto - Google dokumenty

Ilustrační foto - Google dokumenty | foto: Creative Commons

Jeho zbraně byly jasné – funkčnost, jednoduchost, možnost spolupráce ve více uživatelích, a hlavně dostupnost zdarma. Trochu kontraproduktivní bylo to, že byl sice na dosah ruky kdykoliv a kdekoliv, ale jen v případě, že jste byli online. I to je však už minulostí.

Na začátku byl Writely

Google dokumenty je onlinový textový editor patřící do kancelářské sady aplikací Workspace. Jeho kořeny jsou zakotveny v cloudovém textovém editoru Writely, který se objevil v roce 2005. Pokud jsou Google dokumenty matkou moderního zpracování textu, Sam Schillace je pravděpodobně jeho otcem. To on stál za Writley, který vytvářel jako svůj experiment – chtěl používat cloudový software pro zpracování textů, tak ho stvořil. 

Google tento projekt získal akvizicí a prakticky vzápětí transformoval v Google dokumenty. Na trh byla aplikace s novým označením oficiálně uvedena v roce 2006. Letos tak Google dokumenty slaví již 15. narozeniny, a přestože je editor hojně využíván, zpočátku to neměl lehké.

Nejprve bylo nutné zlomit to, jak o práci s texty smýšlejí uživatelé. „Všichni nám říkali, že je šílené pokoušet se dát uživatelům možnost přistupovat ke svým dokumentům odkudkoliv – nemluvě o okamžitém sdílení dokumentů nebo spolupráci online v browseru. A přesně to se nám podařilo,“ řekla Jen Mazzonová, která byla součástí původního vývojářského týmu Writley. Do té doby se k tvorbě textů používaly aplikace, které pracovaly výhradně v offline režimu – tedy jako klasické programy.

Rozhraní Google dokumentů

Ke změně hodně pomohlo i to, že samotní zaměstnanci Google editor Writley přijali velmi rychle, ani ne měsíc od akvizice ho používalo 90 % ze všech zaměstnanců. Samozřejmě, měl celou řadu omezení, a oproti tomu, co nabízel Microsoft Word i o dost méně funkcionalit, na druhou stranu byl textový editor poměrně jednoduchý. 

Co však bylo nejzásadnější, že Google dokumenty fungovaly pouze tehdy, pokud jste byli připojení k internetu. Zatímco spolehlivé širokopásmové připojení bylo na pracovištích a univerzitách poměrně běžné, v domácnostech to bylo už o něco horší a na cestách byl nástroj prakticky nepoužitelný.

Googlu netrvalo dlouho, než si uvědomil, že je potřeba vymyslet způsob, jak používat dokumenty s počítačem v offline režimu. V květnu 2007, na svém prvním celosvětovém dni vývojářů, společnost představila projekt Google Gears. Šlo o rozšíření prohlížeče pro Mac, Windows a Linux, které pomohlo webovým aplikacím fungovat bez připojení k internetu. Bohužel to nebyla nejstabilnější možnost. Proto na konci roku 2009 Google vývoj Gears zastavil a začal navrhovat řešení využívající HTML 5.

Jak používat Google dokumenty v off-line režimu

Dnes už je možné v Google dokumentech zobrazovat a upravovat dokumenty, i když nejste připojení k internetu. Pro aktivaci funkce musíte používat prohlížeč Google Chrome a mít nainstalované rozšíření Chrome Dokumenty Google offline.

Rozšíření, které zpřístupní Google dokumenty offline

V této době Google experimentoval s různými způsoby, jak posunout spolupráci a komunikaci v týmech vpřed – dokumenty byly jen jedním z úspěšných příběhů. Došlo však také ke zklamání, z nichž nejvýznamnější byl Google Wave – ambiciózní projekt přinášející kombinaci používání rychlých zpráv, e-mailů, dokumentů, multimédií atd. Google neodvedl moc dobrou práci při vysvětlování, k čemu tento nový nástroj slouží. Proto ho společnost v roce 2010 po pouhém roce ukončila.

Google dokumenty však překonaly své jisté rané problémy. Společnost se na něj za poslední dekádu více než zaměřila. Postupně ho vylepšovala, přidávala nové funkce, a to stabilním tempem. To je charakteristickým znakem produktů, který Google razí. Stejným způsobem společnost postupovala v případě Androidu, Chromu, Google disku, fotek, Gmailu či vyhledávání. 

Jak se dostupnost, rychlost a stabilita internetu stále více rozšiřovala, skutečnost, že dokumenty (stejně jako většina produktů Google) fungují nejlépe online, začala být stále menší překážkou. Díky tomuto přístupu si navíc nikdo nemusí dělat starosti s ukládáním dokumentů, i když chvíli trvalo, než si uživatelé zvykli na to, co nyní považují za samozřejmost – takže pokud dojde k výpadku internetového připojení, browser spadne, nebo se PC restartuje, po obnovení byste měli mít možnost navázat tam, kde jste skončili.

S Google dokumenty jsou dokumenty stále po ruce

Snad největší podpory se dokumenty v cloudu dočkaly v roce 2010, kdy Microsoft podnikl první kroky k zahájení odvety vedoucí k transformaci Office do online podoby. Dlouhou dobu byla sada aplikací od Googlu prakticky jediným vhodným cloudovým řešením. Do konce roku 2013 například v Microsoft Office nebylo možné, aby na jednom dokumentu pracovalo více lidí, což byla funkce, která byla v Google dokumentech přítomná od prvního dne. I Apple následoval příklad společnosti Google a v roce 2013 uvedl své aplikace iWork online a nakonec umožnil také týmovou spolupráci.

Google proto ještě v roce 2010 vrátil údery tím, že spustil první velkou aktualizaci, která přidala možnosti jako například vidět, co ostatní upravují ve sdílených dokumentech, a lepší funkce pro import. I přestože Microsoft Office zůstává stále dominantní v kancelářích, je fér říci, že Google dal Microsoftu první skutečnou konkurenci po mnoha letech. Google má totiž několik obřích zákazníků, jako jsou Salesforce, Whirlpool, Twitter a Spotify. A aplikace Google v kombinaci s levnými Chromebooky a jejich vzdělávací platformou udělaly hezký zářez v běžném životě.

Zajímavosti o Google dokumentech:

Psaní textu s možností přidávat komentáře v reálném čase
  • Tým pracující na vývoji Google dokumentů má některé součásti spojené se snídaní. Například žluté zprávy se nazývají „máslo“ a dialogová okna, která vyskočí z pravého dolního rohu, se nazývají „toasty“, protože vyskakují z rohu stejně jako tousty z toustovače. Červená chybová hláška je potom „kečup“.
  • Laura Mae Martin, hlavní expertka na produktivitu v Googlu, zná nejlepší způsoby, jak z dokumentů vytěžit maximum. Své tipy a triky pravidelně sdílí na svém YouTube kanálu.
  • V roce 2018 přišel tým dokumentů s velikonočním vajíčkem: zadáním „#blackhistorymonth“ do dokumentu a kliknutím na ikonu vpravo dole se v dokumentu spustí funkce umožňující prozkoumat informace o černošské historii a černošské komunitě.
  • Během let se dokumenty staly přínosem pro spisovatele všeho druhu. Autorka Viviana Rivero dokonce Google dokumenty používá k tvorbě příběhů v reálném čase, které lidé čtou a mají možnost je rovnou komentovat.
  • Nová funkce Google Workspace smart canvas mimo jiné umožňuje zmínit uživatele v dokumentech, přidávat kontrolní seznamy a používat šablony.
  • Prostřednictvím funkcí, jako je Smart compose a Smart response – umožněné strojovým učením a umělou inteligencí – se dokumenty staly silnějším nástrojem pro spolupráci pro více než tři miliardy uživatelů, kteří spoléhají na Google Workspace.

Příštích 15 let

Pokud jde o příštích 15 let, je téměř jisté, že spolupráce a práce na dálku budou i nadále nesmírně důležitou součástí našich životů. To bylo jasné už před covidem-19 a poslední skoro dva roky se ukázalo, že ne všichni musí každý den chodit do kanceláří. Nikdo nemůže říci, jaké další změny na pracovištích se odehrají v dalších 15 letech, a tak jsme zvědaví, co nového Google dokumenty do světa tvorby, správy a sdílení textů online přinesou v budoucnu.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...