Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Srbové nemají více zločinců, jsou jen početnější, řekl válečný vyšetřovatel

  14:00aktualizováno  14. května 14:59
Vladimír Dzuro byl od druhé světové války prvním kriminalistou na světě, který musel řešit proces zatýkání válečného zločince. Je také jedním z mála Čechů, který pracoval u soudního tribunálu v Haagu. V pořadu rozstřel byl muž, který pomohl rozkrýt jedny z nejhorších zločinů 20. století.

Hodně válečných zločinců bylo pro etnika, za která bojovali, hrdiny, říká bývalý vyšetřovatel mezinárodního tribunálu pro válečné zločiny v Jugoslávii Vladimír Dzuro. „Někteří z těch, které jsme odsoudili, byli po návratu domů považovány za nespravedlivě odsouzené hrdiny,“ pohlíží zpětně na svou práci v Jugoslávii. A pokračuje: „My jsme sice lidi, které jsme stíhali považovali za zločince, ale zda je někdo zločinec, je v konečném důsledku na soudu. My jsme mu jen měli získat potřebné důkazy,“ hodnotí svou práci.

Klíčovým okamžikem bylo zatčení Slavka Dokmanoviće v lednu 1997, první válečného zločince zatčeného po druhé světové válce. Bylo to v době, kdy mezinárodní tribunál pro Jugoslávii sice byl připravený, ale neměl koho soudit - postjugoslováské státy odmítaly s tribunálem spolupracovat.

Dokmanović byl podezřelý s účastí na hromadné popravě a mučení civilistů a vojáků ve Vukovaru. Mezinárodním vyšetřovatelům se ho nakonec podařilo zatknout na území Chorvatska, ale měli velké potíže dostat ho ze země: „Museli jsme mu nasadit kuklu - ale ne kvůli ponížení, ale aby ho nepoznala chorvatská policie,“ vzpomíná Dzuro. Hrozilo totiž, že by ho chtěla zadržet sama, což by byl nežádoucí precedens pro práci mezinárodního tribunálu.

Zatčený byl starší, podsaditý chlapík, se kterým se v rámci léčky jeden z vyšetřovatelů seznámil tak důvěrně, že ho Dokmanović pozval na rodinnou večeři. Před muži zákona nestál gauner z filmového plátna. „Byl to obyčejný strejc, který se klepal strachy, protože ho zakuklenci právě vytáhli z auta. Byl hrozně vyděšený. Ale já věděl, co udělal. Dokmanović byl u masakru na farmě Ovčara ve funkci starosty, měl tak určitou povinnost. Místo, aby z pozice své funkce situaci umírnil, tak sám ty lidi i bil,“ popsal své dojmy ze zatčení zločince Dzuro v rozhovoru pro Technet.cz.

Vyšetřovatelé měli velké obavy, že Dokmanović by mohl být ozbrojený - a jak se ukázalo oprávněně. Měl u sebe tašku s nabitou zbraní, kterou mu zásahová jednotka ihned odebrala, a tak zbraň zůstala skrytá celou cestu. Dokmanović se tašky několikrát dožadoval, ale eskorta mu ji nikdy nepodala. Nakonec spáchal ve vězení sebevraždu, ale Dzuro pochybuje, že měl stejný záměr i těsně po zatčení: „Myslím, že svědomí ho dohnalo až roce u tribunálu, kdy se musel postavit tváří v tvář obětem.“

Vladimír Dzuro celkem pochopitelně nesouhlasí se domněnkou, že by tribunál protisrbský (velká část odsouzených byli právě Srbové). „Srbi neměli na své straně více zločinců, bylo jich prostě podstatně více,“ říká bývalý vyšetřovatel. Svou roli sehrál i fakt, že federální jugoslávská armáda, tedy nejlépe ozbrojená složka na začátku konfliktu, že se přidala na srbskou stranu. Mělo konečně z velké části srbské vedení.

Ostatně bylo to vidět i z toho, že problémy měli vyšetřovatelé s úřady všech nástupnických zemí. „My jsme vyšetřovali chorvatské zločince, a tak nám chorvatská strana šla na ruku, ale do Srbska jsem prakticky neměli přístup. A u kolegů, kteří vyšetřovali zločince srbské, byla situace přesně opačná,“ vzpomíná Dzuro. „Rozhodně to ani u případů, které jsem vyšetřoval, nebylo tak, že by na jedné straně byla dobrá chorvatská obrana a na druhé špatná federální armáda,“ řekl Dzuro.

Z Prahy do Haagu a do New Yorku

Vladimír Dzuro v letech 1983 až 1995 pracoval jako kriminalista pro Veřejnou bezpečnost, později pro Policii České republiky, nejprve u Kriminální policie v Praze 10 a později v Národní ústředně Interpolu v Praze. V roce 1994 se aktivně podílel na práci mírových sil OSN v bývalé Jugoslávii (UNPROFOR), od dubna 1995 pak zastával více než devět let funkci vyšetřovatele Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Den Haagu v Nizozemsku. V současnosti vede newyorskou kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN.

Zatkl prvního válečného zločince, exhumoval tisíce těl. Náš člověk v Haagu

Vladimír Dzuro naplánoval léčku na jednoho z největších novodobých válečných zločinců Slavka Dokmanoviće. Byl přímo i u jeho zatčení. Spolu se svými kolegy a speciální jednotkou čelili situaci, která od druhé světové války žádného vyšetřovatele nepotkala.

Jak se líčí na válečného zločince, si můžete přečíst v článku „Vy ho ale přece nemůžete zastřelit.“ ... . Dzuro se podílel i na odhalování dalších zločinů z války v bývalé Jugoslávii. Přečíst si o tom můžete například v článku Podrž jí ruce. Jak a proč se sexuální násilí stalo válečným zločinem? 

Celý rozhovor si můžete pustit zde: 

Autor:
  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 68 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 46 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 10 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

POZOR VLAK: Nechali jsme se okouzlit krásou Žitavské úzkokolejky

v diskusi nejsou příspěvky

29. května 2024

S párou do hor! To je motto Zittauer Schmalspurbahn tedy Žitavské úzkokolejky, se kterou vás...

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 68 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Deset věcí, které by měl znát každý uživatel úložiště myšlenek OneNote

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. května 2024

Zajímavý pomocník v každodenním životě OneNote disponuje velkou paletou funkcí. Osvojte si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...