Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Na kontrolu k lékaři chodit nebudete. Philips vám na ulici prozkoumá i srdce

Eindhoven (Od zpravodaje Technet.cz) - Společnost Philips nám „ve svém“ městě představila novinky a koncepty, na kterých nyní pracuje. Ukážeme vám ultrazvuk, jenž se vejde do kabelky, zářič hojící lupénku, aplikaci, která za vás půjde k lékaři na kontrolu, světelný koberec, nebo svítidlo napájené počítačovým datovým rozvodem.

Osvětlení pomocí LED umožňuje vytvořit prakticky jakýkoli barevný odstín. Kultura osvětlení a vliv světla na psychiku člověka je podle Philipsu důležitá. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Společnost prochází revolučními změnami. Zbavila se divize televizorů, videotechniky a také celého audia. Ačkoli budete televizory a hudební systémy s logem Philips vídat i nadále, vymýšlejí a vyrábějí je už jiné společnosti.

A co vlastně zbylo „starému“ Philipsu? Dvě divize. Jedna se jmenuje „HealthTech“ a zabývá se vším, co se týká zdraví, péče o tělo, přípravy pokrmů, bezpečnosti a lékařských systémů. Druhá se nazývá „Lightning“ a zabývá se pouze světelnou technikou a osvětlením.

Přímo do svého domovského města, nizozemského Eindhovenu, nás společnost pozvala a představila nám novinky a projekty, na kterých aktuálně pracuje. Ještě než se do nich pustíme, dovolíme si krátkou historickou vsuvku.

Holandský Baťa

Historie společnosti Philips zní z dnešního pohledu skoro pohádkově. Z malé rodinné firmy se během jednoho století stalo impérium, které v podstatě vybudovalo celé město. Pro zaměstnance postavil majitel obytné domy, pro jejich děti školy a všechno související - včetně pekárny, elektrárny, nebo sportovního stadionu.

Replika historické žárovky Philips s uhlíkovým vláknem. Při příkonu 60W svítí asi jako dvě svíčky.

První zaměstnanci Philipsu. Mladé dívky byly při výrobě subtilních konstrukcí žárovek nejšikovnější.

V roce 1891 zakládá rodina Philipsových v nizozemském Eindhovenu firmu na výrobu žárovek. Při výzkumu, vývoji a experimentování s materiály vhodných pro jejich konstrukci se logicky pustili do vývoje v podstatě podobného zařízení, tedy elektronek. Ty nejdříve prodávali výrobcům elektroniky, brzy však zjistili, že větší profit budou mít na celých rozhlasových přijímačích - a tak v roce 1927 uvedli svoje první „rádio“. Později začali vyrábět i elektronky s elektroluminiscenční vrstvou, tedy obrazovky. Z identických důvodů uvedli v roce 1952 svůj první televizor. Válečný konflikt připravil nizozemské nemocnice o zdroj výbojek do rentgenových přístrojů, odebírat je od německého Siemensu samozřejmě nešlo. Obrátili se tak na Philips, který začal výbojky nejprve opravovat a poté vyráběl své vlastní. Tak výrobce žárovek pronikl na pole audiovizuální elektroniky a lékařského vybavení. 

Pohled do zrekonstruovaného interiéru původní továrny. Elektřinu vyráběl parní generátor.

První továrna spol. Philips se nachází v centru Eindhovenu. Dnes je z ní muzeum.

Dnes je již většina továrních hal v Eindhovenu srovnána se zemí, současné vedení přesunulo výrobu do Číny. Vývojová centra má po celém světě a ačkoli již skleněné žárovky se žhaveným vláknem samozřejmě nevyrábí, osvětlení je stále v centru jejich pozornosti. A také zdravotnické systémy, které spolu s nositelnou elektronikou a internetem věcí stále více míří z nemocnic do domácností.

BlueControl: modré diody potlačují lupénku

Jedním ze směrů vývoje společnosti jsou produkty, které mají usnadnit a zpříjemnit život lidem s chronickými nemocemi. Například malý bateriový LED zářič BlueControl pro potlačení kožního onemocnění Psoriasis Vulgaris, tedy lupénky.

BlueControl je napájeno akumulátory a používáte je podle míry potíží. Jedno zasažené místo se nasvěcuje 30 minut, přístroj samozřejmě nedržíte, ale k tělu uchytíte dodávaným příslušenstvím.

BlueControl je vybaven čtyřiceti speciálními LED, vyzařujícími modré světlo o délce 453 nm. Je výsledkem sedmiletého výzkumu a jeho pozitivní účinky ověřily dvě klinické studie realizované ve spolupráci s univerzitní nemocnicí v Aachenu.

Modré světlo má přirozeným způsobem působit na organismus a omezit urychlenou výměnu kožních buněk. Svit LED navíc neobsahuje žádné UV záření a nemá žádné (známé) vedlejší účinky. Philips chce jednat s pojišťovnami o možnosti proplácení BlueControl pacientům s lupénkou a zajistit možnost vypůjčení přístroje od lékaře na zkoušku. Tak, jak už to u lékařských prostředků mnohdy bývá, nemusí být účinný u každého.

Smart AirPurifier: chytrá čistička vzduchu

Nejen alergici mívají ve městech respirační potíže. Chytrá čistička vzduchu sama měří kvalitu ovzduší a umí se sama rozhodnout, kdy je by měla být v provozu a kdy může být tiše ve stand-by. Prostřednictvím wi-fi sítě může komunikovat s aplikací v chytrém telefonu.

Čističku vzduchu můžete obsluhovat i kontrolovat aplikací. Sama vás může upozornit na špatnou kvalitu vzduchu v interiéru, nebo dle aktuální předpovědi doporučit nevětrat.

Čistička vzduchu sama kontroluje jeho čistotu a podle toho volí svůj režim. Je připojená k internetu, takže ji můžete spustit až před svým příchodem domů.

Ta vám sdělí kvalitu vzduchu ve vašem bytě, díky datům z internetu i kvalitu ovzduší ve vaší lokalitě. Lépe se tak rozhodnete, nakolik je vhodné větrat. Veškeré ovládání můžete realizovat přes aplikaci i na dálku po internetu, takže si můžete vyčistit vzduch před svým příchodem domů.

Samotné čištění má na starosti trojice filtrů. První filtr pojme větší pylová zrnka a prachové částice, uhlíkový filtr pak škodlivé plyny a nepříjemné pachy, HEPA filtr pak jemný prach, pyly a viry do velikosti 0,00002 mm. Filtry se mění, jejich opotřebovanost také signalizuje aplikace. 

VISIQ: přenosný ultrazvuk

Přenosný ultrazvukový systém, který se lékaři vejde do aktovky a přitom má (dle údajů výrobce) kvalitativní parametry klasického „vozíkového“ stroje. Samozřejmě může být použitý i v lékařských ordinacích, ale jeho hlavní devizou je přenosnost - lékař může provést vyšetření u pacienta doma, v terénu po autonehodě, nebo v africké vesnické ordinaci bez rozvodů elektrické energie. Nabitý akumulátor vydrží 2,5 hodiny provozu.

VISIQ je přenosný ultrazvukový systém, který může lékař kamkoli přinést v aktovce. Je napájen akumulátorem, počítá se proto s nasazením v zemích třetího světa.

V podstatě jde o ultrazvukový snímač, tablet a speciální software. Snímky lze exportovat a bezdrátově odeslat (podle standardu DICOM) na specializovaná pracoviště.

MiniCare: diagnostika srdce v terénu a na počkání

MiniCare je přenosný diagnostický nástroj pro analýzu takzvaného Tropoinu I. Jeho množství v krvi je indikátorem nemocí srdečního svalu. Přístroj dodá i v terénu laboratorně přesný výsledek během několika minut.

Do nástavce, pro každého pacienta nového, se přímo z prstu kápne kapka krve. Pomocí nanokapilár se dostane až k maličkým senzorům. 

S jejich pomocí vyhodnotí diagnostická jednotka množství cTnl. Naměřenou hodnotu ukáže na displeji, nebo ji může bezdrátově odeslat do dalších lékařských systémů.

Opět jej mohou využívat lékaři v ordinacích, kterým zkrátí diagnózu, protože nemusí čekat na odpověď laboratoře. Ale především lze tyto testy dělat i v terénu, nebo špatně dostupných venkovských oblastí zemí třetího světa.

UroNav: biopsie s navigací

Rakovina prostaty se dnes podle statistik vyskytne přibližně u jednoho ze šesti mužů. Philips proto začal vyvíjet produkty, které budou optimalizovány přímo pro prevenci, včasnou diagnostiku a léčení pacienta. 

Pozice, směrování a pohyb jehly je detekován s velkou přesností a na monitoru v různých prostorových pohledech vykreslen do snímku z ultrazvuku případně MRI.

Systém UroNav je systém pro cílenou biopsii, tedy odběr vzorku tkáně. Speciální jehla je vybavena senzorem, jehož pohyb je v reálném čase snímán detektorem. Při kombinaci s ultrazvukem a případně snímkem z magnetické rezonance lze špičku jehly zacílit zcela přesně i na malý nádor a odebrat z něj vzorek. Eliminuje se tím možnost, že je odebrán vzorek zdravé tkáně pouze sousedící s nádorem.

UroNav lze propojit s běžnými systémy pro odběry tkání.

Jehlu blížící se k nádoru vidí lékař z různých pohledů, ví tak zcela přesně, kam má mířit.

Ve vývoji je i aplikace ProstAid, která umožňuje snadnější komunikaci jednotlivých specialistů ohledně diagnózy pacienta. Připraveny jsou jak schematické nákresy prostaty a předpřipravené varianty hodnocení a popisů, mezi kterými lékař snadno vybírá a samozřejmě všechny pořízení snímky z ultrazvuku, RTG i MRI či dalších vyšetření.

Speciální lékařská aplikace ProstAid má pomoci s celým procesem diagnózy a...
Speciální lékařská aplikace ProstAid má pomoci s celým procesem diagnózy a...

Aplikace ProstAid je zaměřena pouze na diagnózu, vyšetření a přehled o postupu léčby pacientů s rakovinou prostaty.

Aplikace je pochopitelně kompatibilní s výměnnými datovými formáty jiných lékařských aplikací a systémů. Systém umí generovat vizualizace a grafy a prezentovat velká množství přehledných dat přehlednější a jednodušší formou, což lékaři ušetří čas. 

Monitoring nemocných přes internet ušetří návštěvy

Podle výzkumů společnosti Philips přibývá nemocných, ale zároveň se nezvyšuje počet lékařů. Jejich čas proto musí být efektivně využit a jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je omezit zbytečné návštěvy pacientů u lékaře, zejména při periodických kontrolách. 

Philips proto spustil a dále vyvíjí cloudovou platformu Philips Digital Health Platform a ukázal nám dvě první, vzájemně spolupracující, aplikace. Ta, kterou bude mít na počítači lékař, se jmenuje eCareCoordinator, pacient na svém počítači (nebo tabletu) eCareCompanion.

eCareCoordinator má zefektivnit komunikaci s lékařem.

CareCompanion bude přebírat data z elektronických glukometrů, tonometrů, váh, dávkovačů léků a další zdravotní nositelné elektroniky. Pacient bude moci jednoduchým „zaškrtáváním“ komentovat subjektivní změny ve svém zdravotním stavu, případně zaznamenávat relevantní významné události. Systém bude data vyhodnocovat a pokud bude vše v pořádku, pacient bude moci chodit na kontroly ve větších intervalech - lékař uvidí naměřené hodnoty a komentáře pacienta v systému.

Fotogalerie

A naopak, pokud se měřené hodnoty významně změní, systém (aplikace eCareCoordinator) lékaře automaticky upozorní a ten může pacienta kontaktovat - a buď mu kupříkladu navrhnout změnu v dávkování léků, nebo jej pozvat na kontrolu. Nebo pro něj poslat sanitku.

Cílem pochopitelně není takto vybavit každého pacienta, pouze ty rizikové, zejména s některými chronickými nemocemi, kardiovaskulárními obtížemi, cukrovkou, nebo kupříkladu respiračními problémy. 

Světlo jako nosič informace: LED podložka pod koberec

V Eindhovenu nám byly prezentovány i koncepty a produkty z divize osvětlení. U těch určených pro domácnosti je společným jmenovatelem připojitelnost k internetu a obsluha aplikací. Moderní LED světla mají možnost měnit teplotu světla, nebo přímo i jeho barvu - podle potřeby, nebo jen nálady. Studeným světlem s důrazem na „modré“ vlnové délky se můžete vybudit, pokud třeba musíte dokončit nějakou práci a usínáte u toho. Příjemné teplé odstíny zase zvolíte ve chvílích relaxace.

Chytrá LED světla HUE lze spárovat s hudebním systémem nebo televizorem, kdy jednak ve spolupráci se systémem Ambilight osvětlují pokoj podle dění na obrazovce, nebo při poslechu hudby umí v rytmu hýřit barvami - a snadno tak z obýváku uděláte diskotéku. Umí ale i serióznější věci - neslyšící mohou upozornit na příchozí hovor (například změna barvy), nebo třeba zazvonění na chytrý domovní zvonek (třeba zablikání).

Světlo může být také použito jako šikovný nosič informace. Zajímavým nápadem jsou LED podložky pod koberce.

Zátěžové světelné panely ze světelných diod mohou na klasických kobercích vytvářet nápisy a jednoduché animace. Efektní proměnná navigace například do hotelů, nebo úřadů.

Zátěžové světelné panely ze světelných diod mohou na klasických kobercích vytvářet nápisy a jednoduché animace. Efektní proměnná navigace například do hotelů, nebo úřadů.

Zátěžové světelné panely ze světelných diod mohou na klasických kobercích vytvářet nápisy a jednoduché animace. Efektní proměnná navigace a informační tabule například do hotelů, nebo úřadů.

PoE osvětlení kanceláří

Světla napájená přes počítačové datové rozvody (PoE) umožňují inteligentní řízení osvětlení v budovách a významně tak mohou snížit energetické náklady. Každé světlo lze individuálně zhasínat podle toho, jestli se v jeho okolí někdo nachází, nebo ne. Může reagovat na světlo pronikající okny a reagovat tak na aktuální situaci.

Klasická kancelářská světelná jednotka pro instalaci do podhledů. Ethernetový kabel slouží i k napájení.

Každá jednotka přitom může vysokofrekvenčně „vyblikávat“ svůj specifický kód, který sice lidské oko nepostřehne, ale kamera mobilního telefonu ano. Aplikace tak dokáže ovládat světelnou jednotku nad uživatelem a ten si tak může vytvořit světelnou pohodu podle svého.

Světelná jednotka je ethernetovým kabelem ...

... připojena do speciálního routeru.

O rozvod se stará klasický CAT5 ethernetový kabel, který řídí a napájí speciální routery. Napětí 60 V se nemusí „síťaři“ obávat, jakmile je konektor vytažen ze světla, okamžitě je napájení kabelu přerušeno. Router totiž v krátkých intervalech „pinká“ řídící jednotce světla a tak pokud neodpoví, okamžitě napájení ukončí. Stejný proces napájení aktivuje po opětovném zapojení. Jednotka může mít odběr maximálně 25 W, což je pro LED světla dostatečné.

Chytrými systémy řízené LED osvětlení má osvětlovat a snižovat náklady celých měst. Jejich svit může být řízen aktuálním počasím i pohybem lidí v ulicích - pokud ulicí nikdo nepůjde, může být zhasnuta. 

Náklady spojené s cestou hradila společnost Philips.

.

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

Návrh na společnou armádu Slováci před lety odmítli. Co dnes?

Exkluzivně Jedním z nejznámějších vysokých vojenských činitelů posledních třiceti let je armádní generál ve výslužbě ing. Jiří...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Let se podřídil, aby odletělo maximum lidí, říká pilot speciálu v rozhovoru

Premium Z nedávných záběrů z kábulského letiště bylo i laikovi jasné, jak náročné je zde pro piloty speciálních letů přistát a...

Kdo ji otevře, zemře. Vědci prozkoumali kletbou opředenou hrobku

V pardubickém kostele Sv. Bartoloměje proběhl ve čtvrtek průzkum kletbou opředené hrobky, ve které jsou uložené ostatky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepoznáte ani sebe. Takhle vysílala nejstarší televize, podívejte se sami

Český radioklub přivezl na Maker Faire Praha 2019 funkční model nejstarší televize z roku 1925. Ta tehdy pracovala na...

Skrýš v jihočeském klášteře vydala relikvii, hřeb může být z Kristova kříže

Archeologové našli v dutině klášterní zdi v Milevsku poklad. Trosky dřevěné schrány, zdobené zlatem a stříbrem, a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....