Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Na kontrolu k lékaři chodit nebudete. Philips vám na ulici prozkoumá i srdce

Eindhoven (Od zpravodaje Technet.cz) - Společnost Philips nám „ve svém“ městě představila novinky a koncepty, na kterých nyní pracuje. Ukážeme vám ultrazvuk, jenž se vejde do kabelky, zářič hojící lupénku, aplikaci, která za vás půjde k lékaři na kontrolu, světelný koberec, nebo svítidlo napájené počítačovým datovým rozvodem.
Osvětlení pomocí LED umožňuje vytvořit prakticky jakýkoli barevný odstín. Kultura osvětlení a vliv světla na psychiku člověka je podle Philipsu důležitá.

Osvětlení pomocí LED umožňuje vytvořit prakticky jakýkoli barevný odstín. Kultura osvětlení a vliv světla na psychiku člověka je podle Philipsu důležitá. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Společnost prochází revolučními změnami. Zbavila se divize televizorů, videotechniky a také celého audia. Ačkoli budete televizory a hudební systémy s logem Philips vídat i nadále, vymýšlejí a vyrábějí je už jiné společnosti.

A co vlastně zbylo „starému“ Philipsu? Dvě divize. Jedna se jmenuje „HealthTech“ a zabývá se vším, co se týká zdraví, péče o tělo, přípravy pokrmů, bezpečnosti a lékařských systémů. Druhá se nazývá „Lightning“ a zabývá se pouze světelnou technikou a osvětlením.

Přímo do svého domovského města, nizozemského Eindhovenu, nás společnost pozvala a představila nám novinky a projekty, na kterých aktuálně pracuje. Ještě než se do nich pustíme, dovolíme si krátkou historickou vsuvku.

Holandský Baťa

Historie společnosti Philips zní z dnešního pohledu skoro pohádkově. Z malé rodinné firmy se během jednoho století stalo impérium, které v podstatě vybudovalo celé město. Pro zaměstnance postavil majitel obytné domy, pro jejich děti školy a všechno související - včetně pekárny, elektrárny, nebo sportovního stadionu.

Replika historické žárovky Philips s uhlíkovým vláknem. Při příkonu 60W svítí asi jako dvě svíčky.

První zaměstnanci Philipsu. Mladé dívky byly při výrobě subtilních konstrukcí žárovek nejšikovnější.

V roce 1891 zakládá rodina Philipsových v nizozemském Eindhovenu firmu na výrobu žárovek. Při výzkumu, vývoji a experimentování s materiály vhodných pro jejich konstrukci se logicky pustili do vývoje v podstatě podobného zařízení, tedy elektronek. Ty nejdříve prodávali výrobcům elektroniky, brzy však zjistili, že větší profit budou mít na celých rozhlasových přijímačích - a tak v roce 1927 uvedli svoje první „rádio“. Později začali vyrábět i elektronky s elektroluminiscenční vrstvou, tedy obrazovky. Z identických důvodů uvedli v roce 1952 svůj první televizor. Válečný konflikt připravil nizozemské nemocnice o zdroj výbojek do rentgenových přístrojů, odebírat je od německého Siemensu samozřejmě nešlo. Obrátili se tak na Philips, který začal výbojky nejprve opravovat a poté vyráběl své vlastní. Tak výrobce žárovek pronikl na pole audiovizuální elektroniky a lékařského vybavení. 

Pohled do zrekonstruovaného interiéru původní továrny. Elektřinu vyráběl parní generátor.

První továrna spol. Philips se nachází v centru Eindhovenu. Dnes je z ní muzeum.

Dnes je již většina továrních hal v Eindhovenu srovnána se zemí, současné vedení přesunulo výrobu do Číny. Vývojová centra má po celém světě a ačkoli již skleněné žárovky se žhaveným vláknem samozřejmě nevyrábí, osvětlení je stále v centru jejich pozornosti. A také zdravotnické systémy, které spolu s nositelnou elektronikou a internetem věcí stále více míří z nemocnic do domácností.

BlueControl: modré diody potlačují lupénku

Jedním ze směrů vývoje společnosti jsou produkty, které mají usnadnit a zpříjemnit život lidem s chronickými nemocemi. Například malý bateriový LED zářič BlueControl pro potlačení kožního onemocnění Psoriasis Vulgaris, tedy lupénky.

BlueControl je napájeno akumulátory a používáte je podle míry potíží. Jedno zasažené místo se nasvěcuje 30 minut, přístroj samozřejmě nedržíte, ale k tělu uchytíte dodávaným příslušenstvím.

BlueControl je vybaven čtyřiceti speciálními LED, vyzařujícími modré světlo o délce 453 nm. Je výsledkem sedmiletého výzkumu a jeho pozitivní účinky ověřily dvě klinické studie realizované ve spolupráci s univerzitní nemocnicí v Aachenu.

Modré světlo má přirozeným způsobem působit na organismus a omezit urychlenou výměnu kožních buněk. Svit LED navíc neobsahuje žádné UV záření a nemá žádné (známé) vedlejší účinky. Philips chce jednat s pojišťovnami o možnosti proplácení BlueControl pacientům s lupénkou a zajistit možnost vypůjčení přístroje od lékaře na zkoušku. Tak, jak už to u lékařských prostředků mnohdy bývá, nemusí být účinný u každého.

Smart AirPurifier: chytrá čistička vzduchu

Nejen alergici mívají ve městech respirační potíže. Chytrá čistička vzduchu sama měří kvalitu ovzduší a umí se sama rozhodnout, kdy je by měla být v provozu a kdy může být tiše ve stand-by. Prostřednictvím wi-fi sítě může komunikovat s aplikací v chytrém telefonu.

Čističku vzduchu můžete obsluhovat i kontrolovat aplikací. Sama vás může upozornit na špatnou kvalitu vzduchu v interiéru, nebo dle aktuální předpovědi doporučit nevětrat.

Čistička vzduchu sama kontroluje jeho čistotu a podle toho volí svůj režim. Je připojená k internetu, takže ji můžete spustit až před svým příchodem domů.

Ta vám sdělí kvalitu vzduchu ve vašem bytě, díky datům z internetu i kvalitu ovzduší ve vaší lokalitě. Lépe se tak rozhodnete, nakolik je vhodné větrat. Veškeré ovládání můžete realizovat přes aplikaci i na dálku po internetu, takže si můžete vyčistit vzduch před svým příchodem domů.

Samotné čištění má na starosti trojice filtrů. První filtr pojme větší pylová zrnka a prachové částice, uhlíkový filtr pak škodlivé plyny a nepříjemné pachy, HEPA filtr pak jemný prach, pyly a viry do velikosti 0,00002 mm. Filtry se mění, jejich opotřebovanost také signalizuje aplikace. 

VISIQ: přenosný ultrazvuk

Přenosný ultrazvukový systém, který se lékaři vejde do aktovky a přitom má (dle údajů výrobce) kvalitativní parametry klasického „vozíkového“ stroje. Samozřejmě může být použitý i v lékařských ordinacích, ale jeho hlavní devizou je přenosnost - lékař může provést vyšetření u pacienta doma, v terénu po autonehodě, nebo v africké vesnické ordinaci bez rozvodů elektrické energie. Nabitý akumulátor vydrží 2,5 hodiny provozu.

VISIQ je přenosný ultrazvukový systém, který může lékař kamkoli přinést v aktovce. Je napájen akumulátorem, počítá se proto s nasazením v zemích třetího světa.

V podstatě jde o ultrazvukový snímač, tablet a speciální software. Snímky lze exportovat a bezdrátově odeslat (podle standardu DICOM) na specializovaná pracoviště.

MiniCare: diagnostika srdce v terénu a na počkání

MiniCare je přenosný diagnostický nástroj pro analýzu takzvaného Tropoinu I. Jeho množství v krvi je indikátorem nemocí srdečního svalu. Přístroj dodá i v terénu laboratorně přesný výsledek během několika minut.

Do nástavce, pro každého pacienta nového, se přímo z prstu kápne kapka krve. Pomocí nanokapilár se dostane až k maličkým senzorům. 

S jejich pomocí vyhodnotí diagnostická jednotka množství cTnl. Naměřenou hodnotu ukáže na displeji, nebo ji může bezdrátově odeslat do dalších lékařských systémů.

Opět jej mohou využívat lékaři v ordinacích, kterým zkrátí diagnózu, protože nemusí čekat na odpověď laboratoře. Ale především lze tyto testy dělat i v terénu, nebo špatně dostupných venkovských oblastí zemí třetího světa.

UroNav: biopsie s navigací

Rakovina prostaty se dnes podle statistik vyskytne přibližně u jednoho ze šesti mužů. Philips proto začal vyvíjet produkty, které budou optimalizovány přímo pro prevenci, včasnou diagnostiku a léčení pacienta. 

Pozice, směrování a pohyb jehly je detekován s velkou přesností a na monitoru v různých prostorových pohledech vykreslen do snímku z ultrazvuku případně MRI.

Systém UroNav je systém pro cílenou biopsii, tedy odběr vzorku tkáně. Speciální jehla je vybavena senzorem, jehož pohyb je v reálném čase snímán detektorem. Při kombinaci s ultrazvukem a případně snímkem z magnetické rezonance lze špičku jehly zacílit zcela přesně i na malý nádor a odebrat z něj vzorek. Eliminuje se tím možnost, že je odebrán vzorek zdravé tkáně pouze sousedící s nádorem.

UroNav lze propojit s běžnými systémy pro odběry tkání.

Jehlu blížící se k nádoru vidí lékař z různých pohledů, ví tak zcela přesně, kam má mířit.

Ve vývoji je i aplikace ProstAid, která umožňuje snadnější komunikaci jednotlivých specialistů ohledně diagnózy pacienta. Připraveny jsou jak schematické nákresy prostaty a předpřipravené varianty hodnocení a popisů, mezi kterými lékař snadno vybírá a samozřejmě všechny pořízení snímky z ultrazvuku, RTG i MRI či dalších vyšetření.

Speciální lékařská aplikace ProstAid má pomoci s celým procesem diagnózy a...
Speciální lékařská aplikace ProstAid má pomoci s celým procesem diagnózy a...

Aplikace ProstAid je zaměřena pouze na diagnózu, vyšetření a přehled o postupu léčby pacientů s rakovinou prostaty.

Aplikace je pochopitelně kompatibilní s výměnnými datovými formáty jiných lékařských aplikací a systémů. Systém umí generovat vizualizace a grafy a prezentovat velká množství přehledných dat přehlednější a jednodušší formou, což lékaři ušetří čas. 

Monitoring nemocných přes internet ušetří návštěvy

Podle výzkumů společnosti Philips přibývá nemocných, ale zároveň se nezvyšuje počet lékařů. Jejich čas proto musí být efektivně využit a jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je omezit zbytečné návštěvy pacientů u lékaře, zejména při periodických kontrolách. 

Philips proto spustil a dále vyvíjí cloudovou platformu Philips Digital Health Platform a ukázal nám dvě první, vzájemně spolupracující, aplikace. Ta, kterou bude mít na počítači lékař, se jmenuje eCareCoordinator, pacient na svém počítači (nebo tabletu) eCareCompanion.

eCareCoordinator má zefektivnit komunikaci s lékařem.

CareCompanion bude přebírat data z elektronických glukometrů, tonometrů, váh, dávkovačů léků a další zdravotní nositelné elektroniky. Pacient bude moci jednoduchým „zaškrtáváním“ komentovat subjektivní změny ve svém zdravotním stavu, případně zaznamenávat relevantní významné události. Systém bude data vyhodnocovat a pokud bude vše v pořádku, pacient bude moci chodit na kontroly ve větších intervalech - lékař uvidí naměřené hodnoty a komentáře pacienta v systému.

A naopak, pokud se měřené hodnoty významně změní, systém (aplikace eCareCoordinator) lékaře automaticky upozorní a ten může pacienta kontaktovat - a buď mu kupříkladu navrhnout změnu v dávkování léků, nebo jej pozvat na kontrolu. Nebo pro něj poslat sanitku.

Cílem pochopitelně není takto vybavit každého pacienta, pouze ty rizikové, zejména s některými chronickými nemocemi, kardiovaskulárními obtížemi, cukrovkou, nebo kupříkladu respiračními problémy. 

Světlo jako nosič informace: LED podložka pod koberec

V Eindhovenu nám byly prezentovány i koncepty a produkty z divize osvětlení. U těch určených pro domácnosti je společným jmenovatelem připojitelnost k internetu a obsluha aplikací. Moderní LED světla mají možnost měnit teplotu světla, nebo přímo i jeho barvu - podle potřeby, nebo jen nálady. Studeným světlem s důrazem na „modré“ vlnové délky se můžete vybudit, pokud třeba musíte dokončit nějakou práci a usínáte u toho. Příjemné teplé odstíny zase zvolíte ve chvílích relaxace.

Chytrá LED světla HUE lze spárovat s hudebním systémem nebo televizorem, kdy jednak ve spolupráci se systémem Ambilight osvětlují pokoj podle dění na obrazovce, nebo při poslechu hudby umí v rytmu hýřit barvami - a snadno tak z obýváku uděláte diskotéku. Umí ale i serióznější věci - neslyšící mohou upozornit na příchozí hovor (například změna barvy), nebo třeba zazvonění na chytrý domovní zvonek (třeba zablikání).

Světlo může být také použito jako šikovný nosič informace. Zajímavým nápadem jsou LED podložky pod koberce.

Zátěžové světelné panely ze světelných diod mohou na klasických kobercích vytvářet nápisy a jednoduché animace. Efektní proměnná navigace například do hotelů, nebo úřadů.

Zátěžové světelné panely ze světelných diod mohou na klasických kobercích vytvářet nápisy a jednoduché animace. Efektní proměnná navigace například do hotelů, nebo úřadů.

Zátěžové světelné panely ze světelných diod mohou na klasických kobercích vytvářet nápisy a jednoduché animace. Efektní proměnná navigace a informační tabule například do hotelů, nebo úřadů.

PoE osvětlení kanceláří

Světla napájená přes počítačové datové rozvody (PoE) umožňují inteligentní řízení osvětlení v budovách a významně tak mohou snížit energetické náklady. Každé světlo lze individuálně zhasínat podle toho, jestli se v jeho okolí někdo nachází, nebo ne. Může reagovat na světlo pronikající okny a reagovat tak na aktuální situaci.

Klasická kancelářská světelná jednotka pro instalaci do podhledů. Ethernetový kabel slouží i k napájení.

Každá jednotka přitom může vysokofrekvenčně „vyblikávat“ svůj specifický kód, který sice lidské oko nepostřehne, ale kamera mobilního telefonu ano. Aplikace tak dokáže ovládat světelnou jednotku nad uživatelem a ten si tak může vytvořit světelnou pohodu podle svého.

Světelná jednotka je ethernetovým kabelem ...

... připojena do speciálního routeru.

O rozvod se stará klasický CAT5 ethernetový kabel, který řídí a napájí speciální routery. Napětí 60 V se nemusí „síťaři“ obávat, jakmile je konektor vytažen ze světla, okamžitě je napájení kabelu přerušeno. Router totiž v krátkých intervalech „pinká“ řídící jednotce světla a tak pokud neodpoví, okamžitě napájení ukončí. Stejný proces napájení aktivuje po opětovném zapojení. Jednotka může mít odběr maximálně 25 W, což je pro LED světla dostatečné.

Chytrými systémy řízené LED osvětlení má osvětlovat a snižovat náklady celých měst. Jejich svit může být řízen aktuálním počasím i pohybem lidí v ulicích - pokud ulicí nikdo nepůjde, může být zhasnuta. 

Náklady spojené s cestou hradila společnost Philips.

.
  • Nejčtenější

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

v diskusi je 35 příspěvků

16. února 2024  11:19

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Lepší než terapie. Tato sluchátka skvěle zahrají ticho i muziku

v diskusi je 20 příspěvků

14. února 2024

Ani jedna z těchto sluchátek nejsou šlápnutím vedle. Jsou mezi nimi však velké rozdíly a každý se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lodní výzbroj na pásech. Sturmtiger používal náboje o hmotnosti 350 kg

v diskusi je 12 příspěvků

19. února 2024

Německý vůdce Adolf Hitler byl známý megaloman. V řadě případů nebyla při zavádění techniky do...

Firma OpenAI ukázala generátor dechberoucích videí, nyní zkoumá bezpečnost

v diskusi je 57 příspěvků

15. února 2024  22:09

Jmenuje se Sora a je to nová služba firmy OpenAI, která se svým chatbotem ChatGPT zbláznila svět do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dokonalejší kus elektroniky nekoupíte. Prozkoumali jsme Apple Vision Pro

v diskusi je 158 příspěvků

17. února 2024

Vyzkoušeli jsme nejvíc high-tech zařízení, které si dnes můžete koupit, headset Apple Vision Pro....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Vědci objevili nejrychleji rostoucí černou díru a nejsvítivější objekt

v diskusi je 20 příspěvků

21. února 2024  9:33

Pomocí dalekohledu Very Large Telescope (VLT) v Evropské jižní observatoři (ESO) v Chile byl...

Dočkáme se letos Windows 12? Patrně ne, protože to nedává smysl

v diskusi je 15 příspěvků

21. února 2024

Microsoft se připravuje na uvedení další dávky novinek v systému Windows. Zatímco dřív se...

Pravda o mobilech. Profesor Vrba vysvětluje vliv záření na lidské zdraví

20. února 2024

Premium Francouzi vloni zakázali prodej celé série mobilních telefonů iPhone 12. Podle nich z přístrojů...

Generativní umělá inteligence změní vyhledávání, to klasické čeká propad

v diskusi je 13 příspěvků

20. února 2024  19:43

Řada odborníků i běžných uživatelů si všímá, že výsledky vyhledávání přes dominantní Google se...

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...