Charitativní organizace „Samaritáni“, která v USA provozuje krizovou linku bezpečí, spustila webovou službu Samaritans Radar. Zájemci mohou vyplnit krátký registrační formulář a umožnit aplikaci přístup ke svému účtu na Twitteru.
Aplikace pak automaticky analyzuje tweety, a jakmile narazí na výrazy, které bývají obsažené ve zprávách lidí, kteří o sebevraždě uvažují, nebo se k ní chystají, odešle e-mailovou zprávu s varováním, odkazem na tweet a obecnými radami, jak dál postupovat.
Podle tvůrců aplikace často zoufalí lidé volají o pomoc na sociálních sítích, mnohdy jsou však jejich zprávy v záplavě jiných přehlédnuty. Uživatelé tím však na sebe berou nemalou zodpovědnost, v případě příchozího upozornění musí rozhodnout, zda je relevantní, a podle toho reagovat.
„Věříme, že pokud se lidé dobrovolně ke službě Samaritans Radar přihlásí, tak jim záleží na jejich kamarádech na Twitteru a v případě upozornění budou jednat.“ uvedli zástupci společnosti.
Oddělit vtípky a volání o pomoc musíte sami
Aplikace nedokáže vyhodnotit kontext zprávy, takže odešle varování i na zcela bezpečná prohlášení typu: „Došlo pivo, jdu se zastřelit ...“. Posouzení kontextu takového výroku je na uživateli. Systém sleduje příspěvky obsahující výrazy, jako: „už mě nebaví být sám/sama“, „nenávidím se“, „jsem v depresi“, „pomozte mi“ nebo „potřebuju si s někým popovídat“.
„Twitter podporuje spolupráci s organizacemi zabývajícími se on-line bezpečností a digitálním občanstvím a Samaritáni mají dlouhodobé renomé v podpoře lidí v nouzi. Je skvělé vidět podporování lidí v digitálním prostoru,“ komentovala novou aplikaci Patricia Cartes, šéfka globální bezpečnosti společnosti Twitter.
Aplikace zatím pracuje jen v angličtině, rozšířit ji k analýze zpráv v jiných jazycích by nemělo být technicky složité.