Sony ztloustly televize. Kvalitou obrazu a zvuku však zatopí konkurenci

Londýn (Od zpravodaje Technet.cz) - Módnímu, ale kontraproduktivnímu ztenčování LCD televizorů je nejspíše konec. Alespoň u Sony. Do silnějších těl se vměstnaly kvalitní reprosystémy a tiché chlazení výkonné elektroniky. Díky novým nožkám však zaberou méně podlahové plochy.
Sony 4K: nezvyklé nožky televizoru v sobě ukrývají i dráhy pro kabely.

Sony 4K: nezvyklé nožky televizoru v sobě ukrývají i dráhy pro kabely. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Představení televizních novinek společnosti Sony se neslo především v duchu ultravysokého rozlišení. V letošní modelové řadě tak najdete již sedm modelů se 4K obrazovkami ve velikostech 49" - 85", tedy 124 - 216 centimetrů. Ačkoli jsou jejich schopnosti velmi působivé, stále chybí to nejdůležitější - filmy v nativním 4K rozlišení. A zdá se, že to výrobce moc netrápí.

A zrovna u Sony to opravdu zamrzí. Z jejich dílen totiž pochází 4K a 8K filmové kamery, ve studiích Pinewood Studios provozují výcvikové centrum pro práci s 4K vybavením a podíleli se kupříkladu i na unikátním natáčením koncertu Muse ve 4K rozlišení. Nic z toho se však k domácímu divákovi, majiteli špičkového 4K televizoru, zatím nedostane. Škoda, potenciál těchto televizorů zůstává nevyužit.

Skvělý seriál House of Cards streamuje Netflix ve 4K rozlišení. Datový tok se pohyboval kolem 16 MBit/s, což bude především pro DSL internetové přípojky opravdu výzva. Navzdory velké kompresi obraz vypadal výborně.

Ve vzniku distribučních kanálů jsme se informačně nijak výrazně neposunuli. Blu-ray fórum má ještě do konce roku vytvořit specifikaci pro 4K Blu-ray disky (pozor, neplést s "Mastered in 4K" disky, na kterých je obraz v klasickém FHD), ke kterým bude samozřejmě potřeba i nových přehrávačů. Nové televizory umí přijmout 4K stream obrazu z Netflixu (aktuálně seriál House of Cards, v ČR nedostupný) a YouTube. Pro loňské modely bude dostupný externí streamovací přehrávač, ten tuto funkcionalitu doplní. 

Vrásky na čele nám vyvolala informace, že streamované 4K materiály nebude možné předstáhnout do paměti televizoru, což by se hodilo v lokalitách s pomalejším internetovým připojením. S pomalým připojením se budou videa buď zasekávat, nebo přepínat do nižší kvality.

Obraz ve 4K: zatím důraz na upscaling

Co je největším hendikepem představených televizorů, je tak nabíledni. Jejich potenciál zůstane ještě dlouho nevyužit. Neznamená to však, že by jejich pořízení nedávalo žádný smysl. Poměrně citelným vývojem totiž prochází technologie upscalingu, tedy přepočet obrazu s nižším rozlišením na rozlišení vyšší. Je to poměrně složitý proces, který umožňují dnešní výkonné procesory, kterými jsou televizory osazeny.

Výrobce nám pochopitelně neprozradil (a neudělala to ani konkurence), jak tento proces v jejich podání přesně funguje. Ale něco málo ano: televizor pro dopočet chybějících detailů využívá více po sobě jdoucích snímků, pracuje s odstraněním šumu, doostřením obrazu a především rozsáhlou databází obrazových vzorů, podle kterých televizor dokáže chybějící detaily dopočítat.

Převod do 4K s obrazovými databázemi X-Reality PRO.

Rozšířený barevný gamut displejů TriLuminos.

Výsledek je působivý, pochopitelně je nejlepší s kvalitním zdrojem, například tedy "4K masterovaným" Blu-ray diskem. Obraz opravdu působí prokreslenějším dojmem, museli jsme však vypnout systém na vylepšení barev, který sice obrazu dodá na atraktivitě, ale vypadá pak spíše jako digitální animace než jako skutečný obraz.

Měli jsme možnost porovnat dva modely 4K televizorů Sony s konkurenčními 4K televizory LG a Samsung, měli jsme plný přístup k nastavení i zapojení a obrazový technik (který do Londýna přiletěl přímo z vývojového centra v Japonsku) měl vybrané vhodné obrazové ukázky.

Sony 4K: nezvykle tlusté tělo televizoru se pozitivně odrazí především na...
Sony 4K: nezvykle tlusté tělo televizoru se pozitivně odrazí především na...

Nezvykle tlusté tělo televizoru se pozitivně odrazí především na kvalitě zvuku. U země je širší (zde je veškerá elektronika), směrem nahoru se tenčí. Těžiště televizoru je příjemně nízko, o to užší může být podstavec. Nerezové provedení navíc vypadá výborně.

Pár příkladů pozorování? Prudká chumelenice v animovaném filmu Frozen. U LG chybí většina sněhových vloček. Jakmile obraz zastavíme, vločky se objeví, jakmile opět spustíme, vločky zmizí. Nejpravděpodobnější vysvětlení: elektronika televizoru je nejspíše chybně považuje za součást šumu, a proto je z obrazu odstraní.

Plamínek svíčky. Vlevo Sony, vpravo Samsung. Rozdíl práce s podsvětlením panelu je patrný (fotoaparátem zvýrazněný).

Při scéně z filmu Kill Bill, kdy hlavní hrdinku zaživa pohřbí v rakvi a snaží se zorientovat při minimálním osvětlení. Samsung si nemohl vybrat, zda má ukázat tmu, takže střídavě zapínal a vypínal podsvětlení a v setmělé místnosti jsme si připadali jako na diskotéce. LG to vyřešilo opačně, na obrazovce jsme neviděli skoro nic. Nemusím asi zdůrazňovat, že u obou těchto ukázek mělo Sony perfektní podání.

Zaměřeno na zvuk

V uplynulých letech panovala premisa, že pokud chce divák lepší zvuk televizoru, koupí si systém domácího kina, kompaktní  soundbar, nebo připojí stávající poslechovou sestavu. Sony se u svých nových nejvyšších řad rozhodlo vyjít vstříc zákazníkům, kteří televizor umístí na stojan na zem a nechtějí se obklopit množstvím další elektroniky a kabelů. Dostatečně kvalitní zvuk tak má reprodukovat samotný televizor.

Sony 4K: Jedna z variant letošních reprosystémů, tato pro modely s kovovým rámem, které zvuk vyzařují směrem k podlaze.

Díky větší hloubce tak může montovat zvukové i třípásmové systémy se samostatnými ozvučnicemi a bassreflexovými rezonátory. Reproduktory mají membrány ze skleněných vláken na spodní straně vytvrzenou vrstvičkou slídy. Nově byly přepracovány i zesilovače, mají kondenzátory s větší kapacitou a jsou na samostatné elektronické desce.

Membrány reproduktorů. Pro loňskou řadu (vlevo) plastová, pro letošní ze skleněných vláken.

Vývojem prošla i zvuková část televizorů, zde deska se zesilovači. Oproti loňskému modelu se navýšila kapacita kondenzátorů.

Po několika zvukových zkouškách musíme uznat, že mimo Bose VideoWave takto dobře hrající televizory na trhu nenajdete. Pozoruhodný výkon předvedly jak u koncertů, tak u rachotu akčních filmů.

Nové rozhraní a ovladač

Chytré televizory se sice docela dobře prodávají (ostatně, mimo nejlevnějších modelů již jiné ani neseženete), ale podle výzkumů Sony u drtivé většiny z nich majitelé jejich chytré funkce nepoužívají. A důvodem je prý příliš komplikované ovládání, což je závěr, který považujeme za správný.

Cestou ven má být nové rozhraní (nazývané New UX) a nový dálkový ovladač "One-Flick Remote" s dotykovou plochou určenou pro ovládání palcem. Menu aktivujete vjetím na dotykovou plochu ze spodní strany, pohyby prstu jsou znázorněny na obrazovce, takže přesně víte, kde zrovna jste.

Nový "One-Flick" dálkový ovladač pro snadné řízení funkcemi napěchovaných televizorů. Obyčejnou "tatranku" ale najdete v příslušenství také.

Celé menu je přetvořené do dlaždic, podobné jako u Windows 8, obsluha dotykovou plochou je tím velmi usnadněna - nemusíte se trefovat do malé oblasti nápisu, ale snadno se zastavíte na požadované dlaždici. V hlavním menu jsou smíchány jak programy a funce DVB-T a DVB-S televizního příjmu, tak i všemožné on-line funke, kanály a sociální sítě.

Součástí ovladače je i čip pro NFC komunikaci, pokud k němu přiložíte kompatibilní telefon, začne se jeho obraz přes Miracast okamžitě zrcadlit na obrazovce televizoru.

Sociální sítě na každém kroku

Sociální sítě mění mnoho trhů a ten televizní není výjimkou. Nové modely televizorů se již nespokojí s pouhým přístupem na facebookové zdi, sociální sítě se snaží vmíchat jako přirozenou součást ostatního obsahu. Při sledování fotbalu tak můžete svým kontaktům poslat pozvánku "koukejte se také", chatovat o průběhu hry přes Facebook Messenger, nebo Skype - ten můžete využít i k videokonferenci a vedle zápasu tak uvidíte i kamaráda, jak do sebe láme pivka a utopence. K nezaplacení.

SocialView nabízí mimo obrazu programu i Skype videokonferenci a zobrazení tweetů na zvolený hashtag.

Můžete si také vybrat relevantní hashtag a na spodní části obrazovky uvidíte, co k tématu (třeba tom fotbalovém utkání) přispívají další diváci. Svůj komentář však přidáváte aplikací v mobilním telefonu, což není špatný nápad, protože zadávání na virtuální klávesnici na obrazovce by bylo všechno, jen ne komfortní.

Televizory jsou pro videokonferenční účely standardně vybavené kamerami a mikrofony, které se však ukázaly jako nečekaně slabou stránkou celého řešení - při zkušebních hovorech jsme si ne vždy rozuměli.

  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

Apple vzdal vlastní auto, ale chystá se domácnosti zaplavit roboty

v diskusi je 32 příspěvků

5. dubna 2024

I Apple si někdy dokáže ukousnout příliš velké sousto, které se mu pak vzpříčí v hrdle. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 17 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 3 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Tyto obrázky určitě budete znát. Všechny ikonické tapety z Windows XP

v diskusi je 31 příspěvků

12. dubna 2024

Jsou to fotografie či grafické motivy, které mnozí z nás vídali denně. Sada základních tapet pro...

Messenger opravuje směšné nedostatky, a přidává nové funkce

v diskusi je 9 příspěvků

11. dubna 2024  12:41

Společnost Meta oznámila nové funkce „kecálka“ Messenger. Při odesílání fotek přibude tlačítko...

Co kdyby Švejk velel válečné lodi? Zkuste si to ve World of Warships

11. dubna 2024

Advertorial Do oblíbené počítačové hry World of Warships vstupuje nová postava českého velitele. Tím není nikdo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...