Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Osudová chyba? Šéf Intelu řekl „ne“ Stevu Jobsovi a teď toho lituje

V Intelu se dějí velké věci. Dlouholetý šéf Paul Otellini odešel do důchodu a ve vzpomínkovém rozhovoru lituje, že řekl "ne" Stevu Jobsovi. Nový ředitel Brian Krzanich se pustil do restrukturalizace a založil novou divizi, která se bude soustřeďovat na "nová zařízení".

Dnes již bývalý ředitel společnosti Intel Paul Otellini. | foto: Profimedia.cz

Osobně nejspíše neznáte nikoho, kdo by doma, v kanceláři nebo batohu neměl počítač s procesorem od společnosti Intel. Ale stejně tak můžeme říci, že s velkou pravděpodobností neznáte mnoho lidí, kteří by měli procesor z produkce Intelu v tabletu nebo chytrém telefonu. A přitom nechybělo mnoho a vše mohlo být úplně jinak.

Alespoň tak to popsal v rozhovoru pro magazín The Atlantic Paul Otellini, který po osmi letech opouští křeslo generálního ředitele Intelu a odchází do důchodu.

Prohra jménem ARM

Šéfování Paula Otelliniho nelze označit jinak než jako úspěšné. Intel si vydobyl pozici nejdůležitějšího producenta čipů a procesorů a prakticky obsadil trh s procesory pro notebooky (84 %), desktopy (74 %) a servery (95 %). Ve vývoji x86 procesorů se dostal až k 22nm technologii a výkon posunul tak vysoko, že již běžné zákazníky nemusí zajímat. Výkonu mají zpravidla více, než potřebují.

Detail procesoru Intel Xeon. Určen je především pro servery.

Kde však Intelu kolem roku 2005 ujel vlak, je segment ultramobilních zařízení, tedy především tabletů a chytrých telefonů. Zde mají drtivou většinu procesory ARM konkurenčních výrobců. A nejspíše za to může jedno chybné rozhodnutí Paula Otelliniho.

Apple s Intelem, Apple bez Intelu

V roce 2005 byly vztahy společnosti Intel a Apple na výborné úrovni. Apple se po patnácti letech rozhodl vyměnit platformu a místo technologicky zaostávajících procesorů IBM PowerPC se rozhodl své notebooky osazovat procesory Intel. Z Power Macu se tak stal Mac Pro, z iBooku MacBook a z PowerBooku MacBook Pro. Od konce roku 2006 nekoupíte Mac bez procesoru Intel.

ČKD

často kladené dotazy

Proč Intel nevyrábí i ARM procesory?
Intel roce 1998 odkoupil od společnosti DEC vývojový tým StrongARM a vyvinul vlastní ARM procesory XScale. V roce 2006 však divizi prodal na 600 milionů dolarů společnosti Marvell. Důvodem byla nižší ziskovost oproti x86 procesorům.

Proč jsou v tabletech a mobilech zrovna procesory ARM?
Oproti procesorům s x86 architekturou (např. Intel Atom) mají procesory ARM lepší poměr výkonu a spotřeby energie. Déle tak vydrží na akumulátory a generují méně ztrátového tepla.

Nabízí Intel něco srovnatelného s ARM procesory?
Intel letos představil procesory Silvermont založené na architektuře x86, a tudíž i kompatibilní s nejrozšířenějšími operačními systémy a aplikacemi. Tyto nové procesory mají být navíc velice úsporné.

Ve stejném roce přišel za Otellinim Steve Jobs s nabídkou, z dnešního pohledu neodmítnutelnou: Chystáme přijít na trh s novým mobilním zařízením a chceme, abyste nám pro něj vyráběli procesory. Bohužel pro Intel, Otellini tuto spolupráci odmítl.

"Musíte si uvědomit, že to bylo předtím, než byl iPhone představen a nikdo netušil, co bude znamenat," vyprávěl Otellini v rozhovoru pro The Atlantic. "Byl tu čip, o který měli zájem a za který chtěli platit určitou cenu a ani o haléř více. A tato cena byla pod našimi odhadovanými náklady. Nemohl jsem to vidět. Nebyla to jedna z věcí, kterou můžete dohnat na objemu. Zpětně můžeme říct, že předpokládané náklady byly chybné a že objem byl stokrát větší, než by si kdokoli pomyslel," vysvětlil své rozhodnutí bývalý šéf Intelu.

Apple se tak obrátil na konkurenci a své mobilní zařízení postavil na platformě ARM. Pro první iPhony zvolil procesory korejského Samsungu, od modelu iPhone 4 si je nechává vyrábět podle vlastního návrhu. Procesory pod svým jménem montuje i do všech tabletů iPad. Je více než pravděpodobné, že pokud by se Jobs s Otellinim dohodl, nezískala by platforma ARM vedoucí postavení na trhu ultramobilních zařízení.

"Odnesl jsem si z toho ponaučení, že i když rádi necháváme hovořit data, často jsem se nakonec spolehl na vnitřní pocit. Měl jsem jej poslechnout. Vnitřní pocit mi radil říci ano," otevřeně podotkl Otellini.

Nový šéf přinesl velké změny

Brian Krzanich není v Intelu žádným nováčkem, pracuje pro něj od roku 1982. Za tu dobu vystřídal několik pozic, především v oblasti řízení výroby a optimalizace výrobních postupů.

Nový ředitel Intelu Brian Krzanich

"Jsem velmi poctěn příležitostí vést společnost Intel. Máme ohromné prostředky, obrovské schopnosti a s ničím nesrovnatelné dědictví inovace a schopnosti realizace. Těším se na spolupráci s vedoucími týmů a zaměstnanci po celém světě, abychom pokračovali v naší hrdé tradici, současně směřovali ještě rychleji do ultramobilního prostředí a dovedli Intel do další epochy." prohlásil Krzanich v projevu při nástupu do funkce provozního ředitele.

Hned po nástupu do funkce začal s reorganizací společnosti. Významný je vznik zcela nové divize "New Devices", který se má zaměřit na nové technologie, vymýšlet neokoukané produkty a určovat trendy. "Nová divize bude mít za úkol přetvářet 'cool' technologie a inovované obchodní modely do produktů, které budou vést a tvarovat trh," píše se ve vyjádření Intelu pro magazín All Things D, které situaci příliš neupřesnilo. 

Ředitelem "New Devices" se stal Mike Bell, dosavadní vedoucí oddělení mobilních zařízení. Mimo jiné stál i za zahájením portování operačního systému Android pro x86 procesory. Zatím veskrze minoritní záležitost bude díky uvedení procesorů Silvermont pro Intel velmi důležitá.

Internet věcí?

Co si pod novými zařízeními představit, je zatím otázkou bez odpovědi. Mohou to být zařízení rozšiřující mobilní zařízení o prvky rozšířené reality, jako jsou brýle Google Glass. Nebo to mohou být inteligentní systémy pro osobní automobily, bílou nebo třeba zahradní techniku.

Ale také to může znamenat, že se Intel pustí do vývoje zatím nepříliš probádané oblasti internetu věcí. Tak se označují předměty denní potřeby, které spolu vzájemně komunikují. Co si pod tím představit?

Internet věcí se do našich životů vkrádá pomalu a nenápadně. Náramek FLEX od společnosti Fitbit počítá ušlé kroky a uběhnuté vzdálenosti a počítá spálené kalorie. V noci hlídá spánkové cykly a ráno vás něžně a tiše probudí. Samozřejmě neustále komunikuje s chytrým telefonem nebo tabletem.

Sekačka vám do kalendáře zapíše poznámku "koupit náhradní strunu", sušička na displej telefonu oznámí, že je prádlo ještě vlhké, a proto prodlužuje dobu sušení. Automobil si sám zjistí, kdy na něj budou mít v servisu čas a dá vám na výběr jen volné termíny servisní prohlídky. Lednice při přepnutí na "prázdninový režim" upozorní robotický vysavač, že nemusí tak často jezdit, protože nikdo není doma. Miniaturní čip zašitý v oblečení může pračku varovat před použitím vysoké teploty nebo příliš velké rychlosti odstředění.

Právě internet věcí by mohl být pro Intel doslova zlatým dolem. Každé takové zařízení totiž bude potřebovat elektronický čip. Budou miniaturní, budou levné, ale budou jich potřeba miliardy.

  • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 54 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi nejsou příspěvky

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi je 5 příspěvků

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 54 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...