Vyzkoušeli jsme procesor Haswell, na který čeká celý počítačový svět

  6:00aktualizováno  6:00
Nízkou spotřebou dokáže šetřit baterie, ale když se rozohní, film Blu-ray překóduje do MKV za necelých dvacet minut. Má stejná jádra, jaká budou pohánět pracovní stanice i servery. A také nejvýkonnější integrovanou grafiku v historii. Vyzkoušeli jsme mobilní verzi procesoru Intel Haswell.

Logo Core i7 se nijak nemění, podle něj Haswell nepoznáte. Blu-ray mechanika k FullHD displeji rozhodně patří. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Ještě před skončením embarga jsme vyzkoušeli procesor nové generace Intel Haswell. Dorazil v poněkud předprodukčním vzorku 17,3" notebooku Acer Aspire V3-772G. Společnost mu tam dělalo 32 GB operační paměti Kingston, 256GB SSD a 1TB HDD od Toshiby a také zbrusu nová grafika GTX760M od Nvidie, kterou jsme však při testech nechali vypnutou. Více nás zajímalo, jak si povede integrovaná HD4600 od Intelu.

Závěr pro nedočkavé: baterii vysosá za 45 minut nebo 5 hodin

Procesor Intel Core i7-4702MQ dosáhl v PC Marku 07 na solidních 5 582 bodů, v GeekBench 2 nasbíral 9 871 bodů a ve 3D Mark 11 získal 1 138 bodů. Kompresi celovečerního filmu do 720P MKV (H.264) se dvěma zvukovými stopami a stihl za ďábelských 19 minut.

ČKD

často kladené dotazy

Jak to, že testovaný procesor nemá novou grafiku Iris?

Grafický čip Iris bude součástí jen vyšších modelů procesorů Haswell. Nižší modely budou osazeny HD 4600 nebo HD 5000, vyšší pak Iris 5100 (dvojnásobek výkonu oproti HD 4000) a Iris Pro 5200 (až čtyřnásobek výkonu proti HD 4000). Námi testovaný model má čip HD 4600.

Jakou patici budou mít Haswelly v desktopech?

Nové procesory vyžadují novou patici LGA 1150. Ta má o pět pinů méně než stávající LGA 1155, takže staré desky nebudou s novými procesory kompatibilní. Ale chladiče naštěstí ano.

Je pravda, že počítače s Haswellem nebudou mít VGA výstup?

Procesory Haswell jsou přímo připraveny pro výstup na DisplayPort a HDMI, VGA již neřeší. Příslušný převodník však bude součástí některých čipových sad, takže principiálně možný je. U ultrabooků s procesory a chipsetem na stejném BGA čipu VGA výstupy nebudou.

Víte jak dlouho to trvalo v roce 2009 notebooku s Core2Duo? Osmnáct hodin.

Výdrž na baterie je extrémně odvislá od způsobu práce. Pokud datlíte do Wordu a posloucháte k tomu na disku uloženou MP3 muziku, hravě se dostanete na skoro pět hodin. Což je u výkonného 17" notebooku s 48Wh akumulátorem velice solidní čas. Pokud si pustíte wi-fi a streamujete video, baterie dojde za necelé tři hodiny. A pokud procesor vytížíte na maximum, nejpozději do tři čtvrtě hodiny musíte nalézt zásuvku.

Haswell sází na úspornost

Dlouho očekávané procesory Haswell konečně míří na trh. Podle Intelu nebyl při jejich vývoji kladen hlavní důraz na maximální výkon - toho mají současné procesory beztak více, než většina uživatelů potřebuje. Důraz byl kladen na řízení spotřeby procesoru. Co to znamená?

Snížit spotřebu procesoru při zvýšení, nebo alespoň zachování výkonu není jen tak - technologie procesorů se již řadu let principiálně nijak zásadně nemění a zvyšování výkonu tak logicky znamená i zvyšování spotřeby. Důležitým faktem je, že procesory při běžných činnostech běží jen na zlomek svého maximálního výkonu.

S tím počítala již funkce Turbo Boost, kterou Intel vybavil procesory s mikroarchitekturou Nehalem, Sandy Bridge a Ivy Bridge. Ta dokáže měnit pracovní frekvenci procesoru v závislosti na aktuálně potřebném výkonu. Pokud čtete na internetu nebo píšete v textovém editoru, chod procesoru se zpomalí. A když při práci ve Photoshopu upravujete fotku, dokáže během několika milisekund zrychlit na plný výkon.

U Haswellu k tomu Intel přidává funkci PowerGating, který dokáže zcela vypínat a opět bleskurychle zapínat aktuálně nepotřebné části procesoru. Odpojovat umí i jednotlivá jádra. Podle oficiálních informací je Haswell v "idle stavu" (bez zátěže) až dvacetkrát úspornější než Ivy Bridge.

Procesor dramaticky nezrychlil, grafika ano

Z hlediska výpočetního výkonu nenabízí Haswell oproti Ivy Bridge nijak dramatický nárůst. Jedněmi z mála novinek v CPU části tak jsou nové instrukční sady AVX2 a FMA a vylepšení virtualizační technologie VT-d.

První Haswell se do redakce dostal v high-endovém notebooku Acer. V pravo

První Haswell se do redakce dostal v high-endovém notebooku Acer. Vpravo nahoře za paměťmi vidíte jeho vykukující chladič.

Zajímavější je vylepšení grafické části. Grafiky Haswellu podporují standardy DirectX11.1 a OpenCL 1.2, mají výrazně zvýšený výkon (v některých situacích oproti IvyBridge až čtyřnásobně), dokážou zpracovat 4K (UHD) obraz a především - mají specializovaný obvod pro práci s videem.

Procesor nabízí hardwarovou dekompresi rozšířeného (byť již poněkud překonaného) formátu MPEG 2 a MJPEG. Při přehrávání těchto formátů procesor jede v podstatě v "idle režimu" s minimální spotřebou energie. Přímo v procesoru jsou zabudovány i obvody pro kompresi videa - Intel je označuje jako Quick Sync. Ty právě stojí za obrovskou rychlostí, se kterou dokáže Haswell konvertovat různé formáty videa (MPEG2, MPEG 4 AVC ...).

Naše benchmarky a první dojmy

Námi zkoušený procesor i7 - 4702MQ má čtyři jádra taktovaná na 2,2 GHz. V případě potřeby se dokážou "přetaktovat" až na 3,2 GHz, případně podtaktovat na 800 MHz. TDP, tedy navržený tepelný výkon, je 37 W.

První Haswell se do redakce dostal v high-endovém notebooku Acer.

Konfiguraci notebooku lze ještě rozšířit o jeden SATA pevný disk, v testovaném stroji byla jen volná šachta.

Procesor absolvoval kompletní sérii výkonových testů, včetně zbrusu nového PC Mark 8, který ještě nebyl veřejně uveden (ale společnost Futuremark nám jej zaslala k vyzkoušení). Připomínáme, že samostatnou grafiku od Nvidie, kterou byl Acer Aspire V3 - 772G osazen, jsme během testů nechali vypnutou.

testvýsledek
PC Mark 07 5 582 bodů
PC Mark 08 - Home 2 940 bodů
PC Mark 08 - Creative 3 182 bodů
PC Mark 08 - Work 4 606 bodů
3D Mark 06 7 026 bodů
3D Mark Vantage 4 981 bodů
3D Mark 11 1 138 bodů
3D Mark (verze 2013) - Ice Storm43 882 bodů
3D Mark (verze 2013) - Cloud Gate 5 928 bodů
3D Mark (verze 2013) - Fire Strike    715 bodů
Cinebench 11.5 - Open GL 24,20 fps
Cinebench 11.5 - CPU   6,33 bodů
GeekBench 2 9 871 bodů
nenáročná práce bez wifi 4 hodiny 52 minut
běžná práce s využitím wifi 2 hodiny 48 minut
plné zatížení procesoru               46 minut

Testovaný systém ukázal, že Haswell umí být jak velmi výkonný, tak velice úsporný. I na nejslabší variantě integrované grafiky si bez problémů zahrajete starší hry na plné detaily a některé novější hry se skromnějším grafickým nastavením.

Při práci s fotografiemi a videem byl počítač velmi svižný, při kopírování z USB 3.0 paměti Kingston Data Traveler Ultimate 3.0 G3 jsme dosahovali perfektní rychlosti 189 MB/s. Počítač bez potíží přehrál i 4K video. Na Full HD displeji notebooku vypadalo výborně, 4K monitor jsme během testu k dispozici neměli.

Při dlouhodobé plné zátěži (48 hodin non-stop výpočtů ve World Community Grid) zůstal počítač na palmrestech rozumně chladný, pod klávesnicí teplejší. Z výdechu foukal docela teplý vzduch, ale chlazení zůstalo přiměřeně tiché.

Závěr: příjemný pokrok v mezích zákona

Nejvíce na otestovaném procesoru oceňujeme schopnost pracovat v úsporném i výkonném režimu. Nejen studenti ocení významně vyšší výkon grafického čipu, takže si i na "neherním" počítači dokážou rozumně zahrát.

Notebooky s Haswellem by měly být víceméně za stejné peníze jako jejich předchůdci s Ivy Bridge. Cena námi použitého notebooku zatím nebyla určena.

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Proti chrápání i pomoc v těhotenství. Philips ukazuje novinky pro zdraví

Mezinárodní setkání IFA GPC 2019 právě probíhá ve Španělsku

Společnost Philips představila na akci IFA Global Press Conference novinky z oblasti péče o zdraví, které budou mít...

Prodlouží zasedačku až na druhý konec světa. Videokonference od Logitechu

Na snímku kamera Logitech Rally, Display HUB a reproduktor videokonferenční...

Není to levná záležitost, ale pokud jste při svých jednáních často odkázáni na videohovory, nabízí nový Logitech Rally...

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Najdete na iDNES.cz