"Sázíme na Windows 8. Tablety s operačním systémem Android nás v tuto chvíli nezajímají," prohlásila podle magazínu PCWorld ještě na začátku letošního roku na veletrhu CES v Las Vegas viceprezidentka společnosti AMD Lisa Su. O pět měsíců později je vše jinak.
AMD versus Intelpodíly na trhu Zajímavý graf podílu na trhu procesorů vydala společnost Passmark. Data pochází z výkonových uživatelských měření, takže především "custom made" počítačů. Pokud bychom zahrnuli i kancelářské sestavy, nepřesáhly by podíly AMD 20 %. V roce 2004 měl Intel podíl 58,4 %, zbylých 41,6% pak patřilo AMD. Nejrůžověji to pro AMD vypadalo v roce 2006, kdy mělo 48,4 % trhu. A pak už to bylo špatné. Intel v červnu vydal procesory Core 2 a podíl AMD tak začal prudce klesat. Ve Q1 2013 měl Intel 73,4 %, na AMD zbylo 26,6 %. |
"Jsme velmi oddaní Windows 8, myslíme si, že je to dobrý operační systém, ale zároveň vidíme, že se rozvíjí i trh s Androidem a Chromem." oznámila diplomaticky během veletrhu Computex na Taiwanu. "Myslím, že se etablují hlavně v nižších kategoriích, u levných tabletů a základních notebooků," doplnila Su.
Kdy a v jaké podobě se procesory pro Chrome OS a Android na trh dostanou Su neupřesnila.
Je možné, že konečně přijdou na řadu kombinované procesory, o kterých AMD hovořilo již loni v létě. Ty by měly kombinovat x86 a ARMová výpočetní jádra a TrustZone zabezpečovací techniky. Mimo plánovaného využití v serverech by mohly takové procesory dobře fungovat v konvertibilních zařízeních.
Na noteboocích s odepínací obrazovkou byste tak mohli podle potřeby svobodně přepínat mezi Windows a Androidem: byl by to současně pracovní stroj s Windows a lehký tablet s Androidem.
Implementace zabezpečení TrustZone je zase důležitá pro elektronické platby, zabezpečenou komunikaci nebo třeba streamování chráněného obsahu.
Bez podporyvýrobců HW to nejde V červnu 2011 jsme byli v Berlíně na představení mobilních procesorů AMD Llano. Podle papírových informací to měla být skoro notebooková revoluce. I vystavené notebooky, které jsme mohli na místě vyzkoušet vypadaly slibně. Dva roky uplynuly a všechny zajímavé notebooky nám do testů chodí výhradně s Intely. Bez podpory výrobců HW to zkrátka nejde. |
Otázkou je, zda budou výrobci hardwaru chtít této duality využít ve svých produktech ve chvíli, kdy s velmi úspornými procesory přichází na trh Intel a kdy jsou Android a jeho aplikace portované i pro x86 platformu.
AMD tak může těžit z tradičně silné grafické části svých APU procesorů.
Toho si jsou vědomi i výrobci herních konzolí. Nový PlayStation 4 tak bude pohánět osmijádrové CPU Jaguar s osmnáctijádrovým GPU Radeon z produkce AMD s výkonem 1,84 TFLOPS. Ze stejné stáje vzejdou i speciální procesory pro XBox One, podrobnosti o nich zatím Microsoft tají. A není bez překvapení, že grafiku v Nintendo Wii U má na starosti grafický procesor Radeon Latte.
My jako zákazníci musíme jen doufat, že se AMD bude s novými procesory dařit. Každá společnost, včetně Intelu, potřebuje konkurenci. A nikdo jiný již nezbyl.