AMD má procesor s rekordním taktem 5 GHz. Bojí se ho dát uživatelům

aktualizováno 
Firma AMD je prvním výrobcem x86 procesorů pro běžné počítače, která nabízí čip s taktem 5 GHz. Rekordní model AMD FX-9590 však bude zatím prodáván jen výrobcům počítačů. Bojí se, že by uživatelé nemuseli při montáži respektovat poměrně náročné požadavky na jeho provoz.

Logo procesoru AMD řady FX | foto: AMD

Nový 5GHz procesor FX-9590 pro patici AM3+ disponuje osmi jádry postavenými na upravené architektuře Piledriver. AMD je vyrábí 32 nm technologií, což je o třetinu hrubší technologie, než v současnosti používá Intel. Je to však řečeno jen s nadsázkou, protože se pohybujeme v oblastech tak miniaturních, že se zde dají počítat atomy křemíku (na inteláckých 22 nm se jich vejde méně než 50).

Rychleji a nenasytně

Je to už nějaký čas, co výrobci procesorů soutěžili o to, kdo bude mít nejrychlejší čip, tedy nejvyšší taktovací frekvenci. Poslední roky se v této oblasti spíše prosazují trendy, které hlásají více jader na jednom čipu, efektivnější zpracování programových vláken, lepší správu napájení a lepší grafický výkon.

Firma AMD však svou novinkou chce patrně oživit starý souboj, v němž občas dokázala Intel předstihnout. Asi nejznámější je závod o pokoření 1GHz hranice, kterou AMD s čipem Athlon vyhrálo v prvním roce nového tisíciletí o několik dní před Intelem.

AMD FX Unlocked

AMD FX Unlocked

Frekvence 5 GHz u nového procesoru přitom není výchozí, ale využívá technologii Turbo Core. Základem je v tomto případě podle XbitLabs takt 4,7 GHz. S čipem se bude možné dostat na ještě vyšší frekvence než 5 GHz, protože není v této oblasti takzvaně uzamčen.

Vysoká rychlost si však vybrala svoji daň. Odhadované teplotní ztráty jsou velkou nevýhodou novinky a vlastně i druhým rekordem. Podle některých oficiálně neověřených informací má totiž ztrátový tepelný výkon dosahovat až 220 Wattů. Běžné desktopové čipy se pohybují kolem kolem 135 W.

Pro zasmání: teplotní ztráta běžného člověka se uvádí průměrně 100 Wattů, procesor tedy vytopí místnost stejně jako dva lidé.

Z toho vyplývá, že se zde jednoznačně sází na výkon a vše ostatní se musí přizpůsobit. Patrně i cena, která za tento podle všeho nejvýkonnější desktopový čip zatím nebyla zveřejněna.

Jen pro výrobce. Zatím?

Server XbitLabs si všímá, že procesor bude nabízen pouze výrobcům počítačů a vyvozuje z toho, že čip vyžaduje vyspělé chlazení, které by mohl běžný uživatel podcenit.

Možná to souvisí i s menší nabídkou kvalitních základních desek s paticí AM3+, každopádně v době zahájení prodeje čipu nebude moci běžný uživatel tento procesor získat. Zda se to změní do budoucna, zatím není jasné.

Zdá se tedy, že AMD chce oznámením 5GHz čipu především přitáhnout  pozornost, než že by od něj čekala nějaké zázračné prodeje. Ostatně soupeření v oblasti počítačů s Windows už se firmě poněkud zajídá, a chystá se tak na Chrome OS, Android a herní konzole.

To však neznamená, že se chce tento trh opustit. Ostatně možná již tento rok by se mělo na trhu objevit nové jádro Steamroller, vyráběné 28nm technologií, které budou používat APU čipy Kaveri.

Autor:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

Najdete na iDNES.cz