Nový 5GHz procesor FX-9590 pro patici AM3+ disponuje osmi jádry postavenými na upravené architektuře Piledriver. AMD je vyrábí 32 nm technologií, což je o třetinu hrubší technologie, než v současnosti používá Intel. Je to však řečeno jen s nadsázkou, protože se pohybujeme v oblastech tak miniaturních, že se zde dají počítat atomy křemíku (na inteláckých 22 nm se jich vejde méně než 50).
Rychleji a nenasytně
Je to už nějaký čas, co výrobci procesorů soutěžili o to, kdo bude mít nejrychlejší čip, tedy nejvyšší taktovací frekvenci. Poslední roky se v této oblasti spíše prosazují trendy, které hlásají více jader na jednom čipu, efektivnější zpracování programových vláken, lepší správu napájení a lepší grafický výkon.
Firma AMD však svou novinkou chce patrně oživit starý souboj, v němž občas dokázala Intel předstihnout. Asi nejznámější je závod o pokoření 1GHz hranice, kterou AMD s čipem Athlon vyhrálo v prvním roce nového tisíciletí o několik dní před Intelem.
Frekvence 5 GHz u nového procesoru přitom není výchozí, ale využívá technologii Turbo Core. Základem je v tomto případě podle XbitLabs takt 4,7 GHz. S čipem se bude možné dostat na ještě vyšší frekvence než 5 GHz, protože není v této oblasti takzvaně uzamčen.
Vysoká rychlost si však vybrala svoji daň. Odhadované teplotní ztráty jsou velkou nevýhodou novinky a vlastně i druhým rekordem. Podle některých oficiálně neověřených informací má totiž ztrátový tepelný výkon dosahovat až 220 Wattů. Běžné desktopové čipy se pohybují kolem kolem 135 W.
Pro zasmání: teplotní ztráta běžného člověka se uvádí průměrně 100 Wattů, procesor tedy vytopí místnost stejně jako dva lidé.
Z toho vyplývá, že se zde jednoznačně sází na výkon a vše ostatní se musí přizpůsobit. Patrně i cena, která za tento podle všeho nejvýkonnější desktopový čip zatím nebyla zveřejněna.
Jen pro výrobce. Zatím?
Server XbitLabs si všímá, že procesor bude nabízen pouze výrobcům počítačů a vyvozuje z toho, že čip vyžaduje vyspělé chlazení, které by mohl běžný uživatel podcenit.
Možná to souvisí i s menší nabídkou kvalitních základních desek s paticí AM3+, každopádně v době zahájení prodeje čipu nebude moci běžný uživatel tento procesor získat. Zda se to změní do budoucna, zatím není jasné.
Zdá se tedy, že AMD chce oznámením 5GHz čipu především přitáhnout pozornost, než že by od něj čekala nějaké zázračné prodeje. Ostatně soupeření v oblasti počítačů s Windows už se firmě poněkud zajídá, a chystá se tak na Chrome OS, Android a herní konzole.
To však neznamená, že se chce tento trh opustit. Ostatně možná již tento rok by se mělo na trhu objevit nové jádro Steamroller, vyráběné 28nm technologií, které budou používat APU čipy Kaveri.