Na vlastní nebezpečí: Android můžete nainstalovat i na starý notebook

Operační systém Android je populární především na mobilních zařízeních. Zkusili jsme jeho x86 verzi nainstalovat na běžný notebook. Po troše peripetií tak vzniklo jednoduše použitelné zařízení s jistými nedostatky. Instalujte opravdu jen na vlastní riziko.

Android spuštěný na běžném PC | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Jedním z posledních přírůstků do nových typů zařízení jsou monitory s operačním systémem Android. I s vypnutým počítačem na nich můžete během několika okamžiků prohlížet e-maily, číst zprávy, podívat se na počasí, vyhledávat na mapě či najít vhodné vlakové spojení. Instalací operačního systému Android portovaného pro x86 procesory lze podobné "zařízení okamžité potřeby" vyrobit třeba ze starého notebooku. I hodně starý stroj by měl Android výkonově s přehledem zvládnout, počítat musíte jen s tím, že na některé starší komponenty nemusí mít Android ovladače.

Pro pokusy jsme zvolili vysloužilý pětiletý notebook s procesorem Core2Duo, na kterém jsme před měsícem experimentovali i s Windows 8 a dotykovými monitory. Pokus nainstalovat Android 4.2 skončil nezdarem. Z bootovací USB paměti běžel perfektně, ale nepodařilo se jej funkčně nainstalovat na pevný disk. Lépe jsme dopadli se starší verzí 4.0.

ČKD

často kladené dotazy

Můžu mít na stejném notebooku Android i Windows?

Ano, při startu počítače si v rozhraní GRUB vyberete, který operační systém chcete spustit.

Potřebuje Android svůj diskový oddíl?

Ne, Android můžete nainstalovat na libovolný již existující diskový oddíl. Měl by být NTFS, EXT2 nebo EXT3.

Kam si Android na pevném disku ukládá data?

Při instalaci vytvoříte *.DAT soubor o velikosti podle svého uvážení (alespoň 512 MB). Tento rezervovaný prostor pak Android využívá jako svůj disk.

Výsledek by se dal vyjádřit v tónu vousatých vtipů: mám dvě zprávy, dobrou a špatnou. Tou dobrou je, že systém běží svižně a funguje na něm spousta aplikací z Google Play. Tou špatnou, že reproduktory notebooku nevydaly ani hlásek a že na něm nefunguje spousta aplikací z Google Play.

Vybíráme správnou verzi a připravujeme instalaci

Jako první si na webových stránkách Android-x86.org musíte zvolit, kterou verzi portovaného Androidu budete instalovat. Smysl má podle nás experimentovat především s verzí 4.0.

Verze 3.2. je totiž podle našeho názoru zbytečně stará a port verze 4.2 trpí dětskými nemocemi. Ačkoli šla z USB paměti krásně spustit (bez možnosti uložit data, nastavení a instalované aplikace), po instalaci na pevný disk počítače systém nenaběhl. Mimo zkušebního notebooku jsme jej se zcela stejným výsledkem vyzkoušeli i na několika různých desktopech. Se stejným problémem se neúspěšně potýkali i mnozí návštěvníci na internetových fórech.

Verze 4.0 RC2 je k dispozici v osmi různých variantách, odladěných pro konkrétní přístroje. My zvolili nejobecnější "for Asus Laptop/Tablets", vy vyberte podle svého notebooku a uvážení. Stáhněte si ISO soubor vybrané verze. Má necelých 200 MB a je zdarma.

Dále si z webu linuxliveusb.com stáhněte aplikaci LinuxLive USB Creator a připravte prázdnou USB paměť. S pomocí "LiLi" vytvoříte z USB paměti bootovatelný disk, ze kterého půjde Android spustit i nainstalovat.

Práce s LiLi je snadná. Vyberete si cílovou paměť, zdrojový ISO soubor a kliknete na "vytvořit". A počkáte pár desítek sekund.

Instalujeme Android, nic si nesmažte

Počítač musíte nastavit tak, aby nabootoval z USB paměti. Na obrazovce se ukáže menu, ze kterého vás zajímá buď první (spustit Android z USB paměti), nebo poslední volba (nainstalovat Android na pevný disk).

Boot na instalační USB paměť

První volbu přejdeme konstatováním, že tak spustíte systém přímo z USB klíčenky, tedy bez instalace. Výhodou je, že tak nezanecháte na hostitelském počítači žádné stopy, naopak nevýhodou, že se vám neuloží nic, co si nastavíte nebo nainstalujete.

My vybereme poslední volbu, tedy instalaci na pevný disk.

Nejprve si musíte zvolit, kam Android nainstalujete. Zobrazí se vám tabulka dostupných oddílů: SDA jsou oddíly na primárním disku, SDB na sekundárním disku. SDA1 je nejčastěji systémový oddíl Windows, my raději zvolili SDA3 (formátovaný v NTFS, využitý jako datové skladiště). Android lze nainstalovat i do oddílů formátovaných na ext2 a ext3 (unixové systémy) a při omezené funkčnosti i FAT32.

Pokud Android instalujete na oddíl, kde již máte jiná data, musíte zvolit "Do not format".

Dalším krokem je volba formátování. Pokud instalujete na používaný oddíl, musíte vybrat první možnost "Do not format" (neformátovat), jinak přijdete o data. Pokud jste Androidu vyhradili celý oddíl, můžete si vybrat mezi ext2, ext3, NTFS a FAT32.

Dále se objeví volba, zda má být nainstalován "Boot loader GRUB". Při volbě "ANO" budete po každém spuštění počítače dotázáni, zda se má nabootovat Android, nebo další operační systém. Pokud bude na počítači jen Android, zvolíte "NE", stejně by nebylo z čeho vybírat.

Posledním důležitým rozhodnutím je vytvoření rezervovaného prostoru pro ukládání dat a instalovaných aplikací. Výrobce doporučuje nejméně 512 MB, my radíme spíše dvojnásobek.

A je to. Stačí restart a v případě úspěšné instalace budete moci poprvé nabootovat do operačního systému Android na svém počítači.

Takto bude vypadat obrazovka po spuštění počítače. Musíte si vybrat mezi Androidem a dalším operačním systémem. V našem případě Windows 8.

Prvotní nastavení Androidu

Po prvním spuštění musíte projít úvodním nastavením. Zvolíte jazyk (nechybí čeština), nastavíte přesný čas a datum (nebo zvolíte automatickou synchronizaci), nastavíte wi-fi připojení a zařízení spárujete se svým Google účtem.

Není to sice povinné, ale těm, kdo již účet u Googlu mají, vřele doporučujeme. Během několika sekund totiž budete mít synchronizovanou e-mailovou schránku, kalendář a všechny další služby, včetně cloudového uložiště Google Drive.

Propojení s účtem Google vše velmi usnadní.

A také budete ihned přihlášeni k obchodu s aplikacemi Google Play.

Zde narážíme na jednu stávající nevýhodu portu Androidu na x86 procesory. Ne všechny aplikace fungují. Ve verzi 4.2 nás systém korektně již před instalací upozorňoval, že aplikace nebude fungovat, ve verzi 4.0 instalace proběhne, ale aplikace pak nejde spustit.

Aplikace: omezený výběr z půl milionu je pořád dost široký

Některé aplikace fungují, některé ne. Skvělý agregátor zpráv Flipboard funguje perfektně, aplikace TuneIn radio po naběhnutí okamžitě spadla. To bude možná tím, že námi zvolená verze nepoznala zvukový adaptér použitého notebooku, ale stejně jsme dopadli s mnoha jinými aplikacemi. Nemusíme chodit daleko: aplikace iDNES.cz funguje perfektně, aplikace Jízdní řády ze stejné kuchyně však ne.

Klasický "lock screen" není na noteboocích často k vidění.

Pozor si také musíte dát na aplikace, které si vynutí otočení zobrazení displeje. To sice proběhne svižně, ale notebook budete na bok těžko otáčet, navíc obsluha touchpadem se tak stává spíše dobrodružnou hrou.

Na našem zkušebním stroji chybně fungoval režim uspání systému. Nikdy se neprobudil a bylo nutné počítač restartovat. Naopak pochválit musíme rychlost systému, výkon počítače je vyšší než u tabletů, odezva na jakýkoli pokyn je prakticky okamžitá. A to včetně práce s Google Maps, Flipboardem a dalšími aplikacemi.

Přehled instalovaných aplikací v Androidu 4.0 na notebooku s Core2Duo.

Jak pojedou vaše oblíbené aplikace, si můžete vyzkoušet i bez instalace pouhým spuštěním systému z USB paměti.

Závěr: hlavně pro hračičky

Instalovat Androd na PC zatím díky různým úskalím nepatří mezi nejpraktičtější nápady. Ale pokud si chcete vyzkoušet jeho funkce a hrát si s aplikacemi, i když nemáte tablet ani chytrý telefon, nic vám nebrání port pro procesory x86 vyzkoušet.

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Atentát na Kima. Diktátora zachránil sovětský důstojník skokem na granát

V zemích s nestabilním uspořádáním nejsou politicky motivované atentáty ničím neobvyklým. Severní Korea, jako jedna z nejtužších komunistických diktatur světa, nebyla výjimkou. Prvního diktátora Kim...

Z vesmíru se vrátila ryze ženská posádka s Katy Perry i přítelkyní Bezose

Teprve podruhé v historii se dostala do kosmického prostoru posádka složená pouze z žen. Právě v pondělí totiž odstartoval nosič New Shepard, aby posádku vynesl. Nejznámější členkou týmu mise NS-31...

Nejtemnější doba Sudet. Mrtvé pohřbívali jen tak po lesích

V dalším dílu našeho seriálu o konci druhé světové války v Sudetech se díky rozsáhlé badatelské práci dozvíme o skutečnostech, které se podařilo odkrýt teprve nedávno. Jde o velmi temnou kapitolu...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

19. dubna 2025

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30

Apple připravuje systém, který má změnit to, jak využíváte jeho iPady

Za necelé dva měsíce by měla společnost Apple představit novou generaci operačního systému pro své tablety. A mohla by to být změna, která konečně přinese větší využití potenciálu, který toto...

17. dubna 2025

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

17. dubna 2025,  aktualizováno  12:05

Spotify postupně nabíhá po masivnímu výpadku po celém světě

Pokud vám dnes hudební služba Spotify nefunguje, nejste sami. Uživatelé z celého světa hlásí výpadky této nejrozšířenější cloudové hudební platformy.

16. dubna 2025  15:54,  aktualizováno  16:46

„Ségro, nežer mě,“ pavouci mají podivné skrupule vůči pojídání sourozenců

Pokoutníci nálevkovití se zdráhají žrát své bratry a sestry. Chovají se tak ale jen, když vyrůstají v kolektivu. Jedináčci si na nich klidně smlsnou.

16. dubna 2025  15:02,  aktualizováno  15:02

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

OpenAI buduje sociální síť. Když bude úspěšná, může být zdrojem dat pro AI

OpenAI před dvěma a půl lety nastartovala současný boom generativní umělé inteligence. Nyní podle portálu The Verge pokukuje po možnosti vytvořit vlastní sociální síť. Může se jí hodit, když bude...

16. dubna 2025  10:22

Co udělá s tělem těhotenství? Kosti a játra se vzpamatovávají i déle než rok

Ani rok nestačí na to, aby se organismus matky vrátil po porodu do stavu, v jakém byl před otěhotněním. Nejpomaleji se vzpamatovávají po enormní zátěži kosti a játra. Dlouho „dohořívají“ v organismu...

16. dubna 2025