Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radíme, jak koupit notebook do 20 000 Kč

K velkému testu sedmi notebooků do 20 000 Kč jsme sepsali praktické informace o jejich koupi. Jak vybrat dobrý levný notebook a vyhnout se chybám? Přinášíme obecný článek pro neznalé.

Nemůžete si vybrat?

Kategorie notebooků do 20 000 korun se mění každým dnem a výrobci se předhánějí, kdo ukousne větší díl trhu. Jejich soutěživost snižuje ceny a zvyšuje výbavu, nastává však problém si vůbec vybrat. Na notebooky této cenové relace jsme se zaměřili především kvůli začátku školního roku. Vybrali jsme sedm modelů nejvíce prodávaných výrobců a výsledky jejich testování jsme přinesli již v úterý.

popisek Přečtěte si výsledky
      Velký test notebooků do 20 000 Kč 

Vzhledem k určení pro co nejširší veřejnost je článek hodně obecný a zkušenější uživatelé v něm nejspíše nenaleznou nic nového. Více informací a konkrétních závěrů je k dispozici v uvedeném odkazu.

Příliš nízká cena? Dávejte si pozor

Na trhu jsou i notebooky za cenu jen lehce překračující 11 000 Kč s daní. Takto lákavé nabídky je lepší předem pečlivě prověřit, zázraky se totiž stávají málokdy a výrobce na takovém notebooku musel co nejvíce šetřit. Technické parametry zpravidla vypadají slušně, většinou se tak můžeme setkat s podprůměrnými displeji nebo nekvalitním zpracováním. Při výběru je tedy dobré zkontrolovat si hlavně displej a klávesnici. O celkové kvalitě lze získat spolehlivý náhled při zvednutí notebooku pouze za jeden roh – jakékoli kroucení nebo povrzávání svědčí a úsporách v konstrukci.

Při koupi je důležité si uvědomit jednu důležitou věc – ať jde o notebook jakéhokoli výrobce, vždy půjde kvalita ruku v ruce s cenou. Je to stejné jako při výběru auta, nelze srovnávat rodinný model za pár set tisíc a reprezentativní limuzínu za několik milionů korun. Rodinné auto ale dokáže svého majitele odvézt také.
 
Kvalita všech notebooků se za poslední léta začala zvyšovat a dnes se již můžeme setkat s opravdu povedenými modely za rozumné peníze. Od levných přenosných počítačů ale nelze očekávat dlouhou životnost, jejich konstrukce je zpravidla celá z plastu. Ty časem stárnou a přestávají dobře držet svůj tvar, nezřídka začínají světlé plochy tmavnout a postupně uživatel začne pokukovat po novém modelu.

Druhou věcí jsou hardwarové parametry notebooku. Údaje o velikosti pevného disku nebo operační paměti musí na letáčcích vypadat velmi lákavě a tak na nich výrobci nešetří. Podobně jako u stolních počítačů za pár korun však i zde nalezneme ty nejméně kvalitní základní desky nejenom s nižší životností, ale i méně přesvědčivými výsledky v oblasti výkonnosti.

Co lze očekávat od levného notebooku?

Nejlevnější notebooky jsou většinou vybaveny procesorem Intel Celeron M. Výkon zde nepatří k nejlepším, svůj účel ale splnit dokáží. Kromě pár nejnutnějších portů (především USB) nenabízejí nic navíc. Připočteme-li úspory v konstrukci a již zmíněném hardwarovém vybavení, je lepší zaměřit se na námi testovanou kategorii.

Ta obsahuje notebooky od 16 000 Kč (cenu navyšoval především operační systém) od nejprodávanějších výrobců a nabízí mnohem více. V sestavách se můžeme setkat s integrovanými kamerami, čtečkami multimediálních karet nebo dokonce čtečkami otisků prstů. Ty slouží ke spolehlivé identifikaci uživatele při přihlašování.

Hlavním rozdílem jsou ale především procesory, které svým výkonem dokáží uspokojit nejednoho uživatele. Setkat se lze především s dvoujádrovými procesory Intel Core Duo. Ty již dokáží vykonávat dvě operace v jeden okamžik a odezva notebooku je i při práci více aplikací téměř okamžitá. Vyspělejším a dražším procesorem je Intel Core 2 Duo, od konkurenčního výrobce pak AMD Turion X2.

Téměř všechny (a to i ty nejlevnější) notebooky dnes obsahují bezdrátový adaptér WiFi. Ten umožňuje připojit počítač k internetu bez nutnosti složitého nastavování parametrů, popřípadě fyzického zapojování kabelů. V dnešní době již není větším problémem připojit se přes Wi-Fi například v kavárně a přečíst si na notebooku denní tisk.

Operačním systémem většinou Vista

Standardním operačním systémem se staly Windows Vista, někteří výrobci však umožňují koupi notebooku bez operačního systému. Tím lze ušetřit několik tisíc a využít operačních systémů jiných výrobců než Microsoft. Největším rivalem Vist jsou v tomto ohledu některé verze operačního systému Linux. Visty jsou poměrně náročným operačním systémem a vyžadují kromě rychlého procesoru také dostatek paměti RAM (alespoň 1 GB).

V testovaných noteboocích se Windows Vista chovala poměrně svižně, některé modely lze však zakoupit i se starším systémem Windows XP. Ty jsou více prověřené, mají nižší nároky na výkon počítače a jsou tak pro nejlevnější počítače vhodnější volbou.

Dalšími běžnými parametry jsou mikrofon a stereofonní reproduktory. Při výběru je dobré myslet na to, že pokud je mikrofon zabudován v okolí klávesnice, všechny ruchy při psaní uslyší i druhá strana. V takovém případě je lepší rovnou dokoupit externí mikrofon. Od malých (většinou stereo) reproduktorků nelze očekávat kvalitní zvuk, výjimky tvoří notebooky od 35 000 Kč výše. Pokud si chcete dopřát kvalitní zvuk, je lepší přikoupit i externí reproduktory nebo sluchátka. Dobré mikrofony lze koupit od 200 Kč, dostačující reproduktory od 600 Kč výše.

Mezi další příslušenství, bez kterého se nejspíše neobejdete, je brašna pro přenášení. Dva výrobci našeho přehledu jí dodávají jako bonus, u ostatních počítejte s investicí minimálně 400 Kč. Levné brašny však nejsou nejvhodnější, nemají tak dobře provedené polstrování a notebook není příliš chráněn před nárazy. Dobrou volbou je tak cenová kategorie od 800 Kč.

Jak je to se softwarem

Dodávaný software většiny výrobců potěší jen na prvních několik měsíců nebo dokonce jenom týdnů. Po uplynutí zkušební doby totiž uživatele vyzve k registraci a zaplacení poplatku za používání. Lepší je tedy prohlédnout internet a najít vhodné alternativy, které jsou plně zdarma. Vyjímky se však najdou a tak někteří výrobci přikládají jako dárek programy pro vypalování CD/DVD nebo přehrávání filmů.

Autor:
  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 7 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Vědkyně o AI: Zatím nemáme technologii, která by najisto ověřila pravost videí

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. června 2024

Premium V dnešní době už je velmi složité a občas dokonce nemožné poznat falešné video či fotografii, jež...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...