Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Radíme, jak koupit notebook do 20 000 Kč

K velkému testu sedmi notebooků do 20 000 Kč jsme sepsali praktické informace o jejich koupi. Jak vybrat dobrý levný notebook a vyhnout se chybám? Přinášíme obecný článek pro neznalé.

Nemůžete si vybrat?

Kategorie notebooků do 20 000 korun se mění každým dnem a výrobci se předhánějí, kdo ukousne větší díl trhu. Jejich soutěživost snižuje ceny a zvyšuje výbavu, nastává však problém si vůbec vybrat. Na notebooky této cenové relace jsme se zaměřili především kvůli začátku školního roku. Vybrali jsme sedm modelů nejvíce prodávaných výrobců a výsledky jejich testování jsme přinesli již v úterý.

popisek Přečtěte si výsledky
      Velký test notebooků do 20 000 Kč 

Vzhledem k určení pro co nejširší veřejnost je článek hodně obecný a zkušenější uživatelé v něm nejspíše nenaleznou nic nového. Více informací a konkrétních závěrů je k dispozici v uvedeném odkazu.

Příliš nízká cena? Dávejte si pozor

Na trhu jsou i notebooky za cenu jen lehce překračující 11 000 Kč s daní. Takto lákavé nabídky je lepší předem pečlivě prověřit, zázraky se totiž stávají málokdy a výrobce na takovém notebooku musel co nejvíce šetřit. Technické parametry zpravidla vypadají slušně, většinou se tak můžeme setkat s podprůměrnými displeji nebo nekvalitním zpracováním. Při výběru je tedy dobré zkontrolovat si hlavně displej a klávesnici. O celkové kvalitě lze získat spolehlivý náhled při zvednutí notebooku pouze za jeden roh – jakékoli kroucení nebo povrzávání svědčí a úsporách v konstrukci.

Při koupi je důležité si uvědomit jednu důležitou věc – ať jde o notebook jakéhokoli výrobce, vždy půjde kvalita ruku v ruce s cenou. Je to stejné jako při výběru auta, nelze srovnávat rodinný model za pár set tisíc a reprezentativní limuzínu za několik milionů korun. Rodinné auto ale dokáže svého majitele odvézt také.
 
Kvalita všech notebooků se za poslední léta začala zvyšovat a dnes se již můžeme setkat s opravdu povedenými modely za rozumné peníze. Od levných přenosných počítačů ale nelze očekávat dlouhou životnost, jejich konstrukce je zpravidla celá z plastu. Ty časem stárnou a přestávají dobře držet svůj tvar, nezřídka začínají světlé plochy tmavnout a postupně uživatel začne pokukovat po novém modelu.

Druhou věcí jsou hardwarové parametry notebooku. Údaje o velikosti pevného disku nebo operační paměti musí na letáčcích vypadat velmi lákavě a tak na nich výrobci nešetří. Podobně jako u stolních počítačů za pár korun však i zde nalezneme ty nejméně kvalitní základní desky nejenom s nižší životností, ale i méně přesvědčivými výsledky v oblasti výkonnosti.

Co lze očekávat od levného notebooku?

Nejlevnější notebooky jsou většinou vybaveny procesorem Intel Celeron M. Výkon zde nepatří k nejlepším, svůj účel ale splnit dokáží. Kromě pár nejnutnějších portů (především USB) nenabízejí nic navíc. Připočteme-li úspory v konstrukci a již zmíněném hardwarovém vybavení, je lepší zaměřit se na námi testovanou kategorii.

Ta obsahuje notebooky od 16 000 Kč (cenu navyšoval především operační systém) od nejprodávanějších výrobců a nabízí mnohem více. V sestavách se můžeme setkat s integrovanými kamerami, čtečkami multimediálních karet nebo dokonce čtečkami otisků prstů. Ty slouží ke spolehlivé identifikaci uživatele při přihlašování.

Hlavním rozdílem jsou ale především procesory, které svým výkonem dokáží uspokojit nejednoho uživatele. Setkat se lze především s dvoujádrovými procesory Intel Core Duo. Ty již dokáží vykonávat dvě operace v jeden okamžik a odezva notebooku je i při práci více aplikací téměř okamžitá. Vyspělejším a dražším procesorem je Intel Core 2 Duo, od konkurenčního výrobce pak AMD Turion X2.

Téměř všechny (a to i ty nejlevnější) notebooky dnes obsahují bezdrátový adaptér WiFi. Ten umožňuje připojit počítač k internetu bez nutnosti složitého nastavování parametrů, popřípadě fyzického zapojování kabelů. V dnešní době již není větším problémem připojit se přes Wi-Fi například v kavárně a přečíst si na notebooku denní tisk.

Operačním systémem většinou Vista

Standardním operačním systémem se staly Windows Vista, někteří výrobci však umožňují koupi notebooku bez operačního systému. Tím lze ušetřit několik tisíc a využít operačních systémů jiných výrobců než Microsoft. Největším rivalem Vist jsou v tomto ohledu některé verze operačního systému Linux. Visty jsou poměrně náročným operačním systémem a vyžadují kromě rychlého procesoru také dostatek paměti RAM (alespoň 1 GB).

V testovaných noteboocích se Windows Vista chovala poměrně svižně, některé modely lze však zakoupit i se starším systémem Windows XP. Ty jsou více prověřené, mají nižší nároky na výkon počítače a jsou tak pro nejlevnější počítače vhodnější volbou.

Dalšími běžnými parametry jsou mikrofon a stereofonní reproduktory. Při výběru je dobré myslet na to, že pokud je mikrofon zabudován v okolí klávesnice, všechny ruchy při psaní uslyší i druhá strana. V takovém případě je lepší rovnou dokoupit externí mikrofon. Od malých (většinou stereo) reproduktorků nelze očekávat kvalitní zvuk, výjimky tvoří notebooky od 35 000 Kč výše. Pokud si chcete dopřát kvalitní zvuk, je lepší přikoupit i externí reproduktory nebo sluchátka. Dobré mikrofony lze koupit od 200 Kč, dostačující reproduktory od 600 Kč výše.

Mezi další příslušenství, bez kterého se nejspíše neobejdete, je brašna pro přenášení. Dva výrobci našeho přehledu jí dodávají jako bonus, u ostatních počítejte s investicí minimálně 400 Kč. Levné brašny však nejsou nejvhodnější, nemají tak dobře provedené polstrování a notebook není příliš chráněn před nárazy. Dobrou volbou je tak cenová kategorie od 800 Kč.

Jak je to se softwarem

Dodávaný software většiny výrobců potěší jen na prvních několik měsíců nebo dokonce jenom týdnů. Po uplynutí zkušební doby totiž uživatele vyzve k registraci a zaplacení poplatku za používání. Lepší je tedy prohlédnout internet a najít vhodné alternativy, které jsou plně zdarma. Vyjímky se však najdou a tak někteří výrobci přikládají jako dárek programy pro vypalování CD/DVD nebo přehrávání filmů.

Autor:
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 130 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde je devátá planeta? Vědci jsou na stopě nástupci sesazeného Pluta

v diskusi je 11 příspěvků

9. května 2024

Premium Už téměř dvě desetiletí má Sluneční soustava oficiálně jen osm planet. V roce 2006 astronomové na...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 1 příspěvek

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 24 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Herečka Libuše Havelková proslula kladnými rolemi maminek a babiček

v diskusi je 8 příspěvků

11. května 2024

Před 100 lety, 11. května 1924, se v Českých Budějovicích narodila oblíbená herečka Libuše...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...