První dojmy: iPad mini konečně padne do ruky a dá se na něm psát

  8:35aktualizováno  13:18
Lehoučký a padnoucí do ruky - iPad mini je první tablet od Apple, o kterém se něco takového dá říci. Software je téměř totožný s velkým bratříčkem, dokonce dostal i asistentku Siri, displej i další hardwarové parametry ustoupily nižší ceně. Ukazuje se, že Apple otálel s malým tabletem zbytečně.
iPad min v rukou redaktora Technet.cz

iPad min v rukou redaktora Technet.cz | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha a další města v Česku se tentokrát dostala mezi města, ve kterých šel nový iPad do obchodů stejně jako ve světě. Přesto jsme nebyli svědkem dlouhých front.  Venku tou dobou stál jeden fanoušek. Malých iPadů přitom není v první vlně mnoho, na skladech ji každá prodejna může podle našeho odhadu mít maximálně několik desítek kusů. "Myslím , že se všechny dnes vyprodají," odhaduje Michael Hruška z prodejny Qstore.

V Česku se začal prodávat iPad Mini (2. listopadu 2012, Praha).
V Česku se začal prodávat iPad Mini (2. listopadu 2012, Praha).

Příprava zahájení prodeje nových iPadů v Qstore na Flóře

Místo informací o frontách a tlačenicích se tak tentokrát rychle dostaneme ke skutečným informacím - jaký iPad mini je na dotek a jak se používá?

Všechny běžné činnosti jsou tak plynulé, jak jsme na to u Apple zvyklí, drobné záseky jsme zaznamenali jen u přepínání mezi aplikacemi pomocí čtyřprstých gest (když tedy budeme velmi přísní). Procházení webu je pohodlné, psaní na klávesnici oběma palci bezproblémové a při prohlížení fotek není ani vidu po nějakých pixelech. Samozřejmě, retina displej třetího iPadu to není, ale stále je to velmi dobrý displej pro cestovní i domácí použití.

Steve Jobs vs. iPad mini?

Zakladatel Applu byl dlouho proti malému tabletu. Ke konci života možná změnil názor.

Steve Jobs byl od počátku proti malým tabletům, a dokonce se jim vysmíval s tím, že by se k nim měl přibalit smirkový papír, aby si lidé mohli obrousit prsty. Jedině velký (desetipalcový) tablet podle něj splňoval nároky na uživatelskou přívětivost a ergonomii.

Právě ergonomie ale vedla řadu redaktorů k tomu, aby dali přednost konkurenčním sedmipalcovým tabletům. Také uvnitř Applu se v roce 2011 rozvířila diskuze o tom, jestli by se Apple neměl poučit z úspěchu sedmipalcového Samsung Galaxy Tab. Šéf marketingu Applu, Phil Schiller, zmiňuje, že Steve Jobs se zdá myšlence také nakloněn.

Samsung pochopitelně u soudu využil tento příklad jako ukázku toho, že stejně jako Samsung se poučil u Applu, stejně tak se i Apple poučil u Samsungu.

Apple se v oblasti "malých tabletů" pouští do boje na poli, kde už je poměrně husto. Amazon zde má svůj tablet Kindle Fire, Google zase svůj Nexus 7. Oba modely jsou úspěšné i díky nízké ceně, a právě na tomto poli s nimi musel Apple alespoň částečně vyrovnat krok. Což není pro Apple právě jednoduché, protože zatímco Amazon vydělává především na obsahu, který uživatelům prodá (a čtečku jim tak rád dá za nižší cenu), Apple chce na hardwaru přeci jen více vydělávat. Cena tedy rozhodně není důvodem, proč si koupit malý iPad - jiné sedmipalcové tablety jsou rozhodně levnější.

Apple ale ví, jak své věrné zákazníky přesvědčit, a je celkem možné, že udělá z iPadu mini jeden z nejvyhledávanějších dárků pod stromeček.

Hardwarové provedení a forma

Podívejme se nejprve na hardwarovou stránku. Ta je na první pohled tradičně excelentní, což u Applu nikoho nepřekvapí.

Steve Jobs byl proti sedmipalcovým tabletům (viz rámeček vpravo), protože nevyužívají naplno intuitivnost platformy a možností zobrazení. Co se ale sedmipalcovým zařízením musí nechat - jsou ergonomicky a uživatelsky praktičtější. A to skoro na všech úrovních a za všech okolností, na které si takhle po ránu dokážeme vzpomenout.

Malý iPad se dobře drží jednou rukou. Nesmíte tedy hned předpokládat, že když se dobře drží, tak jej také touto jednou rukou budete moci bez problémů ovládat - to se ostatně dá sotva říci o nových mobilech s obřím displejem. Ale některé aplikace s tím nebudou mít problém, zvláště ty, které uživatelův vstup vyžadují spíše sporadicky: čtení knížek, procházení článku ve specializované čtečce nebo sledování filmu.

Lépe je na tom ovládání na šířku, protože je za co iPad chytnout. U držení na výšku jsou elegantní tenké okraje na bocích displeje přeci jen příliš malé a hrany trošičku ostře. Držení jednou rukou nepomáhá ani kovový povrch zadní strany. Takový Nexus 7 se díky jemnému pogumování drží mnohem lépe.

Po dvou hodinách letmého používání (web, mail, instalace programů) se iPad mini znatelně zahřívá. Pořád jej udržíme v ruce, ale v porovnání s konkurencí je to znatelné.

Velkou výhodou je skladnost tabletu - vejde se do kapsy u bundy, zadní kapsy u kalhot (pozor, nesedat), kabelky nebo příruční tašky. Narozdíl od velkého iPadu nemusíte předem rozmýšlet, jak a zda jej s sebou vezmete, je dostatečně malý na to, abyste jej mohli vzít všude. Uvidíme, jak vydrží baterka, výrobce udává 10 hodin.

Velmi použitelná dotyková klávesnice, nevyužitý fotoaparát

Výhoda malého iPadu se projevila i ve snazším psaní na dotykové klávesnici. Lehčí iPad znamená menší svalovou zátěž na prsty, které jej zespoda podpírají, a tak je psaní takové bezstarostnější. Klávesnice lze, stejně jako na velkém iPadu, gestem rozdělit na dvě půlky a píše se na ní pak palci - a to velmi dobře.

Rozdělovací klávesnice na šířku je velmi dobře použitelná

Škoda je, že malý iPad lépe nevyužil potenciál fotoaparátu. Zatímco s velkým iPadem by skutečně fotil opravdu jen málokdo, u menšího už to není tak směšná představa. Oproti fotoaparátu v iPhonu ale možnosti na iPadu mini zaostávají.

Fotoaparát nemá příliš mnoho nastavení, tlačítko Volby nabídne pouze mřížku

Příjemnou zprávou je, že pokud si nastavíte jako jazyk zařízení angličtinu (či některý z dalších podporovaných jazyků, třeba němčinu a italštinu), můžete si i na iPadu mini zapnout osobní asistentku Siri, která vás na slovo poslouchá. Místo volání nabízí FaceTime videochat, jinak funguje stejně, jako na iPhonu. Kromě hraní si a experimentování je Siri vhodná třeba na rychlé vložení poznámky do kalendáře nebo rychlé vyhledávání - výborně funguje propojení s WolframAlpha.

Siri je v iPadu mini jako doma, stačí nastavit příslušný jazyk (v tomto případě angličtina)

Když chvíli přemlouáte, dokonce vám Siri i zazpívá.

První kroky s iPadem mini (v tramvaji)

Nejčastější lež moderní doby - "Přečetl jsem si Smluvní podmínky..."

Při prvním spuštění se vás iPad zeptá na jazyk. Nastavili jsme češtinu, a překvapilo nás proto další nastavení - u lokality nám nabídl Velkou Británii. V dalším kroku můžeme iPad buď připojit k internetu prostřednictvím wi-fi sítě. Pokud jste třeba v tramvají a wi-fi krok přeskočíte, setkáte se s tradiční zlověstnou obrazovkou vyzývající k připojení k iTunes a následné synchronizaci.

Pokud ale wi-fi chytíte, tak se bez staromódního drátového připojování obejdete. iPad se aktivuje, dá vybrat, zda může sledovat vaší polohu (wi-fi verze k tomu, nutno podotknout, moc nástrojů nemá) a umožní obnovit nastavení iPadu ze zálohy (iCloud, iTunes) či vytvořit zcela čistou instalaci. Následuje možnost připojení se k Apple ID účtu, který je samozřejmě vyžadován pro nákup v App Store a dalším službám. Krok můžete přeskočit a začít si pročítat Smluvní podmínky. Jsou přeložené do češtiny, rozdělené do dvou části (iOS a Záruka) a k ranní kávě ideální.

První spuštění iPadu mini

Za necelých třicet minut klikáme na Souhlasím a našemu užívání stojí v cestě už jen žádost Applu o to, aby mohl analyzovat vaše používání iPadu pro diagnostické účely. Hotovo, váš iPad mini je nainstalován a připraven k použití. Celý proces se dá zvládnout za několik minut, ani jsme nevyužili celý čas, který nám poskytla cesta tramvají z Flóry na Anděl, z QStore do redakce Technet.cz.

Na jablečné frontě klid

Zprávu z fronty si ale stejně neodpustíme. Zhruba hodinu před otevírací dobou se na Flóře před prodejnou neobjevil nikdo se zájmem o nové iPad (do prodeje jde i mírně vylepšený velký iPad). Půl hodiny před zahájením prodeje pak na místě postávali dva lidé. První zájemce Martin Dlouhý z Prahy si příchod nového iPadu pochvaloval. "Malý iPad je přesně to, na co jsem čekal. Původní iPad byl pro mě příliš veliký," vysvětlil redakci.

Také před prodejnou iStyle na Andělu postával těsně před otevřením spíše hlouček lidí, než mnohohlavá fronta. První z nich dorazil kolem šesté hodiny v pátek ráno.

"Je to vlastně fronta, když tu stojím sám?" ptal se prý Filipe z Brazílie, ke kterému se do osmé hodiny ještě pár fanoušků připojilo. O tlačenicích rozhodně nemohla být řeč. "To když jsem čekal ve frontě v Londýně, měl jsem co dělat, abych byl mezi prvními čtyřmi stovkami," směje se Filipe, který patří mezi první majitele iPadu mini v Česku.

Jedni z prvních majitelů nového iPadu mini v Česku

iPad mini - parametry
Rozměry200 × 135 × 7,2 mm
PřipojeníBluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11a/b/g/n), případně i GSM
Displej7,9 palců (201 mm), 1024 × 768 pixelů, IPS
Procesordvoujádrový A5
Kapacita16 GB, 32 GB nebo 64 GB
Přední kamera1,2 Mpix, 720p HD video
Zadní kamera5 Mpix, 1080p HD video
Konektory3,5mm jack, nový Lightning konektor
Senzorygyroskop, akcelerometr, senzor ambientního světla
Lokacedigitální kompas, u GSM modelu i GPS
Součástí baleníiPad mini, Lightning-USB kabel, USB adaptér do zásuvky
Hmotnost308 g

Za iPad mini v 16GB wi-fi verzi jsme zaplatili 8 500 Kč. V USA se iPad mini v této konfiguraci prodává za 329 dolarů (v přepočtu asi 6 420 Kč). Vyšší cena v českých obchodech lze částečně vysvětlit clem a DPH. Pokud jste již nějakou dobu koukali po tabletu, ale nechtěli jste z nějakého důvodu Android, iPad mini je na trhu právě pro takové zákazníky, jako jste vy. Umí vše, co lidé od tabletu čekají, a přinesl nižší cenu a hlavně rozumný kompromis mezi velikostí displeje a skladností i ergonomií ovládání.

  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

Apple vzdal vlastní auto, ale chystá se domácnosti zaplavit roboty

v diskusi je 32 příspěvků

5. dubna 2024

I Apple si někdy dokáže ukousnout příliš velké sousto, které se mu pak vzpříčí v hrdle. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 17 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Zachraňte Chandru! Vědci volají po záchraně důležité vesmírné observatoře

v diskusi nejsou příspěvky

12. dubna 2024  13:30

Vesmírná sonda Chandra způsobila zásadní posun v chápání vesmíru. Díky svému unikátnímu poslání...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 3 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Tyto obrázky určitě budete znát. Všechny ikonické tapety z Windows XP

v diskusi je 36 příspěvků

12. dubna 2024

Jsou to fotografie či grafické motivy, které mnozí z nás vídali denně. Sada základních tapet pro...

Messenger opravuje směšné nedostatky, a přidává nové funkce

v diskusi je 9 příspěvků

11. dubna 2024  12:41

Společnost Meta oznámila nové funkce „kecálka“ Messenger. Při odesílání fotek přibude tlačítko...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...