Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pověste si televizor na zeď

Ceny plochých televizorů, ať už LCD nebo plazmových, na jednu stranu stále klesají a zároveň se objevují nové funkce a stále dokonalejší generace plazmových panelů. V našem článku vám pomůžeme se mezi jednotlivými typy zorientovat a vybrat si ten pravý plochý televizor pro vás.

Ploché televizory ukrajují stále větší podíl na trhu, třebaže klasické CRT televizory kvůli své vyšší ceně jen tak nevytlačí. Přesto však nabízí oproti klasickým televizorům celou řadu výhod. První a na pohled nejatraktivnější výhodou všech plazmových televizorů je jejich malá hloubka a nízká hmotnost, které umožňuje jejich umístění na prakticky jakékoli místo. Můžete si jej kupříkladu pověsit na zeď jako obraz.

Další společnou výhodou je skutečnost, že vytvářejí obraz digitální cestou. Díky tomu netrpí prakticky žádným z nedostatků, kterými se vyznačují klasické analogové televizory. Obraz se neskládá z půlsnímků, ale z celých snímků, výsledkem je pak brilantní a klidný obraz. K perfektní ostrosti bez pulsování při rychlých změnách jasu přispívá rovněž skutečnost, že ploché panely nevyužívají proti klasickým televizorům ke zobrazení neustále pohybující se svazek elektronů, ale mají v nich obrazové body svou pevnou pozici. Nevýhodou však může být u některých přístrojů nižší pozorovací úhel, ale i na odstranění tohoto nedudu výrobci pilně pracují. Na princip fungování a další výhody a nevýhody se podíváme u obou typů samostatně.

LCD nabízí méně za méně peněz

LCD panely neboli displeje z tekutých krystalů nejsou nic nového po sluncem. Setkáváme se s nimi v nejrůznější podobě doslova na každém kroku od displejů kalkulaček, přes mobilní telefony, až ke zmiňovaným LCD televizorům. Základní součástí LCD jsou samotné tekuté krystaly, což je látka, která stojí na pomezí pevného a tekutého stavu. Má podobu molekuly tyčovitého tvaru, která se jakoby vznášejí v tekutině. Mezi její hlavní vlastnosti patří dobrá elasticita, viskozita a správný index lomu.

Princip fungování panelu je poměrně jednoduchý. Dva polarizační filtry z tekutých krystalů zpracovávají světlo, které vychází z poměrně malé trubice. Aby bylo dosaženo co nejdokonalejšího pokrytí povrchu světlem využívá displej síť optických vláken. Dalšími zdroji světla mohou být přídavné osvětlení z boku či zespoda. K podsvícení pak slouží celý panel umístěný za samotným displejem. První z filtrů zajišťuje, aby světlo procházelo tím správným směrem. Druhý se ve spolupráci s prvním stará o regulaci intenzity procházejícího světla.

Světlo je obarveno průchodem přes barevné filtry, které obsahují pro každý zobrazovací bod (pixel) tři základní barevné složky (červenou, zelenou, modrou). Výsledná barva v jednom pixelu tedy vzniká složením těchto tří barev, které mají různý jas. Barevná škála je u však LCD panelů omezená tím, že každá z barevných složek může nabývat 256 odstínů, což je jednou z nevýhod LCD panelů proti plazmovým zobrazovačům. LCD panely tak dosahují pro každý pixel maximálně 16,8 milionů barev.

Plazma vám nabídne perfektní obraz na velké obrazovce

Druhým a vývojově mladším typem plochých televizorů jsou plazmové televizory. Vývoj samotné technologie plazmových panelů započal teprve v osmdesátých letech minulého století a od dosavadních technologií ať už CRT tak i LCD se výrazně liší. Plazmové panely tvořeny miniaturními komůrkami, které jsou naplněny vzácným plynem. Důležitým parametrem při výběru plazmového televizoru je přitom počet těchto komůrek, které mohou být červené, modré a zelené. Trojice komůrek v pak vytváří jeden obrazový bod. Díky tomu nejsou plazmové televizory omezeny počtem zobrazených barev jako je tomu u LCD, ale stejně jako u CRT televizorů umožňují vytvářet plný rozsah barev. Plazmové panely poskytují vysoce kvalitní, kontrastní a jasný obraz, kterému nedělá problém jakýkoli úhel.

Žádná technologie není dokonalá a ani plazmovým televizorům se plazmovým televizorům se nevyhýbají některé své nedostatky, které se jen zvolna daří odstraňovat. Především se jedná o vysokou spotřebu energie, díky čemuž je provoz plazmového televizoru finančně náročnější než LCD televizoru. Se spotřebou energie přímo souvisí i další nevýhoda plazmových televizorů, kterou je silné zahřívání během provozu. Plazmové televizory, jsou také citlivější na manipulaci. Vyloženě jim nesvědčí horizontální poloha, při kterém se mohou nevratně poškodit zobrazovací body. Vzniknou tak takzvané mrtvé body, což jsou světlé body vypálené do obrazovky, které kazí celkový dojem z obrazu. Celková životnost současných plazmových televizorů se však již dostala na úroveň televizorů s vakuovými obrazovkami. Největší nevýhodou však stále zůstává vysoká pořizovací cena těchto zařízení.

Kterou technologii zvolit?

Obě technologie mají své klady a zápory, přesto co se týče kvality obrazu má navrch jednoznačně plazma, ani současné LCD panely se nemají za co stydět. Většina výrobců využívá pro ploché televizory s menšími úhlopříčkami LCD panely. Zatímco plazmové panely kralují velkým televizorům. Není to ovšem tím, že by neexistovali tak velké LCD panely, ale jsou tak finančně náročné, že se v konkurenci s plazmou prostě nevyplatí. Pokud je pro vás hlavním kritériem cena a spokojíte se s menší úhlopříčkou, menší kvalitou obrazu a celkově o něco horšími parametry, pak neprohloupíte, jestliže sáhnete po LCD televizoru. Jestliže však chcete jen to nejlepší a finanční stránka věci je pro vás vedlejší, rozhodně zvolte plazmu.

Autor:
Témata: Monitory
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 131 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 12 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi jsou 3 příspěvky

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 12 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 26 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Herečka Libuše Havelková proslula kladnými rolemi maminek a babiček

v diskusi je 8 příspěvků

11. května 2024

Před 100 lety, 11. května 1924, se v Českých Budějovicích narodila oblíbená herečka Libuše...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...