Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pověste si televizor na zeď

Ceny plochých televizorů, ať už LCD nebo plazmových, na jednu stranu stále klesají a zároveň se objevují nové funkce a stále dokonalejší generace plazmových panelů. V našem článku vám pomůžeme se mezi jednotlivými typy zorientovat a vybrat si ten pravý plochý televizor pro vás.

Ploché televizory ukrajují stále větší podíl na trhu, třebaže klasické CRT televizory kvůli své vyšší ceně jen tak nevytlačí. Přesto však nabízí oproti klasickým televizorům celou řadu výhod. První a na pohled nejatraktivnější výhodou všech plazmových televizorů je jejich malá hloubka a nízká hmotnost, které umožňuje jejich umístění na prakticky jakékoli místo. Můžete si jej kupříkladu pověsit na zeď jako obraz.

Další společnou výhodou je skutečnost, že vytvářejí obraz digitální cestou. Díky tomu netrpí prakticky žádným z nedostatků, kterými se vyznačují klasické analogové televizory. Obraz se neskládá z půlsnímků, ale z celých snímků, výsledkem je pak brilantní a klidný obraz. K perfektní ostrosti bez pulsování při rychlých změnách jasu přispívá rovněž skutečnost, že ploché panely nevyužívají proti klasickým televizorům ke zobrazení neustále pohybující se svazek elektronů, ale mají v nich obrazové body svou pevnou pozici. Nevýhodou však může být u některých přístrojů nižší pozorovací úhel, ale i na odstranění tohoto nedudu výrobci pilně pracují. Na princip fungování a další výhody a nevýhody se podíváme u obou typů samostatně.

LCD nabízí méně za méně peněz

LCD panely neboli displeje z tekutých krystalů nejsou nic nového po sluncem. Setkáváme se s nimi v nejrůznější podobě doslova na každém kroku od displejů kalkulaček, přes mobilní telefony, až ke zmiňovaným LCD televizorům. Základní součástí LCD jsou samotné tekuté krystaly, což je látka, která stojí na pomezí pevného a tekutého stavu. Má podobu molekuly tyčovitého tvaru, která se jakoby vznášejí v tekutině. Mezi její hlavní vlastnosti patří dobrá elasticita, viskozita a správný index lomu.

Princip fungování panelu je poměrně jednoduchý. Dva polarizační filtry z tekutých krystalů zpracovávají světlo, které vychází z poměrně malé trubice. Aby bylo dosaženo co nejdokonalejšího pokrytí povrchu světlem využívá displej síť optických vláken. Dalšími zdroji světla mohou být přídavné osvětlení z boku či zespoda. K podsvícení pak slouží celý panel umístěný za samotným displejem. První z filtrů zajišťuje, aby světlo procházelo tím správným směrem. Druhý se ve spolupráci s prvním stará o regulaci intenzity procházejícího světla.

Světlo je obarveno průchodem přes barevné filtry, které obsahují pro každý zobrazovací bod (pixel) tři základní barevné složky (červenou, zelenou, modrou). Výsledná barva v jednom pixelu tedy vzniká složením těchto tří barev, které mají různý jas. Barevná škála je u však LCD panelů omezená tím, že každá z barevných složek může nabývat 256 odstínů, což je jednou z nevýhod LCD panelů proti plazmovým zobrazovačům. LCD panely tak dosahují pro každý pixel maximálně 16,8 milionů barev.

Plazma vám nabídne perfektní obraz na velké obrazovce

Druhým a vývojově mladším typem plochých televizorů jsou plazmové televizory. Vývoj samotné technologie plazmových panelů započal teprve v osmdesátých letech minulého století a od dosavadních technologií ať už CRT tak i LCD se výrazně liší. Plazmové panely tvořeny miniaturními komůrkami, které jsou naplněny vzácným plynem. Důležitým parametrem při výběru plazmového televizoru je přitom počet těchto komůrek, které mohou být červené, modré a zelené. Trojice komůrek v pak vytváří jeden obrazový bod. Díky tomu nejsou plazmové televizory omezeny počtem zobrazených barev jako je tomu u LCD, ale stejně jako u CRT televizorů umožňují vytvářet plný rozsah barev. Plazmové panely poskytují vysoce kvalitní, kontrastní a jasný obraz, kterému nedělá problém jakýkoli úhel.

Žádná technologie není dokonalá a ani plazmovým televizorům se plazmovým televizorům se nevyhýbají některé své nedostatky, které se jen zvolna daří odstraňovat. Především se jedná o vysokou spotřebu energie, díky čemuž je provoz plazmového televizoru finančně náročnější než LCD televizoru. Se spotřebou energie přímo souvisí i další nevýhoda plazmových televizorů, kterou je silné zahřívání během provozu. Plazmové televizory, jsou také citlivější na manipulaci. Vyloženě jim nesvědčí horizontální poloha, při kterém se mohou nevratně poškodit zobrazovací body. Vzniknou tak takzvané mrtvé body, což jsou světlé body vypálené do obrazovky, které kazí celkový dojem z obrazu. Celková životnost současných plazmových televizorů se však již dostala na úroveň televizorů s vakuovými obrazovkami. Největší nevýhodou však stále zůstává vysoká pořizovací cena těchto zařízení.

Kterou technologii zvolit?

Obě technologie mají své klady a zápory, přesto co se týče kvality obrazu má navrch jednoznačně plazma, ani současné LCD panely se nemají za co stydět. Většina výrobců využívá pro ploché televizory s menšími úhlopříčkami LCD panely. Zatímco plazmové panely kralují velkým televizorům. Není to ovšem tím, že by neexistovali tak velké LCD panely, ale jsou tak finančně náročné, že se v konkurenci s plazmou prostě nevyplatí. Pokud je pro vás hlavním kritériem cena a spokojíte se s menší úhlopříčkou, menší kvalitou obrazu a celkově o něco horšími parametry, pak neprohloupíte, jestliže sáhnete po LCD televizoru. Jestliže však chcete jen to nejlepší a finanční stránka věci je pro vás vedlejší, rozhodně zvolte plazmu.

Autor:
Témata: Monitory
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Umělá inteligence Microsoftu má výpadek. Firmě nefunguje ani vyhledávač

v diskusi jsou 3 příspěvky

23. května 2024  15:56

Nasazení umělé inteligence úzce souvisí s internetovou dostupností. A právě nyní se ukazuje tato...

Bezpečné přihlašování je důležité. Vyzkoušet můžete tři známé aplikace

v diskusi jsou 3 příspěvky

23. května 2024

V dnešním digitálním světě se již téměř neobejdeme bez systému umožňujícího prokázat se...

Paleontolog: Dinosauři byli chytří jako opice. Stavěli pasti, předávali si kulturu

v diskusi jsou 2 příspěvky

23. května 2024

Premium Paleontolog Štěpán Pícha je odborným garantem Dinosauria Museum Prague. Plochu o velikosti menšího...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...