Čím se plazmové televizory liší od ostatních televizorů?
Samotná technologie plazmových televizorů je poměrně mladá a její vývoj započal teprve v osmdesátých letech. Od klasických televizorů jaké všichni známe ze svých domácností se technologie plazmových televizorů radikálně liší. Klasické televizory, se kterými jsme se všichni už někdy v životě setkali, mají hlavní nevýhodu v potřebě neforemné obrazovky, která se zvětšující se obrazovkou zabírá stále více místa. Na druhou stranu jsou velice levné a může si je dovolit kdokoli.
Pokud ovšem nemáte tolik místa a přitom chcete televizor s velkou obrazovkou, pak je pro vás řešením použití LCD nebo plazmových panelů. Obě technologie umožňují velice tenký televizor, který je možné pověsit na zeď jako obraz a obě mají své klady i zápory.
Největší výhodou LCD televizorů je proti plazmovým panelům jejich výrazně nižší ceny, která se pohybuje zhruba od 16 000 Kč. Další nevýhody, jimiž byly méně kvalitní obraz a malé úhlopříčky panelů, se již podařilo částečně eliminovat. Ceny LCD panelů s velkými úhlopříčkami jsou však zbytečně vysoké a v případě velkých úhlopříček se již vyplatí investovat do plazmového panelu.
Plazmové panely umožňují dosáhnout úhlopříček až 152 cm, poskytují díky použité technologii mnohem dokonalejší obraz s přirozenějšími barvami a neexistují u nich jako u LCD problémy s úhlem pohledu. Na druhou stranu jsou proti LCD výrazně dražší. Jejich ceny se pohybují od zhruba 75 000 Kč až do několika set tisíc korun. Také jsou energeticky náročnější a citlivější na manipulaci. Vyloženě jim nesvědčí horizontální poloha, při kterém se mohou nevratně poškodit zobrazovací body.
Jak plazma funguje?
Důležité zkratky
CRT (Cathode Ray Tube): Základní část monitoru obsahující elektrody, obklopené skleněnou koulí či válcem. Informace jsou zobrazovány tak, že elektronový paprsek, vytvořený elektrodami, dopadá na fosforový povrch, vytvořený uvnitř zobrazovací jednotky. Toto zobrazení se nejčastěji používá u monitorů a terminálů.
LCD (Liquid Crystal Display): Technologie využívající k projekci obrazu modulaci světla tekutými krystaly. LCD panel je tvořen sítí obrazových bodů ( pixelů ), které jsou ovládány spínacími prvky ( FET tranzistory ). Tím je tekutý krystal orientován buď tak, že jím světlo prochází, nebo je průchod znemožněn.
Plazma: ionizovaný plyn tvořený volnými ionty a elektrony
Luminifor: drobný fluorescenční reflector, který může být červený, zelený nebo modrý. Trojice luminoforů tvoří pixel.
Mrtvé body: trvale vypálené světlé body do obrazovky, které poškozují celkový dojem z obrazu
Plazmové panely jsou založeny na miniaturních barevných fleorescenčních reflektor (luminoferů), které vytvářejí samotný obraz. Každý pixel je tvořen trojicí luminoferů – červeným, zeleným a modrým. Stejně jako u klasického CRT televizoru umožňují plazmové panely podle měnící se intenzity různých světel vytvářet plný rozsah barev. Každý plazmový panel je složen složen ze dvou skleněných desek mezi kterými jsou umístěny miniaturní skleněné buňky do kterých byl během výrobního procesu vstříknuta a zapečetěna směs vzácných plynů neonu a xenonu. Pokud pustíte do panelu elektrický proud vytvoří proud volných elektronů reakcí s netečným plynem plazmu, která rozzáří jednotlivé luminofery z nichž je tvořen obraz. Díky tomu, že se jedná o plyn, je možné změnou intenzity napětí dosáhnout na rozdíl od LCD velice rychlé změny, protože není nutné čekat - jako u LCD -, až se vybijí krystaly.
Plazmová technologie má za sebou bouřlivý vývoj
Ačkoli jsou plazmové televizory teprve několik let staré, stačily už projít bouřlivým vývojem, při kterém se již stačily zbavit řady dětských nemocí. První generace vytvářela jako vedlejší produkt světla poměrně velké množství tepla, což jednak zkracovalo životnost panelů, ale také se televizory neobešly bez ventilátoru, který rušil poslech zvuku. Během následujících dvou generací byly vychytány některé počáteční problémy, jako je právě nadměrné zahřívání, takže tyto modely se už obejdou bez ventilátoru. Dalšími výraznými inovacemi je prodloužení životnosti panelu až na trojnásobek proti první generaci a dále zvyšování rozlišení panelů. Při tom platí: čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější a jemnější obraz. Zatím poslední čtvrtá generace odstranila dřívější problémy s kontrastem především barev, ale i odstínů šedi.
Kam kráčejí plazmové televizory?
Vždycky je co zlepšovat a nejinak je tomu i u plazmových televizorů. Další vývoj se bude určitě spočívat v ještě dokonalejším podání barev, čehož se konstruktéři snaží dosáhnout experimenty s různým poměrem velikosti tří barevných luminoforů, které vytvářejí obraz.
Původně byly luminofory symetrické a měly stejnou velikost, nyní se ukazuje, že výhodnější je asymetrické řešení. Modrá komůrka je větší na úkor červené, díky čemuž se dosáhne přirozenějších barev.