Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Malý a šikovný projektor, který využijete doma, v kanceláři i na cestách

Možná, že by se vám hodil nějaký šikovný univerzální kompaktní projektor, který vám poslouží stejně dobře při firemních prezentacích jako v domácím kině. Dnes vám představíme jeden takový, který využívá DLP technologii a patří mezi cenově dostupné projektory.

Minule jsme vám v článku Dokonalá iluze kina ve vašem obývacím pokoji, představili špičkový tříčipový LCD projektor pro domácí kino. Dnes dáváme slovo konkurenční a vývojově mladší technologii DLP a představíme projektor HP VP6210, který zároveň patří mezi ty levnější. Charakteristikám jednotlivých typů projektorů, jejich rozdílům, přednostem a slabinám jsme se přitom již věnovali v článku DLP projektory stále více vytlačují starší LCD projektory.

Vzhled

DLP projektor má podobu zaobleného kvádru, který kombinuje tmavě šedou s bílým vrškem a stříbrným objektivem a tlačítky. Z levé strany projektoru vybíhá masivní držadlo, které usnadňuje jeho snadné přenášení. Celkové rozměry přístroje jsou 311x90x215 mm a jeho hmotnost činí 2,8 kg. Přední straně projektoru dominuje mohutný čtvercový otvor se stříbrným okrajem, který skrývá samotný objektiv. Napravo od toho otvoru naleznete přední infračervený senzor dálkového ovladače. Zbytek přední strany zabírá výrazné žebrování s průduchy chlazení.

Na horní straně přístroje nalezneme na pravé straně jeden unikátní prvek, jímž je čtvercový výřez k projektoru, který umožňuje pohodlné ruční ostření a ovládání zoom. Toto řešení je nejen estetické, ale i velice praktické. Ačkoli je objektiv skrytý, takže je chráněn při transportu, můžeme jej snadno ovládat. Pod tím to výřezem je umístěn integrovaný reproduktor, o kterém si blíže povíme ve výbavě, a dále je zde panel s ovládacími tlačítky, který má podobu tmavošedého obdélníku s kruhovitým výběžkem.

V kruhovitém výběžku nalezneme modře podsvícený vypínač, jehož svícení nebo blikání zároveň signalizuje, co se s projektorem děje. Co se týče dalších ovládacích prvků, je přístroj poměrně střídmý a většina nastavování probíhá přes menu. Nejvýraznějším tlačítkem je čtyřramenný kříž v jehož středu je umístěné tlačítko Menu. Jednotlivá ramena kříže nefungují pouze jako směrová tlačítka, ale ovládají i korekci vertikálního lichoběžníkového zkreslení a dále pro výběr zdroje signálu a automatickou synchronizaci (Auto sync). Mimo těchto tlačítek zde nalezneme ještě tlačítko Hide pro skrytí zobrazení a tlačítko režimu obrazu.

Ovládací tlačítka doplňují dvě diody, které se rozsvítí, pokud je něco v nepořádku Jedná se jednak o varovný indikátor teploty, který se rozsvítí, pokud je teplota uvnitř projektoru příliš vysoká, a dále o varovný indikátor lampy, který se rozsvítí, jestliže dojde k selhání lampy.

Zadní straně projektoru nedominují rozhraní, ale dva výrazné průduchy, které jsou ozařovány světlem lampy, což by mohlo někomu při projekci vadit, ale na kvalitu obrazu to nemá žádný vliv. Nalevo od těchto průduchů je umístěný zapuštěný panel, kde jsou soustředěna všechna potřebná rozhraní. Pro připojení k DVD přehrávači nebo k videorekordéru máme k dispozici vstupy S-Video a Video. Kromě toho však můžete projektor připojit i ke komponentnímu výstupu vašeho AV komponentu prostřednictvím VGA vstupu. Jehož prostřednictvím umožňuje projektor zobrazovat i HDTV. Z dalších rozhraní zde nalezneme VGA a USB výstupy a audio vstup. Mimoto nalezneme na tomto panelu ještě zástrčku pro síťový napájecí kabel a zadní infračervený senzor dálkového ovládání.

Dálkový ovladač je skutečně jednoduchý a proti projektoru má navíc pouze čtyři tlačítka, jinak jsou ovládací prvky shodné. Proti přístroji získaly samostatná tlačítka funkce Hide pro skrytí obrazu a funkce Auto sync. Nově přibyla dvě směrová tlačítka Page Up a Page Down, která slouží k posunování nahoru a dolů stránkami na připojeném počítači.

Výbava

Ačkoli se jedná o univerzální projektor jsou podle výrobce hlavním cílem jeho využití firemní prezentace a přednášky, čemuž odpovídá i cílová skupina pro kterou je určen. Nejlepší uplatnění najde ve školství školství, vzdělávacích institucích, školících střediscích, agenturách, SMB a středních firmách. S úspěchem ho však můžete uplatnit i v domácím kině, když neobsahuje takové funkce a vyladění, jaké obsahují projektory, které jsou pro domácí kino přímo předurčeny, jakým byl kupříkladu projektor, který jsme testovali minule.

Srdcem projektoru je jednočipový 0.7" 12° DDR DMD, který obsahuje jeden DLP čip s přirozeným rozlišením 800x600 obrazových bodů (SVGA). Interpolovaně je však možné dosáhnout maximálního rozlišení 1400x1050 obrazových bodů (SXGA+). Použité technologie a určení především pro potřeby prezentace i v jasných místnostech odpovídají i další parametry projektoru, kterými jsou hodnota kontrastu 2000:1 a světelný tok 1600 ANSI lumenů.

Z dalších zajímavých vlastností a funkcí nesmíme opomenout integrovaný reproduktor o výkonu 1W. Pro použití v domácím kině je sice jeho výkon nedostatečný a využijeme ho především při připojení k počítači pro ozvučení prezentací nebo jako nouzové řešení. Přesto však je poměrně kvalitní a poskytuje čistý zvuk bez výraznějšího zkreslení. Další zajímavou vlastností je automatické skenování vstupních portů, zda je v nich přítomen vstupní signál, které projektor provádí vždy po zapnutí. Zdroj signálu si můžete zvolit i ručně postupným tisknutím tlačítka Source.

Při zobrazování signálu z počítače se někdy může stát, že má obraz ořízlé okraje. V takovém případě jistě oceníte funkci Auto sync, která se spouští pomocí stiskem tlačítka na přístroji nebo na dálkovém ovladači. Tato funkce v průběhu tří sekund opětovně seřídí hodnoty frekvence (Frequency) a stopy (Tracking), aby byla dosažena nejlepší možná kvalita obrazu.

S kvalitou obrazu souvisí i další funkce, kterou jsou režimy obrazu, která umožňují uživateli vybrat si vhodný provozní režim podle druhu signálu, který zrovna sleduje. Pokud se jedná o vstupní signál z počítač, pak máme na výběr z režimů Grafika, Živé barvy, Video a Úsporný režim. V případě vstupního videosignálu, který nás zajímá více, jsou k dispozici režimy Hry, Video, Film a Úsporný režim. Režim Hry je určen především pro hraní her v jasném pokoji, čemuž odpovídá i vyšší jas. Režimy Video a Film jsou naopak určeny vhodný pro sledování filmů. Režim Video je vhodný především pro televizi a poskytuje vyšší teplotu barev. Režim Film nabízí nižší teplotu barev. Úsporný režim je společný pro oba typy signálů. Tento režim umožňuje snížení hlučnosti projektoru z 34 dB na 32 dB a snížení spotřeby elektrické energie o 20%. Zároveň se tak prodlužuje díky snížení světelného výstupu životnost lampy.

Projektoru rovněž nechybí vyspělá elektronická korekce vertikální lichoběžníkového zkreslení v rozsahu +-16° (celkem 32°). Poslední dvě funkce, které bychom chtěly zmínit se týkají prezentací a k jejich využití musíte mít projektor připojená k počítači prostřednictvím USB kabelu. První z nich je možnost pomocí tlačítek Page Up a Page Down na dálkovém ovladači ovládat své prezentace vytvořené v Powerpointu. Druhou funkcí je aktualizace firmwaru projektoru z internetových stránek výrobce.

Hodnocení

Otestovali jsme projektor s plátnem o úhlopříčce 150 cm a se signálem z PC a DVD. S oběma typy signálů si projektor poradil velice dobře, třebaže signál z počítače na tom byl přece jen co do kvality o něco lépe, ale to je vzhledem k určení přístroje pochopitelné. Je jasné, že jeden čip neposkytuje stejnou kvalitu jako tři čipy, ale ke kvalitě obrazu nemáme žádnou výtku. Projektoru sice spíše vyhovuje méně osvětlení, ale pokud nastavíte vyšší svítivost a kontrast, pak mu nedělají sebemenší problém ani jasné místnosti. Trochu na projektoru postrádáme horizontální korekci lichoběžníkového zkreslení a více vyladění pro domácí kino. Pokud to shrneme, tak získáte v tomto projektoru šikovný kompaktní přístroj, který využijete ve všech možných situacích, ve kterých se dá projektor použít. Doporučená oficiální maloobchodní cena tohoto přístroje je 34 990 Kč bez DPH.

 Vlastnosti  
Počet DLP panelů:

Velikost panelu (úhlopříčka):   

0,7" 

Poměr stran obrazu:  

4:3 

Rozlišení:  

800x600 pixelů (maximální interpolované 1400 x 1050 pixelů)  

Objektiv:  

 Ruční zoom (1 – 2,0)/ s manuálním zaostřováním F 2,4 – 2,6, f 18,6 mm – 22,7 mm   

Projekční lampa:  

P-VIP 200W  

Svítivost:  

1600 ANSI lumenů 

Kontrast:  

2000:1 

Velikost obrazu:  

0,6 - 5,8 m 

Vzdálenost projektoru od plátna:  

1 - 8 m 

Hlučnost: 

<34dB (v ekonomickém režimu při 25°C 32dB) 

Vstupy: 

VGA, S-Video, video, audio 

Výstupy: 

VGA, USB 

Rozměry: 

311x90x215 mm 

Hmotnost: 

2,8 kg 

Cena:   

34 990 Kč bez DPH 

Autor:
Témata: grafika, Monitory, source
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

v diskusi nejsou příspěvky

26. května 2024

Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

v diskusi nejsou příspěvky

26. května 2024

Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

v diskusi je 23 příspěvků

25. května 2024  15:13

S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

Rozhlas místo rádia. O novém názvu rozhodl jediný článek v Národních listech

v diskusi je 25 příspěvků

25. května 2024

Rok po začátku vysílání v Československu nastal konec „radiofonie“ a „broadcastingu“. V květnu 1924...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...