Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

DLP projektory stále více vytlačují starší LCD projektory

Současné zimní počasí přímo svádí k lenošení a jedním ze způsobů, jak si ho můžete zpříjemnit, je nějaký pěkný film. K tomu, aby jste si mohli vychutnat film na velkém plátně se musíte buď vypravit do kina nebo si zřídit vlastní kino doma. Poradíme vám jaký projektor je pro vás ten pravý.

Na trhu existují hned tři typy projektorů. Ale v souvislosti s domácím kinem se v současnosti vyplatí uvažovat pouze o dvou z nich a to o LCD (Liquid Crystal Display) a DLP (Digital Light Processing) . Nejstarší typ projektorů CRT sice nabízí skvělé parametry obrazu, ale je také finančně nejnákladnější, největší. Proto je jejich využití spíše v průmyslu, kde využijí jejich tradiční přednosti, jimiž jsou spolehlivost, minimální poruchovost, vysoké rozlišení, možnost dlouhodobého nebo trvalého provozu a schopnost pracovat i v prašném prostředí. Naleznete je kupříkladu dispečincích nebo v nejrůznějších simulátorech.

Oba zbývající typy LCD i DLP mají svá pro a proti a nabízí některé funkce a parametry, které tomu druhému chybí. Obecně však platí, že DLP, které je nejmladším typem projektorů nabízí vyšší kvalitu obrazu a je vhodnější pro domácí kino. Přesto se podrobnější podíváme, jak oba typy pracují a na jejich výhody a nevýhody. 

LCD projektory začínají pomalu ztrácet dech

LCD projektory jsou o něco mladší než CRT projektory, které úspěšně vytlačily z jejich pozic a obsadily většinu trhu. V poslední době jim všakt stále více dýchají na záda DLP projektory a historie se začíná opakovat. V současnosti však mají stále největší podíl na trhu a můžete si vybrat od jednoduchých, malých a cenově velmi dostupných přístrojů až po špičkové přístroje s velmi vysokými světelnými výkony. LCD projektory si můžeme rozdělit podle počtu, velikosti a typu použitých zobrazovačů.

Nejlevnější a nejednodušší přístroje pracují s jedním 0,9" polysilikonovým LCD zobrazovačem. Starší generace projektorů přitom pracovala až s 10" zobrazovač z amorfního křemíku (a-Si). U tohoto typu generuje panel obraz v jednotlivých složkách RGB postupně. Světlo barvováno pomocí tříbarevného filtru, který rotuje v synchronizaci s displejem, na němž se postupně velice rychle promítá obraz v jednotlivých složkách RGB. My následně díky nedokonalosti oka vnímáme obraz v plných barvách. Dále existují přístroje se dvěmi zobrazovači, které pracují na podobném principu, ale ty se téměř nevyskytují.

Nejrozšířenějšími jsou systémy se třemi polysilikonovými zobrazovači, které produkují mnohem kvalitnější obraz a jsou tudíž vhodnější pro potřeby domácího kina. Pracují s optickou soustavu, která rozdělí bílé světlo vycházející z projekční lampy do tří svazků, které jsou pak obarveny statickými filtry na jednotlivé barevné složky RGB a následně procházejí jednotlivými LCD zobrazovači. Všechny barevné složky obrazu se dále na soustavě opticky spektrálních hranolů skládají do plnobarevného obrazu a posléze pomocí projekčního objektivu zobrazí na projekční ploše.

Mezi výhody LCD projektorů patří velký světelný tok, dobré barvy a vysoká ostrost obrazu. Svou největší výhodu, kterou byla výrazně nižší cena, však LCD projektory již ztratili. V současné době i v nejnižší kategorii do třiceti tisíc se začíná objevovat stále víc jednočipových DLP projektorů. Nevýhody lze spatřovat ve viditelném rastru, větších rozměrech a stárnutí barev.

DLP projektory rastr netrápí

Nejmladší typ projektorů, který vyvinula společnost Texas Instrument, pracuje na bázi reflexní technologie a využívá místo LCD panelů speciální čip DMD – Digital Micromirror Device, který je osazen obrovským množstvím mikrozrcátek, přičemž každí z nich zastupuje jeden obrazový bod. Každé zrcátko je možné natáčet do dvou různých poloh v rozmezí cca 10 stupňů. V základní poloze odráží zrcátko světelný paprsek a pokud je vychýlené, tak jej odráží do pohlcovače světla. Celý proces je řízen elektronikou projektoru a světelného jasu je dosaženo velice rychlým kmitáním zrcátek. Čím je prodleva delší, tím je obrazový bod světlejší a naopak čím je prodleva kratší, tím je obrazový tmavší. Díky tomu, že bylo dosaženo odrážení světla z více než 90 % plochy jednotlivých obrazových bodů, netrpí DLP projektory problémy s hrubým rastrem, které jsou charakteristické pro LCD projektory.

Stejně jako u LCD projektorů nalezneme i zde jednočipové, dvoučipové, které se vyskytují minimálně, a tříčipové přístroje a princip skládání obrazu s pomocí RGB filtrů je prakticky totožný. Tříčipové DLP projektory jsou dnes vrcholem projekční techniky. Hlavní nevýhodou těchto poměrně rozměrné přístroje se svítivostí v řádu tisíců ANSI lumenů je ovšem finanční náročnost. Ceny nejšpičkovějších modelů se pohybují v řádech statisícům korun.

Dalšími výhodami DLP projektorů proti LCD jsou, kromě téměř neznatelného rastru, miniaturní rozměry, stálé barvy a vysoký kontrast. Hodnoty kontrastu u DLP začínají kolem 1100:1, což je údaj, u které většina nejlepších LCD projektorů končí. Nejlepší DLP projektory dokonce dosahují až dvojnásobné hodnoty kontrastu. DLP projektory však stále pokulhávají proti LCD projektorům v ostrosti obrazu. Ještě donedávna vedly LCD projektory při stejném výkonu i ve svítivosti, ale v současné době dosahují oba typy projektorů svítivosti 1500 až 2000 ANSI lumenů. Nejvýkonnější tříčipové projektory však dosahují svítivosti více než 3000 ANSI lumenů. Ty ovšem využívají jako zdroj světla xenonové výbojky.

V nejlevnější kategorii je nejlepší řešení DLP

Při výběru toho pravého projektoru pro vás si musíte nejprve určit kolik chcete do vašeho nového projektoru investovat peněz a kolik a k čemu ho chce používat. Obě dvě technologie mají své klady a zápory. Jak už jsme uvedli výše, obecně soudí, že DLP projektory jsou díky svému vysokému kontrastu a kvalitním barvám vhodné pro použití v domácím kině a díky svým miniaturním rozměrům se uplatní u cestovních prezentací. Naopak podle tohoto názoru jsou LCD projektory díky své svítivosti ideální pro firemní prezentace. I mezi LCD projektory však naleznete přístroje, které byly speciálně navrženy pro potřeby domácího kina. Patří však mezi nejvyšší modely a tomu odpovídá i jejich cena. Pokud jsou vaše finanční zdroje omezené, pak se vyplatí zvolit raději některý z levnějších DLP projektorů.

Kromě dostupných rozhraní, hodnot kontrastu a svítivosti dejte při výběru pozor také na rozlišení přístroje. Na výběr máte od VGA (640 x 480 bodů) přes SVGA (800 x 600 bodů), XGA (1 024 x 768 bodů) až po SXGA (1 280 x 1 024 bodů). Některé nejvýkonnější přístroje nabízí i méně běžné rozlišení UXGA (1 600 x 1 200 bodů). Pro potřeby domácího kina je však ideální rozlišení SVGA, které se blíží rozlišení PAL (725 x 576 bodů), ve kterém je většina filmů na DVD. Z tohoto důvodu nemusí projektor tolik přepočítávat obraz na výsledné rozlišení, což má negativní vliv na kvalitu obrazu.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....