Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dokonalá iluze kina ve vašem obývacím pokoji

Možná, že už máte ve své obývacím pokoji domácí kino a můžete si tak dopřát požitek z dokonalého prostorového zvuku. Přesto můžete mít pocit, že vám k úplné spokojenosti ještě něco chybí. Obří obraz. Zde se jako ideální prostředek nabízí projektor. Jak si v našem testu vedl model od Panasonicu?

O tom, jaké existují typy projektorů, čím se liší a jaké mají klady a zápory, jsme již psali v článku DLP projektory stále více vytlačují starší LCD projektory. Proto se nebudeme už více zabývat teorií a rovnou vám přinášíme test špičkového tříčipového LCD projektoru Panasonic PT-AE700, který byl navržen ve spolupráci s hollywoodskými studii tak, aby vám poskytl maximální požitek při sledování vašeho oblíbeného filmu.

Vzhled

Projektor Panasonic PT-AE700 má podobu elegantního nepravidelného stříbrného kvádru se zaoblenými hranami, který má rozměry 335 x 54 x 270 mm. Na pravé straně je projektor hluboký pouze 255 mm.

Přední straně projektoru dominuje výrazný objektiv s ručním ostřením, vedle kterého je malý joystick, který slouží k vertikálnímu a horizontálnímu posunu objektivu (lens shift). Tuto funkci velice oceníte v okamžiku, kdy potřebujete dostat obraz do určitého prostoru a nemůžete nebo nechcete hýbat se samotným projektorem. V takovém případě jen pohnete joystickem a obraz se posune žádaným směrem, bez jakéhokoli zkreslení.

Nalevo od objektivu naleznete kruhový infračervený senzor pro dálkový ovladač. Zbytek přední části vyplňuje výrazné žebrování s průduchy, které slouží k chlazení.

Ovládací prvky projektoru, kromě již zmiňovaného joysticku a vypínače, který je umístěn vzadu, naleznete na horní straně přístroje. Jedná se o osm kulatých kovových tlačítek. Největší z nich je Power, které zapíná a vypíná projektor z a do standby režimu.

Zde je třeba se zmínit, že pokud vypnete projektor tímto tlačítkem, tak ještě než se vypne spustí chlazení lampy. Vedle tlačítka Power je tlačítko Input pro přepínání vstupů, tlačítko Menu, čtyři směrová tlačítka a tlačítko Ester. Všechny tyto ovládací prvky je možné dobře nahmatat i ve tmě. Tlačítka doplňují ještě tři stavové diody (standby, lamp a temp). Mnohem výhodnější a pohodlnější je však při ovládání používat dálkový ovladač. Ten má jednu opravdu skvělou vychytávku, kterou je zelené luminiscenční tlačítko Light, které zapíná oranžové podsvětlení tlačítek, pokud klesne úroveň osvětlení pod určitou hodnotu.

Na zadní straně projektoru jsou umístěny kromě již zmiňovaného vypínače všechny potřebné vstupy. Pro připojení AV zařízení máte k dispozici vstupy HDMI, komponent, RGB (SCART), S-Video a video. Kromě toho však můžete k projektoru připojit přes D-Sub vstup PC nebo notebook. Mimo vstupů je zde i výstup Trigger, který využijete kupříkladu při použití elektrické projekční plochy.

Výbava

Projektor je vybaven třemi širokoúhlými 0,7“ LCD panely s přirozeným rozlišením 1280x720 obrazových bodů. Z dalších parametrů můžeme uvést hodnotu kontrastu 2000:1 a svítivost 1000 ANSI lumenů, kterou produkuje UHM lampa o výkonu 130W.

Již tyto parametry by již sami o sobě byly zárukou ostrého a detailního obrazu, ale přístroj je vybaven řadou technologií a funkcí, které mají napomoci k co nejdokonalejší zobrazení.

Jednou z nich je systém korekce barev CCM (Cinema Color Management), jehož úkolem je co nejvěrnější zobrazení barev. Optický systém s dynamickým nastavením světelného zisku nastavuje v reálném čase parametry projekce tak, aby bylo dosaženo přirozených přechodů mezi scénami. Další technologie Smooth Screen zmenšuje vzdálenost mezi jednotlivými obrazovými body, čímž se snaží s úspěchem vyřešit jednu z hlavních nevýhod LCD projektorů proti konkurenčnímu sytému DLP, kterou je viditelný rastr. Obraz by tak měl být ostřejší a jasnější, přičemž rastr je pouhým okem prakticky nerozpoznatelný.

K dokonalému požitku z promítaného obrazu navíc přispívá možnost zvolit si některý z přednastavených vyladěných režimů obrazu. Režim NORMAL je určen pro sledování různých zdrojů obrazu. Pokud používáte projektor v jasné místnosti můžete zvolit Režim DYNAMIC. Milovníci filmů naproti tomu ocení tři režimy, které byly navrženy speciálně pro ně.

Režim CINEMA1 byl pečlivě vyladěn tak, aby měl vzhled filmu. Režim CINEMA2 nabízí čistý a jasný obraz s vysokým kontrastem a CINEMA3 poskytuje obraz s hlubokými a sytými barvami. Nastvení VIDEO využijete při sledování video programů, jako je hudba nebo sport. Poslední režim NATURAL nabízí věrnou reprodukci barev obrazu ze zdroje zobrazení. Kromě těchto přednastavených režimů si však rovněž můžete podrobně nastavit jednotlivé parametry obrazu přesně podle svých potřeb a uložit do vlastního profilu.

Co se týče poměru stran obrazu, pak nabízí projektor kromě 16:9, který je mu vlastní, i 4:3 a 14:9 (Letterbox). Navíc však zde najdeme i JUST, který vstupní signál 4:3 horizontálně roztáhne s tím, že střed obrazu obrazu je méně zkreslený. Pokud využíváte signál obrazu Letterbox, můžete využít ZOOM, který obraz roztáhne a zachová přitom původní poměr stran.

Pro formát 4:3 jsou k dispozici ještě režimy ZOOM1, ZOOM2 a V SCROLL. Při nastavení na V SCROLL, který funguje při použití signálu WIDE768 je obraz promítán bez roztažení nebo zmenšení a je možné nastavit jeho vertikální polohu. Z dalších parametrů můžeme ještě zmínit vertikální korekci lichoběžníkového zkreslení až o 30° v obou směrech, přerušení projekce obrazu (FREEZE) nebo dočasné vypnutí obrazu (SHUTTER).

Hodnocení

Otestovali jsme projektor s plátnem o úhlopříčce 150 cm a se signálem z PC a DVD. Ve všech případech byl výsledkem velice kvalitní ostrý a detailní obraz. Nejlépe projektoru vyhovují potemnělé místnosti, ale poradil si i s jasným světlem. V tomto případě jsme ovšem museli používat výhradně režim Dynamic, protože při jiných režimech nebyl obraz tak jasný. To je ale obecný problém LCD projektorů, které nedosahují takové svítivosti jako DLP projektory.

Jinak jsme na projektoru neshledali žádné vážnější nedostatky. Ani při bližším pohledu nebyl rastr, který je další slabinou LCD projektorů, pouhým okem patrný. Snad jen by korekce lichoběžníkového zkreslení mohla být nejen vertikální, ale i horizontální.

Pokud to shrneme, jedná se o špičkový projektor navržený speciálně pro domácí kino, který vám za vaše peníze nabídne odpovídající protihodnotu. Doporučená maloobchodní cena tohoto přístroje je bez pěti korun rovných sedmdesát tisíc korun.

 

 Vlastnosti  

Počet LCD panelů:

Velikost panelu (úhlopříčka): 

0,7“ 

Poměr stran obrazu:

16:9 

Rozlišení: 

3x 921 600 (1280x720 pixelů) 

Objektiv:

Ruční zoom (1 – 2,0)/ s manuálním zaostřováním F 1,9 – 3,1, f 21,7 mm – 43,1 mm 

Projekční lampa: 

UHM lampa (130 W) 

Svítivost:

1000 ANSI lumenů 

Kontrast: 

2000:1 

Velikost obrazu: 

1,016 m – 5,080 m 

Vzdálenost projektoru od plátna: 

1,2 m – 12,4 m 

Vstupy: 

HDMI, komponent, S-Video, video, PC IN (D-sub HD 15-pinů) 

Výstupy: 

Trigger 

Rozměry: 

335 x 104 x 270 mm 

Hmotnost: 

3,6 kg 

Cena: 

69.995 Kč 

Autor:
  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 18 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

v diskusi nejsou příspěvky

19. června 2024

U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 1 příspěvek

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

v diskusi je 20 příspěvků

18. června 2024  16:51

Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 18 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...