Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dokonalá iluze kina ve vašem obývacím pokoji

Možná, že už máte ve své obývacím pokoji domácí kino a můžete si tak dopřát požitek z dokonalého prostorového zvuku. Přesto můžete mít pocit, že vám k úplné spokojenosti ještě něco chybí. Obří obraz. Zde se jako ideální prostředek nabízí projektor. Jak si v našem testu vedl model od Panasonicu?

O tom, jaké existují typy projektorů, čím se liší a jaké mají klady a zápory, jsme již psali v článku DLP projektory stále více vytlačují starší LCD projektory. Proto se nebudeme už více zabývat teorií a rovnou vám přinášíme test špičkového tříčipového LCD projektoru Panasonic PT-AE700, který byl navržen ve spolupráci s hollywoodskými studii tak, aby vám poskytl maximální požitek při sledování vašeho oblíbeného filmu.

Vzhled

Projektor Panasonic PT-AE700 má podobu elegantního nepravidelného stříbrného kvádru se zaoblenými hranami, který má rozměry 335 x 54 x 270 mm. Na pravé straně je projektor hluboký pouze 255 mm.

Přední straně projektoru dominuje výrazný objektiv s ručním ostřením, vedle kterého je malý joystick, který slouží k vertikálnímu a horizontálnímu posunu objektivu (lens shift). Tuto funkci velice oceníte v okamžiku, kdy potřebujete dostat obraz do určitého prostoru a nemůžete nebo nechcete hýbat se samotným projektorem. V takovém případě jen pohnete joystickem a obraz se posune žádaným směrem, bez jakéhokoli zkreslení.

Nalevo od objektivu naleznete kruhový infračervený senzor pro dálkový ovladač. Zbytek přední části vyplňuje výrazné žebrování s průduchy, které slouží k chlazení.

Ovládací prvky projektoru, kromě již zmiňovaného joysticku a vypínače, který je umístěn vzadu, naleznete na horní straně přístroje. Jedná se o osm kulatých kovových tlačítek. Největší z nich je Power, které zapíná a vypíná projektor z a do standby režimu.

Zde je třeba se zmínit, že pokud vypnete projektor tímto tlačítkem, tak ještě než se vypne spustí chlazení lampy. Vedle tlačítka Power je tlačítko Input pro přepínání vstupů, tlačítko Menu, čtyři směrová tlačítka a tlačítko Ester. Všechny tyto ovládací prvky je možné dobře nahmatat i ve tmě. Tlačítka doplňují ještě tři stavové diody (standby, lamp a temp). Mnohem výhodnější a pohodlnější je však při ovládání používat dálkový ovladač. Ten má jednu opravdu skvělou vychytávku, kterou je zelené luminiscenční tlačítko Light, které zapíná oranžové podsvětlení tlačítek, pokud klesne úroveň osvětlení pod určitou hodnotu.

Na zadní straně projektoru jsou umístěny kromě již zmiňovaného vypínače všechny potřebné vstupy. Pro připojení AV zařízení máte k dispozici vstupy HDMI, komponent, RGB (SCART), S-Video a video. Kromě toho však můžete k projektoru připojit přes D-Sub vstup PC nebo notebook. Mimo vstupů je zde i výstup Trigger, který využijete kupříkladu při použití elektrické projekční plochy.

Výbava

Projektor je vybaven třemi širokoúhlými 0,7“ LCD panely s přirozeným rozlišením 1280x720 obrazových bodů. Z dalších parametrů můžeme uvést hodnotu kontrastu 2000:1 a svítivost 1000 ANSI lumenů, kterou produkuje UHM lampa o výkonu 130W.

Již tyto parametry by již sami o sobě byly zárukou ostrého a detailního obrazu, ale přístroj je vybaven řadou technologií a funkcí, které mají napomoci k co nejdokonalejší zobrazení.

Jednou z nich je systém korekce barev CCM (Cinema Color Management), jehož úkolem je co nejvěrnější zobrazení barev. Optický systém s dynamickým nastavením světelného zisku nastavuje v reálném čase parametry projekce tak, aby bylo dosaženo přirozených přechodů mezi scénami. Další technologie Smooth Screen zmenšuje vzdálenost mezi jednotlivými obrazovými body, čímž se snaží s úspěchem vyřešit jednu z hlavních nevýhod LCD projektorů proti konkurenčnímu sytému DLP, kterou je viditelný rastr. Obraz by tak měl být ostřejší a jasnější, přičemž rastr je pouhým okem prakticky nerozpoznatelný.

K dokonalému požitku z promítaného obrazu navíc přispívá možnost zvolit si některý z přednastavených vyladěných režimů obrazu. Režim NORMAL je určen pro sledování různých zdrojů obrazu. Pokud používáte projektor v jasné místnosti můžete zvolit Režim DYNAMIC. Milovníci filmů naproti tomu ocení tři režimy, které byly navrženy speciálně pro ně.

Režim CINEMA1 byl pečlivě vyladěn tak, aby měl vzhled filmu. Režim CINEMA2 nabízí čistý a jasný obraz s vysokým kontrastem a CINEMA3 poskytuje obraz s hlubokými a sytými barvami. Nastvení VIDEO využijete při sledování video programů, jako je hudba nebo sport. Poslední režim NATURAL nabízí věrnou reprodukci barev obrazu ze zdroje zobrazení. Kromě těchto přednastavených režimů si však rovněž můžete podrobně nastavit jednotlivé parametry obrazu přesně podle svých potřeb a uložit do vlastního profilu.

Co se týče poměru stran obrazu, pak nabízí projektor kromě 16:9, který je mu vlastní, i 4:3 a 14:9 (Letterbox). Navíc však zde najdeme i JUST, který vstupní signál 4:3 horizontálně roztáhne s tím, že střed obrazu obrazu je méně zkreslený. Pokud využíváte signál obrazu Letterbox, můžete využít ZOOM, který obraz roztáhne a zachová přitom původní poměr stran.

Pro formát 4:3 jsou k dispozici ještě režimy ZOOM1, ZOOM2 a V SCROLL. Při nastavení na V SCROLL, který funguje při použití signálu WIDE768 je obraz promítán bez roztažení nebo zmenšení a je možné nastavit jeho vertikální polohu. Z dalších parametrů můžeme ještě zmínit vertikální korekci lichoběžníkového zkreslení až o 30° v obou směrech, přerušení projekce obrazu (FREEZE) nebo dočasné vypnutí obrazu (SHUTTER).

Hodnocení

Otestovali jsme projektor s plátnem o úhlopříčce 150 cm a se signálem z PC a DVD. Ve všech případech byl výsledkem velice kvalitní ostrý a detailní obraz. Nejlépe projektoru vyhovují potemnělé místnosti, ale poradil si i s jasným světlem. V tomto případě jsme ovšem museli používat výhradně režim Dynamic, protože při jiných režimech nebyl obraz tak jasný. To je ale obecný problém LCD projektorů, které nedosahují takové svítivosti jako DLP projektory.

Jinak jsme na projektoru neshledali žádné vážnější nedostatky. Ani při bližším pohledu nebyl rastr, který je další slabinou LCD projektorů, pouhým okem patrný. Snad jen by korekce lichoběžníkového zkreslení mohla být nejen vertikální, ale i horizontální.

Pokud to shrneme, jedná se o špičkový projektor navržený speciálně pro domácí kino, který vám za vaše peníze nabídne odpovídající protihodnotu. Doporučená maloobchodní cena tohoto přístroje je bez pěti korun rovných sedmdesát tisíc korun.

 

 Vlastnosti  

Počet LCD panelů:

Velikost panelu (úhlopříčka): 

0,7“ 

Poměr stran obrazu:

16:9 

Rozlišení: 

3x 921 600 (1280x720 pixelů) 

Objektiv:

Ruční zoom (1 – 2,0)/ s manuálním zaostřováním F 1,9 – 3,1, f 21,7 mm – 43,1 mm 

Projekční lampa: 

UHM lampa (130 W) 

Svítivost:

1000 ANSI lumenů 

Kontrast: 

2000:1 

Velikost obrazu: 

1,016 m – 5,080 m 

Vzdálenost projektoru od plátna: 

1,2 m – 12,4 m 

Vstupy: 

HDMI, komponent, S-Video, video, PC IN (D-sub HD 15-pinů) 

Výstupy: 

Trigger 

Rozměry: 

335 x 104 x 270 mm 

Hmotnost: 

3,6 kg 

Cena: 

69.995 Kč 

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 5 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...