Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dokonalá iluze kina ve vašem obývacím pokoji

Možná, že už máte ve své obývacím pokoji domácí kino a můžete si tak dopřát požitek z dokonalého prostorového zvuku. Přesto můžete mít pocit, že vám k úplné spokojenosti ještě něco chybí. Obří obraz. Zde se jako ideální prostředek nabízí projektor. Jak si v našem testu vedl model od Panasonicu?

O tom, jaké existují typy projektorů, čím se liší a jaké mají klady a zápory, jsme již psali v článku DLP projektory stále více vytlačují starší LCD projektory. Proto se nebudeme už více zabývat teorií a rovnou vám přinášíme test špičkového tříčipového LCD projektoru Panasonic PT-AE700, který byl navržen ve spolupráci s hollywoodskými studii tak, aby vám poskytl maximální požitek při sledování vašeho oblíbeného filmu.

Vzhled

Projektor Panasonic PT-AE700 má podobu elegantního nepravidelného stříbrného kvádru se zaoblenými hranami, který má rozměry 335 x 54 x 270 mm. Na pravé straně je projektor hluboký pouze 255 mm.

Přední straně projektoru dominuje výrazný objektiv s ručním ostřením, vedle kterého je malý joystick, který slouží k vertikálnímu a horizontálnímu posunu objektivu (lens shift). Tuto funkci velice oceníte v okamžiku, kdy potřebujete dostat obraz do určitého prostoru a nemůžete nebo nechcete hýbat se samotným projektorem. V takovém případě jen pohnete joystickem a obraz se posune žádaným směrem, bez jakéhokoli zkreslení.

Nalevo od objektivu naleznete kruhový infračervený senzor pro dálkový ovladač. Zbytek přední části vyplňuje výrazné žebrování s průduchy, které slouží k chlazení.

Ovládací prvky projektoru, kromě již zmiňovaného joysticku a vypínače, který je umístěn vzadu, naleznete na horní straně přístroje. Jedná se o osm kulatých kovových tlačítek. Největší z nich je Power, které zapíná a vypíná projektor z a do standby režimu.

Zde je třeba se zmínit, že pokud vypnete projektor tímto tlačítkem, tak ještě než se vypne spustí chlazení lampy. Vedle tlačítka Power je tlačítko Input pro přepínání vstupů, tlačítko Menu, čtyři směrová tlačítka a tlačítko Ester. Všechny tyto ovládací prvky je možné dobře nahmatat i ve tmě. Tlačítka doplňují ještě tři stavové diody (standby, lamp a temp). Mnohem výhodnější a pohodlnější je však při ovládání používat dálkový ovladač. Ten má jednu opravdu skvělou vychytávku, kterou je zelené luminiscenční tlačítko Light, které zapíná oranžové podsvětlení tlačítek, pokud klesne úroveň osvětlení pod určitou hodnotu.

Na zadní straně projektoru jsou umístěny kromě již zmiňovaného vypínače všechny potřebné vstupy. Pro připojení AV zařízení máte k dispozici vstupy HDMI, komponent, RGB (SCART), S-Video a video. Kromě toho však můžete k projektoru připojit přes D-Sub vstup PC nebo notebook. Mimo vstupů je zde i výstup Trigger, který využijete kupříkladu při použití elektrické projekční plochy.

Výbava

Projektor je vybaven třemi širokoúhlými 0,7“ LCD panely s přirozeným rozlišením 1280x720 obrazových bodů. Z dalších parametrů můžeme uvést hodnotu kontrastu 2000:1 a svítivost 1000 ANSI lumenů, kterou produkuje UHM lampa o výkonu 130W.

Již tyto parametry by již sami o sobě byly zárukou ostrého a detailního obrazu, ale přístroj je vybaven řadou technologií a funkcí, které mají napomoci k co nejdokonalejší zobrazení.

Jednou z nich je systém korekce barev CCM (Cinema Color Management), jehož úkolem je co nejvěrnější zobrazení barev. Optický systém s dynamickým nastavením světelného zisku nastavuje v reálném čase parametry projekce tak, aby bylo dosaženo přirozených přechodů mezi scénami. Další technologie Smooth Screen zmenšuje vzdálenost mezi jednotlivými obrazovými body, čímž se snaží s úspěchem vyřešit jednu z hlavních nevýhod LCD projektorů proti konkurenčnímu sytému DLP, kterou je viditelný rastr. Obraz by tak měl být ostřejší a jasnější, přičemž rastr je pouhým okem prakticky nerozpoznatelný.

K dokonalému požitku z promítaného obrazu navíc přispívá možnost zvolit si některý z přednastavených vyladěných režimů obrazu. Režim NORMAL je určen pro sledování různých zdrojů obrazu. Pokud používáte projektor v jasné místnosti můžete zvolit Režim DYNAMIC. Milovníci filmů naproti tomu ocení tři režimy, které byly navrženy speciálně pro ně.

Režim CINEMA1 byl pečlivě vyladěn tak, aby měl vzhled filmu. Režim CINEMA2 nabízí čistý a jasný obraz s vysokým kontrastem a CINEMA3 poskytuje obraz s hlubokými a sytými barvami. Nastvení VIDEO využijete při sledování video programů, jako je hudba nebo sport. Poslední režim NATURAL nabízí věrnou reprodukci barev obrazu ze zdroje zobrazení. Kromě těchto přednastavených režimů si však rovněž můžete podrobně nastavit jednotlivé parametry obrazu přesně podle svých potřeb a uložit do vlastního profilu.

Co se týče poměru stran obrazu, pak nabízí projektor kromě 16:9, který je mu vlastní, i 4:3 a 14:9 (Letterbox). Navíc však zde najdeme i JUST, který vstupní signál 4:3 horizontálně roztáhne s tím, že střed obrazu obrazu je méně zkreslený. Pokud využíváte signál obrazu Letterbox, můžete využít ZOOM, který obraz roztáhne a zachová přitom původní poměr stran.

Pro formát 4:3 jsou k dispozici ještě režimy ZOOM1, ZOOM2 a V SCROLL. Při nastavení na V SCROLL, který funguje při použití signálu WIDE768 je obraz promítán bez roztažení nebo zmenšení a je možné nastavit jeho vertikální polohu. Z dalších parametrů můžeme ještě zmínit vertikální korekci lichoběžníkového zkreslení až o 30° v obou směrech, přerušení projekce obrazu (FREEZE) nebo dočasné vypnutí obrazu (SHUTTER).

Hodnocení

Otestovali jsme projektor s plátnem o úhlopříčce 150 cm a se signálem z PC a DVD. Ve všech případech byl výsledkem velice kvalitní ostrý a detailní obraz. Nejlépe projektoru vyhovují potemnělé místnosti, ale poradil si i s jasným světlem. V tomto případě jsme ovšem museli používat výhradně režim Dynamic, protože při jiných režimech nebyl obraz tak jasný. To je ale obecný problém LCD projektorů, které nedosahují takové svítivosti jako DLP projektory.

Jinak jsme na projektoru neshledali žádné vážnější nedostatky. Ani při bližším pohledu nebyl rastr, který je další slabinou LCD projektorů, pouhým okem patrný. Snad jen by korekce lichoběžníkového zkreslení mohla být nejen vertikální, ale i horizontální.

Pokud to shrneme, jedná se o špičkový projektor navržený speciálně pro domácí kino, který vám za vaše peníze nabídne odpovídající protihodnotu. Doporučená maloobchodní cena tohoto přístroje je bez pěti korun rovných sedmdesát tisíc korun.

 

 Vlastnosti  

Počet LCD panelů:

Velikost panelu (úhlopříčka): 

0,7“ 

Poměr stran obrazu:

16:9 

Rozlišení: 

3x 921 600 (1280x720 pixelů) 

Objektiv:

Ruční zoom (1 – 2,0)/ s manuálním zaostřováním F 1,9 – 3,1, f 21,7 mm – 43,1 mm 

Projekční lampa: 

UHM lampa (130 W) 

Svítivost:

1000 ANSI lumenů 

Kontrast: 

2000:1 

Velikost obrazu: 

1,016 m – 5,080 m 

Vzdálenost projektoru od plátna: 

1,2 m – 12,4 m 

Vstupy: 

HDMI, komponent, S-Video, video, PC IN (D-sub HD 15-pinů) 

Výstupy: 

Trigger 

Rozměry: 

335 x 104 x 270 mm 

Hmotnost: 

3,6 kg 

Cena: 

69.995 Kč 

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 53 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Umělá inteligence Microsoftu má výpadek. Firmě nefunguje ani vyhledávač

v diskusi je 1 příspěvek

23. května 2024  15:56

Nasazení umělé inteligence úzce souvisí s internetovou dostupností. A právě nyní se ukazuje tato...

Bezpečné přihlašování je důležité. Vyzkoušet můžete tři známé aplikace

v diskusi jsou 3 příspěvky

23. května 2024

V dnešním digitálním světě se již téměř neobejdeme bez systému umožňujícího prokázat se...

Paleontolog: Dinosauři byli chytří jako opice. Stavěli pasti, předávali si kulturu

v diskusi jsou 2 příspěvky

23. května 2024

Premium Paleontolog Štěpán Pícha je odborným garantem Dinosauria Museum Prague. Plochu o velikosti menšího...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...