Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Kolik vlastně stojí procesor?

Velmi důležitým parametrem každého procesoru je kromě výkonu a pracovní frekvence také jeho cena. Ale kolik vlastně stojí jeden procesor? Proč je AMD levnější než Intel? A kdo na zákaznících nakonec více vydělá?

Velmi důležitým parametrem každého procesoru je kromě výkonu a pracovní frekvence také jeho cena. Ta ovlivňuje nejenom spotřebitele, ale i výrobce, neboť jeho snahou je (jak jinak) vyrábět co nejlevnější procesory (a prodávat je co nejdráže). To zvedá výdělky společnosti a má pochopitelně vliv na tvorbu cen vůči konkurenci.

Možná hlavním důvodem proč se velká část zákazníků odvrací od procesorů Intel, je jejich na první pohled vysoká cena. To je nesporný fakt a potvrdí ho i letmý pohled do ceníku, ať už té či oné počítačové firmy. Kdo ale na zákaznícíh více vydělává? AMD nebo Intel? A jak je možné, že jsou čipy od AMD levnější?

Wafer pro Pentium 4Konečnou cenu čipu ovlivňuje mnoho různých faktorů. Mezi tyto faktory spadá i použitá výrobní technologie. Mohlo by se zdát, že čím pokročilejší technologií je čip vyroben, tím bude dražší. Ale opak je pravdou. Čím pokročilejší výrobní technologií je čip vyroben, tím je pro výrobce jeho masová produkce levnější. Můžeme si to ukázat na příkladu Pentia 4.

Když Intel ohlásil přechod na 300mm wafery a 0.13 mikronový proces, mimo jiné se tím zmenšila velikost jádra na 131 milimetrů čtverečních. Intel také prohlásil, že díky tomu dokáže vyrábět procesory o 50 procent levněji než jejich konkurence.

Hezké tvrzení, nicméně jendoduchý výpočet nám ukazuje, že Intel je schopen vyrobit 497 procesorů Intel Pentium 4 Northwood z jednoho 300 mm waferu. Naproti tomu AMD v těchto chvílích není schopno tak velké (300mm) wafery při výrobě používat (ani ve své továrně v Drážďanech - Fab30), kde se produkují 0.13 mikronové Athlony XP s jádrem Thoroughbred. Takže se musí spokojit jen s osmi palcovými, 200 mm wafery.

A ačkoliv by se mohlo zdát, že Intel ani tak moc nepřeháněl, jeho argumenty se dají po kratší úvaze lehce vyvrátit. AMD má totiž v rukávu několik trumfů, které pomáhají společnosti udržet ceny procesorů nízko a úspěšně tak konkurovat Intelu.

Wafer pro Athlon XPTu nejpodstatnější výhodou proti Intelu má AMD v tom, že jeho procesory mají, co do rozměrů, menší jádro. Velikost procesoru Athlon XP s jádrem Thoroughbred je 84 milimetrů čtverečních, což je o 35 procent méně než jádro Pentia 4 (Northwood). Tak AMD může vyrobit 326 jader z jednoho 200 milimetrového waferu a to není zase o tolik méně, než kolik jich dokáže vyrobit Intel.

200 milimetrové wafery mají pro AMD ještě tu zajímavou výhodu, že jsou momentálně levnější jak větší 300 mm wafery, na které přešel Intel.

I tak se výrobní cena nových 0.13 mikronových procesorů Pentium 4 a Athlon XP pohybuje okolo 20 dolarů za kus, což je momentálně přibližně 700 Kč!

Jádra Pentia 4 Northwood jsou větší z toho důvodu, že obsahují více tranzistorů, než jeho konkurenti od AMD. Například Intel Pentium 4 Northwood má 55 milionů tranzistorů, Intel Pentium 4 Willamette (0.18) 42 milionů tranzistorů a AMD Athlon XP "jen" 37 milionů tranzistorů.

Pro fanoušky AMD je dobrá zpráva ta, že si firma bude moci do budoucna svoji cenovou politiku udržet. To zejména díky tomu, že jádra jejich procesorů budou vždy menší než jádra procesorů Intel vyrobených stejnou výrobní technologií. Například 0.09 mikronovou technologií vyrobené procesory Intel Pentium 4 s jádrem Prescott bude velké 90 milimetrů čtverečních, zatímco procesory AMD Clawhammer-S a Thunderbird-S, vyrobené stejnou technologií, jen 63 a 50 milimetrů čtverečních.

Ještě světlejší budoucnost pro AMD přijde až s přechodem na 300 mm wafery, kdy bude možné cenu ještě snížit. Otázkou je, jestli ono snížení bude vést k natolik kýženým slevám v obchodech. Asi těžko, protože AMD na svých procesorech momentálně zřejmě vydělává méně než Intel a tento stav dlouhodobě udržitelný není.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....