Některé požadavky jsou považovány za vzájemně se vylučující. U notebooků jsou to například „tenký“, „výkonný“, a „bezhlučně chlazený“. S novými procesory Core M vyrobenými 14nm technologií Intel takové produkty slibuje.
Šasi nových tabletů a notebooků by mělo být tenčí než 9 mm, firemní „reference design“, tedy ukázkový model, má tloušťku dokonce pouze 7,2 mm. Výkonově by nové modely měly předchozí generaci nízkonapěťových procesorů s velkou rezervou překonat. Klíčové je především nízké odpadní teplo, výrobcem definované TDP 4,5 W by mělo jít uchladit pasivně, tedy bez ventilátorů. A navíc by se měl prodloužit provoz na akumulátory.
Intel nové procesory představil ještě před začátkem konference IDF. První den se o nich ani nezmínil, ale druhý den na ně konečně přišla řeč. V rámci „Core M benchmarking session“ jsme se s prototypy tabletů s těmito procesory mohli podrobněji seznámit.
14 nanometrů, poloviční velikost
Procesory Core M jsou jako první vyrobeny 14nm technologií. Čekalo se na ni dlouho, Intel měl čipy uvést na trh již loni, ale komplikace při výrobě jejich uvedení zdržely. Na trh tak míří teprve nyní, prvními jimi osazenými stroji budou konvertibilní Aspire Switch 12 od Aceru, Transformer Book T300FA, Transformer T300 Chi a Zenbook US305 od Asusu, Latitude 13 7000 od Dellu, Envy x2 od HP a ThinkPad Helix od Lenova.
Vyšší hustota procesoru se samozřejmě pozitivně podepsala na jeho velikosti. Zabírá polovinu místa, než předchozí 22nm generace a odtučňovací kůrou prošel i mothearboard s chipsetem. Při testování jsme vyzkoušeli nejvýkonnější verzi Core M, nazvanou nepříliš zapamatovatelným označením 5Y70.
Je to 64bitový dvoujádrový procesor, podporuje hyperthreading, a tak dokáže současně zpracovat až čtyři programová vlákna. Základní takt je 1,1 GHz, ale pokud potřebuje, přetaktuje se v režimu Turbo až na 2,6 GHz. Má 4 MB L3 a 512 kb L2 vyrovnávací paměti, adresovat umí až 16 GB operační paměti.
Grafická část HD5300 pracuje v základním taktu 100 MHz, v maximu pak 850 MHz. Obslouží najednou až tři monitory, zvládne rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů, přehraje 4K video a v grafických testech si vede překvapivě dobře. Nový čip podporuje technologie DirectX 11.2, OpenGL 4.3 a OpenCL 2, práci s videem a konverzemi multimedií urychlí Quick Sync Video. Procesor podporuje stereoskopické zobrazení InTrue 3D a především Wireless Display 5.0, takže k tabletu můžete bezdrátově připojit monitor, televizor nebo projektor. Na bezdrátové nabíjení současná verze čipů připravena není.
Největší diskuze se pochopitelně týkaly ztrátového tepelného výkonu, který je určující především pro schopnost procesor uchladit a napájet. V základu je Core M 5Y70 nastaven na TDP 4,5 W. Výrobci zařízení si jej mohou přizpůsobit na TDP 3 W pro extrémně úsporné konfigurace až po 6 W pro ta zařízení, kde bude hrát prim výkon. Procesor se může krátkodobě dostat až na TDP 15W.
Jak jsme vyzkoušeli, při běžné práci (prohlížení webu, streamování YouTube, editace dokumentů) je tablet s tímto procesorem velmi svižný a zcela chladný. Pokud jej vytížíme výkonovými testy a držíme jej v ruce, nebo postavíme do stojánku (cirkuluje vzduch) kryt se ohřeje na bezproblémových 28 °C (podle bezkontaktního teploměru). Jakmile jej však položíme na měkký polstrovaný gauč a kolem krytu přestane vzduch proudit, kryt se při velké zátěži (po zhruba patnácti minutách) rozehřeje na docela vysokou teplotu, odhadem 40 °C (teploměr nám již pro jistotu nepůjčili). Takový scénář, tedy dlouhodobá plná zátěž a zamezené proudění vzduchu, však často nenastane.
Pokud by takový stav trval příliš dlouho, procesor může vystoupat až ke svému povolenému maximu (konstrukční je 97 °C, provozní bude zhruba kolem 75 °C), kdy bude uměle zpomalen, a systém tak zajistí jeho ochlazení. Do takové situace, která by znamenala významné snížení výkonu, jsme během našich krátkých pokusů procesor nedostali.
Core M-5Y70 oproti Core i5-4302Y | nárůst rychlosti |
---|---|
Produktivita v kancelářských aplikacích | až 19 % |
Výkon při webových aplikacích | až 12 % |
Výdrž akumulátoru | až 1,7 hodiny |
3D grafika | až 47 % |
Konverze videa | až 82 % |
Editace multimedií | až 11 % |
Ve výkonových testech ukazuje 5Y70 konkurenci záda. Začněme grafickou částí, ve 3D Mark IceStorm Unlimited jsme naměřili 50 340 bodů. Přitom dosavadní výkonový král tabletů, NVidia Tegra K1, v tomto testu dosahuje „jen“ kolem 22 tisíc bodů.
Zkusili jsme i Cinebench 11.5, v OpenGL testu dosáhl velmi slušných 16,03 fps, výpočetní jednotka si vedla také velmi dobře, ve stejném testu dostala 2,60 bodu. Test práce s webem SunSpider zvládl zkoušený systém za 116 ms.
Technici Intelu nám ukázali i srovnání s procesory Atom současné generace (BayTrail), kde systém s Core M předvedl dramaticky rychlejší odezvy i zpracování složitějších úloh, nicméně se o něm nebudeme více rozepisovat, protože v použitých konfiguracích byly velké rozdíly i mimo procesory (srovnávací systém měl pomalejší eMMC úložiště a 2 GB RAM, nový SSD a 4 GB RAM).
Nové procesory se do nejlevnějších tabletů a konvertiblů hned tak nedostanou, zaváděcí cena 5Y70 činí v přepočtu zhruba šest tisíc korun. Ovšem netušíme, za kolik je budou ve velkém nakupovat velcí výrobci.