Procesory Intel Core M přinesou tabletům výkon a notebookům ticho

San Francisco (Od zpravodaje Technet.cz) - Vyzkoušeli jsme inženýrské vzorky tabletů s novými procesory Intel Core M. Nabízí rekordní poměr výkonu ke ztrátovému teplu, jimi osazená zařízení tak utáhnou „běžný provoz“ a zároveň se obejdou bez ventilátoru. Mimo nich nám Intel ukázal i nové supervýkonné procesory Haswell E.
Oproti předchozí 22nm generaci zabírá procesor poloviční plochu a má i menší...

Oproti předchozí 22nm generaci zabírá procesor poloviční plochu a má i menší profil. O více než polovinu se snížila i velikost vzorové základní desky. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Některé požadavky jsou považovány za vzájemně se vylučující. U notebooků jsou to například „tenký“, „výkonný“, a „bezhlučně chlazený“. S novými procesory Core M vyrobenými 14nm technologií Intel takové produkty slibuje.

Šasi nových tabletů a notebooků by mělo být tenčí než 9 mm, firemní „reference design“, tedy ukázkový model, má tloušťku dokonce pouze 7,2 mm. Výkonově by nové modely měly předchozí generaci nízkonapěťových procesorů s velkou rezervou překonat. Klíčové je především nízké odpadní teplo, výrobcem definované TDP 4,5 W by mělo jít uchladit pasivně, tedy bez ventilátorů. A navíc by se měl prodloužit provoz na akumulátory.

Intel nové procesory představil ještě před začátkem konference IDF. První den se o nich ani nezmínil, ale druhý den na ně konečně přišla řeč. V rámci „Core M benchmarking session“ jsme se s prototypy tabletů s těmito procesory mohli podrobněji seznámit.

Za novými procesory jsme vyjeli až do 33. patra hotelu Intercontinental. Výhled z terasy během čekání.

14 nanometrů, poloviční velikost

Procesory Core M jsou jako první vyrobeny 14nm technologií. Čekalo se na ni dlouho, Intel měl čipy uvést na trh již loni, ale komplikace při výrobě jejich uvedení zdržely. Na trh tak míří teprve nyní, prvními jimi osazenými stroji budou konvertibilní Aspire Switch 12 od Aceru, Transformer Book T300FA, Transformer T300 Chi a Zenbook US305 od Asusu, Latitude 13 7000 od Dellu, Envy x2 od HP a ThinkPad Helix od Lenova.

Vyšší hustota procesoru se samozřejmě pozitivně podepsala na jeho velikosti. Zabírá polovinu místa, než předchozí 22nm generace a odtučňovací kůrou prošel i mothearboard s chipsetem. Při testování jsme vyzkoušeli nejvýkonnější verzi Core M, nazvanou nepříliš zapamatovatelným označením 5Y70.

Motherboard tabletu, na kterém lze svižně pracovat ve Windows. Pod měděným pouzdrem je procesor, zelené PCB po straně je bezdrátová komunikační karta.

Inženýrský vzorek zadní stěny tabletu. Pouzdro procesoru se jí bude přímo (přes teplovodivou pastu) dotýkat a tím odvádět teplo procesoru do celé plochy krytu.

Je to 64bitový dvoujádrový procesor, podporuje hyperthreading, a tak dokáže současně zpracovat až čtyři programová vlákna. Základní takt je 1,1 GHz, ale pokud potřebuje, přetaktuje se v režimu Turbo až na 2,6 GHz. Má 4 MB L3 a 512 kb L2 vyrovnávací paměti, adresovat umí až 16 GB operační paměti.

Grafická část HD5300 pracuje v základním taktu 100 MHz, v maximu pak 850 MHz. Obslouží najednou až tři monitory, zvládne rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů, přehraje 4K video a v grafických testech si vede překvapivě dobře. Nový čip podporuje  technologie DirectX 11.2, OpenGL 4.3 a OpenCL 2, práci s videem a konverzemi multimedií urychlí Quick Sync Video. Procesor podporuje stereoskopické zobrazení InTrue 3D a především Wireless Display 5.0, takže k tabletu můžete bezdrátově připojit monitor, televizor nebo projektor. Na bezdrátové nabíjení současná verze čipů připravena není.

14nm technologicí budou vyráběny i Core i3, i5 a i7, které na trh přijdou v prvním čtvrtletí příštího roku pod názvem Skylake.

Největší diskuze se pochopitelně týkaly ztrátového tepelného výkonu, který je určující především pro schopnost procesor uchladit a napájet. V základu je Core M 5Y70 nastaven na TDP 4,5 W. Výrobci zařízení si jej mohou přizpůsobit na TDP 3 W pro extrémně úsporné konfigurace až po 6 W pro ta zařízení, kde bude hrát prim výkon. Procesor se může krátkodobě dostat až na TDP 15W.

Jak jsme vyzkoušeli, při běžné práci (prohlížení webu, streamování YouTube, editace dokumentů) je tablet s tímto procesorem velmi svižný a zcela chladný. Pokud jej vytížíme výkonovými testy a držíme jej v ruce, nebo postavíme do stojánku (cirkuluje vzduch) kryt se ohřeje na bezproblémových 28 °C (podle bezkontaktního teploměru). Jakmile jej však položíme na měkký polstrovaný gauč a kolem krytu přestane vzduch proudit, kryt se při velké zátěži (po zhruba patnácti minutách) rozehřeje na docela vysokou teplotu, odhadem 40 °C (teploměr nám již pro jistotu nepůjčili). Takový scénář, tedy dlouhodobá plná zátěž a zamezené proudění vzduchu, však často nenastane.

Pokud by takový stav trval příliš dlouho, procesor může vystoupat až ke svému povolenému maximu (konstrukční je 97 °C, provozní bude zhruba kolem 75 °C), kdy bude uměle zpomalen, a systém tak zajistí jeho ochlazení. Do takové situace, která by znamenala významné snížení výkonu, jsme během našich krátkých pokusů procesor nedostali.

Rozdíl jednoho roku podle Intelu
Core M-5Y70 oproti Core i5-4302Ynárůst rychlosti
Produktivita v kancelářských aplikacíchaž 19 %
Výkon při webových aplikacíchaž 12 %
Výdrž akumulátoruaž 1,7 hodiny
3D grafikaaž 47 %
Konverze videaaž 82 %
Editace multimediíaž 11 %

Ve výkonových testech ukazuje 5Y70 konkurenci záda. Začněme grafickou částí, ve 3D Mark IceStorm Unlimited jsme naměřili 50 340 bodů. Přitom dosavadní výkonový král tabletů, NVidia Tegra K1, v tomto testu dosahuje „jen“ kolem 22 tisíc bodů.

Zkusili jsme i Cinebench 11.5, v OpenGL testu dosáhl velmi slušných 16,03 fps, výpočetní jednotka si vedla také velmi dobře, ve stejném testu dostala 2,60 bodu. Test práce s webem SunSpider zvládl zkoušený systém za 116 ms.

Přípravy koláže v Photoshop Lightroom zvládl systém s Core M podstatně rychleji, než s aktuálním Atomem (BayTrail). Úloha byla spuštěna na obou strojích ve stejnou chvíli.

Technici Intelu nám ukázali i srovnání s procesory Atom současné generace (BayTrail), kde systém s Core M předvedl dramaticky rychlejší odezvy i zpracování složitějších úloh, nicméně se o něm nebudeme více rozepisovat, protože v použitých konfiguracích byly velké rozdíly i mimo procesory (srovnávací systém měl pomalejší eMMC úložiště a 2 GB RAM, nový SSD a 4 GB RAM).

Nové procesory se do nejlevnějších tabletů a konvertiblů hned tak nedostanou, zaváděcí cena 5Y70 činí v přepočtu zhruba šest tisíc korun. Ovšem netušíme, za kolik je budou ve velkém nakupovat velcí výrobci.

Další želízka v ohni

Atom Moorefield pro androidí tablety, Haswell E pro high-end PC

Atom Moorefield

Intel chce samozřejmě obsadit i tu část trhu, kde při jeho vzniku zaváhal a chyběl: tablety a chytré telefony s operačním systémem Android. Čtyřjádrový Atom Moorefield Z3580 má při srovnání s ARMovým MTK 6592 v běžném provozu výrazně rychlejší reakce, podle Intelu při „zhruba stejné“ výdrži na akumulátory. To jsme zatím neměli možnost ověřit.

Intel chce tyto procesory osazovat společně s jejich komunikačním čipem pro mobilní datové přenosy LTE (cat 6, tedy až 300 Mbit/s downlink).

Srovnání výkonu tabletů se špičkovým osmijádrovým armovým čipem Mediatek MTK6592 se čtyřjádrovým Atomem Moorefield Z3580 ...

... navzdory dvojnásobnému počtu jader konkurenta byl vždy rychlejší Atom. Mobilní aplikace tolik jader zpravidla využít nedovedou.

Podle Intelu nejvýkonnější sestava na světě. Nejvyšší verze procesoru Haswell E byla totiž ještě výrazně přetaktována.

Haswell E. E jako „extreme“

Stejně jako u předchozí generace IvyBridge, i Haswell dostal ve druhé polovině životního cyklu verzi „E“, značící extrémní edici. Trojice procesorů (i7 5820, 5930 a 5960) nabízí 6, respektive 8 jader, 15, respektive 20 MB L3 vyrovnávací paměti a až 3,5 GHz základní taktovací frekvence. Ztrátový tepelný výkon (TDP) je ve všech třech případech 140 W. Nárůst výkonu edice E je podle Intelu až 30 %.

V San Francisku byla k vidění ukázková konfigurace s nejvyšší verzí i7 5960, z 3,5 GHz v turbo režimu přetaktované na 4,7 GHz. Systém byl osazen 16 GB DDR 4 paměti Cosair a RAID 0 polem SSD disků Intel. Na výkonové testy nezbyl čas, nicméně export tříminutového 4K videa s efekty ze střižny trval méně než tři minuty, probíhalo tedy v kratším než reálném čase. Střižna dokázala i díky rychlým diskům a paměti plně vytížit všech osm jader (x2 díky HT).

Nejčtenější

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

Apple uvedl „tekuté sklo“, zcela mění design systému pro všechna zařízení

Technologický gigant Apple se rozhodl zcela přepracovat vizáž operačního systému pro všechna svá zařízení. Je to největší změna designu od roku 2013, kdy byl představen systém iOS 7. Soustředí se na...

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

Slavná letadlová loď Enterprise jde do šrotu. Bude to náročná operace

Osud nejstarší americké letadlové lodě s jaderným pohonem je definitivně zpečetěn. Námořnictvo podepsalo kontrakt na její demontáž. Část recyklované ocele skončí v novém plavidle stejného jména.

Ruš, nebo budeš zrušen. Na Ukrajině probíhá revoluce elektronického boje

Od našich zpravodajů na Ukrajině Je to neviditelná součást války, ale možná nejdůležitější. S masivním nasazením dronů na Ukrajině se pojí i revoluce v elektronickém boji, obě strany se neustále snaží překonat protivníkovy rušičky a...

17. června 2025

Příběh mého modelu: Dokončit model „Turbíka“ trvalo čtvrt století

Než něco vyhodíte, dobře si to rozmyslete. To platí i v modelařině. Tento příběh odloženého a znovu nalezeného modelu nám poslal Lukáš Ondák. Po 26 letech se vrátil ke stavbě modelu stroje Let L-410...

17. června 2025

Kdy sopka vybuchne znovu? Červnová erupce Etny ukázala, že stromy napovědí

Premium

Pozoruhodný objev: krátce před erupcí vulkánu bývá listí na okolních stromech zelenější než obvykle. Vegetace v okolí sopek se proto bude hlídat z vesmíru. Sopky jsou fascinující. Nespoutané a...

16. června 2025

Před sto lety vznikl tábor Artěk, pionýrská legenda na Krymu

16. června 1925 se na Krymu otevřel první sovětský pionýrský tábor Artěk. Zdravotní zařízení pro děti nemocné tuberkulózou se postupně proměnilo v prestižní rekreační centrum mládeže, kam jezdily...

16. června 2025

Videochat dostává novou, ale drahou dimenzi. „Přenese“ vás do místnosti

Nepotřebujete žádné brýle s virtuální nebo rozšířenou realitou ani sluchátka, abyste měli pocit, že člověk s nímž komunikujete, opravdu sedí na druhém konci stolu. Zařízení HP Dimension s Google Beam...

16. června 2025

Firma shání legendární stíhačky Phantom. Chce je používat k vypouštění družic

Potřebujete dostat nějaký drobný náklad na nízkou oběžnou dráhu Země? Brzo se budete moci obrátit na americkou společnost Starfighters International. Chce nakoupit flotilu legendárních námořních...

16. června 2025

Když kus Slunce spadne na zem. Vševěd ví o kráterech po dopadu meteoritů

Premium

Bylo pozdní jaro, tak roku 66 500 000 př. n. l. plus minus milion let. Z ničeho nic se nad místy, kterým dnes říkáme Severní Amerika, objevila obří ohnivá koule. Dinosauři se nestačili ani ohlédnout,...

15. června 2025

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

15. června 2025  9:20

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

15. června 2025

Móda mezi šrapnely. Pro materiál na zákopový prsten někdy riskovali i život

Z hlediska vojenských dějin lze o prstenech říci, že se jedná o ozdobu historicky pevně spojenou s prostředím armády. Podle řecké mytologie byl prvním nositelem prstenu bájný Prométheus a...

14. června 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Příběh mého modelu: Svítily mu oči. MiG-21 byl pro pilota překvapením

Soutěž

Přinášíme vám první příběh z naší letní modelářské soutěže. Modelář Aleš Růženec se s námi podělil o okolnosti vzniku svého modelu letounu MiG-21. Brzy se můžete těšit na další příspěvky čtenářů do...

14. června 2025

AI udělala chybu za miliardu dolarů. Zapamatovala si celé knihy. Hrozí soud

Velké jazykové modely na pozadí všelijakých chatbotů se často učí na datech chráněných autorských zákonem. Podle svých vývojářů se pohybují v mezích zákona. Umělá inteligence totiž z absorbovaného...

13. června 2025  9:42,  aktualizováno  9:42
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.