Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Před pár lety by to byl naprostý zázrak. Otestovali jsme tablet s Core M

  0:03
Redakci Technet.cz se na tři dny dostal exkluzivně do rukou konvertibilní tablet Asus T300FA s novým 14nm procesorem Intel Core M. Potěšil zcela bezhlučným chodem, vysokým výkonem a solidní výdrží na akumulátory. Přinášíme podrobnou recenzi.

Špatně nastavené systémové datum nás při vydávání článku potrápilo. V té době byl notebook nejspíše ještě v továrně. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Ještě nebyl oficiálně uveden na trh a není známá ani cena, ale předpokládá se, že se bude pohybovat kolem šestnácti tisíc korun. Což by za 12,5" pasivně chlazený tablet s vysokým výkonem, solidní výdrží akumulátoru a dokovací stanicí s klávesnicí a 500GB pevným diskem nebylo vůbec špatné.

Asus Transformer Book F300TA bude jedním z prvních dostupných konvertibilních zařízení s novou generací 14nm procesorů Broadwell. Na pár dní se dostal do ČR a jako jediná redakce jsme jej mohli krátce otestovat.

Konvertibilní kamasutru nečekejte

Asus se u nového Transformer Booku nepustil do žádných extravagancí. Tabletová část se po připnutí k dokovací klávesnici chová jako displej běžného notebooku, takže jej lze vyklopit do pracovní polohy, nebo přiklopit pro přenos. Nemůžete jej přiklapnout obráceně jako u Aceru Switch, ani přetočit přes rovinu klávesnice jako u Lenovo Yoga. Škoda, že je možnost vyklopení relativně omezená, odhadem na 120° od roviny podložky, na které je položen.

Klávesnici odpojíte stiskem jednoho tlačítka. Spojení působí robustně, ale díky...

Klávesnici odpojíte stiskem jednoho tlačítka. Spojení působí robustně, ale díky drobné vůli se tabletová část trochu viklá.

Multidotekový displej má úhlopříčku 12,5", tedy zhruba 31,8 centimetru. Tím se řadí mezi opravdu velké tablety, nebo naopak (po přicvaknutí ke klávesnici) spíše menší notebooky. Rozlišení 1366 x 768 pixelů je skromné, ale při běžné práci ve Windows docela příjemné. Plné HD bychom však viděli raději, při práci se velkými excelovskými tabulkami, grafickými aplikacemi, nebo třeba videostřižnou dává mnohem více pracovního prostoru. IPS panel však produkuje výborný obraz, potěší i širokými pozorovacími úhly - tak, jak je u tabletu potřeba.

V rámečku displeje najdete čelní kameru, která kvalitou rozhodně neohromí - při nižší hladině osvětlení produkuje velmi výrazný šum, ani v dobrém světle nemá bůhvíjakou kresbu. Pro videokonference je však plně funkční. Zadní kamera pro pořizování fotografií chybí. Špatný je vestavěný mikrofon, při zkušebním Skype hovoru byla jeho síla zvuku slabá a hlas zahuhlaný. Projev vestavěného reproduktoru (ano, tablet hraje monofonně) je však povedený, plný, výrazný a vokál perfektně srozumitelný.

Fotogalerie

Na tabletové části výrobce připravil jeden microUSB port pro připojení USB paměti nebo jiné periferie, microHDMI pro připojení monitoru nebo televizoru, kombinovaný Jack 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek a mikrofonu a konektor pro napájecí adaptér. A také slot pro MicroSDHC paměťové karty. Podle oficiálních informací by měla existovat i verze se slotem pro SIM kartu a datovým modemem, náš kus je však neměl.

Připnutím dokovací klávesnice získáte dva USB porty, jeden 2.0, druhý 3.0. Klávesnice a multidotykový touchpad jsou shodné s jinými konvertibilními notebooky a malými ultrabooky značky. Klávesnice je při psaní hlučnější, ale píše se na ni dobře. Touchpad má hodně tuhý chod rohových tlačítek.

Skvělou věcí je šachta pro 2,5" pevný disk, který v našem případě výrobce osadil 500GB modelem Hitachi, ale po odstranění dvou šroubků tam můžete vložit jakýkoli jiný a v budoucnosti tak úložný prostor rozšířit. Pokud nedochází k datovému přenosu, je disk vypnut a tak zbytečně neubírá energii z akumulátoru.

Pod klávesnicí je umístěn snadno vyměnitelný pevný disk.

Pod klávesnicí je umístěn snadno vyměnitelný pevný disk.

Propojení obou částí realizuje proprietární konektor, v systému se však chová jako USB. Klávesnici můžete kdykoli odpojit a připojit, ale samozřejmě ne během používání pevného disku - to by vedlo k chybám.

Tabletová část váží 807 gramů, dokovací klávesnice 816 gramů. To jednak znamená, že celý počítač váží 1,62 kg a jednak, že jsou obě části příjemně vyvážené. Ani při položení na klín se nemá konvertibilní notebook tendenci překotit.

Rychlík s horkými zády

Tím nejzajímavějším je však u T300FA použitý procesor. Je to základní model řady Core M, nazvaný 5Y10. Jeho nejvýkonnějšího sourozence jsme krátce vyzkoušeli během konference IDF v San Francisku.

14nm procesory Intel Core M se vyznačují zatím nejmenším množstvím odpadního tepla vůči výpočetnímu výkonu, který u x86 procesorů existuje. Výkonný procesor 5Y10 je tak v testovaném Asusu chlazen pouze pasivně, není tedy vybaven jakýmkoli ventilátorem. Pokud zrovna nepřenášíte data na přídavný pevný disk, který v provozu maličko hluku samozřejmě produkuje, je notebook zcela tichý.

Chlazení procesoru tak zajišťuje pouze zadní stěna tabletové části, ke které je přes teplovodivou pastu přimknut. Ve chvíli, kdy v redakčním systému píšu tyto řádky (k tomu poslouchám hudbu ze Spotify, mám spuštěný Skype, mailového klienta, a několik webů včetně Facebooku - vždyť je sobota) má zadní kryt v nejteplejším místě 32,2 °C, na straně displeje jsme naměřili 31,3 °C. Což je zcela v pořádku.

Tlačítka jsou na zadní straně v rohu. Mimo obligátního zapínacího a regulace...

Tlačítka jsou na zadní straně v rohu. Mimo obligátního zapínacího a regulace hlasitosti zde najdete i „Windows 8“ tlačítko pro návrat na hlavní obrazovku s dlaždicemi.

Pokud trochu zatopíme pod kotlem, sledujeme streamované HD video, děláme hromadné konverze obrázků atp., ohřeje se zadní kryt i na 46 °C (displej na cca 40 °C) což již na dotyk vnímáme jako nepříjemné teplo. Pokud jsme ještě přitvrdili a vytížili procesor zhruba na hodinu na plný výkon a snažili se i částečně zatížit grafickou jednotku, dosáhla teplota krytu 50 °C (displej do 46 °C), což už je docela horký povrch. Pokud jej při plné zátěži položíte do peřin a zamezíte tak cirkulaci vzduchu, teplota vystoupá i výše, ale to je jednak nepravděpodobný scénář a jednak nezodpovědnost uživatele - nic takového nelze doporučit ani u stroje s aktivním chlazením (které v tu chvíli peřinou ucpete).

Výkon: ve většině situací více než dostatečný, na pasivně chlazený stroj úctyhodný

V T300FA má procesor k dispozici 4 GB operační paměti. Při běžné kancelářské činnosti a sledování multimedií nemáte pocit jakéhokoli výkonového omezení, respektive, máte pocit výkonové rezervy. Při práci s multimédii je hlavním omezením pomalé eMMC uložiště s kapacitou 64 GB, škoda, že výrobce nezvolil rychlejší SSD, to malé prodražení by snad zákazníci akceptovali. Takto brání v plném využití potenciálu procesoru.

Systém jsme podrobili standardní sestavě výkonových testů, jejich výsledky jsme shromáždili do následující tabulky.

testvýsledek
PC Mark 08 - Home    2 042 bodů
PC Mark 08 - Home (s OpenCL akcelerací)    2 109 bodů
PC Mark 08 - Work    2 580 bodů
PC Mark 08 - Creative    1 571 bodů
3D Mark 13 - Ice Strom  31 006 bodů
3D Mark 13 - Ice Storm Extreme  22 230 bodů (cca 130 fps)
3D Mark 13 - Ice Strom Unlimited  41 549 bodů
3D Mark 13 - Cloud Gate    2 925 bodů
3D Mark 13 - Sky Diver    1 417 bodů
Cinebench 11.5R - Open GL    12,26 fps
Cinebench 11.5R - CPU      1,68 bodu
GeekBench 2.4    4 298 bodů
GeekBench 3 - jedno jádro    1 937 bodů
GeekBench 3 - všechna jádra    3 924 bodů
SunSpider 1.0.2    170,8 ms
ATTO - přenos 1 MB souboru (eMMC)0,70 MB/s zápis, 2,9 MB/s čtení
ATTO - přenos 8 MB souboru (eMMC)5 MB/s zápis, 15,2 MB/s čtení
HD Tune - přenosová rychlost (eMMC)min: 34,9 MB/s, max: 41,4 MB/s
HD Tune - přístupová doba (eMMC)0,4 ms
HD Tune - přenosová rychlost (HDD)min: 55,2 MB/s , max: 107 MB/s
HD Tune - přístupová doba (HDD)19,7 ms

Z výsledků je patrný dostatek výkonu. Oproti nejnovější generaci procesoru Atom (BayTrail), kterým byly pasivně chlazené tablety s Windows 8 osazovány (např. Acer Switch 10 - recenze), je nárůst výpočetního výkonu zhruba o 60 - 70 procent, grafického výkonu o více než 100 procent. Jestliže již s ním bylo možné docela pohodlně zvládnout „běžnou kancelářskou agendu“, v případě Asusu s Core M jde o naprosto plnohodnotně výkonný notebook.

Reálný příklad? Dávková konverze 150 fotografií z 20 Mpix digitálního fotoaparátu trvala v Irfan View (snížení rozlišení, zvýšení komprese, uložení pod novým jménem) celkem 68 sekund, což je velice dobrý výsledek.

Takto nálepka bude nějakou dobu znamenat, že je ultramobilní počítač osazen...

Tato nálepka bude nějakou dobu znamenat, že je ultramobilní počítač osazen procesorem s nejlepším poměrem ztrátového tepla k výkonu.

A jak ukázaly grafické benchmarkové testy, grafický čip HD5300 není žádné herní dělo, ale starší, nebo méně náročné hry si s ním zahrajete.

Šest hodin při opatrném použití

Nízké odpadní teplo procesoru samozřejmě znamená i nižší spotřebu elektrické energie a tím delší výdrž na akumulátor. Ten v T300FA má kapacitu 30,8 Wh.

Při nenáročné kancelářské práci a občasným využitím internetu se na jedno nabití hravě dostanete přes šest hodin. Pokud si k tomu pustíte streamovanou hudbu, občas nějaké video a hodně surfujete po webu, klesne výdrž spíše k pěti hodinám. Pokud vypnete wi-fi a čtete texty, případně píšete, dostanete se i přes sedm hodin. Vždy s příjemným nastavením jasu, jeho utlumením lze výdrž prodloužit, samozřejmě na úkor komfortu.

Závěr: ticho vítězí

Ačkoli se notebook kritice nevyhnul, je potřeba zdůraznit, že před několika málo lety bychom notebook této velikosti, s tak vysokým výkonem, takovou výdrží na baterie a navíc s bezhlučným pasivním chlazením považovali za naprostý zázrak. Asus T300FA je první stroj s novou 14nm generací procesorů Intel Core M, který se dostal do České republiky. Takže teprve uvidíme, co z jejich potenciálu vytěží jiní výrobci.

  • Nejčtenější

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tragické a vzácné. Vědci potvrdili první úmrtí na reinfekci koronavirem

V Nizozemsku vědci zaznamenali případ úmrtí ženy, která se podruhé nakazila virem SARS-CoV-2. Jak naznačují i okolnosti...

Nenaplněný příběh nejrychlejší stíhačky světa YF-12A ze Skunčích dílen

Špionážní letoun Lockheed A-12 pro CIA posloužil jako platforma pro připravovanou záchytnou stíhačku létající...

Stačí jen pár lidí a riziko nákazy vyletí. Matematika pandemie je zrádná

Čím víc lidí pohromadě, tím větší riziko nákazy. Tomu zřejmě už rozumí každý. Jak rychle ale roste riziko nákazy s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Messenger od Facebooku se mění. Má nové logo i funkce, ale nelíbí se všem

Uživatele tento týden přivítalo nové logo komunikační aplikace Messenger. Naznačuje tím, že se pokračuje v ohlašovaném...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Co očekávat od nového iPadu, který se chystá představit Apple

Apple se v úterý v podvečer chystá uvést novinky, jak slíbil minulý týden. Kvůli různým únikům jsou si někteří...

Lidé jsou nepoučitelní. Nejčastější slabá hesla wi-fi routerů roku 2020

Analytici společnosti ESET naskenovali více než sto tisíc routerů v německých sítích a vytvořili seznam nejčastěji...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Pro ty, kdo potřebují výkon. Legion 5 nabízí hodně za rozumnou cenu

Lenovo Legion 5 je poctivě zpracovaný notebook, který většinu času příliš neotravuje hlukem chlazení, většinu portů...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...