Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Největší notebooková revoluce posledních let: stále připojené PC

Barcelona (Od zpravodajů Technet.cz) - Na barcelonském výstavišti jsme potkali všechny tři notebooky, které zahajují novou éru počítačů. Takzvané „always connected PC“, tedy „stále připojená PC“, budou i ve spánku stále připojena k internetu a budou tak vše udržovat aktuální a synchronizované. Díky procesorům ARM vydrží na jedno nabití až 20 hodin.
Jedním z prvních „always connected PC“ je Lenovo MiiX 630

Jedním z prvních „always connected PC“ je Lenovo MiiX 630 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Ve světě chytrých telefonů to považujeme za naprosto samozřejmé. Telefon vytáhneme z kapsy, stiskem tlačítka rozsvítíme displej a předpokládáme, že vše je aktuální - jsou stažené nové e-maily, schůzky a upomínky v kalendáři, nové články ze sledovaných zdrojů, příspěvky na sociálních sítích. I když je telefon pouze v režimu pohotovosti, stále čile komunikuje prostřednictvím internetu tak, aby bylo vše aktuální, jakmile jej opět uvedeme do provozu.

ON-LINE: Všechny novinky na veletrhu MWC 2018 v Barceloně

Notebooky to zatím příliš neuměly. Uspáním se pouze zmrazil aktuální stav věcí a do probuzení se nic nezměnilo - ačkoli tedy několik nepříliš úspěšných pokusů o opak historie pamatuje. Změnit by to měla právě nová platforma „always connected PC“, tedy „stále připojené PC“.

Windows na ARMových procesorech

Takové notebooky jsme na výstavišti potkali tři - Asus NovaGo, HP Envy X2 a Lenovo MiiX 630. Všechny tři jsou postaveny na čipových sadách s ARM procesory od Qualcommu (zpravidla Snapdragon 835), což je zatím u počítačů s Windows věc téměř nevídaná - po desetiletí v nich byly výhradně x86 procesory Intel, nebo AMD.

Konvertibilní notebook s Windows on ARM Asus NovaGo

V noteboocích běží speciální verze Windows pro procesory s architekturou ARM, takzvaná Windows 10 on ARM. Z uživatelského hlediska fungují podobně jako Windows S, můžete na nich spouštět všechny aplikace z aplikačního obchodu Windows, které jsou automaticky portovány i na ARM architekturu. Můžete i upgradovat na Pro verzi, ve které půjde spustit i běžné aplikace (a *.exe soubory) - ty však poběží přes emulátor, což bude samozřejmě znamenat nějakou ztrátu výkonu, ale možné to je.

Co takové notebooky umí?

První výraznou výhodou je výdrž akumulátorů. Zástupci jmenovaných firem se shodli na zhruba 20 hodinách nepřerušovaného přehrávání videa v plném HD rozlišení, což je něco, o čem si tenoučké notebooky s procesory Intel nebo AMD zatím mohou nechat jen zdát. Výdrž akumulátoru by měla při běžné kancelářské a on-line práci zcela bezpečně stačit na celý pracovní den.

Další významnou výhodou je režim nazývaný „connected stand-by“ - notebook uspíte stejně jako nyní, ten však nechá spuštěnou tu část elektroniky, která zajistí komunikaci systému s internetovou sítí a umožní synchronizaci a aktualizaci všech služeb a účtů. NovaGo a Envy X2 mají v tomto režimu vydržet až měsíc, zástupci Lenova pak hovořili o týdnu.

Další výhodou je ještě tenčí profil notebooku, což není v případě konvertibilního zařízení schopného fungovat jako tablet nepodstatné. Důvod je prostý, procesory ARM vytvářejí méně ztrátového tepla, a proto dá méně práce je uchladit. S tím souvisí i nižší hmotnost.

Dvě verze HP Envy X2: vlevo ARM, vpravo x86. Rozdíl ve tloušťce zařízení je značný.

„Stále připojené PC“ bude samozřejmě obsahovat modem pro připojení k mobilním datovým sítím, v tuto chvíli pro 4G/LTE, do budoucna se počítá s 5G sítěmi, které umožní jak rychlejší, tak i energeticky ještě méně náročnou konektivitu. Synchronizace v connected stand-by ale bude fungovat i přes wi-fi.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....