Zatímco trh s počítači dlouhodobě poněkud neutěšeně klesá (podle IDC za rok 2015 o zhruba 10 %), jedna kategorie naopak nabírá na obrátkách: počítače pro hráče. Svoji herní řadu, respektive „podznačku“ Predator nyní na trh uvedl i Acer. Volba názvu je docela vtipná. Dell má totiž herní značku Alienware, takže až je někdy v testu postavíme proti sobě, bude to Alien versus Predator.
Nám se do rukou dostala menší, tedy 15" verze, avšak v nejvyšší konfiguraci. Pod kapotou je čtyřjádrový procesor Intel Core i7-6700HQ nejnovější generace Skylake se základním taktem 2,6 GHz, špičková grafická kata Nvidia GTX980M (256bit sběrnice, 4GB DDR5 paměti), 32 GB superrychlé DDR4 operační paměti, 512GB SSD úložiště od Samsungu a 1TB pevný disk s 7 200 ot./min od HGST (původně Hitachi, nyní pod taktovkou Western Digital).
Pro náročné hráče je důležitá i on-line konektivita, tu zajišťují 802.11ac wi-fi karta a 1GBit ethernetová karta od Atherosu s řízením Killer DoubleShot Pro. Díky tomu můžete natavit priority síťového provozu a například veškerá herní data směřovat přes kabel a ostatní provoz přes wi-fi. Zatím nadstandardní je i superrychlé rozhraní Thunderbolt se symetrickým konektorem USB-C.
Blu-ray mechaniku lze vyměnit za chladicí modul FrostCore, který pro Acer vyrábí společnost Cooler Master.
Jedním z lákadel notebooku je přídavné chlazení FrostCore, jehož modul lze zasunout do šachty místo optické mechaniky, v našem případě Blu-ray od společnosti Panasonic. FrostCore je vlastně přídavný ventilátor, který nasává více chladného vzduchu do počítače. Leváci se tak nemusí bát, že jim bude na myš foukat teplý vzduch, z boku nic nefouká. Jak se však ukázalo při testech, jeho vliv je minimální.
První dojmy
Notebook působí velmi pevným a robustním dojmem (i když při stisku nad touchpadem pod klávesnicí se trochu prohne) a zároveň na dotyk velmi příjemně, plast je na omak měkký. Celkový vzhled je otázkou vkusu, mně se líbí. Zejména zadní část, která je zcela v dikci chlazení - mohutné výdechy zajišťují dostatečný odvod teplého vzduchu. Výhrady lze mít k podsvětleným „ozdobám“ víka displeje, kterými můžete během nočního hraní rušit spolubydlící, případně nevypnutelnému podsvětlení speciálních programovatelných kláves, jejichž svit pro změnu může rušit vás.
Funkčním tlačítkům pod displejem lze v rozhraní Predator Sense přiřadit různé funkce, dokonce i sekvence úkolů (tj. makra). V základní konfiguraci například tlačítkem „3“ aktivujete maximální chod všech ventilátorů, což se bude hodit zejména při letním hraní v podkrovních bytech. Potěší i velké tlačítko pro vypínání touchpadu. Na klávesnici se velmi dobře píše a má příjemné rozložení. A hráči vědí, proč jsou písmena WASD označena.
V provozu
Při běžné práci, prohlížení internetu a přehrávání videa umí být velmi tichý. To je výhoda procesorů Skylake - když není výkon potřeba, tak jej neposkytují. Zároveň v tu chvíli funguje integrovaná grafika HD530 a výkonná Nvidia je odstavena. To se projeví i na výdrži akumulátorů. Při velmi úsporném provozu se dostanete na zhruba 4 - 5 hodin, při plném zatížení slouží spíše jako „záloha“ v případě výpadku proudu (vydržel necelou hodinu).
I po dlouhodobém plném zatížení zůstává šasi příjemně chladné jak v oblasti plamrestů, tak klávesnice. V tu chvíli je však chlazení poměrně hlučné, slyšet je zejména aerodynamický hluk od výdechů z chladiče. Tónina hluku však není nějak zásadně nepříjemná, při hraní se sluchátky rušit nebude.
Hodně otazníků ovšem vzniklo ohledně přídavného chladiče FrostCore. Ten se přidá hlukem vlastního (menšího, a tedy rychlejšího, a tedy hlučnějšího) ventilátoru, na provozní teploty však má zanedbatelný vliv. Při zatížení herním benchmarkem a osazenou BD mechanikou jsem naměřil maximální teplotu procesoru 74 °C a grafiky 61 °C. Po záměně mechaniky za chladicí modul bylo maximum 73 °C u procesoru a 61 °C u grafiky. V případě plného vytížení systému (grafika i všechna jádra CPU) byla maximální teplota procesoru v obou případech 96 °C a grafika měla 72 °C bez FrostCoru a FC 71 °C s ním.
Ačkoli výsledných teplot se FrostCore nijak významněji nedotkl, ve vysokém zatížení byl na výkonu procesoru patrný. Ten totiž mohl déle pracovat ve vyšších taktech, respektive nemusel tak často výkon omezovat kvůli vysoké teplotě (tzv. throttling). Se zapojeným FrostCore modulem byla průměrná pracovní frekvence během testu o 1,8 až 2,2 % vyšší, výkon v herních testech stoupl o 0,2 - 1,6 %. Pokud by byl FrostCore příplatkovou výbavou, jeho pořízení bychom nedoporučovali, nicméně takto jej můžete brát jako „malé plus“.
Samotný výkon systému je výborný a roli v tom bezesporu hraje i rychlá operační paměť. Predator 15 je prvním notebookem s DDR4, který v testu máme.
3D Mark - Fire Strike Extreme | 4 403 bodů |
---|---|
3D Mark - Fire Strike | 8 447 bodů |
3D Mark - Sky Diver | 21 887 bodů |
Cinebench 11.5 - OpenGL | 39,05 fps |
Cinebench 11.5 - CPU | 7,03 bodu |
Cinebench 15 - OpenGL | 61,9 fps |
Cinebench 15 - CPU | 637 bodů |
Geekbench 2.4 | 10 780 bodů |
Geekbench 3.0 - jedno jádro | 3 137 bodů |
Geekbench 3.0 - všechna jádra | 12 571 bodů |
PC Mark 08 | chyba/nedokončil |
Hodně zajímavé je srovnání s Eurocomem X7, který jsme testovali před rokem. Ten měl totiž grafické karty GTX980M rovnou dvě. Jak se ukázalo, Predator 15 s jednou kartou má v herních testech podobné výsledky, což je pro hráče velmi dobrá zpráva. V testech „čistého grafického výkonu“ je to samozřejmě jinak, tam dávají dvě karty v X7 mnohem větší výkon.
Obraz a zvuk
Predator 15 potěší matným 15" IPS LCD displejem s rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů z produkce lG/Philips. Obrazu není co vytknout, potěšily nás zejména velmi široké pozorovací úhly. Externí monitor lze připojit přes HDMI nebo DisplayPort, dobrou zprávou je kompatibilita s NVidia G-Sync.
Zvuk mají na starosti dva reproduktory v rozích na čelní hraně a „subwoofer“ na spodní straně. Ten však nehraje jen hloubky, je to širokopásmový reproduktor, nicméně ve výsledku je zvuk velmi slušný, na filmové efekty a při hraní velmi dobrý, u hudby občas příliš ostrý.
Kamera je bohužel mizerná jako u nejlacinějších modelů. V nižším světle je v obrazu spousta šumu a zrnitosti, jinak má průměrnou ostrost. Mikrofon je velmi slušný, srozumitelnost velmi dobrá.
Závěrem
Predator 15 je atraktivní herní notebook za vysokou, ale vzhledem ke konfiguraci a zejména konkurenci přiměřenou cenu. 69 990 korun není akceptovatelné pro každého, ale vášnivý hráč na cestách o mnoho levněji a lépe nepořídí. Hmotnost 3,56 kg je na daný stroj příjemná.