Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

V EU začíná debata o miliardách na vědu. Rozpočet má být rekordní

  17:05
Nový rozpočet pro vědu v EU se bude muset obejít bez příspěvků z Velké Británie.
Vlajka EU. Ilustrační snímek

Vlajka EU. Ilustrační snímek | foto: Evropská komise.

Zhruba dvojnásobek celého českého ročního státního rozpočtu, to je plánovaný rozpočet Evropské komise na vědu a výzkum. Svou představu o jeho výši a struktuře Evropská Komise představila 7. června, ale hlavní obrysy byly známy už poměrně dlouho dopředu a velká překvapení se nekonala.

Rozpočet je pro období mezi lety 2021 a 2027. Komise navrhuje 100 miliard euro, tedy zhruba 2,5 bilionu korun. Je to zhruba o 20 miliard eur více, než kolik činil rozpočet na vědu a výzkum během předchozího čerpacího období, který byl známý jako Horizon 2020. A to se v novém rozpočtu samozřejmě již nepočítá s příspěvky od Velké Británie. Dodejme ovšem, že výše rozpočtu není definitivní, bude se o ní jednat v Evropském parlamentu i mezi členskými státy.

Struktura celého rozpočtu je poměrně složitá, dělí se samozřejmě na různé programy a okruhy jak svým určením (pro základní výzkum i komercializaci), tak tématy (zdraví, výživa, energetika atd.). V řadě případů jde o pokračování úspěšných programů jako program podpory základní vědy v rámci programu European Research Council (ERC), v jejichž získávání jsou čeští vědci mimochodem dosti neúspěšní.

Ale některé programy, například podpora nových technologií, se dočkají poměrně výrazně velkých změn a místo nich se objevují nové návrhy. Jedním je například představa tzv. „velkých misí“, programů, na jejichž formování by se podle představ navrhovatelů měli více podílet jak sami výzkumníci, tak také veřejnost. 

Programy by měly mít i jasnější a srozumitelnější cíle. Jako příklad komisař Carlos Moedas uváděl program Apollo, jehož cíl - dostat člověka na Měsíc - dokázal pochopit každý. I evropské „mise“ by měly být podobně srozumitelné typu „léku na Alzheimerovu nemoc“. Ale to je jen příklad, návrhy možných cílů mají vzejít od členských států, Evropského parlamentu, vědců a veřejnosti, v návrhu rozpočtu žádné nejsou. Rozpočty jednotlivých „misí“ by ovšem mohly dosahovat řádově miliard euro.

Velkou změnou by měl projít i systém podpory přenosu vědeckých výsledků do praxe, tedy oboru, ve kterém Evropa zaostává především za USA. O rozdělován by se měla starat nově zřízená Evropská rada pro inovace (European Innovation Council, EIC), která zatím funguje jen v rámci pilotního programu a vznikla po modelu již zmíněné a podle většiny metrik velmi úspěšné ERC (zpráva v PDF) rozdělující granty pro základní výzkum. ERC uděluje špičkovým vědcům poměrně vysoké granty, se kterými se pojí jen poměrně málo administrativních povinností. EIC by měla zřejmě fungovat, ale měla by se zaměřovat na podporu malých společností a také startupů.

A když mluvíme o novinkách, jednou velkou by měla být otevřenost celého programu. K Horizon Europe se (vzhledem k názvu poněkud ironicky) budou moci zřejmě připojit i nečlenské země EU, které splní některé základní podmínky. Není to bezprecendentní rozhodnutí, k minulým evropským programům se připojovalo například Švýcarsko, či Izrael, nyní mají být údajně dveře otevřené všem státům s dostatečně vysokou úrovní vědeckého výzkumu a „na pravidlech založenou tržní ekonomikou“. Dané země přispějí do rozpočtu programu a mohou získat tolik grantů, kolik si jejich vědci vysoutěží, neměly by mít ovšem žádné rozhodovací pravomoci. Evidentně je to pozvánka především pro Velkou Británii, která už dala najevo zájem o účast ve vědeckých programech EU. 

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....