Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

WWW internet vznikl před dvaceti roky. A nebo před osmnácti?

  16:38
Dnes připomínané výročí vzniku konceptu webových stránek typu World Wide Web (WWW) je jedním ze dvou, která lze považovat za výročí opravdového vzniku webu, jak jej známe dnes.

První prohlížeč Nexus pro první webové stránky CERN v roce 1991 | foto: CERN

Podle některých zpráv dnes slavíme dvacáté výročí vzniku konceptu WWW. Jeho základem je první návrh na systém vzájemně provázaných hypertextových dokumentů, v němž pro procházení mezi stránkami stačí pouze klikat na odkazy, který spatřil světlo 13. března 1989.

Jako u některých dalších objevů, i zde se dá polemizovat, zda to byl opravdu onen zásadní krok, který vedl k vytvoření sítě webových stránek, tak jak je známe nyní. Pokud se totiž podíváme do o něco méně hluboké historie, zjistíme, že Tim Berners-Lee (53), který je autorem prvního návrhu, v úterý 6. srpna 1991 poslal elektronickou zprávu společnosti Usenet. V ní představil konečnou podobu projektu World Wide Web. Původní znění dopisu si můžete přečíst zde.

Hlavními novinkami byly kombinace grafického a textového rozhraní, hypertextové odkazy a možnost vyhledávat klíčovými slovy. Jednotlivé servery byly zastřešeny touto virtuální vrstvou a dalo se v nich vyhledávat současně.

Návrh na z dnešního pohledu jednoduchou a nezbytnou věc Berners-Lee vytvořil spolu s Belgičanem Robertem Cailliauem během svého působení v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. Původním záměrem přitom bylo, aby vědci mohli navzájem sdílet informace.

V roce 1990 potom naprogramoval první prohlížeč www stránek, který byl zároveň i editorem. A právě již zmiňovaného 6. srpna 1991 spustil webové stránky info.cern.ch, kam napsal, k čemu jeho systém World Wide Web slouží, jak získat prohlížeč a jak ho nainstalovat.

Fakticky jej tak dal bezplatně k dispozici veřejnosti a počítačová komunita se nápadu chytla. V roce 2001 počet počítačů připojených na internet přeskočil 100 milionů. V současnosti již počet uživatelů i díky Bernersovi-Leeovi překonal miliardu a webové stránky se počítají na miliardy. Právě proto, že bylo jeho dílo poskytnuto zdarma, přispělo k masovému rozvoji celosvětové počítačové sítě.

"Tohle mělo být seriózní médium," řekl ale později Berners-Lee, jehož hlavní motivací bylo vytvořit prostor, kde by vědci mohli sdílet své práce.

Grafiku a obrázky na síti přímo nenávidí. "Obávám se, že internet bude závažně zneužit k prosazení nedemokratických sil a nejrůznějších dezinformačních kampaní," vystihl další ze svých obav.

V dalších letech potom pracoval na zdokonalování dalších součástí, které zjednodušily a uživatelsky zpříjemnily "surfování" po internetu.

Ať už je však brán za datum vzniku WWW rok 1989 nebo 1991, nikdo nemůže Bernersovi-Leeovi upřít prvenství v nápadu a realizaci dnes miliardou lidí využívaného fenoménu.

Tim Berners-Lee 


- Narodil se 8. června 1955 v rodině dvou významných matematiků.

 - Vystudoval fyziku na oxfordské Queen's College a během univerzitních let pracoval jako programátor pro několik firem. V roce 1980 absolvoval první stáž v CERN. Když se tam po tříleté pauze vrátil, nosil už v hlavě představu o systému WWW. Jen ještě nevěděl, jak ho pojmenuje - alternativními návrhy byly "MOI" (zkratka z Mine of Information - důl informací) nebo "TIM" (The Information Mine).

- V současnosti je šéfem konsorcia W3C, které se při Massachusettském technologickém institutu snaží upravovat webové standardy. V roce 2004 byl povýšen do šlechtického stavu. Kdyby si ale nechal svůj vynález patentovat, mohl být bohatší než Bill Gates. Nikdy však ničeho nelitoval. "Je to guttenbergovské," prohlásil o něm Eric Schmidt, v současnosti výkonný šéf Googlu, jedné z firem, která na jeho vynálezu vydělává miliardy.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....