V příjemném prostředí hotelu Savoy jsme strávili asi hodinu rozhovorem s jednou z největších světových kapacit na internet a věci kolem něj.
Celý rozhovor s viceprezidentem společnosti Google vám přineseme v sobotu. Krátký výtah si ale můžete přečíst už nyní.
Meziplanetární internet - Cerfova osobní vize
Cerf se v současnosti intenzivně zabývá meziplanetárním internetem. "Zní to jako science-fiction, ale jde o seriózní výzkum a v této oblasti se hodně angažuji," řekl otec internetu Vinton Cerf v rozhovoru pro iDNES.cz a MF DNES během své krátké návštěvy Prahy.
"Jak víte, v posledních čtyřiceti letech vysíláme vesmírné lodi po sluneční soustavě, a to jak NASA, tak i Evropa. A vidíme, že je potřeba, aby mezi sebou například sondy, družice a pozemní stanice lépe komunikovaly. A je jasné, že budeme potřebovat velkou přenosovou kapacitu. Snažíme se řešit problémy raději obecnou cestou, než případ od případu, jak tomu bylo doposud. A tady se právě může uplatnit meziplanetární internet - jako univerzální platforma pro komunikaci."
O meziplanetárním internetu se Cerf zmínil již v tomto článku.
Jak jste v tom výzkumu daleko?
Zatím jde především o podporu robotizovaných výzkumných misí, ale samozřejmě se počítá i s využitím pro lety s lidskou posádkou. Pracujeme na úpravě softwaru, hardware už tam je. Čekám, že základního uplatnění bychom se mohli dočkat mezi roky 2013 a 2020.
Vyděsil Vás někdy internet tím, jak se rozvíjí?
Neřekl bych přímo vyděsil, ale několikrát mě otrávil. Především spam, viry, hackeři nebo DoS útoky. Nová verze IPv6 některé tyto problémy omezí, ale určitě ne všechny. Nejzranitelnějšími částmi internetu jsou operační systémy. Systém DNS je taky málo zabezpečený. A samozřejmě viry, červi apod.
Jaké vidíte trendy v rozvoji internetu?
Je skutečně těžké předpovídat, kam se internet vydá, ale v některých oblastech si to odvažuji odhadnout. Především si myslím, že významně poroste procento lidí, kteří se na internet budou připojovat z mobilních telefonů a dalších přenosných zařízení. Řekl bych tak dvě třetiny.
Druhou mojí předpovědí je, že vzroste počet vysokorychlostních přípojek. A konečně - na internet bude připojeno mnohem více zařízení. Takže budete mít například univerzální ovladač všech zařízení v mobilu, a nebudete ani muset být ve stejné místnosti. (pozn. autora: to souvisí s IPv6, více o této vizi profesora Cerfa v dalších článcích.)
Myslíte si, že existuje člověk, který nepotřebuje internet?
Víme, že existují lidé, kteří tvrdí, že nepotřebují internet, nebo kteří si to myslí. Podobné je to s mobily, v některých populacích je to třeba pětina lidí, kteří prohlašují, že nepotřebují mobilní telefon. Ale podívejme se na Bangladéš a mobilní telefony. Komu by asi tak ti lidé měli volat? A odpověď je: volají svým příbuzným, volají bohatším známým a žádají je o peníze, volají přátelům z jiných vesnic... Velice rychle zjistí, jak je taková konektivita užitečná.
Takže, podle mého názoru je hodně lidí, kteří si myslí, že internet nepotřebují. A já si myslím, že se mýlí.
Celý rozhovor čtěte v sobotuKompletní verzi interview s Vintonem Cerfem vydáme na Technetu v sobotu. Stejný den vyjde článek v papírovém vydání MF DNES. S profesorem Cerfem jsme se bavili mimo jiné o bezpečnosti na internetu, Google a cenzuře v Číně, historii internetu od jeho vzniku po současnost, implantátech a budoucnosti médií na internetu. Co zajímalo studenty? V pátek vydáme na Technet.idnes.cz rovněž to nejzajímavější, co zaznělo na tiskové konferenci a přednášce pro studenty ČVUT. |