Aktuální statistiky přístupu na internet podle operačních systémů zveřejněné serverem NetApplication ukazují , že to Microsoft bude mít s přesvědčováním uživatelů pro upgrade na Windows 8.1 těžké. I když v součtu Windows 8.1 a Windows 8 rostou, podobně roste i podíl starších Windows 7, a to již minimálně tři měsíce za sebou. Windows 7 ale stále převažují a ukrojily si půlku koláče.

Podíl desktopových operačních systémů podle přístupu na internet ve statistice NetApplication z května 2014.
Vůbec poprvé se přitom dostala před Windows 8 vylepšená verze Windows 8.1. Rozdíl je to přitom těsný, a to 0,06 procenta. V celkových číslech je to 6,29, respektive 6,35 % trhu. V součtu tedy nová generace Windows drží 12,64 procenta ze všech desktopových systémů na trhu.
To je zhruba polovina podílu Windows XP (25,27 %), tedy systému, který byl poprvé celý měsíc bez podpory. Od března, kdy si připsal podíl 27,69 %, tak klesá, poměrně pomalu rychlostí asi procento za měsíc. A to i přes mohutnou kampaň, která nabádala k přechodu na modernější systém.
Windows 7 hlásí nárůst
Pro Microsoft je možná ještě překvapivější, že nadále roste podíl Windows 7. To znamená, že mnoho uživatelů přešlo z Windows XP právě na tento OS, který nyní drží nadpoloviční tržní podíl. Konkrétně tedy od března 2014 podíl narostl ze 48,77 procenta na 50,06 procenta.
Podporu Windows 7 přitom vyjadřují i někteří výrobci. V lednu se například nechalo slyšet HP, že se k Windows 7 vrací a znovu je zařazuje do své nabídky. HP se tímto krokem v době upadajících prodejů počítačů snaží přitáhnout uživatele, kteří se nechtějí vzdát klasického rozhraní.
Brzy uvidíme, jak s tržními podíly zahýbá nová politika Microsoftu, která výrobcům umožní instalovat Windows 8.1 zdarma. Musí však splnit podmínku, že to bude na zařízení s displejem menším než 9 palců nebo musí nainstalovat verzi "Windows 8.1 with Bing".