Dosud jsme se učili obecné věci – jak se vyznat v navigaci internetových stránek nebo jak si založit e-mailovou schránku a odeslat z ní e-mail. Tentokrát se podíváme na věc ryze konkrétní a praktickou, kterou někteří z vás použijí každý den. Díky internetovým jízdním řádům můžete denně ušetřit mnoho minut čekání a zbytečných zajížděk.
Jízdní řády najdete na snadno zapamatovatelné adrese www.jizdnirady.cz. Stránku provozuje iDNES.cz a data dodává společnost CHAPS z pověření Ministerstva dopravy ČR. Výhodou je, že zde naleznete všechny aktuální informace o hromadné dopravě na jednom místě. Na úvodní stránce můžete vlevo vybrat z několika odkazů: vlaková doprava, autobusová doprava, městská hromadná doprava ve více než 60 českých městech, letadlová doprava a jejich kombinace.
Všechny díly seriálu najdete vždy na adrese www.technet.cz/webujeme. Seriál pro internetové začátečníky vydáváme ve spolupráci s MF DNES, tištěná podoba seriálu vychází každé úterý v příloze Hi-tech. |
Na příkladu si ukážeme, jak postupovat. Naše paní Císařová se rozhodla vydat se zítra (6. února 2008) z Pelhřimova do Prahy. Nezáleží jí příliš na tom, zda pojede vlakem, nebo autobusem. Když bude dopředu vědět, kdy jí to jede, není problém dojít na vlakové, nebo autobusové nádraží. Potřebuje také znát čas příjezdu do Prahy, aby dala svým příbuzným vědět, kam ji mají přijít vyzvednout.
Kombinace spojů
Otevře si tedy stránku www.jizdnirady.cz. Vlevo dole klikne na odkaz Kombinace. Na následující stránce se jí zobrazí několik textových polí (bílých obdélníčků, do kterých můžete zadávat text). Klikne na pole Odkud a napíše sem Pelhřimov. Pak se kliknutím přesune do pole Kam a napíše Praha.
Políčko datum už bude vyplněno současným datem, než jej změníte, je potřeba jej smazat: kliknutím za poslední znak v políčku umístíte blikající kurzor na konec a pak opakovaně tiskněte klávesu Backspace, za chvíli je pole čisté. Napíšeme sem zítřejší datum, a to ve formátu "den. měsíc. rok“ − tedy 6.2.2008. Obdobně smažeme předvyplněnou hodnotu v poli Čas a napíšeme svůj vlastní: "7:00“.
To je čas, kdy nejdříve by paní Jiřina chtěla odjíždět, ujistí se tedy, že je (tečkou v kroužku) vybrána možnost "odjezd“. A protože ví, že cestou do Prahy moc přestupovat nemusí, zvolí si, aby jí systém vyhledal spojení s maximálně jedním přestupem. Klikne na šipku vedle čísla s počtem přestupů a v otevřeném seznamu možností vybere kliknutím jedničku. Napjatě stiskne tlačítko Vyhledat.
Zobrazí se stránka s nalezenými spojeními. Jejich čtení je celkem jednoduché. Na prvním řádku je stanice, ze které se vyjíždí, každá další stanice, na které se přestupuje, je další řádek, poslední řádek je stanice cílová. Vpravo jsou podrobnosti o časech nebo číslech vlaků, autobusů a nástupišť. Dole jsou pak souhrnné informace, především celkové trvání cesty, vzdálenost a obvykle i cena. Pokud jsou u nich uvedené obrázkové symboly, stačí na ně najet myší, aby se zobrazila nápověda.
Další funkce
Tři nenápadné ikonky vlevo pak nabízejí zajímavé funkce. Po kliknutí na lupu přesně uvidíte, kterými stanicemi kdy projedete. Ikonka tiskárny umožňuje vytisknout si přehled spojení. A obálka nabízí možnost zaslat konkrétní spojení e-mailem. Můžete tedy přátelům poslat přehled, jak se k vám dostanou, třeba ještě nevědí, jak snadno si to mohou zjistit sami.
Přestože Jízdní řády občas najdou spojení, o kterém jsme netušili, občas je dobré je popostrčit. V té chvíli přijde vhod políčko "Přes“, do kterého můžeme zadat místo, přes které musí náš spoj určitě jet. Můžete tak třeba zadat, že chcete jet z Nuslí do Dejvic přes Muzeum nebo podobné speciality. Zvláště ve větších městech se totiž někdy může stát, že vyhledávač nabídne třeba trať s velikou oklikou či jízdu zabírající příliš dlouhý čas.
Výsledků na stránce se zobrazí dostatek, a kdyby vás zajímaly další, stačí na konci stránky kliknout na šipku "předchozí“ nebo "následující“. Tlačítkem Zpět se vrátíte na předchozí stránku, třeba abyste upravili čas, počet přestupů nebo stanice.
Vlaky a autobusy, MHD
Podobně postupujeme, pokud vyhledáváme spoj vlakem, respektive autobusem. Na www.jizdnirady.cz klikneme na Vlaky, pokud se chystáme na jízdu dráhou, nebo na Autobusy. Formulář je prakticky stejný jako v Kombinaci.
Často hledáme spojení městskou hromadnou dopravou, zvláště pokud třeba přesně nevíme, kde cílová stanice přesně je. Tady se počítačová verze jízdních řádů vyřádí naplno. Stačí totiž zadat nástupní a cílovou stanici a systém už se postará o to, abyste se dozvěděli o každé možnosti, jak se tam dopravit. Výhodná je také možnost hledat spojení na základě času příjezdu – stačí ve vyhledávacím formuláři vybrat vedle kolonky čas možnost příjezd (kliknutím na kolečko vedle slova Příjezd). Pak se výsledky seřadí tak, že jako poslední bude ten spoj, kterým se na místo dostanete těsně před požadovaným příjezdem, směrem nahou pak budou spoje dřívější.
Jízdní řády z internetu jsou velice aktuální – berou v potaz i objížďky, prázdninové režimy nebo náhlé změny v dopravě, hned jak je dopravní podnik zaznamená a nahlásí. Navíc je vyhledávání jízdních řádů na internetu výrazně rychlejší než většina jiných možností – počítač vezme v potaz i cesty, které by vás třeba vůbec nenapadly. S překvapením tak můžete zjistit, že namísto tří přestupů vám na cestu do práce stačí jenom jeden. Nebo že kromě autobusu a metra můžete cestou po Praze využít i vlaky v rámci Pražské integrované dopravy, které jizdnirady.cz rovněž do výsledků zahrnou, pokud je to časově výhodné.
Další zajímavé funkce
Většina úkonů, které budete běžně používat, je velice jednoduchá a stihli jsme si je už popsat. Jizdnirady.cz ale nabízejí mnohem více možností. Mnohé autobusy nabízejí např. on-line rezervaci jízdenek, stačí ve výsledcích hledání klepnout na odpovídající ikonku (doporučujeme spíše pokročilejším uživatelům). Pokud máte rádi všechno na papíře, můžete si najít jízdní řád vaší zastávky a vytisknout si jej (www.portal.idos.cz). A pokud zaváháte, kde se určitá zastávka nachází, pomohou vám internetové mapy (mapy.idnes.cz). Zde také můžete najít název zastávek, pokud nevíte, jak se jmenují. Zkuste speciální kalkulátor, který vám navrhne, jaký druh slevy bude pro vás nejvýhodnější. Najdete ho na jizdenky.nanadrazi.cz.
V příštích dílech se zaměříme na vyhledávání na internetu. Budu rád, pokud mi na náš e-mail (webujeme@klikni.cz) pošlete věci, které na internetu rádi, často nebo obtížně hledáte. Nevěřili byste, jak je vymýšlení nějakých rozumných příkladů vyhledávání nesnadné, rozhodně těžší, než vyhledávání samotné...