Tipy na zajímavé weby: industriální stavby, rozpočty obcí a web pro děti

aktualizováno 
Fascinují vás fabriky a další průmyslové stavby? Fotodokumentace a informace o nich jsou dostupné na Fabriky.cz. Podrobnosti o hospodaření obce zjistíte snadno na RozpočetObce.cz. A Pohádkovéčesko.cz přináší tipy a výhody pro rodiny s dětmi jim přímo určené.

Areál bývalé továrny Waltrovka v pražských Jinonicích | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Virtuální toulky po průmyslových budovách

Fabriky.cz – www.fabriky.cz

Když se řekne fabrika, mnohým z nás se vybaví tajuplný industriální organismus, dnes mnohdy již jen jeho tělesná schránka. Poslední dělníci odešli, duch však zůstává.

Po celé naší zemi existuje řada monumentálních i skromných fabrik, které se proslavily u nás, nebo i za oceánem. Jsou to symboly své doby, zejména devatenáctého a začátku dvacátého století, které již dávno upadly v zapomnění. Fabriky, které dávaly obživu mnoha předešlým generacím, jsou v dnešní době často v katastrofálním stavu a postupně mizí. Ty co mají štěstí, jsou potom přeměňovány, aby sloužily k jiným účelům. Projekt Fabriky.cz se průmyslové objekty snaží monitorovat a přináší o nich řadu informací včetně obrázků. V databázi a na mapě Google najdete nejen klasické průmyslové fabriky, ale také pivovary, cukrovary, textilky, cihelny, komíny a jiné podobné stavby.

Fabriky.cz
Podobné
Pivovary.info – informace o českém pivovarnictví

Poznejte rozpočty obcí

RozpočetObce.cz – www.rozpocetobce.cz

Jestlipak starosta, respektive radní vašeho města hospodaří s rozpočtem dobře? Jaké jsou výdaje, příjmy a za co se vydává nejvíce peněz? Nejen na tyto otázky v jednoduché formě odpovídá projekt RozpočetObce.cz.

Obce v ČR mají povinnost své rozpočty zveřejňovat na internetu. Ale ne vždy se v nich obyčejný člověk vyzná. To se snaží změnit právě tento projekt. Snadno se tak dozvíte, že například Kolín loni hospodařil s přebytkem 51 milionů korun. Celkové dluhy tohoto města v roce do roku 2010 činily 884 milionů korun, ale jeho výše v posledních letech klesá. Najdete zde, z čeho mu plynou nejvyšší příjmy a na co jde nejvíce výdajů. Informace je možné si nechat zobrazit hromadně, nebo přepočítat na jednoho obyvatele obce. Zpětně jsou dostupné do roku 2000.

Nechybí ani odkaz, přes který můžete poslat e-mail zastupitelům obce, a vyjádřit tak svůj názor.

RozpočetObce.cz
Podobné
Našipolitici.cz – načerpejte informace o našich politicích
Slibujeme.cz – archív volebních slibů

Pohádkové Česko

Pohádkovéčesko.cz – www.pohadkovecesko.cz

Česká republika má hodně co nabídnout také rodinám s dětmi. Tento projekt se snaží přinášet populární formou tipy na zajímavá místa u nás.

Celou rodinu tak vtáhne do pohádkových příběhů. Kromě toho přináší i výhody a odměny. Portálem provádějí veselí skřítci a kromě zábavy na něm mají děti možnost naučit se spoustu nových věcí. Po registraci zdarma získáte osobní kartu a děti dětský pas, do kterého mohou kreslit své zážitky. Na výletech a akcích sbíráte body a za ně můžete získat slevy na vstup.

A kam se vydat? Výlety si vyberete na tomto webu. Jsou tu pěší i cyklistické okruhy a seznam doporučených hradů a zámků, zoologických zahrad a dalších míst, která stojí za návštěvu. Na webu mohou děti dále poslouchat pohádky (v češtině, nebo ve skřítštině) či si zahrát pexeso a luštit kvíz.

Pohádkovéčesko.cz
Podobné
Tyyo.cz – internetové hřiště ČT pro děti
Rodinnévýlety.cz – kam na výlety s dětmi

Uwwwízlo v síti

Novinář František Šulc na svém webu Onwar.eu píše o bezpečnostních vojenských hrozbách dnešní doby. Podívejte se, čemu všemu musí dnes svět čelit.

Slyšeli jste již o protivné blondýně? Pokud nikoliv, tak zavítejte na její blog Protivná-blondýna.cz. V článcích ironickou a zábavnou formou upozorňuje na pochybné výrobky a služby. Mimochodem, tento web získal loni druhé místo v anketě Křišťálová lupa v kategorii One (wo)man show.

Google Keep je nová služba od Googlu, která umožňuje dělat si poznámky. Snadno a rychle tak dává možnost napsat, či nadiktovat poznámku a tu uložit v elektronické podobě. Poznámky potom máte po ruce kdekoliv v dosahu internetu a nechybí ani aplikace pro zařízení s Androidem.

Google Keep

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

Fatální omyl. Jak Američané napadli Rusy a zabili generála Kotova

Mezi nepříjemné válečné omyly patří střelba do vlastních řad, případně po spojencích. Jedna taková událost se stala i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Facebook mění značku, chce jasně odlišit síť od firmy

Společnost Facebook se rozhodla, že vytvoří nový vizuál značky, který ji bude reprezentovat. Sociální síti zůstane ta...

Rusko chystá vlastní internet, aby se mohlo odpojit od celosvětového

Po vzoru „velkého čínského firewallu“ má vzniknout i uzavřená ruská internetová sít. Tento projekt nyní dostal zelenou....

Tipy na zajímavé weby: objevte funkční e-shopy k prodeji i oblíbené spoty

Tržiště e-shopů. I tak by se dal nazvat server Eshopiště.cz, kde majitelé prodávají své internetové obchody a zájemci...

Twitter zakáže politickou reklamu. Rusko a Trump si hned stěžovali

Twitter zakáže veškerou politickou reklamu. Opatření začne platit od 22. listopadu. Oznámil to, pochopitelně i na...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Najdete na iDNES.cz