Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Vydělejte až 100 tisíc dolarů týdně. Test spolehlivých řetězových e-mailů

Když Bill Gates rozdává peníze, je dobré být u toho. Rozesláním jeho e-mailu můžete vydělat nečekaně vysoké částky. Poradíme, jak poznat kvalitní řetězový dopis a naplno využít těchto limitovaných nabídek.

Během třetího týdne jsme poštou obdrželi přibližně 25 tisíc dolarů, a to pouze za jeden řetězový dopis. | foto: Profimedia.cz

"Pošli tento e-mail deseti dalším lidem..." Také jste nedůvěřiví k podobným dopisům? Zbytečně! Otestovali jsme deset nejčastějších řetězových e-mailů. Výsledek asi každého překvapí: většina z nich funguje. Šek ve schránce (tentokrát poštovní) můžete očekávat do dvou až pěti týdnů.

Je až s podivem, jak chabá znalost moderních technologií ve spojení s "obecným povědomím" dokázala u některých vytvořit skutečně utkvělou představu, že řetězové dopisy nefungují. Pravděpodobně za to může těch několik podvodných textů, které na dobrém jménu řetězových e-mailů parazitují. My se ale podíváme na takové, které vám přinesou peníze.

Peníze od Microsoftu

Firma Microsoft dominuje nejen na poli operačních systémů, ale také řetězových e-mailů. Jeden z nejznámějších řetězových dopisů spustili už v roce 1999. Bill Gates v něm slibuje nemalou finanční částku a jeho slib je dnes stejně platný jako tehdy.

Bill Gates rozdává peníze

Prosim Vas neberte to na lehkou vahu. Bill Gates se rozhodl podelit se o sve bohatstvi. (...) Jestli preposlete tento mail svym pratelum, Microsoft to zjisti (pokud jste uzivatele Microsoft Windows) do dvou tydnu. Za kazdeho cloveka, kteremu tento mail preposlete, Vam Microsoft zaplati $ 245, (...). Do dvou tydnu Vas Microsoft bude kontaktovat, aby obdrzel Vasi adresu a pak Vam posle sek.

(e-mail koluje bez háčků a čárek, redakčně kráceno, plný text najdete již brzy ve vaší e-mailové schránce)

Postup se zdá být jednoduchý - přeposlat e-mail všem, komu můžete. Přestože je e-mail bez diakritiky, má několik háčků. Zjistili jsme, že nejlepší výsledky přináší následující postup:

 1. Vypněte počítač, odpojte jej od sítě a pořádně vyčistěte síťový kabel, aby Microsoft mohl snáze e-mail sledovat. Pokud se připojujete bezdrátově, alespoň si vyvětrejte.
 2. Znovu zapněte počítač, najděte příslušný e-mail a klikněte na Přeposlat (Forward).
 3. Do Kopie přidejte všechny adresáty, kteří používají systém Windows. Můžete je přidat i vícekrát. Nepoužívejte "Skrytou kopii", logicky by pak Microsoft neviděl, že jste e-mail poslali.
 4. Protočte kolečko na myši třikrát nahoru (tři celé otáčky, nikoli tři kroky) a třikrát dolů. Divili byste se, kolik lidí tento krok vynechá a pak se diví, že žádný šek neobdrželi.
 5. Pošlete e-mail. 

Je logické, že Microsoft může sledovat pouze e-maily, které procházejí jeho systémem (Windows 98 a vyšší). Dopis přeposlaný uživatelům Linuxu nebo jiných systémů se zkrátka nezapočítá. Takových výjimek, které obskurní systémy používají, naštěstí ubývá.

Jak budete v jejich případě postupovat, je na vás. Buď jim můžete dopis neposílat a neprovokovat je zbytečně nabídkou, kterou oni využít nemohou. Nebo jim naopak dopis pošlete, uděláte tak Microsoftu reklamu a radost. Za ty peníze, které za chvíli dostanete, si to zaslouží.

Šek

Jeden ze 106 šeků, které mi během třetího týdne od rozeslání e-mailu (asi 80 příjemcům) přišly. Šek si můžete nechat vyplatit pouze v některých českých bankách, informujte se u svých známých, kteří mají zkušenosti, například těch, kteří vyhráli milion dolarů coby devítistí devadesáti devíti tisící devítistí devadesátí devátí návštěvníci nějaké webové stránky.

Hodnocení

Řetězový dopis "Gates" hodnotíme na 90 %

Funkční řetězový dopis, který na trhu dominuje zejména díky téměř monopolnímu postavení Microsoftu. Přestože k finančním částkám nelze mít námitek, překvapila nás místy nízká uživatelská přívětivost. Namísto jednoho šeku na 25 tisíc dolarů jsme obdrželi 106 šeků po průměrně 249 dolarech. Co může být otravnějšího, než jít do banky se štosem šeků a nechat si je postupně, jeden po druhém, vyplácet?

"Je smutné, že některé odborné servery, jako třeba hoax.cz, záměrně pomlouvají tento jednoduchý a bezpečný způsob, jak přijít k desítkám tisíc za pouhé přeposlání e-mailu," říká pan Myrle Myrte z firmy Rep1icaWatches.

Jak poznat kvalitní řetězový dopis

Pět rysů spolehlivého řetězového e-mailu

 1. Uvádí přesnou částku, kterou můžete vydělat, nebo přesný příklad toho, co se vám může splnit. Je celkem jasné, že 41 523,51 dolarů je skutečná částka.
 2. Jména existujících organizací v e-mailu zaručují, že dopis skutečně pochází, odkud tvrdí. Jak víte, Internetová rada starších dohlíží na to, že e-mail nikdo nemůže podepsat falešným jménem.
 3. Obsahuje potvrzení nějaké autority. Například "moje známá je právnička a potvrdila mi, že to funguje." To už si můžete být jistí stoprocentně.
 4. Vyzývá k dalšímu rozesílání - výhodnou nabídku si přece nikdo nenechá jen pro sebe. 
 5. Nabízí bezpracný způsob, jak zbohatnout - stačí pouze přeposlat. Přesně tak to má být a bylo by zcela pošetilé takové nabídky nevyužít.

Varuje také před neúčinnými řetězovými dopisy: "Je (zde) věc, před kterou byste se měli mít na pozoru - sdílení údajů s třetími osobami. Některé řetězové e-maily totiž slibují, že vaše osobní údaje nebudou sděleny nikomu dalšímu. Tak se ovšem připravujete o další možnost výdělku," upozorňuje Myrte. A uvádí příklad z praxe: "Naše hodinky jsou nejkvalitnějšími napodobeninami na světě. Nejnižší ceny!!!"

Uveďme jiný příklad. Konžský ministr financí, pro jehož rodinu nyní zařizujeme jistou transakci, slíbil, že naše služby doporučí svým přátelům ministrům. Náš e-mail jim nejspíše přeposlal, protože nabídek nám nyní chodí mnohem víc než předtím. Tomu říkáme přívětivé jednání!

Většina lidí nemá problém s přístupem k řetězovým dopisům - každý týden jich můžete ve schránce nalézt hned několik. Některé freemailové služby (služby, které nabízejí e-mailovou adresu zadarmo) ovšem nechtějí, aby jejich uživatelé zbohatli a mohli si tak dovolit konkurenční placené služby. Proto se čím dál častěji můžeme setkat s kontroverzním konceptem "nevyžádané pošty". Ten slouží poskytovateli jako záminka k tomu, aby vás odřízl od prospěšných a výdělečných e-mailů. Naštěstí je i tak můžete ve své schránce najít.

V době ekonomické krize je pravděpodobné, že možnost rychlého vydělání peněz pomocí přeposílání řetězových e-mailů dočasně či úplně zmizí. Zástupce společnosti GivingM0neyAway4FR33 ale nesouhlasí: "Právě nyní máte možnost získat peníze zdarma. Stačí vyplnit váš e-mail a pošleme vám 10 tisíc dolarů. Děláme to proto, abychom povzbudili ekonomiku. Pošlete všem vašim známým.

Tato příležitost se nebude opakovat. Klikněte teď!"

Další odkazy:

Tento článek vyšel ve spolupráci s aprílem.

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

 • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat

Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

 • Další z rubriky

Fyzici chtějí experimentem vysvětlit, zda žijeme v realitě, nebo v matrixu

Skupina fyziků chce odpovědět na kontroverzní otázku, která odnepaměti rezonuje lidskou společností. Žijeme v nám...

PODCAST: Jak Wikipedie shání autory a co nabízejí její placené služby

Wikipedie se za dvě desítky let stala fenoménem, ale ne každý ví, jak přesně funguje, kdo ji financuje, kdo do ní může...

Ulož.to nabízí 20 GB rychlého stahování. Musíte ovšem nahrát QR kód očkování

Se zajímavým ovšem trochu kontroverzním způsobem podpory očkování přichází portál Ulozto.cz. Každému zájemci, který...

Pozná rostlinu nebo pomůže s matematikou. Google Lens chce ovšem ještě více

Co je toto za rostlinu? Zaujalo vás nějaké oblečení a rádi byste podobné, potřebujete pomoci s úkolem nebo v reálném...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...