"Pošli tento e-mail deseti dalším lidem..." Také jste nedůvěřiví k podobným dopisům? Zbytečně! Otestovali jsme deset nejčastějších řetězových e-mailů. Výsledek asi každého překvapí: většina z nich funguje. Šek ve schránce (tentokrát poštovní) můžete očekávat do dvou až pěti týdnů.
Je až s podivem, jak chabá znalost moderních technologií ve spojení s "obecným povědomím" dokázala u některých vytvořit skutečně utkvělou představu, že řetězové dopisy nefungují. Pravděpodobně za to může těch několik podvodných textů, které na dobrém jménu řetězových e-mailů parazitují. My se ale podíváme na takové, které vám přinesou peníze.
Peníze od Microsoftu
Firma Microsoft dominuje nejen na poli operačních systémů, ale také řetězových e-mailů. Jeden z nejznámějších řetězových dopisů spustili už v roce 1999. Bill Gates v něm slibuje nemalou finanční částku a jeho slib je dnes stejně platný jako tehdy.
Bill Gates rozdává penízeProsim Vas neberte to na lehkou vahu. Bill Gates se rozhodl podelit se o sve bohatstvi. (...) Jestli preposlete tento mail svym pratelum, Microsoft to zjisti (pokud jste uzivatele Microsoft Windows) do dvou tydnu. Za kazdeho cloveka, kteremu tento mail preposlete, Vam Microsoft zaplati $ 245, (...). Do dvou tydnu Vas Microsoft bude kontaktovat, aby obdrzel Vasi adresu a pak Vam posle sek. (e-mail koluje bez háčků a čárek, redakčně kráceno, plný text najdete již brzy ve vaší e-mailové schránce) |
Postup se zdá být jednoduchý - přeposlat e-mail všem, komu můžete. Přestože je e-mail bez diakritiky, má několik háčků. Zjistili jsme, že nejlepší výsledky přináší následující postup:
-
Vypněte počítač, odpojte jej od sítě a pořádně vyčistěte síťový kabel, aby Microsoft mohl snáze e-mail sledovat. Pokud se připojujete bezdrátově, alespoň si vyvětrejte.
-
Znovu zapněte počítač, najděte příslušný e-mail a klikněte na Přeposlat (Forward).
-
Do Kopie přidejte všechny adresáty, kteří používají systém Windows. Můžete je přidat i vícekrát. Nepoužívejte "Skrytou kopii", logicky by pak Microsoft neviděl, že jste e-mail poslali.
-
Protočte kolečko na myši třikrát nahoru (tři celé otáčky, nikoli tři kroky) a třikrát dolů. Divili byste se, kolik lidí tento krok vynechá a pak se diví, že žádný šek neobdrželi.
-
Pošlete e-mail.
Je logické, že Microsoft může sledovat pouze e-maily, které procházejí jeho systémem (Windows 98 a vyšší). Dopis přeposlaný uživatelům Linuxu nebo jiných systémů se zkrátka nezapočítá. Takových výjimek, které obskurní systémy používají, naštěstí ubývá.
Jak budete v jejich případě postupovat, je na vás. Buď jim můžete dopis neposílat a neprovokovat je zbytečně nabídkou, kterou oni využít nemohou. Nebo jim naopak dopis pošlete, uděláte tak Microsoftu reklamu a radost. Za ty peníze, které za chvíli dostanete, si to zaslouží.
Jeden ze 106 šeků, které mi během třetího týdne od rozeslání e-mailu (asi 80 příjemcům) přišly. Šek si můžete nechat vyplatit pouze v některých českých bankách, informujte se u svých známých, kteří mají zkušenosti, například těch, kteří vyhráli milion dolarů coby devítistí devadesáti devíti tisící devítistí devadesátí devátí návštěvníci nějaké webové stránky.
HodnoceníŘetězový dopis "Gates" hodnotíme na 90 % Funkční řetězový dopis, který na trhu dominuje zejména díky téměř monopolnímu postavení Microsoftu. Přestože k finančním částkám nelze mít námitek, překvapila nás místy nízká uživatelská přívětivost. Namísto jednoho šeku na 25 tisíc dolarů jsme obdrželi 106 šeků po průměrně 249 dolarech. Co může být otravnějšího, než jít do banky se štosem šeků a nechat si je postupně, jeden po druhém, vyplácet? |
"Je smutné, že některé odborné servery, jako třeba hoax.cz, záměrně pomlouvají tento jednoduchý a bezpečný způsob, jak přijít k desítkám tisíc za pouhé přeposlání e-mailu," říká pan Myrle Myrte z firmy Rep1icaWatches.
Jak poznat kvalitní řetězový dopisPět rysů spolehlivého řetězového e-mailu
|
Varuje také před neúčinnými řetězovými dopisy: "Je (zde) věc, před kterou byste se měli mít na pozoru - sdílení údajů s třetími osobami. Některé řetězové e-maily totiž slibují, že vaše osobní údaje nebudou sděleny nikomu dalšímu. Tak se ovšem připravujete o další možnost výdělku," upozorňuje Myrte. A uvádí příklad z praxe: "Naše hodinky jsou nejkvalitnějšími napodobeninami na světě. Nejnižší ceny!!!"
Uveďme jiný příklad. Konžský ministr financí, pro jehož rodinu nyní zařizujeme jistou transakci, slíbil, že naše služby doporučí svým přátelům ministrům. Náš e-mail jim nejspíše přeposlal, protože nabídek nám nyní chodí mnohem víc než předtím. Tomu říkáme přívětivé jednání!
Většina lidí nemá problém s přístupem k řetězovým dopisům - každý týden jich můžete ve schránce nalézt hned několik. Některé freemailové služby (služby, které nabízejí e-mailovou adresu zadarmo) ovšem nechtějí, aby jejich uživatelé zbohatli a mohli si tak dovolit konkurenční placené služby. Proto se čím dál častěji můžeme setkat s kontroverzním konceptem "nevyžádané pošty". Ten slouží poskytovateli jako záminka k tomu, aby vás odřízl od prospěšných a výdělečných e-mailů. Naštěstí je i tak můžete ve své schránce najít.
V době ekonomické krize je pravděpodobné, že možnost rychlého vydělání peněz pomocí přeposílání řetězových e-mailů dočasně či úplně zmizí. Zástupce společnosti GivingM0neyAway4FR33 ale nesouhlasí: "Právě nyní máte možnost získat peníze zdarma. Stačí vyplnit váš e-mail a pošleme vám 10 tisíc dolarů. Děláme to proto, abychom povzbudili ekonomiku. Pošlete všem vašim známým.
Tato příležitost se nebude opakovat. Klikněte teď!"
Další odkazy:
-
Obsáhlá analýza řetězových dopisů na http://www.emailschain.com/ (anglicky)
-
Poněkud stručnější analýza (anglicky)
-
Proč řetězové dopisy fungují (anglicky)
-
Podrobná historie řetězových dopisů (anglicky)
Tento článek vyšel ve spolupráci s aprílem.