Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Statisíce od Billa Gatese a tajný kód české vlády. Naletěli jste na apríly

Myslíte si, že dnes byste tyto aprílové vtípky prokoukli? Doufáme, že ano, protože se vždycky snažíme dát do článku dostatek náznaků, aby v posledním odstavci už nemohl nikdo pochybovat. Ale i tak máme radost, když se naše apríly dostanou do širokého povědomí. Nebo dokonce do konkurenčních médií.
Každý rok se v novinách skrývala kachna. Nachytali jste se?

Každý rok se v novinách skrývala kachna. Nachytali jste se? | foto: Profimedia.cz

Každý rok probíhá mezi redaktory tajná, nikým nevypsaná soutěž. Kdo přijde s nejlepším nápadem na aprílový chyták? Odměnou za kreativní nápad je možnost napsat si tak trochu jiný článek. Tvářit se sice musí jako texty ostatní, ale redaktorům cukají koutky, když jej společně píšou a čtou.

Někdy to vyjde skvěle. Jindy je apríl moc nápadný, nebo naopak příliš uvěřitelný. Navíc každý čtenář je jiný, takže to, co jednomu přijde na první pohled podezřelé, slupne jiný i s navijákem. Máme radost, že každý rok je ten fórek trochu jiný, a zaujme tak různé cílové skupiny. Schválně, která kachna se nejvíc líbila vám?

2006 Vláda tajila kód pro přecházení na červenou

Tlačítko pro chodce. První krok: Vyťukejte na tlačítku tajný kód.

Je to pořád náš nejznámější apríl a jeden z nejčtenějších článků na Technetu vůbec. Obsahoval spiknutí, snadno srozumitelnou zápletku, otřeli jsme se v něm o politiky a týkal se něčeho, co znal úplně každý. Navíc, když vezmete v úvahu délku onoho kódu, tak to v podstatě při vyzkoušení nemohlo nefungovat. Mýtus se rychle šířil.

Honza Kužník má dodnes v poličce podepsaný výtisk Černé sanitky, která jeho výtvor zařadila mezi novodobé městské mýty. Tento apríl se těžko překonává.

2007 Auto ovládané mobilem přes Bluetooth

Takhle vypadaly telefony v roce 2007, a podívejte, co uměly.

Dávno před tím, než Google představil samořídíci auta, už jedno podobné otestovali naši kolegové z Mobil.cz. Střídmě a realisticky natočený apríl sice stál jednoho redaktora bolavá záda, ale výsledek za to stál.

Na žertík se nachytalo několik zahraničních médií, včetně Engadgetu nebo Gizmoda.

2008 Google koupil internet, stačilo k tomu pár DNS úprav

Koupit internet bylo překvapivě snadné, nevhodný obsah zmizí.

Už před šesti lety byl Google natolik silný a expanzivní, že se zpráva o jeho "experimentu" rozšířila jako blesk. Pomohlo tomu i to, že prakticky všechny důležité citáty byly skutečné, jen vytržené z kontextu. Pavlovi Kasíkovi už ten den volalo několik webmasterů, jak si mají s novými omezeními poradit a jestli mají nějak překonfigurovat svůj hosting.

Ještě lepší satisfakcí ovšem byla zpravodajská relace nejmenovaného rádia, která zprávu o tři dny později zařadila do svého vysílání jako hotovou věc. České zastoupení Googlu se prý celou věcí docela bavilo. Zvláště poté, co si to s Pavlem školení lektoři ve sklepních prostorách Googleplexu vyříkali.

Nezávisle na nás měli kolegové z Mobil.cz 1. dubna 2008 apríl o tom, jak zbohatnout. Překvapivě prodejem doručenkových SMS bohatým sběratelům.

2009 Jak rychle vydělat peníze rozesíláním hoaxu

Peníze bez práce - to by vám mělo znít podezřele za každých okolností.

Určitě máte v okolí někoho, kdo ještě pořád přeposílá řetězové zprávy. Některé slibuji zisk, jiné vyhrožují. Společně mají jedno: někde sedí ten, co si je vymyslel, a směje se lidské naivitě. Zasmáli jsme se i my, když jsme slavný rozesílaný e-mail "Bill Gates rozdává peníze" podrobili redakčnímu testu a poskytli zaručený návod, jak zajistit přísun šeků.

Samozřejmě jsme z aprílového článku odkázali na příslušné vysvětlení toho, co to je hoax a jak funguje, tedy nefunguje. Nepomohlo to. Ani se neptejte, kolik lidí se nám ozvalo, jestli bychom jim také mohli přeposlat ten e-mail. Tak snad si aspoň vyvětrali.

Kromě toho jsme vydali i alternativní aprílový článek, který nám „utekl“ pouze v RSS čtečkách, podobně jako dnes již legendární co umí Windows 7.

2010 Fotomontáže, které nebyly fotomontáže

Zpráva o tom, že nějaká ikonická fotografie je výsledkem fotografické manipulace, jsou celkem běžné. Nepřekvapí nás u oficiálních zdrojů ani u módních časopisů. Této nedůvěry ve fotografii jsme využili a předložili čtenářům "důkazy" o tom, že tři nedávné fotky, které znají z médií, jsou ve skutečnosti fotomontáže.

Paroubka mají rybičky rády, ale novinářům se to nehodilo. Našli jsme původní snímek.

Obama vůbec nebyl v Praze, šlo o propracovanou montáž před zeleným plátnem.

Velký urychlovač částic v CERNu je ve skutečnosti jen velmi malý model.

Diskuze ukázala, že podle oblastí zájmu přišly jednotlivé smyšlenky různým čtenářům různě důvěryhodné. Někdo by nám klidně spolkl, že CERN je vlastně podzemní zábavní park, zatímco jiné by nepřekvapilo, že rybičky plavaly k Paroubkovi a fotograf si obsah upravil. Mimochodem, fotograf je náš kolega, který nám za článek rozhodně nepoděkoval. Takže připomínáme: neupravil, byl to náš apríl a naše montáž.

Co se týče Obamy před Pražským hradem, dodnes tvrdíme, že na té fotce prostě vypadá jako vystřižený z kartonu.

2011 Katedrála se dočkala zateplení, stát ušetří miliony

Některé roky jsme apríl přenechali kolegům ze zpravodajství. Jejich nápad i provedení bylo skutečně výborné. Diskuze ukazuje, že na apríl skočila celá řada čtenářů. Jak jeden z nich podotýká: "Apríl? Možná, ale v Česku je všechno možné."

Pohled na zateplený chrám svatého Víta z průchodu mezi druhým a třetím nádvořím.

Aprílové video - zateplení chrámu sv. Víta:

2012 Nový trend plastické chirurgie?

Raději bez komentáře...

Pevně doufáme, že kolegyně z OnaDNES nemají moc nastolovat nové trendy. Jejich smyšlený aprílový článek o modní vlně odstraňování bradavek by pak totiž měl nepěkné důsledky.

Shodou okolností prý v televizi nedlouho před tím běžela epizoda chirurgického seriálu, kde se odstranění bradavek řešilo, takže v diskuzi panovala určitá nejistota. Ostatně plastičtí chirurgové možná někdy dostávají i nestandardnější požadavky.

2013 Zmatek v jednotkách a staré dobré fotbalové hřiště

Fotbalové hřiště nemá jasně určenou délku. Podle FIFA se může pohybovat od 90 do 120 metrů.

"Letadlová loď má délku 400 metrů, je tedy dlouhá jako čtyři fotbalová hřiště." Určitě jste se s podobnými formulacemi setkali a říkali jste si, proč vlastně novináři toto "přiblížení" používají. Náš článek na to konečně dal odpověď. Jde o snahu řecké společnosti obnovit antickou jednotku stadion, kterou si každý dokáže představit.

Článek je sice aprílový, ale informace o nejednotnosti délky fotbalového hřiště jsme si nevymysleli. Jeden z našich čtenářů nám nedávno napsal, že na náš článek narazil právě při hledání definice délky fotbalového hřiště. Můžete si vyzkoušet jeho jednoduchý nástroj pro převod novinářských jednotek na jednotky SI. Dobře ukazuje, že nejednoznačná definice dělá z hřiště opravdu zavádějící jednotku, zvlášť při poměřování plochy.

K novinářským jednotkám jsme se vrátili při porovnávání rozpočtu tajných služeb USA. Ohromné číslo jsme převedli (na škodolibou radu čtenářů) na "počet fotbalových hřišť, které by pokryly škodovky naplněné rohlíky ve stejné hodnotě".

Neumíte si představit částku 56 miliard dolarů? Přepočítali jsme ji na to, co zná každý.

Proč nás apríly tak fascinují? Podle nás to není jen smysl pro humor nebo radost z vytvoření iluze. Dobrý apríl se týká něčeho, co je jen kousíček za hranou uvěřitelnosti. A je zajímavé sledovat, jak se každý rok tato hranice trochu posouvá.

Jak podotkl Mark Twain: "Prvního dubna je den, který nám ukazuje, co jsme těch zbývajících 364 dní vlastně zač."

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko v září zablokuje YouTube. Může za to Google, ne my, hlásí Kreml

Po Facebooku a Instagramu Rusové zřejmě přijdou i o YouTube. Od pátku začali ruští uživatelé pociťovat výrazné zpomalení jeho služeb. Později vyšlo najevo, že jde jen o první fázi, v září totiž bude...

12. července 2024  13:13

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

GLOSA: Nikdo nevěděl, jestli IT výpadek není jen začátek kolapsu více systémů

Páteční celosvětový výpadek IT systémů poléval horkem profesionály zejména v letectví. Z toho, co se nám podařilo zjistit od lidí z oboru, kteří si ovšem nepřáli být jmenováni, se v žádném případě...

19. července 2024  14:49

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

Budeme je jednou nosit všichni? Svět chytrých brýlí je opravdu rozmanitý

Chytré brýle jsou poměrně široký pojem, který v tuto chvíli nemá úplně jasnou formu. Každý si totiž vykládá takovou věc po svém a podle toho i láká konkrétní zákazníky. Víte, jaké typy jsou aktuálně...

18. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...