Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Statisíce od Billa Gatese a tajný kód české vlády. Naletěli jste na apríly

Myslíte si, že dnes byste tyto aprílové vtípky prokoukli? Doufáme, že ano, protože se vždycky snažíme dát do článku dostatek náznaků, aby v posledním odstavci už nemohl nikdo pochybovat. Ale i tak máme radost, když se naše apríly dostanou do širokého povědomí. Nebo dokonce do konkurenčních médií.

Každý rok se v novinách skrývala kachna. Nachytali jste se? | foto: Profimedia.cz

Každý rok probíhá mezi redaktory tajná, nikým nevypsaná soutěž. Kdo přijde s nejlepším nápadem na aprílový chyták? Odměnou za kreativní nápad je možnost napsat si tak trochu jiný článek. Tvářit se sice musí jako texty ostatní, ale redaktorům cukají koutky, když jej společně píšou a čtou.

Někdy to vyjde skvěle. Jindy je apríl moc nápadný, nebo naopak příliš uvěřitelný. Navíc každý čtenář je jiný, takže to, co jednomu přijde na první pohled podezřelé, slupne jiný i s navijákem. Máme radost, že každý rok je ten fórek trochu jiný, a zaujme tak různé cílové skupiny. Schválně, která kachna se nejvíc líbila vám?

2006Vláda tajila kód pro přecházení na červenou

Tlačítko pro chodce. První krok: Vyťukejte na tlačítku požadované heslo.

Tlačítko pro chodce. První krok: Vyťukejte na tlačítku tajný kód.

Je to pořád náš nejznámější apríl a jeden z nejčtenějších článků na Technetu vůbec. Obsahoval spiknutí, snadno srozumitelnou zápletku, otřeli jsme se v něm o politiky a týkal se něčeho, co znal úplně každý. Navíc, když vezmete v úvahu délku onoho kódu, tak to v podstatě při vyzkoušení nemohlo nefungovat. Mýtus se rychle šířil.

Honza Kužník má dodnes v poličce podepsaný výtisk Černé sanitky, která jeho výtvor zařadila mezi novodobé městské mýty. Tento apríl se těžko překonává.

2007Auto ovládané mobilem přes Bluetooth

Ovládejte své auto mobilním telefonem

Takhle vypadaly telefony v roce 2007, a podívejte, co uměly.

Dávno před tím, než Google představil samořídíci auta, už jedno podobné otestovali naši kolegové z Mobil.cz. Střídmě a realisticky natočený apríl sice stál jednoho redaktora bolavá záda, ale výsledek za to stál.

Na žertík se nachytalo několik zahraničních médií, včetně Engadgetu nebo Gizmoda.

2008Google koupil internet, stačilo k tomu pár DNS úprav

Nákupní košík zavináč

Koupit internet bylo překvapivě snadné, nevhodný obsah zmizí.

Už před šesti lety byl Google natolik silný a expanzivní, že se zpráva o jeho "experimentu" rozšířila jako blesk. Pomohlo tomu i to, že prakticky všechny důležité citáty byly skutečné, jen vytržené z kontextu. Pavlovi Kasíkovi už ten den volalo několik webmasterů, jak si mají s novými omezeními poradit a jestli mají nějak překonfigurovat svůj hosting.

Ještě lepší satisfakcí ovšem byla zpravodajská relace nejmenovaného rádia, která zprávu o tři dny později zařadila do svého vysílání jako hotovou věc. České zastoupení Googlu se prý celou věcí docela bavilo. Zvláště poté, co si to s Pavlem školení lektoři ve sklepních prostorách Googleplexu vyříkali.

Nezávisle na nás měli kolegové z Mobil.cz 1. dubna 2008 apríl o tom, jak zbohatnout. Překvapivě prodejem doručenkových SMS bohatým sběratelům.

2009Jak rychle vydělat peníze rozesíláním hoaxu

Peníze na ruku

Peníze bez práce - to by vám mělo znít podezřele za každých okolností.

Určitě máte v okolí někoho, kdo ještě pořád přeposílá řetězové zprávy. Některé slibuji zisk, jiné vyhrožují. Společně mají jedno: někde sedí ten, co si je vymyslel, a směje se lidské naivitě. Zasmáli jsme se i my, když jsme slavný rozesílaný e-mail "Bill Gates rozdává peníze" podrobili redakčnímu testu a poskytli zaručený návod, jak zajistit přísun šeků.

Samozřejmě jsme z aprílového článku odkázali na příslušné vysvětlení toho, co to je hoax a jak funguje, tedy nefunguje. Nepomohlo to. Ani se neptejte, kolik lidí se nám ozvalo, jestli bychom jim také mohli přeposlat ten e-mail. Tak snad si aspoň vyvětrali.

Kromě toho jsme vydali i alternativní aprílový článek, který nám „utekl“ pouze v RSS čtečkách, podobně jako dnes již legendární co umí Windows 7.

2010Fotomontáže, které nebyly fotomontáže

Zpráva o tom, že nějaká ikonická fotografie je výsledkem fotografické manipulace, jsou celkem běžné. Nepřekvapí nás u oficiálních zdrojů ani u módních časopisů. Této nedůvěry ve fotografii jsme využili a předložili čtenářům "důkazy" o tom, že tři nedávné fotky, které znají z médií, jsou ve skutečnosti fotomontáže.

Paroubkovy rybičky - původní snímek

Paroubka mají rybičky rády, ale novinářům se to nehodilo. Našli jsme původní snímek.

Barack Obama při projevu na Pražském hradě (5. dubna 2009)

Obama vůbec nebyl v Praze, šlo o propracovanou montáž před zeleným plátnem.

LHC z mobilu

Velký urychlovač částic v CERNu je ve skutečnosti jen velmi malý model.

Diskuze ukázala, že podle oblastí zájmu přišly jednotlivé smyšlenky různým čtenářům různě důvěryhodné. Někdo by nám klidně spolkl, že CERN je vlastně podzemní zábavní park, zatímco jiné by nepřekvapilo, že rybičky plavaly k Paroubkovi a fotograf si obsah upravil. Mimochodem, fotograf je náš kolega, který nám za článek rozhodně nepoděkoval. Takže připomínáme: neupravil, byl to náš apríl a naše montáž.

Co se týče Obamy před Pražským hradem, dodnes tvrdíme, že na té fotce prostě vypadá jako vystřižený z kartonu.

2011Katedrála se dočkala zateplení, stát ušetří miliony

Některé roky jsme apríl přenechali kolegům ze zpravodajství. Jejich nápad i provedení bylo skutečně výborné. Diskuze ukazuje, že na apríl skočila celá řada čtenářů. Jak jeden z nich podotýká: "Apríl? Možná, ale v Česku je všechno možné."

Pohled na zateplený chrám svatého Víta z průchodu mezi druhým a třetím nádvořím.

Pohled na zateplený chrám svatého Víta z průchodu mezi druhým a třetím nádvořím.

Aprílové video - zateplení chrámu sv. Víta:


2012Nový trend plastické chirurgie?

Ilustrační snímek

Raději bez komentáře...

Pevně doufáme, že kolegyně z OnaDNES nemají moc nastolovat nové trendy. Jejich smyšlený aprílový článek o modní vlně odstraňování bradavek by pak totiž měl nepěkné důsledky.

Shodou okolností prý v televizi nedlouho před tím běžela epizoda chirurgického seriálu, kde se odstranění bradavek řešilo, takže v diskuzi panovala určitá nejistota. Ostatně plastičtí chirurgové možná někdy dostávají i nestandardnější požadavky.

2013Zmatek v jednotkách a staré dobré fotbalové hřiště

Fotbalové hřiště nemá jasně určenou délku. Podle FIFA se může pohybovat od 90...

Fotbalové hřiště nemá jasně určenou délku. Podle FIFA se může pohybovat od 90 do 120 metrů.

"Letadlová loď má délku 400 metrů, je tedy dlouhá jako čtyři fotbalová hřiště." Určitě jste se s podobnými formulacemi setkali a říkali jste si, proč vlastně novináři toto "přiblížení" používají. Náš článek na to konečně dal odpověď. Jde o snahu řecké společnosti obnovit antickou jednotku stadion, kterou si každý dokáže představit.

Článek je sice aprílový, ale informace o nejednotnosti délky fotbalového hřiště jsme si nevymysleli. Jeden z našich čtenářů nám nedávno napsal, že na náš článek narazil právě při hledání definice délky fotbalového hřiště. Můžete si vyzkoušet jeho jednoduchý nástroj pro převod novinářských jednotek na jednotky SI. Dobře ukazuje, že nejednoznačná definice dělá z hřiště opravdu zavádějící jednotku, zvlášť při poměřování plochy.

K novinářským jednotkám jsme se vrátili při porovnávání rozpočtu tajných služeb USA. Ohromné číslo jsme převedli (na škodolibou radu čtenářů) na "počet fotbalových hřišť, které by pokryly škodovky naplněné rohlíky ve stejné hodnotě".

Neumíte si představit částku 56 miliard dolarů? Přepočítali jsme ji na to, co...

Neumíte si představit částku 56 miliard dolarů? Přepočítali jsme ji na to, co zná každý.

Proč nás apríly tak fascinují? Podle nás to není jen smysl pro humor nebo radost z vytvoření iluze. Dobrý apríl se týká něčeho, co je jen kousíček za hranou uvěřitelnosti. A je zajímavé sledovat, jak se každý rok tato hranice trochu posouvá.

Jak podotkl Mark Twain: "Prvního dubna je den, který nám ukazuje, co jsme těch zbývajících 364 dní vlastně zač."

Autor:
  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Odstartoval v pořádku, nyní však Rusové řeší problém nového modulu pro ISS

Start nového modulu Nauka (česky Věda) pro ruskou část Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) proběhl podle plánů, později...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Google slibuje, že uživatele už nebude sledovat jednotlivě

Google příští rok v prohlížeči Chrome zakáže sledovací cookies, tedy soubory třetích stran, které umožňují mapovat...

OBRAZEM: Virtuálně navštivte opravdu tajemná i působivá místa za Zemi

Některá z nejznámějších, nejoblíbenějších či nezajímavějších míst na Zemi jsou od vás vzdálena na jeden klik. Navštivte...

Twitter začal testovat hlasovou konkurenci Clubhousu na další platformě

Úspěch sociální sítě Clubhouse, která sází na hlasovou komunikaci, nedá spát jeho konkurenci. I proto se Twitter pustil...

Online služby umí převést i upravit PDF soubory. Nově i Adobe

Převádět, měnit pořadí stránek, vyplňovat a dělat další úpravy nebylo s PDF soubory nikdy úplně snadné. Existuje přitom...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...