Válka prohlížečů se přiostřuje. Chrome, Firefox i Explorer zrychlují

Google se rozhodl odtrhnout se od WebKitu a založit rychlejší odnož Blink. Mozilla ve spolupráci se Samsungem připravuje Servo, psané v jazyce Rust. A nejnovější Internet Explorer se stydí za své starší brášky a tváří se, že s nimi nemá nic společného.

Prohlížeče hledají způsoby, jak být rychlejší na počítači i mobilech.

Uplynulý týden byl opravdu bohatý na novinky ve světě prohlížečů. Některé jsou úsměvné, ale minimálně dvě jsou velmi důležité: Chrome i Firefox mění vykreslovací jádra (engine).

Engine prohlížeče

Vykreslovací jádro prohlížeče (angl. rendering engine) je softwarová komponenta zodpovědná za vykreslení a zobrazení obsahu webové stránky, obvykle zapsaného ve značkovacím jazyce HTML, kaskádových stylech CSS, obrázcích a křivkách.

Nejpoužívanějším jádrem prohlížečů je WebKit (Chrome, Safari), následovaný Tridentem (Internet Explorer) a Geckem (Firefox).

Zdá se, že se uživatelé mohou těšit na ještě rychlejší zobrazování. A vývojářům zase přibudou další okna, ve kterých musí své stránky a aplikace testovat.

Apple a Google jsou sveřepí rivalové. Můžou za to především spory kolem mobilního operačního systému Android, který podle Applu kopíruje jejich úspěšný iOS. Počáteční symbióza se tedy postupně proměnila v silnou nevraživost a Apple dokonce odstranil ze svých produktů mnohé služby Google, kterými se předtím rád chlubil, především mapy. Ale opensourcové prohlížečové jádro WebKit bylo posledním významným projektem, na kterém obě firmy plodně spolupracovaly. WebKit tloukl v útrobách prohlížečů Google Chrome i Apple Safari. Rychlostní rozdíl mezi nimi byl dán především zpracováním JavaScriptu.

Nyní Google oznámil, že se od vývoje WebKitu odtrhne a dále bude vyvíjet jeho odnož. Slovo Blink znamená v angličtině "mžik" a má evokovat rychlost, na kterou se ostatně Chrome zaměřuje už od první verze. Vývojáři Googlu se na rozvoji WebKitu podíleli výraznou měrou a pravděpodobně měli dojem, že vývoj WebKitu nepostupuje kvůli ostatním dostatečně rychle. Možná je Google také trochu zklamán tím, že si Apple nechal WebKit registrovat jako ochrannou známku.

Google Chrome odchází z projektu WebKit.

Kdo sleduje tzv. noční vývojové verze Google Chrome, ten ví, že vývoj prohlížeče je opravdu rychlý a vývojové cykly velmi krátké. V současné době je číslo stabilní verze 26 a Google Canary (nejnovější verze pro vývojáře a experimentátory) už je ve verzi 28. V té se také již objevil nový engine Blink. Zatím jde jen o přejmenovaný WebKit, ale lze očekávat, že už během pár týdnů budou změny znatelné. Alespoň pro vývojáře webových aplikací.

Blink má hned od počátku důležitého spojence. Opera teprve v únoru 2013 oznámila, že přejde ze svého enginu Presto na opensourcový WebKit, nejen kvůli úspoře času při vývoji. Nyní si tedy norská společnost mohla vybrat a rozhodla se, že se přidá ke Googlu, půjde s Blinkem a opustí WebKit. "Podobné rozhodnutí teď bude čekat i ostatní firmy, které budou chtít WebKit využívat. Přikloní se na stranu Applu nebo Googlu?" všímá si Robert O'Callahan z Mozilly.

Rezavá liška ve spolupráci se Samsungem

Mozilla Firefox experimentuje s jazykem Rust při vývoji enginu Servo.

Důležité oznámení měli pro vývojářskou komunitu i lidé z Mozilly. Ve spolupráci se společností Samsung pracují na zatím experimentálním enginu Servo. Ten by měl zvládnout paralelní vykreslování, což by mohlo vést k vyšší rychlosti a nižší spotřebě. Je jasné, že toto se hodí hlavně na přenosných zařízeních. Prvním krokem k tomu je právě optimalizace enginu Servo pro Android ve spolupráci se Samsungem.

Pro vývoj Serva je využíván nový programovací jazyk Rust, který je v současnosti ve své verzi 0.6 a podle Brendana Eicha, CTO Mozilly, se "rapidně se blíží stabilitě" (ať už to znamená cokoli). Jazyk se podobá C nebo C++ s důrazem na bezpečnost a správu souběžných (paralelních) procesů. Právě to je důležité pro nový engine Servo, Mozilla doufá, že při vykreslování lépe využije vícejádrové procesory v mobilech i grafické karty v počítačích.

Robert O'Callahan vidí v novém projektu velký potenciál. Je si však vědom i problémů: jde o další engine, na kterém musejí vývojáři své aplikace a stránky testovat. "Možná bude mít vysoce paralelní vykreslovací jádro nižší spotřebu a mnohem vyšší rychlost, ale možná ne" píše ve své prezentaci.

Internet Explorer 11 už umí HTML5, schovává se proto za Firefox

Internet Explorer 11 je schopen pracovat s HTML5 velmi pěkně. A to je problém. Posledních několik let (vlastně už celou dekádu) jsou vývojáři zvyklí na to, že musejí Exploreru obvykle "podstrčit" jinou stránku než ostatním prohlížečům. Obvykle jde o malé chytáky (tzv. CSS hacky) ošetřující problematická místa, případně odlišné stylování stránek pro různé prohlížeče. Pokud tedy server zjistí, že stránku stahuje prohlížeč Internet Explorer, může prohlížeči poslat jinou, více či méně uzpůsobenou verzi stránek.

Internet Explorer 11 se navenek "tváří" jako Firefox.

Ale jak má nový Internet Explorer přesvědčit vývojáře, že už to není potřeba a že už patří do party progresivních prohlížečů? Minulé verze Exploreru přišly s různými verzemi "kompatibilního zobrazení", což je pochopitelné, ale často nespolehlivé řešení, které navíc běžného uživatele mate. Nyní Microsoft zřejmě experimentuje s jiným přístupem. Z identifikačního řetězce vyřadil "MSIE", nyní je tam pouze "IE 11", a doplnil instrukci "like Gecko", tedy odkaz na engine Firefoxu.

V praxi to znamená, že dostane stejné stránky, jako kdyby to byl Firefox. Je zajímavé, jak noví vývojáři ještě po deseti letech doplácejí na to, co vytvořili jejich předchůdci. Je těžké odříznout se od minulosti a začít s čistým štítem. Ale to je zjevně záměr Firefoxu, Chromu i Exploreru.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Písničky i posluchače zařídila AI, on mezitím inkasoval miliony. Teď ho čeká soud

Je to asi první případ svého druhu, kdy někdo půjde před soud za to, že zneužil díla vytvořená umělou inteligencí. Poměrně sofistikovaným podvodem si totiž jeden hudebník přišel během několika let na...

27. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed

Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první...

30. září 2024

Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?

Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojová technika se roztavila. Jak Sověti testovali jaderné zbraně na civilistech

Premium

Stalo se před 70 lety. Sovětský svaz v rámci tajného projektu vývoje jaderných zbraní provedl pokus, při němž si na svých vlastních lidech – civilistech i vojácích – testoval, co nukleární výbuch umí...

28. září 2024

Všestranný laptop se silou AI. Asus má stylovou a praktickou novinku

Advertorial

Taková kombinace vlastností se u notebooků jen tak nevidí. Nový ASUS Zenbook S 14 je laptop se špičkovým designem a zpracováním, parádním displejem, nízkou hmotností a přitom vysokým výkonem i...

4. října 2024

Poznáte letadla podle charakteristických detailů?

Kvíz, byť nevelký, má široký záběr, který prověří všeobecný rozhled v rozpoznávání letadel. Nejstarší stroj je z první světové války, ale najdeme i typ nalézající se dnes v aktivní službě. A přijde i...

vydáno 4. října 2024

Úřady pozastavily lety rakety SpaceX kvůli problému při misi s posádkou

Společnost SpaceX musí vyšetřit problém druhého stupně nosiče Falcon 9, který se projevil při misi Crew-9. Při ní stroj vynesl pilotovanou loď Crew Dragon, která později podle plánů přistála u ISS....

3. října 2024  16:42

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...